تاثیر نورپردازی در دکوراسیون داخلی چیست؟
04
ژوئن

تاثیر نورپردازی در دکوراسیون داخلی چیست؟

نورپردازی چیست؟

نورپردازی به عنوان یکی از بخش‌های جدایی‌ناپذیر دکوراسیون داخلی است که تاثیر زیادی دارد. در واقع، نورپردازی تعیین‌کننده زیبایی و کاربردی بودن محیط طراحی شده توسط معمار است. بنابراین، به برنامه‌ریزی با دقت و مهارت‌های بسیار بالایی نیاز دارد. فضا با نور تعریف می‌شود. لوکوربوزیه در این باره می‌گوید: «معماری نوعی بازی استادانه، صحیح و باشکوه با حجم‌هایی است که توسط نور ظاهر می‌شوند. چشم‌های ما طوری ساخته شده که شکل‌ها را به وسیله‌ نور ببیند.» تکنیک‌های ساده طراحی می‌توانند کارآمدی ساختمان را افزایش داده و مکانی زیباتر، سالم‌تر و بهینه‌تر را ایجاد کنند.

نورپردازی چیست؟
نورپردازی چیست؟

با توجه به تنوع گسترده‌ای که در زمینه‌ی نورپردازی وجود دارد، شاید طراحی نورپردازی خانه یا اداره برای شما کاری سخت و گیج کننده باشد. نورپردازی با توجه به محیط صورت می‌گیرد. تعیین میزان نوری که هر اتاق و فضا نیاز دارد، بسته به فعالیت‌هایی است که قرار است در آن محل صورت بگیرد. شما می‌توانید با توجه به اینکه کاربری آن مکان خصوصی و یا عمومی است، سطح نور مورد نیاز را به صورت لیست تنظیم کنید.

 

تاثیر نورپردازی در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی ارتباط مستقیمی با ویژگی‌های روحی و روانی افراد دارد. به همین دلیل در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی، ابتدا باید کاربرد فضای مورد نظر را بررسی کرد، سپس احساس و تاثیری که قرار است آن فضا بر ساکنین بگذارد را مدنظرقرار دهید. دکوراسیون داخلی تلفیقی از عناصری مانند نور، رنگ، پوشش دیوار، سقف و … می‌باشد. تمام این عناصر باید به طور هماهنگ و متناسب در کنار یکدیگر قرار بگیرند و طرحی ایده آل ایجاد نمایند. یکی از مهم‌ترین عناصری که در دکوراسیون داخلی تاثیر زیادی دارد و باید مورد توجه قرار گیرد نورپردازی است.

تاثیر نورپردازی در دکوراسیون داخلی
تاثیر نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نور پردازی باید با عناصر دیگر در فضای مورد نظر هماهنگی داشته باشد. یک دکوراسیون داخلی زیبا، بدون نورپردازی جذابیتی ندارد و تمام تلاش‌هایی که برای انجام آن صورت گرفته بی نتیجه می‌ماند. نور نوعی انرژی الکترومغناطیسی است که به صورت موج انتشار می‌یابد. برای اعمال نورپردازی در فضا در ابتدا باید جهت نورپردازی مشخص شود و پس از آن نور با توجه به ابعاد فضا مشخص شود.

 

اهمیت نور در دکوراسیون فضای داخلی

زمانی که از نور در دکوراسیون فضای داخلی استفاده می‌شود باعث می‌شود که ما به راحتی بتوانیم محیط اطراف را ببینیم در نتیجه وجود آن امری ضروری تلقی می‌شود. زمانی که روشنایی به اندازه کافی وجود داشته باشد رنگ، حجم و سایر موارد مربوط به اشیایی که در محیط قرار داده شده اند به زیبایی هرچه تمام تر جلوه خواهند کرد. در واقع می‌توان گفت که نور انواع متفاوتی از محیط‌هایی که پیرامون ما می‌باشد را خلق خواهد کرد.

بخوانید ...
دکوراسیون کلاسیک یا مدرن کدامیک بهتر است؟
اهمیت نور در دکوراسیون فضای داخلی
اهمیت نور در دکوراسیون فضای داخلی

از نظر روانشناسی نیز نورپردازی درست می‌تواند احساس رضایت مندی، انرژی و حرکت را در افراد ایجاد کند. نورپردازی یکی از مهم ترین مباحث در معماری می‌باشد که زمانی که قصد داریم کار طراحی ساختمانی را انجام دهیم علاوه بر اسباب و وسایل آن باید به نورپردازی آن نیز توجه داشته باشیم. برای انجام این کار بهتر است موقعیت و زوایای ساختمان را بررسی کنیم و منطقه‌ای که در طول روز نورخورشید بیشتری را دریافت می‌کند شناسایی نماییم و تاثیرات آن را کنترل کنیم.

 

نورپردازی وتاثیر آن در نقاط مختلف دکوراسیون

نورپردازی در هر قسمت از ساختمان متفاوت است که در زیر آن‌ها را برای شما شرح خواهیم داد.

 

نور در دکوراسیون اتاق نشیمن

یکی از ارکان اصلی طراحی اتاق نشیمن، نورپردازی است. نورپردازی مناسب تاثیر زیادی در آرامش روحی و روانی یک فرد دارد و این امکان را به شما می‌دهد تا دیزاین خانه خود را به بهترین شکل به نمایش بگذارید. در نورپردازی نشیمن تعداد منابع روشنایی، میزان شدت نور و تاثیری که برمحیط می‌گذارند از عوامل مهم برشمرده می‌شوند. در کنار همه این موارد، سلیقه شخصی فرد نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هنگام اجرای نورپردازی باید به کاربرد و ایجاد فضای گرم دقت شود. نورپردازی اتاق نشیمن شامل سه نوع روشنایی عمومی، نورپردازی متمرکز و نورپردازی محدود است. روشنایی عمومی یا همان نورپردازی از سقف برای روشن کردن اتاق نشیمن کافی بوده و مقدار کمی از نور را در منطقه وسیعی انتشار می‌دهد.

نور در دکوراسیون اتاق نشیمن
نور در دکوراسیون اتاق نشیمن

نورپردازی متمرکز تنها بر یک قسمت خاص تمرکز داشته و آن قسمت را روشن و برجسته می‌کند. نورپردازی محدود باعث می‌شود در زمانی که تمام اتاق تاریک است بتوانیم تنها یک قسمت خاص را روشن کنیم‌. استفاده همزمان از سه نوع نورپردازی در اتاق نشیمن بهتر است تا بنا به نیاز از هر یک از آن‌ها استفاده شود. در فضای نشمین،‌ استفاده از لامپ با شکل هندسی در سقف و استفاده از نورهای مخفی پشت تلویزیون باعث ایجاد تفاوت با سایر فضاها می‌شود. همچنین شما می‌توانید با متمرکز کردن نور بر روی قسمت‌های خاص فضا که از معماری ویژه‌ای برخوردارند، زیبایی آن را دو برابر کنید.

بخوانید ...
مستر روم چیست؟ ویژگی های یک اتاق مستر جذاب و زیبا

 

نورپردازی در دکوراسیون اتاق غذاخوری و تاثیر آن بر محیط

نورپردازی اتاق غذاخوری در دکوراسیون داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است و همه افراد به آن توجه ویژه‌ای دارند. غذاخوری در هر خانه‌ای محل ویژه‌ای به حساب می‌آید که در بیشتر اوقات محل پذیرایی از مهمانان در هنگام سرو غذا نیز است. همچنین به آن جهت که این فضا از خانه محل غذا خوردن محسوب می‌شود، باید نور کافی و مناسب داشته باشد. در نورپردازی اتاق غذاخوری استفاده از لوستر و چراغ‌های سقفی که ارتفاع آن‌ها قابل تنظیم است و درست در بالای میز غذاخوری قرار دارند می‌تواند بهترین گزینه باشد.

نورپردازی در دکوراسیون اتاق غذاخوری و تاثیر آن بر محیط
نورپردازی در دکوراسیون اتاق غذاخوری و تاثیر آن بر محیط

با استفاده از آن‌ها سطح میز کاملاً روشن می‌شود و در مواقعی که از میز استفاده نمی‌شود فضای کلی آشپزخانه را روشن می‌کند. بوفه، میز غذاخوری و میز کناری از عناصری هستند که حتماً باید نورپردازی مخصوص خود را داشته باشند.

 

نور در دکوراسیون آشپزخانه

آشپرخانه قلب خانه و مرکز زندگی خانوادگی به حساب می‌آید، که می‌توان از این فضا برای،آشپزی صرف غذا، آرام گرفتن و دیگر خورده کاری‌ها استفاده کرد بنابراین در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه، نورپردازی اهمیت فراوانی دارد. برای نورپردازی آشپزخانه حتما نباید از لوسترها و چراغ‌های خیلی گرانقیمت و فانتزی استفاده نمود بلکه بهتر است با یک نورپردازی صحیح و هماهنگ با طراحی داخلی آشپزخانه به زیبایی و وقار آشپزخانه بیفزاید.

نور در دکوراسیون آشپزخانه
نور در دکوراسیون آشپزخانه

طراحی نورپردازی در آشپزخانه باید دارای الگوی قابل انعطاف‌ترین نور داخلی در خانه باشد تا منعکس کننده طیف وسیعی از توابع که در حال حاضر برای آشپزخانه استفاده می‌شود. نورپردازی آشپزخانه به عنوان یک مکمل برای نور روز، باید از یک روشنایی خوبی به خصوص در آشپزخانه‌های تاریک برخوردار باشد. به منظور نور رسانی بیشتر و بهتر در فضای آشپز خانه برای سینک ظرفشویی، از پرتو متمرکز نور تأمین شده‌ای که درست بالای سینک و زیر کابینت قرار گرفته استفاده کنید. منبع نور باید از دید افرادی که در نزدیکی کابینت نشسته‌اند، پنهان بماند.

 

تاثیر نورپردازی در دکوراسیون سرویس بهداشتی

یکی از مکان‌هایی که در خانه و توسط تما‌می‌ افراد مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد، سرویس بهداشتی است. از این رو اهمیت زیادی دارد. دستشویی و حمام کوچک ترین قسمت‌های هر خانه هستند. اما این دلیل نمی‌شود که اهمیتی به آن‌ها ندهید و تمام توجه خود را به آشپزخانه و سالن معطوف کنید. نورپردازی نه تنها بر زیبایی بلکه بر کارایی سرویس بهداشتی نیز بسیار موثر است. در صورتی که این کار به صورت درست و اصولی انجام شود، تما‌می اجزای سرویس از جمله روشویی بسیار به چشم ‌می‌آید، زیبایی آن‌ها را دو چندان ‌می‌کند و فضای دستشویی را بزرگ تر نشان ‌می‌دهد.

بخوانید ...
اتاق کار در منزل و نکات طراحی دکوراسیون آن
تاثیر نورپردازی در دکوراسیون سرویس بهداشتی
تاثیر نورپردازی در دکوراسیون سرویس بهداشتی

نورپردازی داخل سرویس بهداشتی باید به گونه‌ای باشد که کودکان و افراد سالمند قدرت دید بالایی داشته باشند و در استفاده از آن دچار مشکل نشوند. یک حمام کوچک با نور مناسب می‌تواند تاثیر بزرگی ایجاد کند. چراغ‌هایی که افراد بتوانند چهره خود را با حداکثر وضوح ببینند و کمترین سایه را زیر چشم‌ها و گردن افراد ایجاد کنند بهترین گزینه برای نورپردازی سرویس‌های بهداشتی هستند.

 

نور در دکوراسیون اتاق خواب

اتاق خواب از آن اتاق‌هایی است که نور یکی از اصلی ترین اجزای آن است و رکن اساسی آن به حساب می‌آید. دکوراسیون و نورپردازی اتاق خواب از آن جهت برای ما اهمیت دارد که همه دوست داریم اتاق خوابمان محلی امن و آرام برای به در بردن خستگی روزانه باشد. نور خوب در اتاق خواب، به شما این امکان را می‌دهد که بعد از یک روز سخت کاری، خوابی راحت داشته باشید. البته منظور این نیست که اتاق خواب باید تاریک باشد. تاثیر نور اتاق در خواب خوب و آرام بر کسی پوشیده نیست. از طرفی خواب کافی و مناسب به حفظ سلامتی بدن کمک می‌کند پس انتخاب یک نور مناسب برای اتاق امری مهم و حیاتی است. همانطور که تزئین و نورپردازی اتاق پذیرایی برای شما مهم است، باید به نورپردازی اتاق خواب خود هم دقت ویژه‌ای کنید.

نور در دکوراسیون اتاق خواب
نور در دکوراسیون اتاق خواب

بهترین نور برای اتاق خواب، نور کنار تختخواب است که برای مطالعه و حتی دیدن تلویزیون خوب است. حتی اگر هم‌ اتاقی شما بخواهد بخوابد، چشمانش را آزار نمی‌دهد. می‌توانید برای نور کنار تختخواب‌ خود از آباژور کنار تختی استفاده کنید یا نوری که در قسمت بالایی تخت خود تعبیه شده است. همچنین نصب روشنایی‌های دیوارکوب که برای قرار دادن این چراغ‌ها می‌توانید از دیوار پشت تخت استفاده کنید و چراغ را روی دیوار نصب کنید، برای این فضا بسیار مناسب است.