دکوراسیون داخلی چوبی؛ مزیت‌های استفاده از چوب در دکوراسون داخلی
18
جولای

دکوراسیون داخلی چوبی؛ مزیت استفاده از چوب در دکوراسون داخلی

دکوراسیون داخلی چوبی

چوب همواره یکی از محبوب ترین مواد و متریال در دکوراسیون داخلی از گذشته تا الان بوده است. این محبوبیت با وجود تنوع موارد قابل استفاده در دکوراسیون داخلی هنوز وجود دارد و جایگاه ویژه خود را حفظ کرده است. با وجود محبوبیت چشم گیر دکوراسیون داخلی چوبی باز این سوال پیش میآید که استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی چه تاثیری میتواند داشته باشد. چوب متریالی است که طیف گسترده ای از محصولات مختلف با آن ساخته میشود. از این محصولات میتوان به کفپوش ها، دیوار پوش ها، پنجره ها (پنجره upvc)، سرویس خواب، مبلمان، میز و صندلی، کابینت در آشپزخانه و یا روشویی ها، کمد های دیواری و مستقل، المان های پارتیشن بندی، اکسسوری و وسایل تزیینی و طیف گسترده ای از وسایل دیگر اشاره کرد.

دکوراسیون داخلی چوبی
دکوراسیون داخلی چوبی

این مزیت باعث شده تقریبا هیچ فضایی وجود نداشته باشد که در آن از محصولات چوبی استفاده نشده باشد. این حضور حتمی مطمئنا دارای تاثیرات مختلفی بر سطوح گوناگون زندگی افراد حاضر در فضا و دکوراسیون داخلی آن دارد.

 

مزایای دکوراسیون داخلی چوبی

در این مقاله از خشت بنا قصد داریم به تاثیرات و مزایای چوب و محصولات چوبی در دکوراسیون داخلی بپردازیم. باما همراه باشید.

 

۱- تاثیر بر سلامتی و بهداشت

چوب به عنوان یک متریال گرم با تمام تجهیزات داخلی ساختمان میتواند به راحتی هم زیستی پیدا کند و شما به راحتی میتوانید در معماری داخلی از آن بهره ببرید؛ رنگ طبیعی چوب با اکثر رنگ ها و دکوراسیون ها ست میشود. علاوه بر این چوب میتواند بر میزان سلامتی و بهداشت خانه و افراد داخل خانه تاثیر گذار باشد.

تاثیر بر سلامتی و بهداشت
تاثیر بر سلامتی و بهداشت

بر اساس تحقیقاتی که تحت عنوان طراحی بیوفیلیک که بر مبنای آب، نور، چوب و گیاهان در معماری صورت گرفته است نشان میدهد که خانه سالم مانند غذا و ورزش میتواند بر سلامتی انسان تاثیر بگذارد و از آنجایی که چوب عنصری است که مستقیما از طبیعت سبز گرفته شده است انرژی گرم طبیعت را به همراه دارد. چنانچه خانه ای بر اساس اداوت چوب ساخته و تزیین شده باشد میتواند احساس سلامتی و آرامش در طبیعت بودن را به ساکنین خود هدیه دهد. از این رو طراحان و معماران داخلی علاقمند هستند تا در دکوراسیون داخلی از متریال چوب به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

بخوانید ...
ترکیب رنگ طوسی در دکوراسیون فضای داخلی

 

۲- عایق حرارتی بودن از دیگر مزایای دکوراسیون داخلی چوبی

علاوه بر عایق صوتی بودن، چوب ها دارای ویژگی عایق حرارتی بودن نیز هستند. به این ترتیب میتواند از انتقال گرما و سرما به سمت دیگر خود، تا حد قابل قبولی جلوگیری کنند.

عایق حرارتی بودن از دیگر مزایای دکوراسیون داخلی چوبی
عایق حرارتی بودن از دیگر مزایای دکوراسیون داخلی چوبی

این ویژگی با به کار گیری مواد دیگر به صورت ترکیبی با محصولات چوبی مانند عایق های زیر کفپوش و یا دیواره های چوبی، به خوبی تقویت شده است.

 

۳- مقاوم بودن در برابر حرارت

بعضی از مصالح ساختمانی مانند فولاد با اینکه غیر قابل احتراق هستند، اما در هنگام گرم شدن به سرعت گسترش پیدا کرده و باعث ضعیف شدن و سقوط سازه های ساختمانی میشوند.

مقاوم بودن در برابر حرارت
مقاوم بودن در برابر حرارت

اما چوب تقریبا عملکری معکوس داشته و پس از رسیدن به دمای اشتعال خشک شده و سخت تر میشود.

 

۴- صرفه جویی در مصرف انرژی

از آنجایی که مقاومت گرمایی چوب بیشتر است، خانه ساخته شده با چوب طبیعی نسبت به خانه ای با سازه فولادی، گرما و انرژی کمتری را هدر میدهد.

صرفه جویی در مصرف انرژی یکی دیگر از مزایای دکوراسیون داخلی چوبی
صرفه جویی در مصرف انرژی یکی دیگر از مزایای دکوراسیون داخلی چوبی

به عبارت دیگر با توجه به هدایت گرمایی پایین چوب، عایق کاری خانه با چوب، باعث بالارفتن عملکرد دیواره ها در کنترل انرژی در فصول مختلف میشود. به طوریکه در فصل سرما انرژی کمتری برای گرم کردن خانه نیاز است. علاوه بر این، دو برابر بودن ضریب حرارتی چوب نسبت به آلومنیوم؛ باعث شده تا گرمای بیشتری را قبل از بالا رفتن دمای خانه به خود جذب کند.

 

۵- تجدید پذیر بودن چوب

چوب یکی از متریال هایی است که تجدید پذیر است و طبیعت در حال تولید مجدد چوب میباشد. بنابراین از آنجایی که بشر به دنبال این است که از منابع محدود طبیعت کمتر استفاده کند.

بخوانید ...
نقش بوفه در خانه و دکوراسیون داخلی
تجدید پذیر بودن چوب
تجدید پذیر بودن چوب

استفاده از چوب گزینه بهتری میباشد زیرا جنگل ها مجددا در حال تولید درختان جدید هستند؛ و علاوه بر این، چوب جزو متریال هایی است که به سرعت به چرخه طبیعت باز میگردد و آلودگی زیست محیطی ندارد. این قابلیت موجب تاثیر چوب در دکوراسیون داخلی شده است.

 

۶- سازگار با محیط زیست از مزایای دکوراسیون داخلی چوبی است

وقتی درختان رشد میکنند، دی اکسید کربن را جذب میکنند و از طریق فتوسنتز، کربن را در لایه های داخلی جذب کرده و سپس اکسیژن آزاد میکنند تا مردم و حیوانات بتوانند هوای سالم را تنفس کنند. بنابراین هنگامی که به صورت پایدار درختان برداشته شده و به محصولات چوبی تبدیل میشوند، در تمام طول عمر آن، کربن جذب شده در لایه های داخلی باقی میماند به طوری که حدود ۵۰ درصد از وزن چوب خشک، کربن است.

سازگار با محیط زیست از مزایای دکوراسیون داخلی چوبی است
سازگار با محیط زیست از مزایای دکوراسیون داخلی چوبی است

همچنین با توجه به این ویژگی منحصر به فرد چوب، نیمی از انرژی مورد استفاده برای تولید محصولات چوبی، از خوده چوب در قالب خاک اره، پوسته، و کاغذهای تولیدی تامین میشود. بنابراین هیچ زباله ای در کارخانه های چوب بری یا ساخت اثاثیه مبلمان باقی نمیماند و به منبع انرژی بسیاری از محصولات چوبی تبدیل میشود.

 

۷- قابلیت شکل پذیری و پرداخت

علاوه بر ویژگی ها و خواصی که تا اینجا در خصوص چوب گفته شده یکی دیگر از موارد تاثیر چوب در دکوراسیون داخلی قابلیت پردازش و رنگ پذیری چوب است.

قابلیت شکل پذیری و پرداخت
قابلیت شکل پذیری و پرداخت

چوب همانند سنگ مرمر این پتانسیل را دارد که صاف و صیقلی شود و با رنگ آمیزی و پرداخت های زیبا بتواند در قسمت های مختلف ساختمان و نماهای داخلی به عنوان کف پوش، ستون های تزینی، اکسسوری و… مورد استفاده قرار گیرد.

بخوانید ...
سبک ژاپنی در طراحی دکوراسیون داخلی

 

۸- ایمن، محکم و بادوام بودن دکوراسیون داخلی چوبی

یکی از دلایلی که با وجود پیشرفت های بسیار در حوزه تولید متریال های نوین، همچنان از چوب سنتی به میزان زیادی در معماری و معماری داخلی استفاده میشود، وزن، دوام و ایمنی بالای آن است. ویژگی خمشی چوب باعث شده که خانه های چوبی از انعطاف پذیری بهتری نسبت به خانه های آجری برخوردار باشند و با اندک جابجایی دچار شکست نشوند.

ایمن، محکم و بادوام بودن دکوراسیون داخلی چوبی
ایمن، محکم و بادوام بودن دکوراسیون داخلی چوبی

با توجه به دوام چوب، میتوان از آن هم برای خانه ها و هم ساختمان های تجاری استفاده کرد و اگر به درستی از آن مراقبت شود، میتواند صدها سال دوام داشته باشد. در این راستا مواد نگهدارنده مدرن چوب نیز دوام طبیعی آن را افزایش میدهند.

 

۹- قابلیت آکوستیک کردن صدا

با توجه به اینکه چوب قابلیت صد درصدی عایق بندی صدا را ندارد اما میتواند تا حدود بسیاری جلوی ارتعاش های مزاحم را بگیرد و صدا را به طور ملایم تر منعکس کند و این قابلیت چوب موجب شده که از آن برای اکوستیک کردن سالن های موسیقی و استودیو های ضبط صدا مورد استفاده قرار گیرد.

 

۱۰- متریالی زیبا و طبیعی از مزایای دکوراسیون داخلی چوبی

چوب «از لحاظ بصری جذاب» است و «یک حس و حال طبیعی» را به وجود میآورد و همچون اثر انگشت، زیبایی طبیعی و منحصر به فردی دارد که قابل تکرار نیست.

متریالی زیبا و طبیعی از مزایای دکوراسیون داخلی چوبی
متریالی زیبا و طبیعی از مزایای دکوراسیون داخلی چوبی

چوب میتواند با استفاده از نقوش، دانه بندی، الیاف و بافت های متنوع و زیبای خود، برای هر سبکی از معماری و محصولات چوبی، ویژگی خاصی را ایجاد کند. این نقوش که در اثر منظم یا نامنظم بودن الیاف چوب بوجود آمده اند، اغلب از نظر تجاری و بازار فروش دارای اهمیت هستند.