چیدمان مبل در فضای کوچک چگونه است؟
23
آوریل

چیدمان مبل در فضای کوچک چگونه است؟

نکات مهم چیدمان مبلمان در فضای کوچک

زندگی آپارتمانی چالش‌هایی با خود به همراه دارد که چیدمان مبل در این خانه های کوچک یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های آن می‌باشد. برای داشتن دکوراسیون دوست داشتنی در اتاق‌های نشیمن خانه‌های کوچک، چیدمان مناسب مبلمان، یکی از مهم‌ترین عوامل است. اما هر نوع چیدمانی معمولا یک نقطه کانونی دارد و مبلمان با توجه به آن نقطه چیده می‌شود. به همین دلیل با کمی خلاقیت می‌توان چیدمان مبلمان را به نوعی انتخاب کرد که در عین مناسب بودن، خانه را بزرگتر نیز نشان دهد. پر کردن اتاق با مبل، به شیوه ای که هم کاربردی باشد و هم چشم نواز البته، اگر اصول چیدمان مبل دراین فضاها را ندانید، غیرممکن است.

نکات مهم چیدمان مبلمان در فضای کوچک
نکات مهم چیدمان مبلمان در فضای کوچک

در طول سال های طولانی، طراحان داخلی توانسته اند قوانین ساده‌ای برای این کار تعیین کنند که با دنبال کردنشان، می‌توانید بدون ترس و خیلی راحت، مبلمان را بچینید، البته این قوانین گاهی به دیگر عناصر دکوراسیون هم مربوط می‌شود زیرا مبلمان و دکوراسیون رابطه متقابلی با هم دارند. برای چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک نیز به مهارت و یا رعایت نکاتی نیاز است که افرادی که در چنین شرایطی هستند. حتما باید از آن مطلع شوند در غیر این صورت نمی‌توانند آن گونه که باید از فضای کوچکی که در اختیار دارند. استفاده لازم را ببرند و همین مسئله نیز موجب نارضایتی آن‌ها خواهد شد. در زیر برخی از مهم‌ترین نکات را خواهیم گفت با ما همراه باشید.

 

۱. انتخاب مبل مناسب خانه کوچک

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام دکوراسیون منازل کوچک باید در نظر داشته باشید انتخاب مبلمان مناسب با فضا می‌باشد. بنابراین باید مبلمان را در مقیاسی متناسب با اتاق و افرادی که از آن استفاده می‌کنند انتخاب کنید. در چیدمان مبلمان برای اتاق نشیمن کوچک، یک جفت صندلی می‌تواند فضای بهتری نسبت به یک مبل بزرگ ایجاد کند. طراحی خاص این صندلی‌ها باعث می‌شود که اتاق کوچک، شلوغ احساس نشود.

بخوانید ...
دکوراسیون کلاسیک یا مدرن کدامیک بهتر است؟

 

۲. یک نقطه مرکزی داشته باشید و مبلمان را حوالی آن قرار دهید

همیشه به قدرتِ یک نقطه مرکزی دراتاق و به هنگام چیدن مبلمان اعتماد داشته باشید. بعضی از فضاها، به طور طبیعی نقطه کانونی و یا مرکزی دارند. مثل اتاق هایی با یک پنجره بزرگ یا سالن هایی که شومینه درست در میانشان قرار گرفته است. اگر اتاق نشیمن شما کوچک است، مبلمان را در اطراف یک نقطه کانونی بچینید. نقطه‌ی کانونی میتواند تلویزیون، شومینه، پنجره و یا حتی تزئینات دیوار باشد تا به عنوان مرکز کانونی و توجه اتاق عمل کنند.

یک نقطه مرکزی داشته باشید و مبلمان را حوالی آن قرار دهید
یک نقطه مرکزی داشته باشید و مبلمان را حوالی آن قرار دهید

وسایل را به صورت دایره وار در اطراف و یا مستقیما رو به روی نقطه کانونی قرار دهید تا دید واضحی به شما بدهد. وقتی نقطه را پیدا کردید، آن را همیشگی و دائمی در نظر داشه باشید تا بتوانید تا حد امکان، مبلمان و وسایل را در اطراف آن بچینید.

 

۳. نچسباندن مبلمان به دیوار از نکات مهم چیدمان مبل در فضای کوچک

شاید برای شما جالب باشد که بدانید اندازه اتاق، تعیین می کند که مبل ها را چقدر باید از دیوار فاصله بدهید، اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که حتی در فضاهای کوچک، باید بین پشت مبل و دیوار چند سانتی متر فاصله قرار دهید. بر خلاف باور عمومی که مبلمان را مجاور دیوار در نظر می‌گیرند، یک فضای کوچک بین دیوار و مبل به شما این اجازه را می‌دهد که محیط گفتگو را به قلب اتاق بکشانید و در اطراف و کنار دیوارها نیز، فضای خالی داشته باشید.

 

۴. حفظ تعادل از نکات مهم چیدمان مبل در فضای کوچک

همانظور که می‌دانید تغادل در دکوراسیو داخلی، همیشه از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد و بیشترین اهمیت را وقت چیدن مبل ها در اتاق نشیمن پیدا خواهدکرد. اگر می‌خواهید خانه شما هارمونی و تعادل خود را از دست ندهد، هنگام چیدن مبلمان، در نظر داشته باشید که نحوه چیدن مبلمان چه تاثیری در دکوراسیون خانه داشته و چه ارتباطی با سایر وسایل دارند. اندازه و جایگیری دقیق وسایل مختلف را بسنجید و مطمئن شوید که همه قطعات به یک سمت اتاق نخواهند رفت. فضاهایی که یک طرف آن‌ها کاملا خالی است معمولا جذاب و چشم گیر نیستند.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون فارم هاوس یا مزرعه چیست؟
حفظ تعادل از نکات مهم چیدمان مبل در فضای کوچک
حفظ تعادل از نکات مهم چیدمان مبل در فضای کوچک

همچنین اطمینان داشته باشید که همه شکل‌ها در اتاق به کار می‌روند. به عنوان مثال اگر از یک کاناپه استفاده کرده‌اید، حتما در دو طرف آن از دو صندلی استفاده کنید تا بدین ترتیب در دکوراسیون اتاق تعادل ایجاد شود. همچنین می‌توانید با قرار دادن یک آیتم مبلمانی بزرگ یا بلند در یک طرف و قرار دادن یک مبلمان با قد و اندازه مشابه در طرف دیگر تعادل را دراتاق نشیمن برقرار کنید.

 

۵. استفاده از طیف رنگی طبیعی

یک نکته که ممکن است برای شما جالب باشد این است که در یک اتاق نشیمن کوچک یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد توهم فضای بیشتر، استفاده از رنگ های روشن و با تنوع زیاد است. چشم از طریق یک طیف رنگ آزادانه می‌تواند پرسه بزند، یعنی اگر از رنگ های مختلفی استفاده کنید تنوع رنگی چشم‌ها را درگیر می‌کند و بنابراین فضا یزرگتر از چیزی که هست، احساس می‌شود. رنگ های سفید، کرم، برنز و یا خاکستری را برای دیوارها و مبلمان انتخاب کنید  و اینگونه فضا را بزرگتر جلوه دهید.

 

۶. ایجاد سهولت در عبور و مرور از نکات مهم چیدمان مبل در فضای کوچک

یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی که در چیدمان مبل در خانه های کوچک می‌باشد، وجود فضای کافی برای رفت و آمد و سهولت در عبور و مرور است. دکوراسیونی مناسب است که در آن تمام وسایل مورد نیاز خانه به نحوه زیرکانه و حساب شده قرار گرفته باشند.

ایجاد سهولت در عبور و مرور از نکات مهم چیدمان مبل در فضای کوچک
ایجاد سهولت در عبور و مرور از نکات مهم چیدمان مبل در فضای کوچک

برای اینکه از فضای کوچک اتاق پذیرایی و نشیمن خانه خود بهترین بهره را ببرید یک پیشنهاد برای شما داریم و آن هم این است که تلویزیون را روی دیوار نصب کنید و از میز تلویزیون‌های دیواری برای خانه‌های کوچک استفاده کنید. بدون شک بهترین گزینه برای انتخاب جای تلویزیون بدون شک روبه روی مبل سه نفره خواهد بود.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون مونوکروم چیست؟ نکات پیاده سازی آن

 

۷. انتخاب فرش با سایز مناسب

از نکات مهم دیگری که درهنگام مبلمان خانه ها ویا فضای کوچک باید در نظر داشته باشید، انتخاب فرش با سایز مناسب است. همه فرش‌ها می‌توانند زیر مبلمان بروند، اگر بتوانید این کار را درست انجام بدهید. برخی از افراد بین لبه های مبل و میز تلویزیون یا میز وسط، کمی فضای خالی می‌گذارند. این کار درست است اما اگر قصد خرید یک فرش بزرگ را دارید، باید آن را طوری تنظیم کنید که حتما پایه‌ها روی آن قرار بگیرند.

 

۸. انتخاب میزمناسب

میز وسط، هرچه بزرگ تر باشد بهتر است. یک میز بزرگ در وسط قسمت نشیمن، هم اتاق پذیرایی شما را زیباتر می‌کند و هم کاربرد بسیار زیادی دارد. می‌توانید کتاب‌ها و مجله‌ها، ظرف آجیل و تنقلات یا سینی پذیرایی را روی آن بگذارید و از دورهمی‌ها لذت ببرید.

انتخاب میزمناسب
انتخاب میزمناسب

همچنین میز وسط برای اتاق نشیمن مثل یک نقطه ثقل عمل می‌کند. با این وجود، سعی کنید حتما بین مبلمان و میز وسط فضای کافی ایجاد کنید و اگر میزتان به قدر کافی بزرگ نبود می‌توانید از دو میز کوچک به جای آن استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

برای ایجاد دکوراسیونی زیبا و دلباز، نیازی به فضای بزرگ و خاص نیست. همه افراد با هر خانه‌ایی با متراژ زیاد و کم می‌توانند با رعایت برخی از اصول ساده طراحی دکوراسیون جذاب‌ترین و دلنشین‌ترین فضا را برای خانه و اتاق خود ایجاد کنند. فضای کوچک با رعایت نکاتی که در این مقاله درباره آن‌ها صحبت شد می‌توانند به محیطی گرم و صمیمی برای خانواده‌ها تبدیل شوند.