شغل بازسازی ساختمان چیست؟ اطلاعات بیشتر درباره این شغل
26
فوریه

شغل بازسازی ساختمان چیست؟ اطلاعات بیشتر درباره این شغل

 شغل بازسازی ساختمان

این روزها با توجه به پیشرفت جوامع شهرنشینی شغل های بسیار زیادی در بین مردم بوجود آمده است که هر کدام بصورت تخصصی به رفع یکی از نیاز های مردم می پردازد. یکی از این موارد شغل بازسازی ساختمان است. این شغل که اخیرا در بین ایرانیان متخصصان بیشتری به خود گرفته است دارای پتانسیل بالایی برای رشد می باشد. البته با توجه به شرایط اقتصادی میزان تقاضا برای آن نیز رو به افزایش است.

 شغل بازسازی ساختمان
شغل بازسازی ساختمان

در این بخش از مقاله خشت بنا می خواهیم در مورد شغل بازسازی ساختمان چیست اطلاعات بیشتری در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. اگر شما هم می خواهید در مورد آن بیشتر بدانید پس تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

 

اصلا شغل بازسازی ساختمان چیست؟

نوسازی و بازسازی ساختمان که در انگلیسی تحت عنوان (Renovation)، از آن نام برده می شود یکی از شغل های رو به رشد در بین ملل مختلف است. این امر در بین ایرانیان طرفدار بیشتری دارد. چرا که از دیرباز در بین ایرانیان بازسازی و نوسازی منازل جزو آداب و رسوم ملت ما به شمار می رفته و خانه تکانی های سالانه نیز می تواند دلیلی بر این امر باشد.

اصلا شغل بازسازی ساختمان چیست؟
اصلا شغل بازسازی ساختمان چیست؟

اما این شغل محدود به ایران نمی شود بلکه در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا نیز انجام می شود. برای مثال سالانه هزینه های چندین میلیون دلاری برای مقابله با خوردگی چوب خانه ها توسط موریانه در آمریکا صرف می شود که پیشگیری از این جزو وظایف شغل بازسازی ساختمان به حساب می آید.

 

فرصتهای شغلی موجود در کار بازسازی ساختمان

در آمریکا بیشتر خانه ها از جنس چوب و یا ترموود می باشد و نمی توان شرایط کسب و کار موجود در آمریکا را با ایران مقایسه کرد. اما این بدان معنا نیست که در ایران فرصت این گونه کسب و کارها محدود است. بلکه برعکس میزان رشد و متقاضیان این نوع کسب و کار در ایران به شدت رو به افزایش است.

فرصتهای شغلی موجود در کار بازسازی ساختمان 
فرصتهای شغلی موجود در کار بازسازی ساختمان

این روزها با توجه به شرایط بد اقتصادی دیگر ساخت خانه جدید برای بسیاری از خانواده ها به صرفه نیست؛ از این رو آن ها سعی می کنند تا خانه خود را بازسازی کنند که این امر را به یک متخصص بازسازی ساختمان می سپارند. علاوه بر این حجم بسیار بالای ساختمان سازی در دهه های گذشته و فرسوده شدن آن ها در این سال ها سبب شده است تا بسیاری از خانواده ها ناگریز از امر بازسازی ساختمان باشند.

 

بررسی فرصتهای شغلی موجود در بازسازی ساختمان

البته شغل بازسازی ساختمان امر ساده ای نیست و برخلاف بسیاری از مشاغل موجود در بازار کار کشور دارای پیچیدگی ها و مراحل خاص خود است.

بررسی فرصتهای شغلی موجود در بازسازی ساختمان
بررسی فرصتهای شغلی موجود در بازسازی ساختمان

شیوه کاری در این شغل از مراحل متفاوتی تشکیل شده است و تسلط شما بر هر یک از این مراحل و نیز نحوه انجام دادن پروژه ها و همچنین توانایی دادنایده برای بازسازی ساختمان به نوبه خود می تواند تاثیر بسیار شگرفی بر روی میزان مشتری های شما داشته باشد.

 

بازسازی خانه های قدیمی ایده ای عالی برای راه اندازی شغل بازسازی ساختمان است

برای مثال بازسازی خانه های قدیمی هر چقدر هم که ترمیم شوند باز در مقابل کوچکترین زلزله فرو می ریزند. دلیل امر این است که ساختار این خانه ها مطابق استاندارد های ساختمان سازی نبوده است. مورد بعدی نحوه انجام کار بصورت مناسب و البته با قیمت مناسب است. اگر به اندازه کافی حرفه ای باشید می دانید که چه خدماتی را با چه قیمت هایی به مشتری خودتان پیشنهاد دهید تا هم او راضی باشد و هم شما.

بخوانید ...
کناف سقف؛ کاربرد و مزایای کناف
بازسازی خانه های قدیمی ایده ای عالی برای راه اندازی شغل بازسازی
بازسازی خانه های قدیمی ایده ای عالی برای راه اندازی شغل بازسازی

گاهی اوقات شاید مشتری برای زیبا شدن ظاهر خانه خود اجرای نمای جدید را در نظر داشته باشد اما بودجه ی او نتواند چنین عملی را پوشش دهد. برای همین گزینه هایی مثل نقاشی ساختمان می تواند به راحتی هم نیاز او را بر طرف کند که البته می بایست آشنائیت کافی نسبه به انواع رنگ ساختمان داشته باشید که این کار شما را فراهم کند. از این رو اولویت دادن به نیاز های مشتری مطابق بودجه او می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

 

 مدیریت پروژه ساخت و ساز در شغل بازسازی ساختمان

در صنعت ساخت و ساز، مدیریت پروژه به یک فرآیند ضروری تبدیل شده است. در مقایسه با سایر صنایع، ساخت و ساز (ساخت پل، راه سازی و ساختمان سازی و… ) نیاز به هماهنگی و مدیریت عظیمی بین تیم های مختلف دارد.

 مدیریت پروژه ساخت و ساز
مدیریت پروژه ساخت و ساز

مدیریت پروژه ساخت و ساز همچنین به دلیل ماهیت مأموریتی که دارد، با مدیریت انواع دیگر پروژه ها تفاوت دارد. این ماموریت زمانی که یک پروژه به طور کلی خاتمه می یابد، به پایان می رسد. به زبان دیگر، مدیریت پروژه، عمل هدایت و هماهنگی منابع انسانی و مادی است و با استفاده از تکنیک های خاص برای اطمینان از اتمام یک پروژه به طور کارآمد و سودآور انجام می شود.

 

چند توصیه ضروری برای کسانیکه به دنبال شغل بازسازی ساختمان برای کسب درآمد هستند

این نوع بازسازی ساختمان اگر با استراتژی پیش برود، به سود قابل توجهی می رسد. سرمایه گذاران املاک به دنبال ایجاد فرصت هایی برای خود هستند که به سودشان بیافزاید، به همین دلیل این نوع سرمایه گذاری محبوبیت بیشتری پیدا کرده.

چند توصیه ضروری برای کسانیکه به دنبال شغل بازسازی ساختمان برای کسب درآمد هستند
چند توصیه ضروری برای کسانیکه به دنبال شغل بازسازی ساختمان برای کسب درآمد هستند

در این مقاله از خشت بنا به شش نکته مهم در راستای شغل بازسازی ساختمان برای کسب درآمد برای شما بازگو می کنیم.

 

۱- هدف گیری ملک مناسب

اگر ابزار و همت کافی داشته باشید، یک سرمایه گذار املاک می تواند تقریبا در هر نقطه ای پروژه های بازسازی املاک قابل سرمایه گذاری پیدا کند. ترجیحا باید جایی را پیدا کنید که قیمت آن بیست درصد کمتر از قیمت متوسط حومه باشد، این دسته از املاک وضعیت ظاهری و ساختاری جالبی نخواهند داشت. به طور مثال باید دنبال چنین املاکی باشید:

هدف گیری ملک مناسب
هدف گیری ملک مناسب

۱- نمای آن از خیابان جالب نباشد.
۲- نقاشی آن از بین رفته باشد.
۳- محوطه و حیاط آن نامرتب و به درد نخور باشد.
۴- داخل آن کهنه و قدیمی باشد اما اسکلت بندی خوبی داشته باشد.

 

رمز موفقیت کار در کشف املاکی است که پتانسیل توسعه و افزایش قیمت دارند!

رمز کار در یافتن املاکی است که پتانسیل توسعه و افزایش قیمت را داشته باشد. شما این تغییرات را برای آن دسته از خریداران یا مستاجرانی انجام می دهید که قصد سکونت در آن منطقه را دارند. کلی گویی در این مورد کار سختی است اما وقتی به دنبال ملک مناسب برای بازسازی می گردید، این هشدارها را به یاد داشته باشید:

بخوانید ...
دیوارپوش سلولزی چیست و چه مزایایی دارد؟
رمز موفقیت کار در کشف املاکی است که پتانسیل توسعه و افزایش قیمت دارند!
رمز موفقیت کار در کشف املاکی است که پتانسیل توسعه و افزایش قیمت دارند!

۱- مشکلات برق کشی یا لوله کشی: حل این مشکلات، هزینه زیادی دارد و تمام شانس شما برای بازگشت سرمایه تان از ملک را از بین می برد. برای بررسی این دو مورد حتما از بازرس متخصص ساختمان استفاده کنید.

۲- سقف و فوندانسیون: ساختمانی که سر و وضع بدی ندارد اما خیلی وقت است خالی مانده، شاید مشکلی داشته باشد. برای اطمینان از اینکه مشکل سازه ای و اسکلت بندی وجود ندارد، از بازرس متخصص بخواهید سقف و فوندانسیون را بررسی کند. همه مسائل از بیرون قابل مشاهده نیست. مشکلات فوندانسیون باعث تکان خوردن ساختمان می شود که درنهایت منجر به ترک خوردن دیوارها و سقف می شود.

۳- تخته های پوسیده: این هم یکی دیگر از مشکلاتی است که ممکن است زیر پوششی از رنگ پنهان شود. همه درب و پنجره ها را بازرسی کنید تا مطمئن شوید تخته پوسیده وجود ندارد.

 

۲- شناسایی نکات کلیدی منطقه و فاکتورهای املاک آن منطقه در شغل بازسازی ساختمان

نکات کلیدی منطقه و فاکتورهای املاک آن را بشناسید. وقتی به دنبال یافتن منطقه ای خاص در حومه شهر برای سرمایه گذاری هستید، به این نکات توجه کنید: جمعیت شناسی مردمی، ویژگی های رایج در املاک، روند مهاجرت داخلی، فرهنگ بومی و روند متوسط قیمت در منطقه.

شناسایی نکات کلیدی منطقه و فاکتورهای املاک آن منطقه
شناسایی نکات کلیدی منطقه و فاکتورهای املاک آن منطقه

 

تحقیق در مورد مسائل زیر قبل از شروع هر پروژه ساختمانی

۱- نیاز فعلی منطقه به املاک، طول مدت فروش املاک در منطقه و نرخ مجوز مزایده منطقه.
۲- متوسط قیمت فروش خانه های مشابه در منطقه و نرخ رشد سرمایه در طول تاریخ.
۳- نرخ اجاره املاک مشابه در منطقه (اگر قصد اجاره دادن دارید).
۴- تاریخچه ملک. تاریخچه فروش و خانه های آماده فروش، جزئیات مالکیت، فروش های قابل مقایسه اخیر و ارزش تخمینی از ملک با وضعیت فعلی و بعد از بازسازی را در بازار بررسی کنید.

 

۳- تعیین بودجه و شروع برنامه ریزی در شغل بازسازی ساختمان

بعد از پیدا کردن ملک مناسب در حومه شهر که با شرایط خرید شما مطابقت داشته باشد، بودجه ای تعیین کنید که هزینه اولیه ملک و کارهایی که می خواهید انجام بدهید را پوشش دهد. شما باید همچنین سود بالقوه ملک را هم آنالیز کنید و مطمئن بشوید بازگشت سرمایه این پروژه، ارزش زحمات و هزینه آن را خواهد داشت.

تعیین بودجه و شروع برنامه ریزی در شغل بازسازی ساختمان
تعیین بودجه و شروع برنامه ریزی در شغل بازسازی ساختمان

هزینه هایی که در این مرحله باید پوشش دهید

۱- پیش پرداخت
۲- تمبر مالیاتی
۳- دیگر هزینه های مربوطه مثل دستمزد وکیل، هزینه بازرسی خانه برای حشرات موذی و غیره.
۴- هزینه بازسازی
۵- بازپرداخت سود در طول پروژه
۶- بودجه پشتیبان (روز مبادا)

همچنین می توانید یک تیم بازسازی املاک با هدف سود دهی تشکیل بدهید تا در تمام این مراحل به شما کمک کنند. وقتی بودجه و سود مورد نظر را ارزیابی می کنید، باید به سرمایه گذاری بیش از حد هم توجه کنید. یعنی زمانی که هزینه بازسازی از قیمت فروش خانه و ارزشی که به ملک داده می شود، بالاتر می رود. اگر از قیمت تقریبی فروش ملک در بازار آگاه باشید، فرصت های زیادی برای افزایش ارزش آن خواهید یافت. تخمین زدن کارهایی که باید در پروژه انجام شود، شما را آگاه و چشم و گوشتان را باز نگه می دارد.

بخوانید ...
بازسازی رستوران برای داشتن فضایی زیبا و جذب مشتری بیشتر

 

۴- اولویت قرار دادن ظاهر و چشم انداز اولیه ساختمان

اگر قصد دارید بعد از اتمام بازسازی، خانه را به فروش بگذارید قبل از شروع پروژه بازار مورد هدفتان را مشخص کنید. مطمئن باشید ملکتان برای آن دسته از افراد که در ذهن داشتید جذابیت دارد.

اولویت قرار دادن ظاهر و چشم انداز اولیه ساختمان
اولویت قرار دادن ظاهر و چشم انداز اولیه ساختمان

سعی نکنید همه کارها را خودتان انجام بدهید. در صورت نیاز باید پیمانکار حرفه ای استخدام کنید. هدف از بازسازی منزل، همیشه نباید فروش فوری باشد. می توانید بازسازی کنید، ارزش ملک را بالا ببرید و با نرخ بیشتر آن را اجاره بدهید.

 

۵- فروش یا اجاره ندادن ملکی که هنوز به مرحله پایانی کار نرسیده در شغل بازسازی ساختمان

خریداران بالقوه از کارهایی که در ذهن داشتید و هنوز شروع نکردید، چیزی نخواهند فهمید اما از حمام نیمه کاره، عرشه ناتمام و آشپزخانه بدون وسایل خیلی خوششان نخواهد آمد. به همین دلیل هرگز ملکی که هنوز به مرحله پایانی بازسازی نرسیده، برای فروش یا اجاره نگذارید.

فروش یا اجاره ندادن ملکی که هنوز به مرحله پایانی کار نرسیده در شغل بازسازی ساختمان
فروش یا اجاره ندادن ملکی که هنوز به مرحله پایانی کار نرسیده در شغل بازسازی ساختمان

 

۶- فروش و سود دهی

۱- شاید خریداران قبل از اینکه شما ملک را خریده و بازسازی کنید، آن را دیده باشند. تغییراتی که ایجاد می کنید باید قابل توجه و چشمگیر باشند، باید نقش مزایایی را ایفا کنند که به ارزش ملک افزوده و برای شما یک پروژه بازسازی پرسود رقم بزنند.

۲- هزینه هایی که کردید را پوشش دهید. حتی اگر از زمانی که ملک را خریدید، بازار رکود شدید پیدا کرده باز هم هنگام فروش باید رقمی اعلام کنید که تمام هزینه ها را پوشش بدهد. این هزینه ها شامل کمیسیون مشاور املاک و دیگر هزینه های فروش نیز می شود.

فروش و سود دهی
فروش و سود دهی

۳- اگر کارایی ملک را تغییر داده اید، هرکاری اضافه ای که لازم است باید انجام بدهید. آیا باید بازار فروش متفاوتی پیدا کنید؟ ویژگی های جدید آن را چطور مطرح می کنید؟

۴- به بازار فروش جدید خود توجه کنید. ملکی که شاید یک زمان فقط برای سرمایه گذارانی مثل خودتان جذابیت داشته، اکنون مخاطبان بیشتری خواهد داشت مثل کاسبان تجاری، خانواده ها، مستاجران یا افرادی که به دنبال جایی برای تعطیلات هستند. قبل از شروع بازسازی، باید بازار هدفتان را مشخص کنید. هنگام فروش باید مطمئن باشید که این خانه همچنان برای مخاطبان مورد نظرتان جذابیت دارد.

 

سخن پایانی

بازسازی ساختمان یک شغل کاملا پیچیده و نیازمند تجربه و مهارت است. و باید این شغل را از پایه روی اصول آن شروع کرد، اگر می خواهید در این شغل موفق شوید همیشه بهترین و به روزترین در کسب و کارتان باشید. با آرزوی موفقیت برای شما بازدیدکنندگان مقالات خشت بنا.