04
سپتامبر

سبک دکوراسیون آرت دکو چیست؟

سبک دکوراسیون آرت دکو

دکوراسیون آرت دکو به دلیل استفاده از وسایل فلزی با سطوح براق با اشکال هندسی و طراحی‌های منحصر به فرد، در معماری و طراحی داخلی کاربرد زیادی دارد. این سبک ریشه در کشور فرانسه دارد، سبک آرت دکو در دوران بین جنگ‌های جهانی اول و دوم گسترش پیدا کرد و در اواخر دهه ۱۹۲۰ و اوایل دهه ۱۹۳۰ میلادی به اوج خود رسید.

سبک دکوراسیون آرت دکو
سبک دکوراسیون آرت دکو

در این سبک از لوکس ترین و گران قیمت ترین استایل‌ها برای چیدمان منزل استفاده می‌شود. هرچه رکود اقتصادی بزرگ غرب رشد می‌کرد محبوبیت سبک آرت دکو بیشتر می‌شد زیرا این سبک حس فرار از واقعیت را برای ملتی که نا امیدانه به آن نیاز داشتند فراهم می‌نمود.

همچنین می‌توانید درباره سبک کلاسیک بیشتر بدانید.

 

تاریخچه سبک دکوراسیون آرت دکو

سبک طراحی آرت‌ دکو از کشور فرانسه می‌آید. نام آرت‌ دکو کوتاه‌ شده دکوراتیو آرت است که از نمایشگاه هنرهای تزیینی و صنعتی مدرن گرفته شد. در اواخر جنگ‌ جهانی اول و پیش از شروع جنگ ‌دوم جهانی، عموم مردم دلمرده و ناامید از اتفاقات دنیا بودند. آن‌ها به دنبال راه‌‌ فراری برای یافتن دلخوشی و آرامش بودند. طراحان و ایده‌پردازان دکوراسیون داخلی به دنبال راهی برای کم کردن فشار از روی مردم بودند. طراحان فرانسوی پیش از جنگ ‌جهانی اول بر ‌روی این سبک کار کرده‌ بودند اما رواج آن به سال ۱۹۲۰ برمی‌گردد.

تاریخچه سبک دکوراسیون آرت دکو
تاریخچه سبک دکوراسیون آرت دکو

در سال ۱۹۲۵ طراحان سراسر دنیا در نمایشگاهی در شهر پاریس با نمونه‌های اولیه سبک آرت‌ دکو رو به‌ رو شده و از آن استقبال زیادی کردند. در زمان جنگ نیز مردم عام قادر به اجرای سبک دک.راسیون آرت دکو در زندگیشان نبودند. بعد از آن نمایشگاه، سبک طراحی آرت دکو وارد آمریکا و هالیوود و سپس باقی کشورهای اروپایی شد. اما تا سال ۱۹۶۰ استفاده از این سبک طراحی بسیار کم دیده ‌می‌شد.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی فست فود برای داشتن محیطی زیبا و دنج

 

ویژگی های سبک آرت دکو

هر سبک هنری و طراحی ویژگی‌های خاص خودش را دارد که برای پیاده ‌شدن آن سبک باید آن‌ها را رعایت کرد. سبک دکوراسیون آرت ‌دکو ویژگی‌هایی منحصر به خودش را دارد که در زیر برخی از آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم:

 

استفاده ازاشکال هندسی درسبک دکوراسیون آرت دکو

ممکن است که شاخصه اصلی سبک آرت دکو تاکید آن بر اشکال هندسی باشد. در سبک دکوراسیون آرت دکو، اشکال هندسی توجه ساکنین را به خود جلب می‌کنند. بنابراین الگو و نقش‌هایی که شامل شکل‌ها و خطوطی مانند مثلث، ذوزنقه، خطوط زیگزاگ و دندانه دار، الگوهای زاویه دار، طرح‌های پله ای و انحناهای برجسته بدون وجود الگوها و نمایه‌های شلوغ و پیچیده نشانگر جلوه این سبک می‌باشند.

استفاده ازاشکال هندسی درسبک دکوراسیون آرت دکو
استفاده ازاشکال هندسی درسبک دکوراسیون آرت دکو

این اشکال را برای طرح پارچه‌ها، دیوارها و کف خانه برای استفاده از این سبک در نظر داشته باشید. این نکته را به یاد داشته باشید که برای ایجاد بیشترین تاثیر در خانه، از یک شکل هندسی خاص در اندازه بزرگ استفاده نمایید، سپس دیگر اشکال هندسی را در اندازه‌های کوچک تر، به عنوان شکل‌های مکمل در کنار این شکل هندسی به کار بگیرید.

 

 روشنایی

در سبک آرت دکو نورپردازی لایه لایه برای ایجاد جو مناسب ضروری می‌باشد. پرتوهای چراغ‌ها و دیوارکوب‌ها به سمت بالا یا پایین می‌تابند تا درخششی گرم و گیرایی در فضای منزل ایجاد نمایند. سبک آرت دکو دارای مرزهای روشنایی با شکوه و اغراق آمیز می‌باشد اما همچنان ظرافت بنیادی خود را حفظ کرده است.

 روشنایی
روشنایی درسبک دکوراسیون آرت دکو

الگوی اشعه‌های خورشید که از این چراغ دیوارکوب انتشار می‌یابد ویژگی خیره کننده ای به محیط می‌افزاید که موجب پویایی آن می‌شود. لوازم مربوط به آرت دکو در زمان مربوط به خود با متریال‌های درخشان و صیقلی نظیر کروم و برنج بسیار مدرن محسوب می‌شدند و بسیاری از آن‌ها تاثیر هندسی قوی که یکی از شاخصه‌های این سبک می‌باشد را منعکس می‌کردند.

بخوانید ...
نکات مهم انتخاب لوستر برای دکوراسیون خانه

 

رنگ در سبک دکوراسیون آرت دکو

دردکوراسیون داخلی سبک آرت دکو از رنگ‌های خنثی مانند بژ، قهوه ای مایل به زرد، خاکستری، سیاه، سفید و نقره ای به عنوان رنگ غالب استفاده می‌شود. همچنین در کنار این رنگ‌های خنثی، از رنگ‌های جسورانه ای مانند قرمز، بنفش، نارنجی، آبی، سبز، زرد و طلائی به عنوان رنگ وسایل و دکوریجات استفاده می‌شود.

رنگ در سبک آرت دکو
رنگ در سبک آرت دکو

در این سبک از ترکیب رنگ‌های متضاد مانند سفید و سیاه در قسمتی از خانه نیز استفاده می‌شود. رنگ‌های متضاد سیاه و سفید ظاهری کلاسیک، ظریف و مانا دارد، جذابیت ذاتی پالت سیاه و سفید به گونه ای است که شبیه به این میماند که سفارشی برای این سبک ساخته شده است.

 

منسوجات مجلل

در این سبک الگوهای ترسیمی و بافت‌های نرم و لطیف غالب می‌باشند. پارچه‌های ساتن، ابریشم، وینیل را به عنوان پارچه‌هایی که لمس لطیفی دارند در این سبکمورد استفاده قرار می‌گیرند.

سبک‌ آرت‌ دکو‌
سبک‌ آرت‌ دکو‌

فرش‌ها، موکت‌ها و پارچه‌های رومبلی که با اشکال هندسی و نقوش پرنواخت و مربوط به حیوانات مانند پارچه‌های پلنگی یا گورخری هستند نیز برای این سبک مناسب می‌باشند. رگه‌هایی از طلایی یا نقره ای متالیک جلوه ای فوق العاده لوکس و فاخر به سبک دکوراسیون آرت دکو می‌بخشند.

 

سطوح درخشان و صیقلی

یکی از جذابیت‌های سبک آرت دکو این است که در آن از متریال‌هایی با سطوح براق و صیقلی استفاده می‌شود. به همین خاطر، در خانه آرت دکو آینه‌ها، پارچه‌های روشن، چوب جلایافته، رنگ‌های متالیک و متریال‌های فلزی، کرومی یا برنجی با سطوح انعکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عبارتی دیگر همه چیز در سبک آرت دکو درخشش می‌باشد. لوازم آینه ای و شیشه‌های درخشان موجود در سرتاسر یک اتاق سبک آرت دکو به آن ویژگی انعکاسی می‌دهد.

بخوانید ...
دکوراسیون مراکشی و نسیمی از مدیترانه در خانه‌ شما

 

تقارن ازویژگی های سبک دکوراسیون آرت دکو

تقارن به معنای خطوط توپر و نمایه‌های مستقیم نیست. انحنای تماشایی و روان این آینه تعادل را حفظ می‌کند اما به لطیف کردن فضا کمک می‌کند. چینش زیر آینه و روی میز نیز همین تم را تکرار می‌کند. به خاطر تاکید روی خطوط و اشکال در سبک آرت دکو دارای تقاران بنیادی است که البته از سبک ویکتوریایی ابتدایی و فلسفه هنر مدرن دکوراسیون فاصله می‌گیرد. این رویکرد تقارن در تمام جنبه‌های این سبک از معماری تا طراحی مبلمان تا محل قرار گرفتن آکسسوری‌ها و لوازم هنری هویدا می‌باشد.

 

مبلمان براق

به خاطر شاخصه درخشندگی آرت دکو، لاک براق در طول این دوره به شدت محبوبیت پیدا کرد. براقیت جذاب باعث جلوه تماشایی برای عناصر می‌شود. سبک دکوراسیون آرت دکو برای ایجاد فضایی لوکس و درخشان، از سطوح و پوشش‌های براق فلزی در مبلمان و دکوریجات خانه استفاده می‌کند.

مبلمان در سبک آرت دکو
مبلمان در سبک دکوراسیون آرت دکو

بد نیست بدانید که اغلب این پوشش‌ها و سطوح از جنس برنج، کروم و دیگر فلزات براق می‌اشند. در این سبک شما هرگز در انتخاب رنگ‌های کلاسیک مشکی، قرمز یا سفید در کنارهم در اشتباه نمی‌افتید اما فراتر از اصول اولیه فکر کنید و پالت رنگی ساده‌ای را با یک قطعه خاصی که با رنگ لاکی خیره کننده نظیر خرمالویی پوشیده شده است گرم و پرانرژی تر خواهید کرد.

 

کنسول ها و میزهای آینه‌ای

کنسول‌ها، قفسه‌ها و میزهای آینه‌ای در اتاق‌های سبک آرت دکو یافت می‌شوند.با استفاده از دو یا سه قطعه صرفا به افزایش نور و درخشش آن کمک کنید. یک آینه قاب دار را بالای یک اثاثیه یا مبلمان آینه ای نصب کنید تا جذابیت مضاعفی ایجاد نمایید.