دکوراسیون نئوکلاسیک چیست؟ زندگی به سبک نئوکلاسیک را بهتر بشناسید
20
ژوئن

دکوراسیون نئوکلاسیک چیست؟ زندگی به سبک نئوکلاسیک را بهتر بشناسید

دکوراسیون نئوکلاسیک را کامل و بهتر بشناسید

دکوراسیون سبک نئوکلاسیک مخصوص کسانی است که به دکوراسیون منزل خود اهمیت می ‎دهند و علاقه مند به شیک و مدرن به نظر رسیدن آن هستند. این سبک دکوراسیون که در دهه ۱۷۵۰ در انگلیس و فرانسه ظهور کرد ، سبک خاصی بوده و برای افرادی با ظاهر ، سلیقه و وضعیت خاص ایجاد شده است. برای اینکه بتوانیم خانه ای را در راستای این سبک طراحی کنیم ، نه تنها باید بودجه قابل توجهی را به انجام آن اختصاص دهیم ، بلکه باید سبک خاصی از زندگی را نیز در پیش بگیریم :

داشتن دقت و توجه به نسبت: زیاده روی در استفاده از مبلمان، گل و وسایل تزئینی، جایی در سبک دکوراسیون نئوکلاسیک ندارد. طراحی در رنگ های محدود و طبیعی: این سبک شامل استفاده از ترکیبات رنگی طبیعی بدون سایه روشن و براق است. وجود برخی از ویژگی های کاملا کلاسیک در فضای داخلی: قالب های گچبری، آینه ها و الگوهای کلاسیک از ویژگی های ضروری نئوکلاسیسم به حساب می ‎اید. در این مقاله از خشت بنا به ارائه و بررسی دقیق ویژگی های بارز سبک نئو کلاسیک در طراحی فضای داخلی مدرن خانه ها و آپارتمان ها خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

 

ویژگی دکوراسیون نئوکلاسیک چیست؟

ویژگی هایی که دکوراسیون نئوکلاسیک را از دکوراسیون کلاسیک متمایز می کند انتخاب عناصر ساده و امروزی در طراحی خود می باشد. اگر چه سبک های کلاسیک بسیار زیبا و پر نقش و نگارتر بودند ولی از ویژگی های دکوراسیون نئوکلاسیک می توانیم،به ظرافت بیشتر و طراحی های ساده تر اشاره کنیم. مزیتی که در این سبک وجود دارد آن است که در انتخاب وسایل و اجسام دکوراتیو شما هیچ محدودیتی ندارید. به راحتی می توانید المان های مختلف را از دکوراسیون مدرن و کلاسیک را در کنار هم و به زیبایی ست کنید و داشته باشید.در بخش هایی که منظره ی خوبی دارد از پوستر های دیواری استفاده کنید که طرح های کلاسیک داشته باشند.

دکوراسیون نئوکلاسیک
دکوراسیون نئوکلاسیک

مبلمان راحتی از ویژگی های دکوراسیون مدرن می باشد که می توانید به زیبایی از آن ها در اتاق نشیمن استفاده کنید. مبلمان با پارچه های ساده و تک رنگ در کنار کوسن های چین دار به خوبی نمایان گر دکوراسیون نئوکلاسیک می باشد. همچنین پارکت های چوبی در کنار قالیچه ی مدرن از پوست گورخر نمای مدرنی در فضای کلاسیک اتاق نشیمن به وجود آورده است.

 

رنگ بندی در سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

همانطور که قابل حدس است، رنگ بندی نیز در سبک نئوکلاسیک به اعتدال گرایش دارد. در این سبک، خبری از رنگ‌ها تند و زننده نیست؛ بلکه دراین فرم از چیدمان و دکوراسیون، از تناژ رنگ‌هایی استفاده می‌شود که ساده و ملایم باشند و بیننده را به آرامش دعوت کنند. بیشترین رنگی که در سبک معماری نئوکلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد، رنگ سفید، کرم، قهوه‌ای روشن و خاکستری است. اگر چه ممکن است از رنگ‌های آبی و زرد بسیار روشن و یا رنگ‌های روشن دیگر نیز استفاده شود، اما همه‌ی این رنگ‌ها معمولا بسیار روشن هستند.

رنگ بندی در سبک نئوکلاسیک
رنگ بندی در سبک نئوکلاسیک

در سبک معماری نئوکلاسیک، استفاده از رنگ‌های خنثی، جایگاه ویژه‌ای دارند و ازین خانواده‌ی رنگی به وفور استفاده می‌شود. قابل به ذکر است که در سبک معماری نئوکلاسیک ، از یک رنگ به تنهایی استفاده نمی‌شود و به عنوان مثال اگر ما می‌گوییم رنگ سفید یا خاکستری رایج است، به این معنی است که در دکوراسیونی به سبک نئوکلاسیک، رنگ سفید یا خاکستری به شکل غالب کاربرد داشته است، اما ممکن است برای نشان دادن عمق و ایجاد سایه‌ها، از رنگ‌های تیره‌تری نیز استفاده ‌شود.

بخوانید ...
دکوراسیون ایرانی تلفیقی از گذشته و امروز

 

چه عناصری در سبک دکوراسیون نئوکلاسیک نقش دارند؟

معمولا هر سبکی در دکوراسیون داخلی متشکل از عناصر مختلف است. دکوراسیون نئوکلاسیک نیز از اجزای زیر تشکیل شده است:

۱- ستون‌ ها
۲- گچبری‌ ها
۳- مبلمان و کیفیت پارچه

 

فضای مناسب برای استفاده از سبک نئوکلاسیک

ایجاد سبک دکوراسیون نئوکلاسیک نیازمند فضای وسیع با سقف بلند و پنجره های بزرگ می ‎باشد. با استفاده از این سبک طراحی جلوه این ویژگی ها تقویت خواهد شد. با وجود این که سبک نئوکلاسیک در گروه سبک کلاسیک قرار دارد ، با این وجود تلفیقی از سبک مدرن نیز در آن به چشم می ‎خورد.

فضای مناسب برای استفاده از سبک نئوکلاسیک
فضای مناسب برای استفاده از سبک نئوکلاسیک

برای مثال برای طراحی یک خانه به سبک نئوکلاسیک از قوانین متقارن استفاده می ‎شود؛ به این معنی که در آن از مبلمان کلاسیک اما طراحی های مدرن در دیوار ها استفاده می ‎شود.

 

 تلفیق هنر و تاریخ در آشپزخانه با سبک نئو کلاسیک

با آشپزخانه نئو کلاسیک، تاریخ را احیا کنید… سبک دکوراسیون نئو کلاسیک به قرن ۱۸ میلادی باز می گردد. سنت معماری نئو کلاسیک مربوط به دوره رنسانس روم و یونان باستان باز می گردد.

 تلفیق هنر و تاریخ در آشپزخانه با سبک نئو کلاسیک
تلفیق هنر و تاریخ در آشپزخانه با سبک نئو کلاسیک

این نوع طراحی بسیار دلربا بوده و در خانه های امروزی به ندرت دیده می شود. دکوراسیون نئو کلاسیک به شدت توسط معماران اسکاتلندی تحت تاثیر قرار گرفته است.

 

رنگ بندی آشپزخانه های نئو کلاسیک

نمای داخلی نئو کلاسیک، پرده های روشنی دارد، مثل رنگ های شیری، خاکستری، آبی، زرد و یا حتی قرمز روشن. این رنگ ها را با سایه های مشکی، قرمز تیره و طلایی می تواند ترکیب نمود. هر دیواری در این سبک خانه با کاغذ دیواری پوشانده شده است تا ظاهری افراطی و تجملاتی به خانه دهد.

 

اسباب آشپزخانه به سبک نئو کلاسیک

اسباب و اثاثیه آشپزخانه نئو کلاسیک، کاملا ساده و متقارن هستند. این اسباب می توانند ب شکل هندسی باشند اما باید در تمامی محیط آشپزخانه به صورتی متوازن قرار گرفته شده باشند. در قرن ۱۸ ام میلادی، اسباب آشپزخانه را با چوب تیره و سنگ مرمر می ساختند. امروزه متریال های مختلفی برای ساخت وسایل وجود دارد. این لوازم را می توان با وسایل مناسبی مثل فرش ایرانی ترکیب نمود. این روش به آشپزخانه شما ظاهری نئو کلاسیک می دهد.

 

کابینت‌های آشپزخانه با سبک نئوکلاسیک

کابینت‌های سبک نئوکلاسیک ، معمولا از جنس چوب یا ممبران و یا ام‌دی‌اف‌های پوششی مانند کابینت‌های پولیشی هستند. چوب طبیعی ، عالی‌ترین نوع متریالی است که در ساخت کابینت نئوکلاسیک کاربرد دارد که البته قیمت بسیار بالاتری نسبت به سایر انواع کابینت‌های نئوکلاسیک نیز خواهد داشت.

کابینت‌های آشپزخانه
کابینت‌های آشپزخانه

شلف‌ها و قفسه‌های بدون درب یا کابینت‌های درب شیشه‌ای از ویژگی‌های بارز آشپزخانه‌های نئوکلاسیک است و در این سبک از آشپزخانه، معمولا از یک یا چند عدد کابینت درب شیشه‌ای استفاده می‌شود. آشپزخانه‌ای به سبک نئوکلاسیک بیشترین نزدیکی را به سبک کابینت‌های کلاسیک و مدرن دارد و می‌تواند هم برای آشپزخانه‌های بزرگ و پر نور و هم برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب باشد.

چنانچه متقاضی کابینت‌هایی به سبک نئوکلاسیک هستید، لازم است سایر اجزای آشپزخانه مانند دیوار‌ها، قاب پنجره‌ها، شیر آلات، پرده‌ها، پیشخوان، لوستر و سیار جزئیات را نیز به سبک نئوکلاسیک انتخاب کنید تا فضایی زیبا و یکنواخت را در آشپزخانه پدید آورید.

 

از چه مبلمانی در دکوراسیون به سبک نئوکلاسیک استفاده کنیم؟

برای این سبک مبلمان کلاسیک و ترکیب شده با عناصر مدرن فوق العاده است. با توجه به اینکه مبلمان از عناصر کلیدی در طراحی دکوراسیون محسوب می شود، در ادامه به بررسی جزئیات آن خواهیم پرداخت.

بخوانید ...
نکات مهم انتخاب لوستر برای دکوراسیون خانه
از چه مبلمانی در سبک نئوکلاسیک استفاده کنیم؟
از چه مبلمانی در سبک نئوکلاسیک استفاده کنیم؟

شما برای این سبک قادر خواهید بود از مبلمان های متعدد و متنوع استفاده کنید. تنها باید به این نکته توجه داشته باشید که مبلمان هایی که برای این سبک در نظر دارید، شکوهمند و مجلل باشد. مبلمان و صندلی هایی که دارای خطوط منحنی و طرح هایی خاص هستند، فضایی تشکیلاتی خلق خواهند کرد. شاه بلوطی، صورتی چرک، رنگ آبی و سبز تیره جز بهترین رنگ های موجود برای انتخاب مبلمان به حساب می آیند. همچنین دیگر موضوع مهم در انتخاب مبلمان، توجه به جنس پارچه است. در صورتی که برای خلق فضایی ویژه و مجلل به جستجو ایده ها می گردید، مبلمان و پرده ها را از جنس پارچه ای مخمل و مرغوب انتخاب کنید.

 

اکسسوری های مدرن دردکوراسیون نئوکلاسیک

۱- در فضای خانه از دکوری ها و اکسسوری های مختلف و کوچک استفاده کنید تا سبک مدرن را وارد سبک کلاسیک کنید.
۲- در اطراف مبلمان اتاق پذیرایی خود چند گلدان شیشه ای ساده و آباژور های مدرن به رنگ های روشن قرار دهید.
۳- برای ایجاد احساس آرامش و سادگی در اتاق نشیمن از کاغذ دیواری هایی مدرن با طرح های تکرار شونده استفاده نمایید.
۴- از آینه های دکوراتیو و مدرن برای دکوری های روی دیوار استفاده نمایید.
۵- برای اینکه خانه ای لوکس داشته باشید ، از میز های شیشه ای مدرن با پایه های طلایی ساده استفاده نمایید.

 

دکوراسیون نئوکلاسیک باعث انبساط و دلبازی دکوراسیون می‌شود

همانطوری که اشاره شد در سبک معماری نئوکلاسیک ، معمولا از رنگ‌های خنثی و روشن استفاده می‌شود و رنگ‌های تیره، معمولا جایگاهی پررنگی ندارند. از خصوصیات بارز رنگ‌های خنثی و روشن این است که باعث پخش و بازتابش نور به فضا می‌شوند و به همین دلیل، فضا را بزرگتر و دلبازتر نشان می‌دهند. این ویژگی شاخص باعث می‌شود، سبک معماری نئوکلاسیک هم برای خانه‌های بزرگ و هم برای خانه‌های کوچک مناسب باشد.

انبساط و دلبازی دکوراسیون
انبساط و دلبازی دکوراسیون

مزیت استفاده از سبک نئوکلاسیک برای خانه‌های بزرگ این است که به دلیل تزئینات و جزئیات ساده‌ای که دارد از سادگی فضا می‌کاهد و فضایی دلنشین و زیبا را که یادآور دوران باستان است پدید می‌آورد. همچنین برای خانه‌های کوچک، این امتیاز قابل توجه را دارد که باعث انبساط فضای دیداری شده و فضای خانه و آشپزخانه را بزرگتر از ابعاد واقعی خود نشان می‌دهد، خصوصا آن ‌که در رنگ‌های روشن و براق استفاده شود که بازتابش نور بیشتری در آن بکار رفته باشد.

 

چیدمان اتاق خواب به سبک نئوکلاسیک

برای زیبا شدن اتاق خواب می توانید از پارکت های طلایی در کنار کاغذ دیواری دارای طرح های داماسک و گلدار استفاده کنید تا دو سبک کلاسیک و مدرن در هم ادغام شوند.

چیدمان اتاق خواب
چیدمان اتاق خواب

برای دیوار های اتاق خواب از تابلو هایی ساده با طرح هایی مانند گیاهان و حیوانات استفاده نمایید. از فرش ها فانتزی با طراحی های خطوط شکسته برای زیر تخت استفاده کنید. برای اینکه بتوانید به اتاق خوابتان جلوه ای ویژه بخشید ، از کفپوش های چوبی با رنگ گرم استفاده کنید.

 

دکوراسیون نئوکلاسیک باعث ایجاد گرما و صمیمیت در محیط خانه می‌شود

همه‌ی ما از تاثیر محیط و رنگ‌ها بر روحیه آدمی و انرژی که به ذهن ساتع می‌کنند مطلع هستیم. استفاده از خطوط نرم، رنگ‌های لایت و ملایم، سبک معماری لطیف، شیوه‌ی نورپردازی و همچنین نوع چیدمان و دکوراسیون، همه و همه شما را به آرامش و یک فضای امن دعوت می‌کند، حتی اگر در فضای کوچکی قرار داشته باشید.

بخوانید ...
کابینت ممبران چیست؟ مزایا و معایب آن
ایجاد گرما و صمیمیت در محیط خانه
ایجاد گرما و صمیمیت در محیط خانه

سبک دکوراسیون مدرن، اگر چه زیبایی خاصی دارد و نمی‌توان آن را سبکی نازیبا توصیف کرد، اما با این وجود، نمی‌توان منکر آن شد که سبک کابینت مدرن، گرما و صمیمیتی را که در سبک کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک نهفته است را ندارد! با حضور در یک دکوراسیون کلاسیک و نئوکلاسیک ، تاریخ در ذهن شما زنده خواهد شد و صمیمیت دوران گذشته برایتان تداعی می‌شود که همه‌ی این‌ها نوعی رضایت و اطمینان خاطر را در ذهن بیننده ایجاد می‌کند که در سبک معماری مدرن، خبری از آن‌ها نیست!

 

اهمیت به جزئیات با سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

سبک معماری و چیدمان نئوکلاسیک ، به جزئیات و خرده‌کاری‌ها اهمیت به‌سزایی می‌دهد. اگر چه در این سبک، شاهد شلوغ‌کاری و ریزه‌کاری‌های افراطی نیستیم، اما آنچه که وجود دارد چه درشت باشد و چه کوچک، باید متناسب با این سبک انتخاب شده باشد. در سبک نئوکلاسیک ، کوزه‌های گلی و سفالی، لوازم حصیری، ظروف مسی و علی‌الخصوص ظروف چینی ، معمولا جایگاه ویژه‌ای دارند و ازین جزئیات در تزئینات منزل و آشپزخانه استفاده می‌شود.

اهمیت به جزئیات
اهمیت به جزئیات

اگر طالب خانه و آشپزخانه‌ای با دکوراسیون نئوکلاسیک هستید، باید این اصل را در جزئیاتی مانند لوستر، سینک ظرف‌شویی، لوستر، شیرآلات حمام و دست‌شویی، دستگیره‌های درهای اتاق‌ها، کلید و پریز‌ها، دستگیره‌های کابینت، ظرف و ظروف، پرده‌ها و تزئینات پنجره و تابلو‌ها و مجسمه‌ها و سایر لوازم منزل نیز رعایت کنید. هر چه لوازم منزل شما با همدیگر تناسب و هارمونی بیشتری داشته باشند، زیبایی بیشتری در منزل شما ایجاد خواهد شد، بنابراین باید به این اصل مهم، توجه و اهتمام بیشتری بورزید.

 

چرا سبک نئوکلاسیک پر طرفدار است؟

اعتدال و میانه‌ روی، همیشه پیشرو و برنده بوده است. بشر اگر چه در پاره‌ای از اوقات ممکن است به زرق و برق و جلوه‌گری، توجه بیش از اندازه نشان دهد و بر اثر افراط،‌ دچار تفریط شود و مجددا به سادگی روی آورد، اما اعتدال راهی است که همیشه طرفداران مخصوص به خود را دارد و افراد بیشتری طالب آن هستند و به دلیل همین خصوصیت، همیشه منطبق بر مد خواهد بود.

چرا سبک نئوکلاسیک پر طرفدار است؟
چرا سبک نئوکلاسیک پر طرفدار است؟

این سبک نه آنچنان شلوغ و پر کار است که از حضور در چنین فضایی خسته و دلزده بشوید و نه آنقدر خلوت و ساده است که از سردی فضا، دچار یاس و سردی شوید. همچنین در سبک نئوکلاسیک، به دلیل استفاده از خطوط نرم و هلال، فرد احساس آرامش و امنیت بیشتری می‌کند. وجود تزئینات هنری در عین سادگی و زیبایی، باعث می‌شود احساس گرما و صمیمیت در ذهن‌تان ایجاد شود و از حضور در فضایی که آراسته به این سبک از دکوراسیون است، لذت ببرید.

 

سخن پایانی

سبک نئوکلاسیک را می‌توان یکی از جدیدترین انواع دکوراسیون و سبک معماری در خانه و آشپزخانه نامید. این سبک به دلیل ریزه‌کاری‌ها و جزئیات لطیفی که دارد، همچنین به دلیل آن که در آن از شلوغ‌کاری اجتناب شده است، امروزه بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است. سبک نئوکلاسیک چه برای خانه‌های کوچک و چه خانه‌های بزرگ و وسیع، می‌تواند یک سبک ایده‌آل و جذاب باشد و همه‌ی اهل خانه از دیدن آن احساس رضایت و شادمانی داشته باشند.

سخن پایانی
سخن پایانی

در پایان این سلیقه و نظر شماست که می‌توان تعیین کننده باشد که چه سبک و مدلی از دکوراسیون خانه و آشپزخانه می‌تواند برای شما مناسب و ایده‌آل باشد.