مبلمان پارچه ای یا چرم کدامیک برای دکوراسیون بهتر است؟
26
مارس

مبلمان پارچه ای یا چرم کدامیک برای دکوراسیون بهتر است؟

مبلمان پارچه ای یا چرم کدامیک؟

با وجود تنوع بالا در مبل ها، انتخاب از بین انواع آن‌ها شاید کمی مشکل باشد. چرا که علاوه بر نقش مهم مبلمان در دکوراسیون خانه، باید به جنس و راحتی آن‌ها و سلیقه شخصی افراد نیز توجه شود. یکی از چالش‌هایی که معمولا در انتخاب و خرید مبلمان وجود دارد، انتخاب بین انواع مبلمان از نظر جنس آن‌ها می‌باشد و یکی از سوالاتی که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید این است که مبلمان پارچه ای یا چرم کدامیک بهتر است؟

مبلمان پارچه ای یا چرم کدامیک؟
مبلمان پارچه ای یا چرم کدامیک؟

متاسفانه باید گفت که پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد. چرا که هر یک از این نوع مبلمان ویژگی‌های مثبت و منفی مخصوص خود را دارد و انتخاب آن‌ها بستگی به سلیقه و دکوراسیون منزل شما دارد. در ادامه برای راهنمایی بیشتر به منظور انتخاب بین مبلمان چرمی و پارچه ای، به معرفی برخی از ویژگی‌های این دو نوع مبلمان خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

 

راحتی مبلمان پارچه ای یا چرم کدامیک؟

فاکتورهای زیادی در تعیین راحتی مبلمان دخیل هستند. نوع پارچه، پشتی، کوسن‌ها و چهارچوب مبل نقش مهمی را در این زمینه ایفا می‌کنند. در این مورد، مبلمان پارچه ای از همتای چرمی خود به دلایل مختلفی راحت‌تر است اما دلیل اصلی این است که پارچه راحت‌تر، نرم‌تر و خنک‌تر از چرم است. راحتی مبل های پارچه ای معمولا بستگی به نوع پارچه استفاد شده در آن‌ها دارد، اما به چندین دلیل معمولا راحتی مبل های پارچه ای بیشتر از مبل های چرمی است، زیرا مبل های پارچه ای معمولا گرم‌تر و نرم‌تر از مبل های چرمی هستند و از طرفی مبلمان چرمی ممکن است مانند صندلی‌های چرمی خودرو، در تابستان بسیار گرم شده و در زمستان نیز سرد باشند.

بخوانید ...
طراحی دفتر کار مدرن باید به چه صورت باشد؟
راحتی مبلمان پارچه ای یا چرم کدامیک؟
راحتی مبلمان پارچه ای یا چرم کدامیک؟

همچنین مبل های چرمی معمولا سفت‌تر از مبل های پارچه ای هستند. صندلی ماشین، چرم در تابستان گرما را سریع‌تر از پارچه جذب می‌کند و داغ و چسبنده می‌شود و در روزهای زمستانی نیز بسیار سرد می‌باشد. این چیزی است که دقیقا در مبلمان چرمی نیز اتفاق می‌افتد و شخص پس از نشستن روی مبل احساس گرمی می‌کند.

 

ظاهر مبل چرمی بهتر است یا مبل پارچه ای؟

مبلمان چرمی ظرافت خاصی را در اتاق ایجاد می‌کند که مبلمان پارچه ای از ایجاد آن در منزل ناتوان هستند. مبلمان چرمی برای خانه‌هایی با دکوراسیون سنتی مرسوم‌تر از میلمان پارچه ای هستند و از طرفی اگر به دنبال دکوراسیون مدرن و امروزی هستید، مبلمان چرمی ظاهری شیک‌تر و زیباتر به منزل شما خواهند بخشید.

 

مقایسه مبل چرم و پارچه ای از نظر مقاومت

مقاومت مبل های پارچه ای بستگی به جنس پارچه استفاده شده در مبلمان دارد، همان طور که مقاومت مبلمان چرمی نیز بستگی به نوع چرم استفاده شده دارد. در برخی از مبلمان پارچه‌ای از نوعی روکش مقاوم در برابر لکه استفاده می‌شود که در این صورت به راحتی می‌توان لکه‌های بوجود آمده روی مبلمان را پاک کرد. از طرفی روی مبلمان پارچه‌ای همانند مبل های چرمی خراش نمی‌افتد و مبل های پارچه ای از این نظر نسبت به مبل های چرمی بهتر هستند. همچنین در صورت انتخاب مبل چرمی، با مشکل پوسته پوسته شدن آن نیز مواجه خواهید شد.

مقایسه مبل چرم و پارچه ای از نظر مقاومت
مقایسه مبل چرم و پارچه ای از نظر مقاومت

البته باید توجه داشته باشید که این معیار کاملا به سبک زندگی و نحوه‌ی استفاده شما از مبل بستگی دارد. ساییدگی و پارگی مبل پارچه ای اغلب به نوع پارچه‌ی آن بستگی دارد و اگر شما جنس خوبی را انتخاب کنید، مطمئنا دوام و ماندگاری آن بالاتر می‌شود. این در حالی است که مبل های چرمی در برابر خط و خش نسبت به پارچه بسیار آسیب پذیرتر می‌باشند.

بخوانید ...
دیوارپوش کامپوزیت؛ صفر تا صد دیوارکوب های کامپوزیت

 

رنگ و طرح مبلمان چرم یا پارچه ای کدام بهتر است؟

مبلمان پارچه ای نسبت به مبلمان چرمی از طرح و رنگ‌های بیشتری برخوردار هستند و می‌توانید با توجه به تم کلی و رنگ استفاده شده در منزل مبلمان پارچه ای دلخواه را خریداری کنید. اما مبلمان چرمی این تنوع را نداشته و معمولا در چند رنگ و طرح محدود به بازار عرضه می‌شوند.

 

نگهداری و تمیز کردن مبل پارچه ای یا چرمی کدامیک؟

شاید مبل های پارچه ای نسبت به مبلمان چرمی از مقاومت بیشتری برخوردار باشند، اما تمیز کردن و نگهداری از مبلمان چرمی راحت‌تر است. چرا که این نوع مبلمان را به راحتی با یک دستمال مرطوب می‌توان تمیز کرد اما تمیز کردن مبل پارچه ای ممکن است که به این راحتی نباشد.

 

هزینه

بعد از در نظر گرفتن تمام پارامترها، وقت آن رسیده است که هزینه را در نظر گرفت. در پاسخ به سوال مبل چرم یا پارچه ای کدامیک مناسب‌تر است، یکی از مواردی که باید در نظر گرفته شود هزینه صرف شده است. در شرایط یکسان معمولا قیمت مبل پارچه ای نسبت به مبمان چرمی پایین‌تر است و این یکی از نقاط قوت مبلمان پارچه ای نسبت به مبلمان چرمی می‌باشد.

مقایسه مبل‌های چرم و پارچه‌ای از نظر هزینه
مقایسه مبل چرم و پارچه ای از نظر هزینه

خرید مبل چرم می‌تواند گران‌تر تمام شود، اما این را در نظر داشته باشید که مدت زمان طولانی‌تری نیز از آن استفاده خواهید کرد، پس به آن به‌ عنوان یک سرمایه گذاری شخصی نگاه کنید و از طرف دیگر، مبلمان پارچه ای، هزینه کمتری دارد و همچنین هنگام تصمیم به تغییر دکوراسیون و یا خرید تصمیم گیری راحت‌تر خواهد شد.

بخوانید ...
نوسازی آشپزخانه و نکات اصولی آن