سبک رترو در طراحی داخلی
08
مه

سبک رترو در طراحی داخلی چیست؟

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک رترو

در تعریف کلی می توان رترو رو یک مدل از طراحی دکوراسیون داخلی است که با استفاده از وسایل یک دوره زمانی خاص که مطابق با زمان حال برروز شده اند و الویت و شاخصه اصلی آن استفاده از رنگ های زنده در طراحی دکوراسیون داخلی می‌باشد. طراحی داخلی به سبک رترو امروزه بسیار پرکاربرد شده است. این سبک تقریبا مدرن می‌باشد اما در چیدمان از لوازم و ابزاری که در دهه ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۰ به کار می‌بردند الهام گرفته شده است. در واقع کلمه رترو به معنی بازگشت به گذشته اشاره می‌کند

سبک رترو در طراحی داخلی
سبک رترو در طراحی داخلی

. در دکوراسیون داخلی امروزی که از این سبک استفاده می‌کنند از ابزار و لوازمی که در آن بازه زمانی استفاده می‌شد در کنار سبک مدرن امروزی استفاده می‌کنند. سبک رترو به دلیل خنثی کردن سادگی طرح مدرن و ایجاد تنوع در آن ایجاد شده است.

 

تلفیق چندین سبک طراحی داخلی در رترو

سبک رترو تلفیقی از چندین سبک از طراحی دکوراسیون داخی می‌باشد این سبک محدود به منطقه خاصی نیست. این سبک روی مبلمان تاکید زیادی دارد و مبلمان به کار رفته در آن دارای ساختار مدرن و به روز هستند، ای مبلمان‌ها در نوع خود مانند عنصری محوری عمل می‌نمایند.  در این سبک از طراحی و دکوراسیون داخلی از رنگ‌های تند و براق استفاده می‌شود. رنگ های تند و روشن در حجم زیاد و رنگ های ملایم برای جلوه بیشتر رنگ‌های اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سبک تلفیقی از چندین سبک طراحی و دکوراسیون داخلی است و محدود به مناطق خاصی نیست.

تلفیق چندین سبک طراحی داخلی در رترو
تلفیق چندین سبک طراحی داخلی در رترو

همچنین این سبک شهری بر روی مبلمان تاکید ویژه ای دارد و مبلمان به کار رفته در آن دارای ساختاری مدرن و به روز است که در نوع خود، مانند عنصری محوری عمل می کند. رنگ‌های تند در مبلمان، نقش های مدرن و طرح‌های غیر کلاسیک نقاشی های دیواری و رنگ‌ آمیزی دیوارها و کف نیز کاربرد دارند. سبک روترو سبکی برای پویایی و سرزندگی در کورراسیون داخلی می‌باشد. در ادامه به ویژگی های این سبک می‌پردازیم با ما همراه باشید.

بخوانید ...
دکوراسیون نشیمن کلاسیک و نکات طراحی آن

 

انتخاب رنگ برای طراحی داخلی

بیشتر ایده های طراحی دکوراسیون رترو با رنگ های تند، نقوش پیچیده و طراحی کلی می‌باشند و نمی‌توان آن‌ها را ندیده گرفت. اگر چه این رنگ‌های سرزنده و غنی شاید برای هر اتاق نشیمن مناسب نباشد اما اگر به درستی اجرا شود حسی طبیعی و شهری را در فضا ایجاد می‌نمایند. مهمترین و ساده‌ترین کاری که باید برای استفاده از سبک رترو باید انجام داد استفاده از رنگ های رایج در آن سال‌ها می‌باشد.

انتخاب رنگ برای طراحی داخلی
انتخاب رنگ برای طراحی داخلی

از جمله این رنگ ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • استفاده از رنگ‌های متضاد مانند: قرمز و سفید، مشکی و سفید، زرد و مشکی
  • استفاده از رنگ‌های تند و روشن مانند: نارنجی روشن، آبی و سیر، زرد، بنفش، صورتی
  • استفاده از رنگ‌های ملایم و خنثی مانند: طوسی، آبی-خاکستری، صورتی و بنفش روشن
  • استفاده از رنگ‌هایی با تناژ قهوه‌ای
  • یکی از رایج‌ترین رنگ‌ها رنگ سبز روشن می‌باشد.

 

لوازم استفاده شده در سبک رترو

از مهم‌ترین نکاتی که در طراحی سبک رترو باید رعایت کنید توجه داشتن به جنس لوازم و اجناسی می‌باشد که در طراحی دکوراسیون به کار می‌برید. در این سبک اغلب از کفپوش ‌های سنگی و چوبی استفاده می‌کنند و در کنار آن‌ها مجسمه های پلی استر و گچی و  لوازم پارچه‌ای از جنس مخمل استفاده می‌شود. امروزه با توجه به تلفیق سبک مدرن و کلاسیک اواخر دهه ۹۰، از تایل‌های وینیل، کاغذ دیواری طرح‌دار، کفپوش سرامیکی هم مورد استفاذه قرار می‌گیرد. در این سبک از طرح‌هایی مانند چهارخانه، راه راه و یا شطرنجی باری دکور به کار می‌برند.

بخوانید ...
سرویس بهداشتی مدرن و روش های آسان تغییر دکوراسیون

 

مصالح استفاده شده در سبک رترو

سبک رترو طیف متنوعی از تکنیک های دکوراتیو را در کنار بافت ها و مصالح به ما عرضه می کند از جمله  این تکنیک ها می‌توان به کفپوش هارد وود، مرمر، گچ کاری، روکش های مخمل و … در دهع ۵۰ تا ۷۰ مصالح جدیدی معرفی شدند که از جمله ان‌ها منسوجات مصنوعی، پلاستیک و وینیل بود. جای تعجب ندارد که یک فضای داخلی با منسوجات مصنوعی، عناصر دکوراتیو پلاستیکی و روکش های پلی استر به عنوان یک فضای مدرن و شیک شناخته شدند.

 

مبلمان استفاده شده در سبک رترو

مبلمان از اصلی‌ترین جزء یک دکوراسیون به سبک رترو می‌باشد. در این سبک از طراحی دکوراسیون مبلمان و لوازم چوبی باید به نوعی انتخاب شوند که مرکز توجه باشند. کاناپه‌هایی که در این سبک از دکوراسیون قرار می‌گیرند باید عریض و در عین حال کشیده باشند. همچنین استفاده از کوسن‌هایی با رنگ‌های متفاوت می‌تواند تاثیر زیادی بر زیبایی دکوراسیون داخلی داشته باشد. مبلمان از انواع، رنگ ها و مجموعه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد تا جای خود را در یک فضای داخلی با سبک رترو بیابد.

مبلمان استفاده شده در سبک رترو
مبلمان استفاده شده در سبک رترو

معمولا در کنار آن از عسلی با طرح و سبکی اصیل به کار برده می‌شود. همچنین گزینه‌هایی مانند کتابخانه با قفسه‌های کشیده و بلند، چهارپایه‌های بلند، صندلی تکی نیز به کار می‌رود. همچنین استفاده از میز غذاخوری به سبک سنتی و قدیمی می‌تواند گزینه‌ای عالی برای پیش بردن این سبک باشد.

 

نورپردازی مناسب

از مهمترین نکاتی که برای دکوراسیون داخلی به سبک رترو باید در نظر داشته باشید نورپردازی می‌باشد. نورپردازی در هر سبکی، در حد به سزایی می‌تواند معرف آن سبک به کار برده شده باشد. در سبک رترو از لامپ‌ها و چراغ‌های زمینی استفاده می‌کنند، در این سبک گزینه‌هایی مانند آباژور بسیار مناسب و پرکاربرد می‌باشند.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی با ۱۰ ترفند طلایی
نورپردازی مناسب
نورپردازی مناسب

همچنین از لامپ‌های ریسه‌ای نیز در این سبک به کار می‌برند. سهم زیادی از نورپردازی این سبک به نور زرد اختصاص داده شده است این رنگ در کنار رنگ های تند موجود در فضا ترکیب زیبایی را به وجو می‌آورد. در سبک رترو المان های نورپردازی دارای جایگاه ویژه ای می‌باشند و نه تنها نقش کاربردی خود را ایفا می‌کنند، بلکه به عنوان عنصر دکوراتیو نیز به خوبی می درخشند و جلوه زیبایی را به محیط می‌بخشند.

 

اکسسوری‌های متنوع و زیبا

در این سبک بر خلاف سبک مینیمال که می‌توان اکسسوری‌های محدودی را به کار برد می‌توان از اکسسوری های متنوع و زیادی استفاده نمود. استفاده از گلدان‌ها و قاب عکس‌های متنوع در این سبک زیاد به چشم می‌خورد. استفاده از مجسمه‌ها نیز در این سبک جایگاه ویژه‌ای دارد. در صورتی که می‌خواهید از صندلی تکی استفاده نمایید، بهترین گزینه‌ها صندلی‌هایی هستند که شبیه چهار پایه هستند. برای انتخاب پرده نیز گزینه مناسب پرده‌های ریشه دار می‌باشند.