سبک دکوراسیون ترنزیشنال یا انتقالی چیست؟
25
سپتامبر

سبک دکوراسیون انتقالی یا ترنزیشنال چیست؟

سبک دکوراسیون انتقالی چیست؟

سبک دکوراسیون انتقالی با ترکیب عناصر سبک های دکوراسیون سنتی و مدرن، فضایی منسجم و یکپارچه را در فضای داخل خانه به وجود می آورد. این سبک به علت آزادی عمل و عدم محدودیتی که در انتخاب مبلمان و دکوریجات مدرن و سنتی در کنار هم دارد، طرافداران بسیاری دارد. دکوراسیون انتقالی، نوع کلاسیک تر شده سبک مدرن و یا نوع جوان تر شده سبک سنتی می باشد. شاید فکر کنید که تنوع عناصر دکوراسیون این دو سبک در کنار هم، جلوه ای نامتناسب در خانه به وجود آورد ولی با رعایت اصول سبک انتقالی، یک محیط یکپارچه و آرامش بخش در آن ایجاد خواهد شد.

سبک دکوراسیون ترنزیشنال یا انتقالی چیست؟
سبک دکوراسیون ترنزیشنال یا انتقالی چیست؟

خانه هایی که به این سبک دیزاین شده اند، از رنگ های خنثی و مات به عنوان رنگ غالب و از تعداد کمی تزئینات و دکوریجات در فضای اتاق استفاده می کنند. این سبک دکوراسیون برای افرادی که نمی خواهند خود را به استفاده از یک سبک دکوراسیون محدود کنند و در انتخاب وسایل و دکوریجات آزادی عمل بیشتری داشته باشند، مناسب می‌باشد. جذابیت سبک انتقالی از آنجا ناشی می‌شود که بهترین‌ سبک‌ها را در خود دارد. استعداد نو شدن و هماهنگی با آخرین مدهای روز، باعث می‌شود دکوراسیون منزل‌تان همیشه جوان بماند.

 

معنی واژه ترنزیشنال در دکوراسیون داخلی

ترنزیشنال یک واژه انگلیسی به معنای انتقالی است که در دکوراسیون داخلی به معنای سبکی است که در حال انتقال میان سبک دکوراسیون مدرن و سبک دکوراسیون معاصر می‌باشد. انتقال در میان سبک های مدرن و معاصر به معنی هماهنگی و ترکیب این دو سبک با یکدیگر در تمام وسایل مانند مبلمان، نور، رنگ و … است. در این ترکیب در برخی موارد یک سبک بیشتر خودنمایی می کند.

سبک دکوراسیون ترنزیشنال
سبک دکوراسیون ترنزیشنال

به طور مثال اگر المان ها و پارامترهای سبک دکوراسیون مدرن بیشتر از سبک معاصر باشند به اصطلاح می گویند انتقال از سبک مدرن به سبک معاصر صورت گرفته است. البته باید بدانید که معمولا در انتقال بین این دو سبک، حد تعادل رعایت می‌شود.

 

ویژگی‌های سبک ترنزیشنال

هدف از سبک دکوراسیون انتقالی ایجاد تعادل بین عناصر دو سبک سنتی و مدرن است. این سبک ویژگی های مهمی دارد که برخی از آن‌ها را دراین مقاله بررسی خواهیم کرد:

بخوانید ...
سبک دکوراسیون داخلی ایتالیایی چیست؟ ویژگی های این سبک

 

مبلمان در سبک دکوراسیون انتقالی

مبلمان جزو مهم‌ترین ارکان دکوراسیون داخلی منزل است، بنابراین باید در انتخاب آن توجه زیادی داشته باشید. در دکوراسیون ترنزیشنال نیز همینطور می‌باشد. برای اینکه تلفیقی از دکوراسیون سنتی و مدرن را داشته باشید می‌توانید از دو دست مبل راحتی و کلاسیک در دکوراسیون استفاده نمایید.

مبلمان در سبک دکوراسیون انتقالی
مبلمان در سبک دکوراسیون انتقالی

یک نکته خیلی مهم که در این سبک باید توجه داشته باشید این است که در سبک راحت بودن مبلمان از اهمیت زیادی برخوردار است هر چیزی مهم‌تر است و بهتر است که از مبلمان بزرگ و محکم در این سبک استفاده نمایید که روی آن ها حس راحتی داشته باشید. سعی کنید مبلمانی را خریداری کنید که در طراحی آن ها خطوط منحنی و صاف وجود داشته باشند و ویژگی های ظاهری آن ها هم برای آقایان و هم برای خانم ها مورد پسند باشد.

 

اهمیت رنگ در دکوراسیون ترنزیشنال

استفاده از رنگ‌ها در سبک دکوراسیون انتقالی بسیار مهم است زیرا رنگ در این سبک از دکوراسیون حتما باید آرامش‌بخش باشند. به همین دلیل برای انتخاب رنگ، از رنگ‌های گرم در این سبک استفاده نکنید و در عوض از رنگ‌های خنثی و سرد استنفاده نمایید. البته می‌توانید در قسمت‌هایی مثل کوسن‌ها، فرش‌های کوچک و قاب‌های روی دیوار از رنگ‌های گرم استفاده کنید تا تعادل در رنگ محیط خانه حفظ شود.

اهمیت رنگ در دکوراسیون ترنزیشنال
اهمیت رنگ در دکوراسیون ترنزیشنال

در این سبک اغلب رنگ های خنثی و رنگ های مات مانند بژ، قهوه ای روشن، سفید مایل به خاکستری، سفید عاجی، کرم، خاکی، وانیلی و خاکستری مایل به قهوه ای به عنوان رنگ غالب پرکاربرد است. سپس برای ایجاد تعادل و جلوگیری از به وجود آمدن فضای خسته کننده بعد از انتخاب رنگ غالب، چهار یا پنج عدد از رنگ های گفته شده را برای مبلمان، فرش، پرده و اکسسوری انتخاب کنید. این نکته را فراموش نکنید که این رنگ ها باید با یکدیگر کاملا هماهنگ باشند. ضمنا بهتر است که از رنگ‌های خنثی در سبک ترنزیشنال در غالب فضا و محیط استفاده کنید.

 

طرح و الگوهای مناسب  سبک انتقالی

در این سبک از رنگ های خنثی و مات استفاده می شود. بنابراین برای ایجاد جذابیت در فضای خانه، طرح و الگوها نقش ویژه ای دارند. به همین منظور عناصر ارگانیک مانند چوب، سنگ، چرم و گرانیت برای این سبک بسیار مناسب می‌باشد. همچنین می توانید از پتوهای گل برجسته، کوسن های مخملی راه راه و فرش طرح دار نیز در این نوع دکوراسیون استفاده نمایید.

بخوانید ...
دکوراسیون اتاق نوجوان و هرآنچه قبل از دکوراسیون باید بدانید!

 

پرده در سبک دکوراسیون انتقالی

برای انتخاب پرده بهتر است که از پرده‌های چین‌دار کلاسیک استفاده کنید، همچنین پرده‌های خود را هم‌رنگ دیوارها انتخاب کنید و از رنگ‌های روشن برای پرده استفاده نمایید. این کار باعث می‌شود نور طبیعی را وارد فضای خانه‌ی خود کنید و این که سعی کنید پارچه‌هایی از جنس نخ، کتان و یا حتی چرم استفاده کنید.

پرده در سبک دکوراسیون انتقالی
پرده در سبک دکوراسیون انتقالی

برای حفظ تعادل، از پرده های سنتی بسیار تجملاتی و از پرده های مدرن خیلی ساده، استفاده نکنید.

 

پارچه ها در سبک دکوراسیون ترنزیشنال

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن در سبک ترنزیشنال دقت داشته باشید، پارچه‌های مصرفی در سبک دکوراسیون انتقالی است که باید دقت کنید که طرح‌هایی که استفاده می‌کنید بین سبک سنتی و امروزی باشند. به صورتی که این طرح‌ها و نقش‌ها باید به شلوغی پارچه‌های سنتی و کلاسیک و همچنین به سادگی پارچه‌های سبک مدرن نباشند.

 

اکسسوری در سبک دکوراسیون انتقالی

اکسسوری در سبک دکوراسیون انتقالی را با دقت زیاد انتخاب کنید. از لوازم دکوراتیو که زرق و برق کمتری دارند استفاده نمایید که توجه کمی را به خود جلب کند. به این نکته توجه کنید که فضای اتاق را خیلی با دکوریجات و تزئینی ها شلوغ نکنید و موارد غیر ضروری را حذف نمایید.

اکسسوری در سبک دکوراسیون انتقالی
اکسسوری در سبک دکوراسیون انتقالی

در چیدمان‌های سنتی و قدیمی از تابلوهای بزرگ بر روی دیوارها استفاده می‌کردند، ولی دقیقا برعکس در خانه‌های مدرن، فقط از تابلوهای کوچک و ساده استفاده می‌کنند پس در سبک ترنزیشنال یا انتقالی باید از تابلوهای بزرگ ساده استفاده کرد که سادگی را از دکوراسیون مدرن و بزرگی و پرزرق ‌و برق بودن را از دکوراسیون سنتی الهام بگیرید.

 

سبک ترنزیشنال در فضاهای مختلف منزل

در این قسمت از مقاله سبک دکوراسیون انتقالی می‌خواهیم تاثیر این سبک در فضاهای مختلف را شرح دهیم با ما همراه باشید:

 

اتاق نشیمن به سبک دکوراسیون انتقالی

می‌توانید مبلمان اتاق نشیمن خود را به سبک مدرن انتخاب کنید به طوری که تشک‌های ضخیم و تکیه‌گاه ساده داشته باشند که نشستن بر روی آن به شما احساس راحتی بدهد. برای روکش مبلمان می‌توانید از پارچه‌هایی با طرح سنتی استفاده کنید و یا کوسن‌هایی سنتی روی مبل قرار دهید.

بخوانید ...
سبک روستیک در دکوراسیون داخلی و تمام آنچه که باید بدانید
اتاق نشیمن
اتاق نشیمن به سبک دکوراسیون انتقالی

علاوه بر این می‌توانید با استفاده از چند مجسمه‌ی چوبی یا فلزی برای روی میزها، محیط اتاق نشیمن خود را به سبک انتقالی نزدیک نمایید.

 

اتاق خواب

یکی از قسمت‌های مهم خانه، اتاق‌خواب است که در این اتاق مهم‌ترین عنصر، تخت خواب می‌باشد. برای اینکه بتوانید از سبک ترنزیشنال در اتاق خود بهره ببرید بهتر است که یک‌ تخت با تاج بلند اما ساده بخرید.

اتاق خواب
اتاق خواب

تاج بلند تخت یکی از عناصر سبک سنتی است و شما می‌توانید این تاج را با پارچه‌ی طوسی روکش نمایید که استفاده از رنگ‌های خنثی از نکات سبک مدرن محسوب می‌شود. همین‌طور می‌توانید برای روی تخت از بالشتک‌ها و کوسن‌هایی که به شکل سنتی طراحی‌شده‌اند استفاده نمایید و کنار تخت نیز از آباژورها و لامپ‌های فلزی براق مدرن استفاده نمایید.

 

آشپزخانه به سبک دکوراسیون انتقالی

برای طراحی آشپزخانه خود با سبک انتقالی می‌توانید از قفسه‌های مدرن با عناصر تزئینی سنتی استفاده کنید و می‌توانید برعکس این موضوع نیز عمل نمایید. برای نور آشپزخانه می‌توانید از چراغ‌های سقفی آویزان به سبک مدرن استفاده کنید که زیبایی محیط شما را چندین برابر می‌کند و هم اینکه از فولاد کربنی استفاده کنید که حالت قدیمی و سبک دکوراسیون معاصر را داشته باشد.

آشپزخانه
آشپزخانه به سبک دکوراسیون انتقالی

اگر کابینت‌های آشپزخانه‌ی شما طرح چوب هستند و شرایط تعویض آن‌ها را ندارید، می‌توانید کابینت‌ها را به‌عنوان عنصر سنتی در آشپزخانه در نظر بگیرید و برای استفاده از سبک مدرن از دیگر وسایل موجود در آشپزخانه استفاده کنید.

 

اتاق غذاخوری

برای این که اتاق غذاخوری با سبک انتقالی داشته باشید می‌توانید از یک میز غذاخوری مدرن با صندلی‌های همرنگ استفاده نمایید اما روکش آن‌ها را از پارچه‌های سنتی قدیمی انتخاب کنید. همچنین از چوب برای روکش دیوارها نیز می‌توانید استفاده نمایید. می‌توانید با چند وسیله‌ی ترکیبی که هم‌زمان یادآور سبک سنتی و معاصر هستند، دکوراسیونی منحصربه‌فرد برای خانه‌ خود فراهم کنید. فراموش نکنید برای چیدمان انتقالی مهم‌ترین نکته حفظ تعادل بین دو سبک قدیمی و جدید است تا محیط خانه به نفع یکی از دو سبک تغییر نکند.