سبک دکوراسیون صنعتی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
26
فوریه

سبک دکوراسیون صنعتی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

سبک دکوراسیون صنعتی چیست؟

سبک دکوراسیون صنعتی یکی از سبک های دکوراسیون پرطرفدار در دکوراسیون داخلی می‌باشد که با به کار بردن گرما و صمیمیت عناصر قدیمی در کنار عناصر شیک مدرن، جلوه ای خاص و منحصر به فرد در محیط خانه به وجود می‌آورد. این سبک بر خلاف دیگر سبک های دکوراسیون، تلاش می‌کند تا مصالح ساختمانی را بدون هیچ پوششی در فضای داخلی منزل، در معرض نمایش بگذارد.

سبک دکوراسیون صنعتی چیست؟
سبک دکوراسیون صنعتی چیست؟

این نوع دکوراسیون در انتخاب و چیدمان مبلمان و اثاثیه به کارایی آن‌ها نیز توجه می‌کند و از آن‌ها اغلب برای دیزاین خانه‌ها و واحدهای آپارتمانی با سقف بلند، خانه های مدرن و فضاهای اداری و تجاری استفاده می‌شود.

 

تاریخ پیدایش طراحی داخلی صنعتی

اوایل قرن بیستم بعد از انقلاب صنعتی دوم کارخانه‌ها تعطیل شدند و تعدادی از ساختمان‌هایشان متروکه شدند اما بعد از سال‌ها و افزایش جمعیت و نیاز به فضا برای سکونت این کارخانه‌ها به محل سکونت تبدیل شدند و سبک دکوراسیون صنعتی آغاز شد.

 

ویژگی های سبک دکوراسیون صنعتی

برخی از ویژگی‌های سبک دکوراسیون داخلی صنعتی‌را در زیر شرح خواهیم داد:

 

استفاده از آجر و بتن در سبک دکوراسیون صنعتی

آجر شاید از ابتدایی ترین متریال‌های ساختمانی باشد و می‌تواند برای طراحی ساختمان‌های مدولار، بهینه و مهم‌تر از همه، به صورت همه کاره کاربرد داشته باشد. تمدن‌های اولیه ابتدا از آجر به عنوان متریال جایگزینی برای ساخت و ساز در مناطقی که درختان بزرگی برای تأمین چوب برای سرپناه وجود نداشت،‌ استفاده کردند. متداول‌ترین آجرهای سفالی امروزه از گل نرم ساخته شده‌اند و برای دوام بیشتر آن‌ها را می‌سوزاندند. آجرهای سرامیکی از خاورمیانه، آسیای جنوبی و اروپا سرچشمه گرفته اند و پایه و اساس ساخت سازه‌های مهمی مانند شهرهای باستانی سند در پاکستان بوده اند.

بخوانید ...
فضاهای کوچک و دلایلی برای اثبات بهتر بودنشان
استفاده از آجر و بتن در سبک دکوراسیون صنعتی
استفاده از آجر و بتن در سبک دکوراسیون صنعتی

با انقلاب صنعتی و قرن امپراتوری بریتانیا، آجرهای خاک رس نه تنها در انگلستان بلکه در سراسر جهان به مصالح اصلی ساختمان تبدیل شدند. همچنین در انبار و ساختمان‌های صنعتی قدیمی از پرکاربردترین لوازم و مصالح که در هنگام ساخت استفاده شده است می‌توان به مواردی مانند آجر، بتن، چوب، فلز اشاره کرد که بدون هیچ پوششی در طراحی استفاده شده اند. مثلا می‌توان از بتن پولیش شده برای کف خانه و از آجر برای دیوارها استفاده نمایید.

 

استفاده از فلز و چوب

در سبک دکوراسیون صنعتی از سطوح فلزی و چوبی بسیار استفاده می‌شود و به خوبی به چشم می‌آید. چوب و فلز تقش مهمی در این نوع طراحی دارند. از صندلی فلزی و میز چوبی نیز می‌توان برای دکوراسیون آشپزخانه در این نوع سبک استفاده کرد.

 

استفاده از رنگ خنثی و طبیعی در طراحی دکوراسیون به سبک صنعتی

در طراحی صنعتی نمی‌توان از رنگ‌های روشن و زنده استفاده کرد به جای آن میتوانید از رنگ‌های ترکیب خنثی و طبیعی بهره ببرید. رنگ‌های خنثی مانند رنگ‌های طوسی، خاکستری، دودی و رنگ‌های دسته کرم، بژ و شیری، نقره ای، پلاتینی، کرمی و شنی، رنگ‌هایی هستند که به عنوان رنگ‌های بی طرف و خنثی در دکوراسیون و به عنوان رنگ‌های زمینه کاربرد فراوانی دارند.

استفاده از رنگ خنثی و طبیعی
استفاده از رنگ خنثی و طبیعی

این رنگ‌ها ماهیتی ملایم و بی رنگ دارند و به همین سبب که تاثیر کمی نسبت به رنگ‌های پررنگ تر بر فضا دارند خنثی نامیده می‌شوند و در دکوراسیون به دلیل قابلیت انطباق با اجزای دکوراسیون کاربرد فراوانی دارند و همچنین هیچ گاه کهنه و قدیمی نمی‌شوند. برای از بین بردن فضای سرد و خشک مدل صنعتی از رنگ‌های قهوه ای و خرمایی برای رنگ غالب و از رنگ‌های خنثی برای دکوری‌ها و وسایل کوچک تر استفاده کنید. رنگ‌های طبیعی محیط نیز همان مصالحی هستند مانند چوب، فلز و آجر، که با خود رنگ طبیعی دارند.

بخوانید ...
سبکهای مهم در دکوراسیون داخلی را بشناسیم

 

مبلمان

در این سبک از دکوراسیون همان طور که از نام و محیط آن مشخص است باید مبلمان را نیز با این محیط هماهنگ نمایید. خیلی از افراد تمایلی ندارند که مدت زیادی در محیط صنعتی بازسازی شده زندگی کنند به همین دلیل باید در انتخاب مبل و دکوریجات دقت زیادی نمود. می‌توان قسمتی از مبلمان و وسایل را از لوازم قدیمی انتخاب کرد و اگر دسترسی نبود از مبل و لوازمی که ظاهرشان به کارخانجات و آزمایشگاه‌های قدیمی الهام گرفته اند انتخاب کرد.

 

تابلو نقاشی و گیاهان در دکوراسیون داخلی به سبک صنعتی

طراحی داخلی یک دکوراسیون منزل تنها محدود به طراحی دیوارها بارنگ‌هایی خاص نیست، اضافه کردن عناصر تزیینی زیبا به دیوارها همچون تابلوهای نقاشی و گیاهان می‌توانند زیبایی فوق العاده‌ای به فضا بدهد. عموماً تابلوهای نقاشی یکی از کانون‌های توجه در هر خانه‌ای بشمار می‌روند.

تابلو نقاشی و گیاهان در دکوراسیون داخلی به سبک صنعتی
تابلو نقاشی و گیاهان در دکوراسیون داخلی به سبک صنعتی

تمامی کسانی که برای اولین بار قدم به منزل شما می‌گذارند، قبل از کف و سقف ابتدا دیوارهای منزل شما به چشم آن‌ها خواهد آمد، پس چه چیز بهتر از آن‌که در ترکیب دکوراسیون داخلی خود و متناسب با ابعاد و ترکیبات رنگی منزل تابلویی زیبا انتخاب کنید. برای از بین بردن یکنواختی محیط صنعتی از تابلو نقاشی استفاده کنید و استفاده از گیاهان نیز باعث ایجاد طراوت در محیط خواهد شد.

 

نور و روشنایی

نور در دکوراسیون فضاهایی داخلی امری ضروری است، زیرا وسیله ای است که ما می‌توانیم محیط اطرافمان را ببینیم. نور، انواع متفاوتی از محیط‌های پیرامونی را خلق می‌کند. همچنین احساس رضایتمندی، انرژی و حرکت ما در یک محیط با روشنایی آن محیط مرتبط است.  از مهم‌ترین مواردی که در سبک دکوراسیون صنعتی ایجاد چالش کرده انتخاب منابع روشنایی مناسب است. برای این کار می‌توان از آباژور و آویزهای قدیمی استفاده کرد. همچنین می‌توان از آباژورهای پایه بلند و آویزهای روشنایی از جنس فلزی نیز در این سبک از دکوراسیون استفاده نمود.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی منزل کوچک و نکات مهم آن