درباره بالکن و تراس و همه آنچه که باید بدانید؟
01
سپتامبر

درباره بالکن و تراس و همه آنچه که باید بدانید؟

درباره بالکن و تراس

 درباره بالکن و تراس می‌توان اینگونه گفت که فضایی نیمه باز و انعطاف پذیر در طراحی معماری خانه به حساب می‌آیند و رابطی بین فضای باز و بسته در خانه محسوب می‌شوند. تراس و بالکن از فضاهای مهم و ارزشمند خانه می‌باشند، در طراحی نمای ساختمان بسیار تاثیر گذار می‌باشد و باعث آوردن طبیعت، آرامش، نشاط و زندگی به محیط داخلی خانه می‌شوند.

درباره بالکن و تراس
درباره بالکن و تراس

در طراحی ویلا، خانه های ویلایی و… تراس و بالکن در اثر تورفتگی یا بیرون زدگی فرم بنا، تغییر شکل فرم و… به وجود می‌آیند. در طراحی مجتمع های مسکونی، ساختمان های اداری، تجاری و… ایجاد بالکن و تراس های خصوصی و نیمه خصوصی بسیار ایده آل می‌باشد. سبک طراحی دکوراسیون داخلی تراس و بالکن با توجه به طراحی داخلی منزل و سلیقه شخصی کارفرما انتخاب می‌شود.

 

تعریف بالکن

معادل فارسی بالکن ایوانک می‌باشد از این رو بالکن به نوعی مشابه ایوان در معماری سنتی ایرانی است و به فضایی که دارای سقف است و جلوی آن باز و مشرف به حیاط می‌باشد، بالکن گفته می‌شود.

تعریف بالکن
تعریف بالکن

در برخی اوقات نیز بالکن از دو یا سه طرف رو به فضای باز است و مساحت آن نیز در مساحت آپارتمان محسوب می‌شود.

 

تعریف تراس

معادل فارسی کلمه تراس در زبان فارسی بهار خواب است. اما از دیدگاه معماری تراس به فضای الحاق شده به آپارتمان گفته می‌شود. غیر مسقف است و جزو مشاعات محسوب می‌شود. در نتیجه مساحت تراس‌ها در محاسبه‌ی مساحت آپارتمان‌ها دخالتی ندارد.

تعریف تراس
تعریف تراس

بطور کلی ایوان، تراس، بالکن فضاهای مسکونی را بالاتر از فضای بیرون قرار می‌دهند که در صورت نشستن کاربر در آن بتواند به فضای حیاط و یا منظره‌ی بیرونی مسلط شود و از زیبایی‌های آن بهرمند شود.

 

درباره نحوه محاسبه زیر بنا در بالکن و تراس

تراس و بالکن در محاسبه سطح زیر بنا در صورتی که از یک طرف بسته باشد ۱/۲مساحت آن و چنانچه طرفین بسته باشد ۲/۳مساحت و چنانچه کلیه جهات آن به وسیله دیواره شیشه یا شبکه مسدود شده باشد تمام سطح آن جز سطح زیر بنا محسوب می‌شود.

بخوانید ...
سبک اسکاندیناوی در دکوراسیون داخلی و اصول آن

 

درباره تفاوت بالکن و تراس

باید بدانیم که نمی‌توانیم به هر فضایی که به بیرون اشراف دارد، بالکن یا تراس بگوییم. شاید از نظر من و شما فرقی بین این کلمات نباشد. اما در واقع فرق بین تراس و بالکن چیزی فراتر از حد تصور ماست.

درباره تفاوت بالکن و تراس
درباره تفاوت بالکن و تراس

بهتر است قبل از اینکه برای آنها نامی در نظر بگیریم، تفاوت های تراس و بالکن را بدانیم.

 

تفاوت در نحوه طراحی بالکن و تراس

واژه تراس از ریشه لاتین کلمه زمین گرفته شده است. بنابراین در زمان های گذشته این واژه را برای سازه ای استفاده می‌کردند که روی زمین به کمک متریال هایی نظیر چوب و سنگ و الوار ساخته شده است.

تفاوت در نحوه طراحی بالکن و تراس
تفاوت در نحوه طراحی بالکن و تراس

امروزه تراس در بسیاری از مواقع برای فضای باز و ارتباط هایی که روی بام ایجاد می‌شوند به کار گرفته می‌شود. در بسیاری از موارد نیز واژه پاسیو جایگزین واژه تراس شده است.

 

تفاوت اندازه در بالکن و تراس

می‌توان گفت یکی دیگر از تفاوت تراس و بالکن این است که تراس ابعاد کوچک تری نسبت به بالکن داشته و می‌تواند در طبقات خانه در کنار اتاق ها، پذیرایی، نشیمن یا آشپزخانه طراحی شود. تراس ها، غیر مسقف طراحی می‌گردند. در نتیجه جزء مشاعات در طراحی معماری به حساب می‌آیند. اما بالکن از الحاقات ساختمان و دارای سقف می‌باشد و جزء زیربنای ساختمان، محاسبه می‌شود، همچنین از یک یا دو طرف باز بوده و دارای نرده یا دیوار کوتاه می‌باشد.

تفاوت اندازه در بالکن و تراس
تفاوت اندازه در بالکن و تراس

بالکن ها در نمای ساختمان به زیبایی و تنوع نما کمک بسیاری می‌کنند. توجه به متریال مناسب کف و دیوارها، تعبیه جان پناه به ارتفاع ۱/۱۰ متر در ارتفاعی بیستر از ۰/۷۰ متر از تراز زمین، جمع آوری و هدایت آب باران و برف در فضاهای نیمه باز، توسط شیب بندی و کف شوی یا ناودان از الزامات طراحی فضاهای نیمه باز می‌باشد.

بخوانید ...
بازسازی مدرن خانه و اقدامات بازسازی مدرن

 

تفاوت مکان قرارگیری در ساختمان ها

بالکن اغلب در طبقه های بالاتر ساختمان قرار دارد و در اغلب موارد بالکن ها سطح هایی مترفع می‌باشند که به ساختمان متصل شده اند.

مکان قرارگیری در ساختمان ها
مکان قرارگیری در ساختمان ها

در حالیکه تراس برای ایجاد سطحی صاف نظیر پاسیو و حیاط یا فضایی که در خدمت فضای خارجی ساختمان است مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین تراس به لایه های شیب دار زمین نیز مرتبط می‌باشد.

 

استفاده های اشتباه درباره بالکن و تراس

تراس و بالکن در خانه های ایرانی،کاربرد زیادی دارد. اما گاهی موارد خانم های ایرانی از آن برای کاربری های دیگر استفاده می‌کنند. معمولا خانم ها از تراس به عنوان انباری استفاده می‌کنند و وسایلی که کمتر از آن استفاده می‌کنند را در این فضا قرار می‌دهند. جالب اینجاست که آپارتمان آنها دارای انباری مجزا است!!!!

استفاده های اشتباه درباره بالکن و تراس
استفاده های اشتباه درباره بالکن و تراس

گذاشتن تمامی لوازم کهنه و بی مصرف یا کم مصرف در بالکن کار اشتباهی است. از این فضا می‌توانید استفاده های بیشتری داشته باشید، فضایی برای مطالعه، خوردن صبحانه یا عصرانه، فضایی برای پرورش گل در بالکن و تراس و کاربری های جذاب تر دیگر.

 

نکاتی درباره تزئین بالکن و تراس

اکثر آپارتمان ها کوچک و بالکن ها و تراس حتی کوچکتر هستند، اما لازم نیست که ناامید شوید. در حقیقت، اگر در زمان مناسب به طراحی آن بپردازید، می‌تواند بسیار دنج باشد.

نکاتی درباره تزئین بالکن و تراس
نکاتی درباره تزئین بالکن و تراس

همانگونه که فضاهای مختلف خانه خود را تزیین می‌کنید٬ با استفاده از چند ترفند به طراحی تراس و بالکن خود بپردازید.

 

۱- درباره طراحی کف بالکن و تراس

اولین مرحله در طراحی تراس و بالکن، طراحی کف آن است؛ پس از شستشوی کف و در صورت نیاز دیوارها، باید در باره ی نوع پوشش کف تراس فکر کنید.

بخوانید ...
نوسازی آپارتمان و چگونگی بازسازی آن
طراحی کف بالکن و تراس
طراحی کف بالکن و تراس

شما می‌توانید از وسایل در دسترس مانند موکت و… برای پوشش کف استفاده کنید. اما اگرقصد دارید فضای خاصی را طراحی کنید می‌توانید از چمن مصنوعی یا کفپوش چوبی برای تزئین بالکن استفاده کنید.

 

۲- استفاده از گل و گیاه در تراس و بالکن

تراس فضایی مناسب برای ایجاد یک گلخانه کوچک و خودمانی است. شما همچنین می‌توانید یک گلدان از عطر مورد علاقه خلق و خوی خود را انتخاب کنید. مثلا گیاهانی مانند نعناع، اسطوخودوس یا آویشن قرار دهید.

استفاده از گل و گیاه
استفاده از گل و گیاه

اگر تراس شما کوچک است٬ گلدان هایی را انتخاب کنید که فضای زیادی اشغال نکنند یا گلدان هایی را برگزینید که قابلیت نصب روی نرده تراس یا آویزان شدن داشته باشند.

 

۳- به فکر دیوارهای تراس و بالکن خود باشید

بعد از طراحی کف، نوبت به طراحی دیوارهای تراس می‌رسد. شما می‌توانید دیوار تراس خود را به دیوار سبز تبدیل کنید.

به فکر دیوارهای تراس و بالکن خود باشید
به فکر دیوارهای تراس و بالکن خود باشید

همچنین می‌توانید دیوار بالکن را با استفاده از پروفیل چوب پلاست پوشانده و به این ترتیب هارمونی خاصی را ایجاد کرده و محیط تراس را گرم و صمیمی کنید.

 

۴- توجه به نورپردازی بالکن و تراس

یک بالکن کوچک نیاز به نورپردازی قدرتمندی ندارد، اما به یک راه حل عملی و کارآمد نیاز دارد. چراغ های LED انتخاب خوبی برای شما هستند٬ کوچک٬ کم مصرف و اقتصادی هستند و محیط دوستانه ای را پدید می‌آورند.

توجه به نورپردازی
توجه به نورپردازی

شمع ها هم یک راه حل عالی برای روشنایی و نورپردازی بالکن و تراس هستند. با نور گرمی که دارند می‌توانند فضای رمانتیکی را برای شما خلق کنند.