ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه
31
ژانویه

ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه با ایده های دلنشین

ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه

پس از یک روز کاری سخت و یا حتی یک روز تعطیل اولین محلی که همه دوست دارند در آن حضور داشته باشند خانه است. از ابتدای تاریخ خانه محل آرامش بوده و تمام انسان‌‌ها همیشه در تلاش بوده­ اند تا مأمن هرچند کوچک خود را به زیبایی و با ترکیب رنگ دلخواه بیارایند و این موضوع از دغدغه‌های همیشگی بشر بوده است؛ به همین دلیل با گذشت زمان راهکارهای جدیدتری برای چیدمان هرچه بهتر دکوراسیون خانه مطرح می­‌شود.

در چیدمان خانه مسائل بسیار زیادی دخیل هستند که سبب زیبایی و دل‌نشینی محیط آن می‌شوند که یکی از آن‌ها و شاید به‌ جرأت بتوان گفت که مهم‌ترین آن­‌ها ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه است؛ چرا که بهترین و گران‌ ترین اثاثیه و لوکس‌ ترین لوازم در بزرگ‌ ترین خانه‌‌ها اگر ترکیب رنگ متناسبی نداشته باشند جلوه و زیبایی خود را به‌کل از دست خواهند داد.

ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه
ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه

از طرفی اگر کمی با روانشناسی رنگ‌‌ها آشنا باشید قطعاً این موضوع را به‌ خوبی می­‌دانید که رنگ‌‌ها چه تأثیرات شگفت و معجزه‌ آسایی بر روح و روان و خلق و خوی انسان‌‌ها دارند. هرچند انتخاب رنگ برای وسایل منزل مسئله‌ای کاملاً سلیقه‌ ای ­است و به علایق و خواسته ­‌های فرد بستگی دارد اما رعایت برخی نکات به این هدف کمک شایانی خواهد کرد.

 

اهمیت انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی خانه از دید معماری

در طراحی یک دکوراسیون مناسب اصول پایه‌ای وجود دارد که با رعایت آن‌‌ها می‌توانید به دکوراسیونی جذاب دست پیدا کنید.

فضا، خط، فرم، نور، رنگ، بافت، الگو.

چرا که انتخاب ترکیب رنگ مناسب در دکوراسیون خانه در عین ارزان بودن و ابزاری بسیار قدرتمند در دکوراسیون داخلی هست. ارزان چون هر وسیله ای که شما تصمیم به خرید اون بگیرید قطعا از تنوع رنگی برخوردار است. پس انتخاب رنگ در دکوراسیون شما عملا بدون هزینه می‌شود.

 

چگونه رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی خانه انتخاب کنیم؟

انتخاب رنگ مناسب برای کل خانه یکی از وقت‌ گیرترین امور در طراحی دکوراسیون داخلی است.

چگونه رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی خانه انتخاب کنیم؟
چگونه رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی خانه انتخاب کنیم؟

برای رسیدن به این هدف، چند مرحله وجود دارد که اگر به درستی پیاده سازی شوند، کار شما را بسیار راحت‌ تر می‌کنند و نتیجه بسیار رضایت بخشی در انتظار شما خواهد بود. این چند مرحله را با هم دنبال می‌کنیم.

 

مرحله اول: انتخاب رنگ زمینه خانه

دیوارها و کف‌ پوش هر دو زمینه محیط محسوب می­‌شوند و انتخاب هوشمندانه رنگ برای آن‌ها سبب می‌شود تا دست شما در انتخاب رنگ برای سایر وسایل بازتر باشد. از همین رو بهتر است رنگی خنثی و ملایم برای آن­ها انتخاب کنید. تا با سایر رنگ­ها به‌ راحتی هماهنگ و به‌ اصطلاح سِت شود.
این رنگ‌ ها لزوماً سفید یا خاکستری نیستند بلکه استفاده از سایر رنگ‌ ها با تناژی ملایم همین کارکرد را برای شما خواهد داشت. ضمن آنکه استفاده از رنگ‌ های تند مانند قرمز و نارنجی روی دیوارها شاید در نگاه اول جذاب باشد. اما پس از مدتی آزاردهنده خواهد بود، اما استفاده از این رنگ‌ ها برای سایر وسایل مانند مبلمان در زمینه‌ ای خنثی جلوه بیشتری خواهد داشت. بعد از اینکه زیر طیف رنگ عناصر ثابت را مشخص کردید، به دو روش می‌توانید پالت رنگ مناسب خانه خودتان را مشخص کنید.

 

روش اول: هماهنگ

در ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه پالت رنگ مناسب خانه را هماهنگ با زیر طیف عناصر ثابت انتخاب کنید. مثلا اگر زیرطیف رنگ عناصر ثابت گرم است، می‌توانید پالت رنگ خانه را با رنگ‌ های گرم تکمیل کنید. یا اگر عناصر ثابت زیر طیفی سرد دارند، پالت رنگ‌ های سرد را انتخاب کنید.

بخوانید ...
سرویس بهداشتی مدرن و روش های آسان تغییر دکوراسیون

روش دوم: مکمل یا متضاد

 در ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه پالت رنگ را متضاد با زیرطیف رنگ عناصر اصلی انتخاب کنید. برای مثال، مثلا اگر زیرطیف رنگ عناصر ثابت گرم است، می‌توانید پالت رنگ خانه را با رنگ‌ های سرد تکمیل کنید. یا اگر عناصر ثابت زیر طیفی سرد دارند، پالت رنگ‌ های گرم را می‌توانید انتخاب کنید.

 

مرحله دوم: تاثیر ترکیب رنگ مناسب در تغییر ابعاد خانه

بله درست است! با انتخاب ترکیب مناسب رنگ‌ ها در دکوراسیون خانه می‌توان ابعاد خانه را بزرگ‌ تر و یا کوچک‌ تر جلوه داد. اگر خانه کوچکی دارید، استفاده از رنگ‌ های تیره در چیدمان توصیه نمی­شود چرا که محیط را کوچک‌ تر جلوه می‌دهد.

تاثیر ترکیب رنگ مناسب  در تغییر ابعاد خانه
تاثیر ترکیب رنگ مناسب در تغییر ابعاد خانه

استفاده از رنگ‌ های ملایم و روشن مانند سفید، خاکستری، سبز و آبی کمرنگ به‌ خصوص برای زمینه محیط را بزرگ‌ تر جلوه می‌دهد. اما این بدان معنا نیست که نمی‌توان از رنگ‌ های شاد در دکوراسیون استفاده کرد. بلکه کاملاً برعکس برای جلوه دادن به این رنگ‌ های خنثی، باید از وسایل رنگی استفاده کرد.

 

مرحله سوم: اضافه کردن یک رنگ پر رنگ و چشمگیر به الگوی رنگ مناسب خانه

پررنگی نسبی است. ولی این رنگی که اسمش را می‌گذاریم پر رنگ، قرار است پر رنگ‌ ترین و چشمگیر ترین رنگ خانه شما باشد. یعنی یا تیره‌ ترین و یا جیغ‌ ترین رنگ در پالت رنگ خانه شماست. این رنگ پر رنگ سومین رنگ پالت رنگ مناسب خانه شماست و باید رنگ مورد علاقه شما باشد. زیرا نباید از آن خسته شوید یا دلتان را بزند. با توجه به رنگ‌ هایی که در مرحله اول و دوم انتخاب کردید، این رنگ یا هماهنگ با رنگ زیرطیف عناصر ثابت خانه است و یا مکمل آن.

 

مرحله چهارم: انتخاب یک دوست برای رنگ جیغ پالت رنگی خود

حالا باید به سراغ چهارمین رنگ پالت خانه برویم. این رنگ دوست رنگ جیغ خانه شماست. شما با دو روش می‌توانید این رنگ را انتخاب کنید.

روش اول:

می‌توانید این رنگ را هماهنگ با رنگ جیغ اصلی انتخاب کنید. یعنی کمی کمرنگ‌تر از رنگ جیغ خانه.

روش دوم:

رنگ جیغ خود را روی چارت رنگ پیدا کنید و رنگی را به عنوان دوست آن مشخص کنید که یک رنگ با آن فاصله دارد. مثلا اگر رنگ جیغ شما قرمز است، رنگ دوست آن بنفش یا زرد خواهد بود.

 

مرحله پنجم: انتخاب یک رنگ شاخص

حالا باید برای رنگ پنجم، یک رنگ شاخص مشخص کنید. از این رنگ برای دکوراسیون داخل خانه استفاده می‌کنید. این رنگ بیش از دیگر رنگ‌ها در داخل خانه استفاده خواهد شد.

انتخاب یک رنگ شاخص
انتخاب یک رنگ شاخص

چه رنگ‌هایی را می‌توان در کنار هم استفاده کرد؟ صرف اینکه رنگی را دوست داشته باشیم برای به کار بردن آن در دکوراسیون کافی نیست. برخی رنگ‌ها نباید با هم ترکیب شوند زیرا باعث خستگی و آشفتگی ذهنی خواهند شد. به همین دلیل در این بخش چند توصیه برای داشتن بهترین ترکیب رنگ‌ها را به شما ارائه خواهیم کرد.

 

حال وقت آن رسیده که بدانیم چه رنگ هایی را می توان کنار هم استفاده کرد؟

صرف اینکه رنگی را دوست داشته باشید برای به کار بردن آن در دکوراسیون کافی نیست. برخی رنگ‌ ها نباید با هم ترکیب شوند زیرا باعث خستگی و آشفتگی ذهنی خواهند شد. به همین دلیل در این بخش از مقاله خشت بنا چند توصیه برای داشتن بهترین ترکیب رنگ‌ ها در دکوراسیون خانه را به شما ارائه خواهیم کرد.

بخوانید ...
تعمیرات جزئی و کلی ساختمان شامل چه تعمیراتی است؟

 

ترکیب رنگ بنفش + زرد + سفید + سبز

این ترکیب رنگ واقعا با وقار، شیک و آرام بخش در ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه است! از بنفش یا سفید به عنوان رنگ های اصلی یا مکمل استفاده کنید و زرد و سبز را چاشنی فضا کنید. بنفش پر رنگ یا ارغوانی از گذشته رنگی با شکوه و نشانه تجمل بوده است. زرد رنگی خنده آور است اما زیاده روی در آن خسته کننده است.

ترکیب رنگ بنفش + زرد +  سفید +  سبز
ترکیب رنگ بنفش + زرد + سفید + سبز

زرد را می‌توانید به شکل کوسن، پوف، گلدان و تابلو با هر ترکیب رنگی ست کنید. تناژ بنفش در تاثیر آن بر فضا خیلی موثر است. بنفش‌های روشن آرامش و لطافت بیشتری دارند و خودمانی تر هستند و بنفش‌های تیره شکوه و تجملی پنهان دارند و رنگ های سنگینی هستند که باید در استفاده از آنها حرفه ای بود.

 

ترکیب رنگ سبز لیمویی با آبی در دکوراسیون خانه

یک ترکیب رنگ بهاری برای دکوراسیون بهاری منزل شما است، اگر دوست دارید دکوراسیون منزل تان دکوراسیونی بهاری و باطراوت داشته باشد.

ترکیب رنگ سبز لیمویی با آبی در دکوراسیون خانه
ترکیب رنگ سبز لیمویی با آبی در دکوراسیون خانه

باید از ترکیب رنگ سبز لیمویی و آبی استفاده کنید. این دو رنگ در چرخه رنگ ها به هم نزدیک هستند.

 

ترکیب رنگ مشکی – سفید – خاکستری در دکوراسیون خانه

یک ترکیب رنگ خنثی که همیشه مد بوده و هست ترکیب مشکی با سفید و خاکستری در دکوراسیون خانه است.

ترکیب رنگ مشکی - سفید - خاکستری در دکوراسیون خانه
ترکیب رنگ مشکی – سفید – خاکستری در دکوراسیون خانه

این ترکیب رنگ جالب باعث جذابیت و مدرن شدن اتاق شما می‌شود و هیچوقت خسته کننده نمی‌شود.

 

ترکیب رنگ قهوه ای با رنگ صورتی و آبی در دکوراسیون داخلی خانه

رنگ ‌های آرام بخش آبی و صورتی به خوبی اتاق نشیمن را آراسته کرده‎ اند و یک غلظت خوبی از رنگ قهوه ‎ای که این دو رنگ را در بر گرفته است و یک حس غنی به فضا می‎دهد.

ترکیب رنگ قهوه ای با رنگ صورتی و آبی
ترکیب رنگ قهوه ای با رنگ صورتی و آبی

رنگ‎ های آبی و صورتی روشن هرگز زمانی که پارچه‌‎ها یا مبلمان چوبی قهوه ‎ای در نزدیکی آن هستند، بچه گانه به نظر نمیرسند.

 

ترکیب رنگ آبی و رنگ زرد فیلی در دکوراسیون خانه

زرد درخشان و فیلی گرم در کنار سبز و آبی تازه، این ترکیب رنگ یک تعادل کامل بین گرم و سرد است. سبز و آبی طراوت و تازگی را به دکوراسیون می‌دهند و زرد و کرم گرما و راحتی را به آن اضافه می‌کنند تا ترکیبی بی نقص ساخته شود.

ترکیب رنگ آبی و رنگ زرد  فیلی در دکوراسیون خانه
ترکیب رنگ آبی و رنگ زرد فیلی در دکوراسیون خانه

اگر ترجیح می‌دهید دکوراسیون خانه خود ملایم تر باشد می‌توانید از رنک فیلی به عنوان رنگ اصلی و از سبز و آبی به عنوان مکمل و از زرد به عنوان چاشنی استفاده کنید.

 

ترکیب شاهانه با زرد و مشکی در ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی خانه

یک ترکیب خاص، متفاوت، زیبا و دلچسب! این تمام چیزی است که می‌توان در مورد این ترکیب گفت. این ترکیب خاص می‌تواند هر جایی بنشیند. از اتاق انتظار و اتاق مطالعه گرفته تا اتاق اداره و یا فضای نشیمن. می‌تواند همه جا را خاص جلوه دهد.

بخوانید ...
تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن با ۵ راهکار اصولی
زرد و مشکی در ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی خانه
زرد و مشکی در ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی خانه

اگر در فکر استفاده از رنگ سیاه بصورت غالب را دارید باید به شما بگویم یک فکر جسورانه و خلاق در سر می‌پرورانید. می‌تواند فضا را منحصر به فرد کند.

 

ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه با رنگ کرمی و شرابی

این ترکیب رنگ گرم و دوست داشتنی بیشتر برای دکوراسیون اتاق خواب مناسب است و طراحان حرفه ای به شدت آن را پیشنهاد می‌کنند.

ترکیب رنگ کرمی و شرابی
ترکیب رنگ کرمی و شرابی

زیرا جزو ترکیب رنگ های مطلوب است.

 

ترکیب رنگ صورتی و سبز در دکوراسیون خانه

شاید در نگاه اول صورتی یک رنگ دخترانه باشد اما در کنار سبز و البته طراحی صحیح و انتخاب هوشمندانه وسایل می‌تواند محیط اتاق نشیمن را از حالت خنثی و بی‌روح خارج کند.

ترکیب رنگ صورتی و سبز
ترکیب رنگ صورتی و سبز

رنگ قهوه‌ای نیز در کنار این دو رنگ ترکیب زیبایی را ایجاد خواهد کرد.

 

ترکیب رنگ زرد با نارنجی بمب انرژی و هیجان

ترکیب این دو رنگ در دکوراسیون داخلی خانه به قدری قوی و سرزنده است که حتی می‌تواند به افرادی که دارای نشانه‌های افسردگی هستند کمک کند.

ترکیب رنگ زرد با نارنجی
ترکیب رنگ زرد با نارنجی

از اتاق کودک گرفته تا فضای غذا خوری و یا حتی فضای نشیمن اینها دقیقا همان جایی هستند که این ترکیب دوست داشتنی می‌تواند آنجا باشد.

 

یک ترکیب آرامبخش در دکوراسیون خانه با زرد و آبی

یک ترکیب فوق العاده و بی نظیر در دکوراسیون خانه برای اتاق خواب بزرگسالان است. استفاده از یک زرد لیمویی مات در کنار یک آبی نه چندان روشن همانند یک قرص آرام بخش برای شما عمل می‌کند.

یک ترکیب آرامبخش در دکوراسیون خانه  با زرد و آبی
یک ترکیب آرامبخش در دکوراسیون خانه با زرد و آبی

باز هم تاکید می‌کنیم در ترکیب رنگ زرد با سایر رنگها، غالب بودن رنگ زرد بسیار مهم است تا از زیبایی و فضا سازی آن حداکثر استفاده را ببرید.

 

ترکیب قهوه ای با رنگ خامه ای در دکوراسیون خانه

ترکیب قهوه ای روشن و رنگ خامه ای به طوری که با رنگ های خنثی ترکیب شوند فضایی جالب برای مهمانان شما فراهم می‌آورد.

رنگ قهوه ای با رنگ خامه ای
رنگ قهوه ای با رنگ خامه ای

اینکه یک فضای طبیعی ایجاد می‌کند که حس راحتی به شما القا کند.

 

ترکیب آبی فیروزه ای با آبی کاربنی در دکوراسیون خانه

شاید به کار بردن دو طیف رنگ آبی در منزل عجیب باشد اما آبی فیروزه ای و کاربنی اگر در کنار هم به کار روند جو ساحلی و ظاهری اشرافی به دکوراسیون منزل می‌بخشند.

ترکیب آبی فیروزه ای با آبی کاربنی
ترکیب آبی فیروزه ای با آبی کاربنی

این ترکیب رنگ زیبا هرگز تکراری و خسته کننده نمیشود.

 

ترکیب رنگ مبهم و مخلوط در دکوراسیون خانه

وقتی رنگ هایی نظیر سبز آبی روشن – کرم – خاکستری و یاسی مخلوط می‌شود، به شما فضایی مثل یک بوم با فضایی باز و بستری فراهم می‌آورد که می‌توان در آن از هر نوع رنگی برای دکور و تزیین و چیدمان اکسسوری استفاده کرد.

ترکیب  مبهم و مخلوط 
ترکیب مبهم و مخلوط

و همچنین رنگی است که به وسیله آن می‌توان به راحتی نقص‌ها را پوشش داد.

 

ترکیب رنگ قهوه ای و آبی در دکوراسیون خانه

قطعا یکی از نوستالژ‌ی‌های زمان کودکی هریک از ما حوض کوچک آبی رنگ و درختان بزرگی بوده که کودکی ما، گرد آن گذشت. قرار گرفتن این دو رنگ در کنار هم در ذهن بسیاری از ما جای گرفته است.

 رنگ قهوه ای و آبی
رنگ قهوه ای و آبی

با توجه به اینکه رنگ قهوه‌ ای جزء رنگ‌ های خنثی و گرم محسوب می‌شود و از آنجا که رنگ آبی جزء رنگ‌ های سرد است، به همین دلیل این دو رنگ در کنار هم حس آرامش را به انسان منتقل می‌کنند.