اپوکسی چیست و چه کاربردهایی در صنعت ساختمان دارد؟
08
دسامبر

اپوکسی چیست و چه کاربردهایی در صنعت ساختمان دارد؟

اپوکسی چیست؟

یکی از انواع متریالی که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد، اپوکسی می‌باشد که نمونه ای از مواد پلیمری می‌باشد. این متریال در ابتدا به صورت مایع بوده و سپس به صورت جامد در می‌آید. نام دیگر این ماده پلی اکساید می‌باشد که از واکنش رزین اپوکساید با پلی آمید به دست می‌آید.

 

کاربرد اپوکسی در ساختمان

از بزرگ‌ترین مصرف اپوکسی در صنعت ساختمان می‌توان به استفاده از آن در ساخت کفپوش مقاوم به ضربه و وارد آمدن نیروی زیاد در کارخانه‌ها، انبارها، سالن‌های ورزشی، فرودگاه‌ها، گاراژها، اسطبل‌ها و … اشاره کرد. از دیگر کاربرد اپوکسی‌ها در صنعت ساختمان هم می‌توان از کاربرد آن‌ها در مرمت و ترمیم ستون‌ها، راهروها، سقف‌ها، کفپوش‌ها و به ‌طور کلی ساختمان‌های فرسوده گفت.

"کاربرد

از آنجایی‌که قیمت اجرای اپوکسی‌ها نسبت به سایر کفپوش‌ها مانند سرامیک، پارکت و … ارزان‌تر است و با توجه به مزایایی مانند عایق بودن، می‌توان اپوکسی‌ها را جایگزینی برای کفپوش‌هایی مانند سرامیک در خانه‌ها و آپارتمان‌ها کرد. اپوکسی‌ها مقاومت بالایی در برابر خراش و خش دارد و این ویژگی آن را برای استفاده در محل‌هایی در ساختمان‌ها مانند راه پله، مشاعات، کف آسانسور، لابی‌ها و … که ایجاد خش و خراش در آن‌ها بسیار اتفاق میافتد، استفاده‌های خوبی دارد.

 

اپوکسی در دکوراسیون داخلی

جدیدا استفاده از کفپوش‌های سه بعدی در منازل بسیار رایج شده است. این کفپوش‌ها در واقع از جنس اپوکسی می‌باشند و از این کفپوش‌ها می‌توان برای آراستن آشپزخانه، سرویس بهداشتی و… بهره گرفت.

 

اپوکسی در معماری و هنر

از کفپوش‌های اپوکسی برای ایجاد سطوح دکوراتیو با طرح‌های مختلفی چون،کفپوش‌های سه بعدی، ابر و باد، کفپوش‌های فلورسنت و… می‌توان استفاده کرد. همچنین با استفاده از رزین‌های اپوکسی و ترکیب آن با رنگ دانه‌های مختلف می‌توان صنایع دستی زیبایی ایجاد کرد.

بخوانید ...
مراحل بازسازی ساختمان

 

کفپوش اپوکسی سه بعدی خانگی

اپوکسی سه بعدی، نمونه‌ای از جدیدترین نمونه‌های کفپوش‌های اپوکسی است که می‌توان از آن‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کرد. برای ساخت این کف پوش‌های سه بعدی از رزین اپوکسی استفاده می‌شود.

"کفپوش

استفاده از این کفپوش‌ها در محیط‌هایی که رفت و آمد بالا در آن‌جا صورت می‌گیرد، توصیه نمی‌شود. نکته مهم در استفاده از کفپوش سه بعدی اپوکسی، نصب صحیح آن می‌باشد. چرا که در غیر این صورت با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد.

 

کفپوش اپوکسی پارکینگ

مقاومت مکانیکی بالای اپوکسی‌ها در برابر ضربه تردد اجسام سنگین و تحمل وزن بالا این ماده را برای اجرای کفپوش پارکینگ‌های سرپوشیده و روباز، جایگزینی برای موزاییک، سنگ، بتن و… کرده است.

 

کفپوش اپوکسی‌مایع

در ساخت کفپوش اپوکسی‌مایع از رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمینی استفاده می‌شود. ساختار کفپوش اپوکسی‌مایع پلیمری بوده و از مواد حلال در ساخت آن‌ها استفاده نمی‌شود. از جمله مزیت‌های این‌گونه کفپوش‌ها می‌توان به مقاومت بالای آن‌ها در برابر مواد شیمیایی اشاره کرد.

کفپوش اپوکسی مایع
کفپوش اپوکسی ‌مایع

این‌گونه کفپوش‌ها مانند کفپوش اپوکسی از خاصیت آنتی باکنریال برخوردار بوده و طول عمر بالایی دارند. برخلاف کفپوش اپوکسی، کفپوش اپوکسی‌مایع از سرعت اجرا و نصب بالایی برخوردار می‌باشد. همچنین از تنوع طرح و رنگ برخوردار بوده و مقاومت مکانیکی بالایی دارند.

 

اپوکسی چوب چیست؟

یکی از مصارف اپوکسی‌ها در تزیینات داخلی استفاده از آن در ساخت مصنوعات چوبی مانند میز، صندلی، کمد و… است. ساخت ترکیبی مبلمان، اکسسوری و … با استفاده از چوب و اپوکسی حالا یکی از شغل‌های پرطرفدار است و سفارش‌های زیادی برای آن‌ها از سوی مشتریان انجام می‌گیرد.

بخوانید ...
مزایای نمای کامپوزیت چیست؟

 

مهمترین ویژگی‌ها

۱- عایق بودن.
۲- مقاوم در برابر خوردگی.
۳- تنوع رنگ و قابلیت خط کشی.
۴- افزایش مقاومت بتن در برابر فرسایش،تخریب و…

 

از نظر قیمت

قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت کفپوش اپوکسی، کیفیت آن می‌باشد. برای مثال قیمت کفپوش اپو کسی سه بعدی بالاتر از نمونه‌های دیگر می‌باشد.

آپوکسی
آپوکسی

از جمله موارد تاثیرگذار دیگر بر قیمت کفپوش اپوکسی، متراژ فضایی است که قصد اجرای کفپوش در آن را دارید. در کنار موارد ذکر شده، ضخامت کفپوش نیز می‌تواند بر قیمت آن تاثیرگذار باشد.

 

خطرات کاری

کار با ماده پولی پوکساید ممکن است منجر به بروز آلرژی و آسم بشود. به همین دلیل در هنگام کار با این ماده باید نکات ایمنی را رعایت نمود.

همچنین بیسفنول آ (Bisphenol A)که در رزین پولی پوکساید مورد استفاده قرار می‌گیرد، عاملی شناخته‌ شده در ایجاد اختلال در کار غدد درون‌ریز است. اصلی‌ترین خطر استفاده از اپوکسی، ایجاد آلرژی نسبت به سفت‌کننده‌ است.