دیوارپوش سلولزی
27
فوریه

دیوارپوش سلولزی چیست و چه مزایایی دارد؟

دیوارپوش سلولزی چیست؟

از انواع دیوارپوش ها می توان به دیوارپوش سلولزی اشاره کرد که دارای مدل های مختلفی می باشد. از این محصول می توان در فضا های گوناگون به راحتی استفاده نمود. پوشش سلولزی طرحی نو در زیبا سازی سطوح داخلی منازل است، کاغذ دیـواری وانواع رنگ‌ها مواد سنتی هستند که در گذشته و برخی در امروزه برای پوشش دادن دیوار و سقف از آنـها استفاده می کنند، در پوشش های نسل قبل بر روی رنگ بندی امکان مانور کمتر بود و امکان افزودن نبوغ و خلاقیت بسیار کم‌تر بود برای مثال در کاغذ دیواری هر فرد ناچار به انتخاب طرع ها و مدل هایی بود که کارخانه سازنده به بازار عرضه می‌کرد.

دیوارپوش سلولزی
دیوارپوش سلولزی

پوشش های سلولزی و الیافی سلومیکس به صورت خمیر و با استفاده از ماله های فلکسی گلس بر روی سطح کار با ضخامت ۲ تا ۳ میلیمتر اجرا می شود که زمان خشک شدن آن بین ۱۲ تا ۳۶ ساعت در هوای معمولی می باشد. این دیوارپوش در بیشتر فضاها اعم از منازل مسکونی، آموزشی، پزشکی، تفریحی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در انواع مدل‌ها و طرح‌های مختلف تولید می‌شود که مطابق بر سلیقه و نیازهای مصرف کنندگان مختلف است. دیوارپوش سلولزی سه نوع بلکا، پتینه و رومالین دارد. این دیوارپوش های زیبا در برابر ضربه مقاوم هستند و بر روی انوع سطوح قابل اجرا می باشند.

 

دیوارپوش سلولزی و متریال سازنده آن

دیوارپوش های سلولزی از مواد سلولزی ساخته می شوند. از مواد تشکیل دهنده این پوشش ها می توان به سلولز، رزین های ساختمانی، الیاف مصنوعی، پیگمنت های مقاوم و سایر افزودنی های خمیر مانند، اشاره نمود. ویژگی مهم دیوارپوش های سلولزی این است که بر روی هر سطحی قابل اجرا می باشد و در هنگام استفاده از آن به زیر سازی نیازی نیست. ویژگی نیاز نداشتن به زیر سازی باعث می شود که اجرای دیوارپوش سلولزی به زمان کمتر و هزینه کمتری نیاز داشته باشد. زمان مورد نیاز برای اجرای دیوارپوش‌های سلولزی قابل مقایسه با نقاشی ساختمان به شیوه های قدیمی نیست. بسیاری از ساختمان سازان به جای رنگ آمیزی از دیوارپوش های سلولزی استفاده می‌نمایند.

دیوارپوش‌های سلولزی
دیوارپوش سلولزی

مقاومت پوشش های سلولزی به دلیل خاصیت ارتجاعی که دارند در برابر ضربه بالا است و در نتیجه اگر به خوبی مراقبت شوند دوام  آنها نیز بالا می‌رود. چرا که حلال های شیمیایی در دیوارپوش سلولزی به کار نرفته است، این دیوارپوش حساسیت زا نیست و بوی بدی ندارد. عایق بودن دیوارپوش های سلولزی باعث می شود که به مصرف بهینه انرژی نیز کمک کنند. این پوشش ها دارای طیف رنگی وسیعی و بسیار زیبایی هستند. زیرا امکان ایجاد مدل های خلاقانه با استفاده از این دیوارپوش ها وجود دارد بنابراین از این دیوارپوش‌ها در همه مکان ها مانند منازل و مدرسه‌ها و بیمارستان و اماکن تفریحی اجرا می شوند.

بخوانید ...
بهترین تیم بازسازی را چگونه انتخاب کنیم؟

 

انواع دیوارپوش سلولزی

دیوارپوش های سلولزی به سه دسته پتینه، رومالین و بلکا تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح در مورد هر کدام می پردازیم.

 

دیوارپوش سلولزی پتینه

استفاده از پتینه این امکان را به شما می دهد که هم از ویژگی دیوارپوش‌های سلولزی بهره ببرید و هم طرح دل خواه تان را روی دیوار های خانه ایجاد نمایید. ایده های خلاقانه در پتینه کاری حسابی کاربرد دارند. پتینه مختص افراد با سلیقه است که می خواهند ظاهری متفاوت برای دیوار های منزل خود داشته باشند.  پتینه، بهترین انتخاب برای تغییر و زیباتر کردن منزل است کاربرد پتینه روی دیوار جذاب‌ترین تکنیک در تغییر دکوراسیون شمرده می شود.

دیوارپوش‌های پتینه
دیوارپوش پتینه

رنگ دیوارها تاثیر زیادی در ظاهر منازل دارد و مکان مناسبی برای انجام طرح های مختلف است. پتینه روی دیوار علاوه بر زیبایی ظاهریکه به دیوارهای شما می‌دهد به رفع عیب‌های احتمالی دیوار نیز کمک می‌کند رنگ کردن دیوار به صورت ساده نیز تغییر شگرفی در دکوراسیون ایجاد می‌کند. پتینه کاری روی دیوار در رنگ و بافت ظاهری دیوار تغییر ایجاد می‌نماید. از پوشش‌های سلولزی پتینه می‌توان جهت امور دکوراتوری در فضاهای مختلف نیز استفاده کرد. یعنی علاوه بر داشتن خاصیت و ویژگی مهم عایق بودن می‌تواند برای زیباسازی در تزئینات داخلی و دکورهای گوناگون مورد استفاده قرار گیرد.

 

دیوارپوش سلولزی رومالین

پوشش های رومالین از الیاف مصنوعی تهیه می شوند، آنها آخرین دستاورد و تکنولوژی در مبحث پوشش های ساختمانی می‌باشد. این محصول از پالپ‌ها، الیاف مصنوعی، آراینده‌های معدنی و غیره تشکیل شده و به منظور پوشش رویه و یا تزئین در ساختمانها بکار می روند. رومالین دارای قابلیت‌های بسیار زیادی است که آن را از هر نظر در برابر انواع پوششهای دیوار و سقف، از قبیل کاغذ دیواری، رنگ، کنیتکس، گرانول و غیره صاحب برتری نموده و امکان رقابت را از آنها سلب می‌نماید.

بخوانید ...
فرش های ایرانی و نقش آنها در دکوراسیون داخلی

 

 

ویژگی مهم دیوارپوش سلولزی رومالین تنوع زیاد در رنگ است و با همه سلیقه ها سازگار است. اجرای پوشش های رومالین نسبت به پوشش های دیگر ساده تر است و در نتیجه زمان و هزینه کمتری نیز صرف می‌شود. پایداری پوشش های رومالین در برابر رطوبت هم نسبت به پوشش های دیگر بیش تر است و به راحتی می توان از آن برای مکان هایی با رطوبت بالا استفاده کرد. رومالین ها برای ایجاد دکورهای تزیینی در مکان های نظیر هتل ها و اماکن توریستی نیز کاربرد فراوانی دارند.

 

دیوارپوش سلولزی بلکا

بلکا جایگزین مناسب رنگ و کاغذ دیواری، نوعی پوشش سلولوزی با الیاف طبیعیپنبه سلولزمی‌باشد که توسط دستگاه‌های مخصوص در ابعاد بسیار ریز خرد شده و سپس با میزان مشخصی از رزین سلولزی وسنگهای تزئینی کاملاً مخلوط شده‌است. این پوشش به دلیل برخورداری از مواد اولیه کاملاً طبیعی می‌تواند در فضاهای بهداشتی و درمانی مانند بیمارستانها نیز مورد استفاده قرار گیرد. سنگ های تزیینی که در ترکیب آن به کار رفته است باعث زیباتر شدن سطح و جلوه بیش تر می‌شود.

دیوارپوش‌های بلکا
دیوارپوش بلکا

اگر دیوارپوش بلکا لک شود با شامپو فرش به راحتی می‌توان آن را تمیز کرد. بلکا عایق بسیار خوبی برای حرارت، رطوبت و صوت است. هنگام اجرا بویی ندارند که برای افرادی که نسبت به بوی رنگ حساسیت دارند یک مزیت خیلی مهم به حساب می آید. دیوارپوش سلولزی بلکا در برابر آتش نیز مقاومت بالایی دارد و به راحتی شعله ور نمی شود. بلکا را به آسانی می توان ترمیم کرد و استفاده از آن راه حلی خوب برای پوشاندن ترک ها و عیب‌های دیوار است.

 

مزایای دیوارپوش سلولزی

۱- دیوارپوش های سلولزی دارای پوشش سلولزی عایق حرارتی و ضد اشتعال هستند.

۲- دیوارپوش‌های سلولزی دارای عایق برودتی و صوتی هستند.

۳- دیوارپوش‌های سلولزی دارای پوشش سلولزی بدون نیاز به زیرسازی قابل اجرا بر روی تمام سطوح می‌باشند.

۴- نداشتن بو و مواد فرار شیمیایی مضر هنگام و پس ازاجرا ازمزایای دیوارپوش‌های سلولزی

۵- دیوارپوش های سلولزی دارای قابلیت شستشو و ترمیم پذیری

۶- به دلیل ساختار الیاف، گرد و غبار و مولکول های سوزان هوا را جذب نمی کنند.

دیوارپوش‌های سلولزی
دیوارپوش‌های سلولزی

۷- خاصیت آنتی استاتیک، عدم جذب گرد و غبار و ملکولهای سوخته موجود درهوا بدلیل ساختار فیبری

۸- مقاومت دربرابر ضربه و خراش بدلیل ساختار فیبری محکم

۹- کاهش بازتاب مستقیم نور توسط

بخوانید ...
سنگ آنتیک در دکوراسیون خانه و کاربرد آن

۱۰- عدم استفاده از مواد نفتی و فرار در ساختار این دیوارپوش پس دوست‌دار محیط زیست هستند.

۱۱- خاصیت آنتی استاتیک دارد.

۱۲- به دلیل ساختار فیبری محکم، در برابر ضربه و خراش مستحکم است.

۱۳- میزان فلزات سنگین مانند Pb، Hg، Zn، A، Co، Cu، CI، Cd که سرطان‌زا هستند تقریباً در حد صفر است.

 

مراحل اجرای دیوارپوش های سلولزی

اقدامات اساسی برای اجرای پوشش‌های سلولزی از ابتدا تا انتها به شرح زیر است.در این مقاله قصد داریم به تشریح هر یک از مراحل بپردازیم:

 

تعیین نوع زیر کار

در اجرای دیوارپوش های سلولزی مهم است که سطح زیر کار را بشناسید. اغلب سطوح زیر کار که همان سطح نهایی دیوار است، از رنگ پلاستیک، گچ تازه، گچ کشته و دیگر مواد ساخته می‌شود.

 

آماده سازی سطوح

برای اجرا بر روی سطوح رنگ روغن، باید ابتدا چربی‌های روی سطح دیوار برطرف شوند، چرا که قدرت چسبندگی دیوارپوش سلولزی به دیوار را کاهش می‌دهد و حتی می‌تواند رنگ آن را نیز تغییر دهد. سطوح گچ و خاک نیز نباید خاک داشته باشند، برای این کار باید با استفاده از پارچه یا گونی خیس، اقدام به تمیز کردن این دیوارها نمایید. برای سطوح رنگ پلاستیک و گچ گشته، اول باید با اجرای پرایمر، جلوی جذب آب رنگ پلاستیک و گچ کشته را گرفت. در صورت وجود ترک در زیر کار، باید با استفاده از تدابیر خاص، ترک‌ها پوشانده شوند.

 

 آماده سازی مواد و اجرا

مواد را باید به صورت مرحله‌ای با یکدیگر مخلوط کنید، یعنی آب به مقدار مورد نیاز اضافه نمایید. ضروری است برای سطوح صاف مواد با آب بیشتری ترکیب می‌شوند. جهت آماده سازی مواد بهتر است از آب گرم استفاده شود و پس از ورز دادن، باید مخلوط را حداقل به مدت نیم ساعت به حال خود رها کرد تا آماده اجرا شود. سپس با استفاده از وسایل مخصوص، مخلوط چسبناک را روی دیوار می‌زنیم.

 

عایق نمودن پوشش سلولزی

برای اینکه سطح نهایی را قابل شستشو شود، از پرایمر مخصوص جهت عایق نمودن آن استفاده می‌شود. این ماده حلال در آب است، به نسبت یک به یک با آب مخلوط می‌شود. پس از آنکه دیوارپوش سلولزی به طور کامل خشک شد، با رول نقاشی و یا قلم موی پهن مخصوص رنگ، دیوارها آغشته به این مخلوط می‌شوند.