تفاوت دکوراسیون داخلی با طراحی داخلی چیست
08
ژانویه

تفاوت دکوراسیون داخلی با طراحی داخلی چیست؟

تفاوت دکوراسیون داخلی با طراحی داخلی

برای اینکه درباره تفاوت دکوراسیون داخلی با طراحی بیشتر آشنا شوید و بدانید که تفاوت آن‌ها در چیست؟ مردم اغلب تصور می‌کنند که طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی یکسان هستند، اما به واقع چنین نیست. هنگامی که یک دکوراتور داخلی رنگ دیوار را انتخاب می‌کند، یک طراح داخلی به جهت تغییر ساختار یک اتاق، رنگ را تغییر می‌دهد. دکوراتور داخلی با ظاهر و حس اتاق، با اضافه کردن وسایل جانبی از جمله پرده و فرش سر و کار دارد در حالی که یک طراح داخلی در تلاش است تا بهترین استفاده را از فضا ببرد. برای درک بهتر این موضوع ابتدا تعریف مختصری از هرکدام را برای شما می‌گوییم تا بتوانیم راحت‌تر تفاوت‌های آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهیم و سپس با ویژگی و با بکارگیری صحیح هرکدام آشنا خواهیم شد.

 

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی، در واقع طراحی یک فضای جدید داخلی برای خانه‌ها و یا هر محیطی است، فضایی که می‌تواند ثابت و یا به اصطلاح فیکس شود. این عبارت را همچنین برای طراحی ابتدایی و نقشه اولیه مورد استفاده برای فضاهای داخلی ساختمان نیز به کار می‌برند. نقشه ای که طراحی نهایی کار، یا تاکید بیشتری بر نسخه اولیه آن است، یا با تغییر کاربری انجام می‌شود. گاهی هم طراحی های ابتدایی نسبت به نسخه اولیه تغییرات چشمگیری می‌کنند تا مناسب استفاده‌های جدید و تطبیقی از ساختمان باشند. این تغییرات می‌توانند بخشی از «معماری پایدار» باشند، شیوه ای از معماری که در آن منابع با استفاده از بازیافتِ ساختارهای معماری از طریق بازطراحی تطبیقی، حفظ و نگهداری می‌شوند.

بخوانید ...
آشپزخانه کوچک؛ ترفندهای دکوراسیون آشپزخانه کوچک
طراحی داخلی چیست؟
طراحی داخلی چیست؟

بخش اعظم عمر ما در فضاهای داخلی بناها سپری می­‌شود. این فضاها محیطی را ایجاد می­‌کنند که پاسخ­گوی نیازهای اساسی ما نظیر نیاز به سرپناه بوده و بسیاری از فعالیت­‌های ما در آن صورت می­‌گیرد. همچنین آنچه به یک بنا روح می‌­بخشد، فضای داخلی آن است. بنابراین می‌­توان گفت کیفیت فضای داخلی از یک طرف تأثیر مستقیمی بر نحوه انجام فعالیت‌­های ما در آن دارد و از طرف دیگر نگرش، احوال و شخصیت ما را تحت تأثیر قرار می‌­دهد.

 

دکوراسون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی به هنر و علم ایجاد یک فضای داخلی که برای کاربرانش به لحاظ زیبایی شناختی خوشایند و به لحاظ کاربری مفید است گفته می‌شود. دکوراسیون داخلی از سبک‌ها و گرایش‌های متنوعی پیروی می‌کند و آن‌ها را با هم به ارمغان می‌آورد تا سبک شخصی کاربر را بیان کند. به تعبیری دکوراسیون داخلی به این می‌پردازد که چگونه می‌توان یک پلان آزاد را با مبلمانی که مکمل فضا است و یا با دکوری که جلوه کننده است جفت و جور کرد و یا اینکه جو و حالت یک فضا را با نور پردازی و پوشش دیوار تغییر داد.

دکوراسون داخلی چیست؟
دکوراسون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی برای بسیاری از مردم یک سرگرمی است چرا که بدون نیاز به هیچ مدرک دانشگاهی می‌توانند در ایده پردازی برای دکور کردن خانه خود مشارکت کنند. دکوراتور داخلی به طور معمول در کلیت یک طرح از شروع طراحی تا پایان آن به یک سبک طراحی می‌پردازد تا در فضا پیوستگی ایجاد کند و این در حالی است که با وجود در نظر گرفتن رنگ، بافت و الگوهایی که مشتری ترجیح می‌دهد، همچنان طرح بایستی با مفهوم کلی سبک سازگاری داشته باشد.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی فست فود برای داشتن محیطی زیبا و دنج

 

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

این دو کلمه هم از نظر ظاهری کلمه و هم از نظر معنایی تفاوت های عمده ای دارند. تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی در انجام تغییرا ت کلی در مقابل تغییرات جزئی است. اگر نیاز شما این است که تغییراتی مثل جا به جایی دیوارها، افزودن یا کم کردن در و پنجره و یا تغییرات تاسیساتی و سازه ای انجام دهید باید از معمار داخلی کمک بگیرید اما اگر نیازی به تغییرات در سازه ی ساختمان ندارید و در چیدمان و دکوراسیون داخلی می‌خواهید تغییرات انجام دهید از یک دکوراتیو داخلی برای این کار کمک بگیرید. تغییرات معماری داخلی با علم است و نیاز به مدارک دانشگاهی دارد ولی طراحی دکوراسیون داخلی با تجربه ی زیباشناختی فضای داخلی انجام می‌شود.

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی
تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

از دیگر تفاوت های طراحی داخلی ودکوراسیونداخلیاسن است که معماری داخلی از شروع ساخت بنا انجام می‌شود و طراحی دکوراسیون داخلی بعد از اتمام ساخت در داخل فضا اجرا می‌شود. معماری داخلی و طراحی داخلی هر دو فضا سازی در بنا هستند معماری با دید علمی انجام می‌شود و طراحی داخلی با دید هنری است. با وجود تفاوت، هر دو مکمل هم هستند و فضا سازی علمی و هنری را به وجود می‌آورد. معنای امروزی معماری داخلی تلفیقی از جامعه شناسی ،روان شناسی، اقتصاد و هنر است.این علم دایره وسیعی از عناصر کارکردی و متریال، فرم، نور، رنگ، کف، سقف، دیوار، تزئینات مبلمان و… است.

 

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی در پروژه های معماری

در یک پروژه مهندسی، طراح معماری از ابتدای پروژه با معمار در ارتباط است و تا پایان پروژه، طراح داخلی و معمار پروژه با همفکری هم پیش می‌روند. کار دکوراتور پس از طی شدن تمام این مراحل شروع می‌شود و دکوراتور اقدام به چیدمان و تزیین فضاهای داخلی طراحی شده توسط طراح داخلی می‌کند مورد دیگر اینکه طراح دکوراسیون صرفا در خصوص ظاهر و شکل و فرم متریال تصمیم می‌گیرد ولی تایید کیفی متریال بر عهده طراح داخلی می‌باشد اینکه آیا متریال مورد نظر به لحاظ عایق بندی صدا، گرما و … یا اشتعال پذیری و … مناسب می‌باشد و یا خیر به عهده طراح داخلی ساختمان می‌باشد.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون مونوکروم چیست؟ نکات پیاده سازی آن
تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی در پروژه های معماری
تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی در پروژه های معماری

برای درک بهتر تفاوت های طراحی داخلی با طراحی دکوراسیون داخلی این نکته را باید بدانیم که برای اجرای طراحی دکوراسیون داخلی نیازی به عملیات ساخت و ساز و مهندسی نداریم در هر مکانی می‌توان با تعویض وسایل و تزیینات یا پرده و مبلمان و کاغذ دیواری و … تغییر دکوراسیون ایجاد کرد اما برای اجرای یک پروژه طراحی داخلی در ساختمانی که از قبل بنا شده است حداقل نیاز به بازسازی محل خود خواهید داشت چرا که طی این پروسه اصلاحاتی در معماری سازه نیز ایجاد می‌شود.