سبک دکوراسیون مونوکروم چیست؟ نکات پیاده سازی آن
01
ژانویه

سبک دکوراسیون مونوکروم چیست؟ نکات پیاده سازی آن

سبک دکوراسیون مونوکروم چیست؟

سبک مونوکروم در معماری یکی از ساده‌ترین پالت‌های تزیینی برای اجرای دکوراسیون داخلی است، اما هرکسی ریسک پذیرفتن این سبک و طرح را نمی‌پذیرد. قابل ذکر است که در معماری، به سبک پوشش یک‌رنگ مونوکروم می‌گویند. در واقع سبک دکوراسیون مونوکروم یا مونوکروماتیک یکی از متفاوت ترین سبک های مدرن است که می تواند فضایی کاملا متفاوت را در منزل یا دفتر کار بوجود آورد. اصلی ترین ویژگی این سبک استفاده از تک رنگ به عنوان رنگ غالب است، البته در کنار آن می تواند از تعداد کم رنگ های متضای یا مکمل به صورت جسورانه استفاده نمود.

سبک دکوراسیون مونوکروم چیست؟
سبک دکوراسیون مونوکروم چیست؟

این سبک طراحی داخلی در چند سال اخیر بسیار برای زیباتر کردن دکوراسیون داخلی آپارتمان‌ها مورد استقبال قرار گرفته است. زمانی‌که طراحی داخلی با رنگ‌های متنوع، اندکی دشوار باشد، طراحان معمولاً سبک تک رنگی را پیشنهاد می‌دهند.

 

نکات پیاده سازی سبک دکوراسیون مونوکروم

برای پیاده سازی این سبک از دکوراسیون لازم است که نکاتی را رعایت کنید که برخی از این نکات رابرای شما شرح خواهیم داد:

 

در نظر داشتن جزئیات

شاید فکر کنید سفید راحتترین رنگ برای یک اتاق مونوکروم است اما طراحان داخلی نه تنها مخالفند بلکه آن را چالش برانگیز هم می دانند. با انتخاب رنگ سفید شما علاوه بر رنگ همه خطوط و الگو ها را نیز از اتاق حذف کرده اید و باید به دنبال راهی جدید برای شخصیت دادن به این فضا باشید.

در نظر داشتن جزئیات
در نظر داشتن جزئیات

در اینجا باید به جزئیات توجه کنید مانند آشپزخانه بالا که با تابش نور به سطوح براق توجه را به خود جلب می کند. علاوه بر آن در این آشپزخانه با یک صندلی خاص و رنگ عاجی دیوار ها هم طرف هستیم. اگر می خواهید سفید را انتخاب کنید اما در عین حال دوست ندارید فضا سردی داشته باشید سفید عاجی بهترین گزینه است.

بخوانید ...
بازسازی رستوران برای داشتن فضایی زیبا و جذب مشتری بیشتر

 

استفاده از رنگ متضاد

آیا هنوز آماده نیستید اتاق را کاملا آبی یا نارنجی کنید؟ اصلا نگران نباشید. اضافه کردن یک رنگ متضاد هم جذابیت بصری ایجاد می کند هم به عنصر سوپرایز اتاق تبدیل می شود. یک رنگ متضاد می تواند فضا را زنده کند. در اتاق نشیمن بالا که مونوکروم بنفش است، مبل نارنجی به عنصری برجسته بدل شده. این تکنیک فرمول و قانون مونوکروم را کمی دور می زند اما هنوز جذاب است. به هر حال اتاق عالی و بی نقص وجود ندارد!

 

جریان بصری منظم

طراحان داخلی بر این نظر هستند که اگر تمام رنگ‌ها را در یک طیف به کار گیرند، یک آهنگ بصری موزون و هماهنگ ایجاد می کنند. چیزی که می تواند با قدرت بیشتری دکوراسیون شما را به نمایش بگذارد، نکته ای که در سبک دکوراسیون مونوکروم وجود دارد این است که لازم است سایه روشن مناسبی ایجاد شود و همین طور می توان از چند دیگر نیز در فضا استفاده کرد، حتی اگر آن رنگ‌ها تند و متضاد با رنگ اصلی دکوراسیون باشند.

جریان بصری منظم
جریان بصری منظم

برای تنوع می‌توان در قسمت‌هایی از دکوراسیون مانند پرده‌ها، مبلمان و … بافت اضافه کرد تا دکوراسیون از حالت کسل کننده خارج شود. در واقع در این سبک دکوراسیون همه اجزا با هم به یک اندازه جلوه می‌کنند و حرکت زیبایی یکسان بین آن‌ها وجود دارد.

 

استفاده از رنگ های خنثی

استفاده از رنگ های خنثی یکی از نکات مهم در طراحی دکوراسیون سبک مونوکروم یا مونوکروماتیک می‌باشد. با این که انتخاب رنگ مشکی برای اتاق خواب می‌تواند کمی خطرناک باشد اما در عین حال فضایی آرامش بخش ایجاد می‌کند. مونوکروم به این معنا نیست که حتما باید به یک رنگ بچسبید. می‌توان از طیف های مختلف یک رنگ استفاده کرد یا با افزودن رنگ های خنثی مانند سفید فضا را تکمیل کرد. در اتاق خواب بالا با اضافه شدن رنگ هایی مانند سفید، کرم و بژ فضا تیره اتاق روشن تر شده است. با گذاشتن گیاهان هم رنگ سبز و تازگی در اتاق دیده می‌شود.

بخوانید ...
ترندهای دکوراسیون داخلی ۲۰۲۱

 

استفاده از شکل ها

درست است که یکی از نکات مهم در طراحی دکوراسیون به سبک مونوکروم استقاده از رنگ‌های خنثی می‌باشد اما این نکته را در نظر داشته باشید که اگر از رنگ های ساده تری مانند خاکستری یا بژ استفاده می‌کنید، استفاده از شکل ها و متریال مختلف ضروری است.

استفاده از شکل ها
استفاده از شکل ها

در شهرهای شلوغ که خانه به یک مامن برای دوری از شلوغی بیرون تبدیل می‌‌شوند، بسیاری به سراغ رنگ های خنثی می‌روند اما از آن جایی که این رنگ ها فضایی بی روح ایجاد می‌کنند، نباید فرم را از یاد برد.

 

کمرنگ را انتخاب کنید

اگر هنوز هم در انتخاب سبک دکوراسیون مونوکروم شک دارید، کمرنگ‌ترین طیف رنگ مورد علاقه تان را انتخاب کنید. در بعضی موارد این رنگ تقریبا می‌شود سفید اما هنوز هم ته مایه رنگ مورد علاقه تان را دارد. طراح با الهام از آسمان، کمرنگترین طیف آبی-بنفش را انتخاب کرده است.

 

اتاق خواب به سبک دکوراسیون مونوکروم

در سبک دکوراسیون مونوکروم انتخاب روتختی، پرده های اتاق، کفپوش و وسایل دکوراتیو روی میز پاتختی و همچنین رنگ دیوار در اتاق خواب بسیار مهم بوده و عدم توجه به استانداردها باعث می‌شود تا آرامش این فضا از بین برود. همان طور که اشاره شد، بهتر است در اتاق خواب به سبک مونوکروم از الگو و طرح ها به تعداد زیاد استفاده کنید تا به خوبی مرزها مشخص شده و ذهن خسته نشود.

 

سرویس بهداشتی سبک دکوراسیون مونوکروم

با توجه به فضای بسیار کمی که به سرویس بهداشتی و حمام اختصاص داده می‌شود، به همین دلیل استفاده از ترکیب رنگ های زیاد منجر به شلوغی آن خواهد شد.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون معاصر چیست؟
سرویس بهداشتی سبک دکوراسیون مونوکروم
سرویس بهداشتی سبک دکوراسیون مونوکروم

از جمله موارد کاربرد سبک دکوراسیون داخلی مونوکروم می‌توان به سرویس بهداشتی و حمام اشاره نمود. استفاده از کاشی و سرامیک های سفید، آبی و سبز همگی می‌توانند انتخاب های ایده آلی برای این محیط به شمار روند.

 

طراحی مونوکروم آشپزخانه

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک مونوکروم باید بتوانید رنگ مناسبی را برای کابینت و میز و صندلی ها و همچنین کفپوش انتخاب کنید.

طراحی مونوکروم آشپزخانه
طراحی مونوکروم آشپزخانه

توجه داشته باشید که استفاده زیاد از رنگ های سفید در فضای آشپزخانه ممکن است ذهن را خسته کند، لذا پیشنهاد می‌کنیم از رنگ متضاد در جزئیات استفاده شود. علاوه براین، می‌توان رنگ سفید عاجی را در کنار کرم استفاده نمود.