انواع کاغذ دیواری پرکاربرد در دکوراسیون داخلی چیست؟
29
ژانویه

انواع کاغذ دیواری پرکاربرد در دکوراسیون داخلی چیست؟

انواع کاغذ دیواری

کاغذ دیواری یکی از انواع مصالح ساختمانی می‌باشد که برای پوشاندن و تزیین دیوارهای داخلی ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، موزه‌ها، هتل‌ها و سایر ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوسترهای دیواری عموماً به عنوان یکی از عناصر طراحی داخلی تعریف می‌شود. کاغذ دیواری ها اغلب به شکل رول تولید شده است و با استفاده از انواع چسب بر روی دیوار چسبانده می‌شوند. با استفاده از این کاغذهای دیواری بخش‌هایی از خانه خود را طراحی و زیبا کنید. جالب است بدانید از این دیوار پوش‌ها می‌توانید برای از بین بردن ناهمواری‌های موجود در سطح و بهبود ظاهر فضای استفاده نمایید.

انواع کاغذ دیواری
انواع کاغذ دیواری

پیش از انتخاب کاغذ دیواری، باید توجه داشته باشید که هر نوع یا رنگ از کاغذ دیواری را برای کدام اتاق استفاده می‌کنید؟ اگر در انتخاب کاغذ دیواری اصول توجه به رنگ و وسایل و اثاثیه منزل توجه نداشته باشید، محیط شما حسی سردرگم و گیج کننده را القا می‌کند. کاغذ دیواری ها در انواع مدل‌ها تولید می‌شوند که دانستن بعصی از اصطلاحات خاص این مدل‌ها می‌تواند به شما در هنگام خرید کمک کند.

 

کاغذ دیواری کاغذی

جنس این کاغذ دیواری از کاغذ است و به صورت ساده و بافت دار تولید می‌شود. این نوع کاغذ دیواری ها بسیار نازک است و می‌تواند نمایی زیبایی را تا حدودی ایجاد کند. همچنین این کاغذ دیواری دارای طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی است، این کاغذ دیواری، قیمت ارزان تری نسبت به انواع دیگر کاغذ دیواری دارد. اما این ارزانی بی دلیل نیست، زیرا این نوع کاغذ دیواری طول عمر پایین تری نسبت به انواع دیگر آن دارد.

کاغذ دیواری کاغذی
کاغذ دیواری کاغذی

از دلایل عمر پایین این کاغذ دیواری، می‌توان به نداشتن لایه محافظ روی آن اشاره کرد که به همین دلیل، این کاغذ دیواری بسیار خط و خش پذیر است و چربی روی سطح آن به راحتی می‌نشیند. همچنین قابلیت شست و شو ندارد و به راحتی آسیب می‌بیند. جنس کاغذ دیواری کاغذی قابل شست و شو نیست. در واقع کاغذ دیواری کاغذی مناسب مناطق مرطوب و مکان‌هایی مانند سرویس بهداشتی و آشپزخانه نیست. این نوع کاغذ دیواری، در مناطق موقت مانند خانه های اجاره ای، مکان های کم رفت و آمد و همچنین خانه خانواده هایی که کودک خردسال ندارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کاغذ دیواری نانو از انواع کاغذ دیواری

کاغذ دیواری نانو دیوارپوشی مدرن و تولید شده با فناوری نانو است، این نوع کاغذ دیواری دوستدار طبیعت می‌باشد. در حقیقت تکنولوژی نانو در بافت و جنس هر محصولی قابلیت انعطاف پذیری بیشتر را ایجاد می‌کند. مثلا با استفاده از فناوری نانو در تولید پارچه و لباس می‌توان از کثیف شدن آن پیشگیری کرد و حتی مانع از خیس شدن آن شد. در حال حاضر چند سالی است که فناوری نانو وارد مراحل تولید کاغذ دیواری شده است و نسل جدید کاغذ دیواری را وارد به بازار کرده است.

کاغذ دیواری نانو از انواع کاغذ دیواری
کاغذ دیواری نانو از انواع کاغذ دیواری

مزیت بارز فناوری نانو بی خطر بودن آن برای سلامتی انسان و محیط زیست است. این فناوری کاملا با سلامت انسان سازرگار بوده و به راحتی می‌توانید از این کاغذ دیواری برای اتاق خواب تمامی افراد با هر گروه سنی استفاده کنید. فناوری نانو به کار رفته در این نوع کاغذ دیواری مانع جذب هر گونه آلودگی و گرد و غبار و نوع کثیفی دیگر به آن می‌شود. کاملا ضد خش بوده و پاره نمی‌شود. قابل شستشو است، اشعه نور خورشید روی آن اثر گذار نبوده و حتی پس از گذشت ده سال مثل روز اول همچنان سالم خواهد بود، بر روی کاهش و یا افزایش دما محیط اثر گذار است. عایق صوتی و حرارتی میباشد و موجب بروز آلودگی و … می‌شود.

بخوانید ...
بازسازی ساختمان ؛ مراحل بازسازی یک ساختمان

 

کاغذ دیواری پی وی سی

پی وی سی بیش از هر چیز به جنس کاغذ دیواری اشاره دارد و مشخصات ظاهری را در بر نمی‌گیرد. با این حال خود دارای رنگ سفید و یا رنگ درختچه ای است و چاپ طرح بر روی آن نتیجه مطلوبی را به دنبال خواهد داشت. انواع طرح‌های مربوط به طرح گل، طبیعت، تصاویر مربوط به صورت انسان و دیگر جانداران، نوشته، تصاویر هندسی، معمولی و سه بعدی و تصاویر بسیار دیگری را می‌توان در قالب یک کاغذ دیواری PVC خلق نمود. مهمترین مزیت خرید کاغذ دیواری پی وی سی قیمت بسیار پایین و مقرون به صرفه بودن آن است. خرید این نوع کاغذ دیواری برای بسیاری از اقشار جامعه و از جمله قشر متوسط فراهم بوده و در بسیاری از موارد حتی می‌توان اقشار کم درآمد جامعه را نیز قادر به خرید آن دانست.

کاغذ دیواری پی وی سی
کاغذ دیواری پی وی سی

خرید کاغذ دیواری پی وی سی قابلیت شست و شو و ضد آب بودن آن است. اصولا کاغذ دیواری های کاغذی را نمی‌توان به صورت واقعی مشمول چنین مزیتی دانست، با این حال کاغذ دیواری PVC را با اندکی حوصله و دقت می‌توان شست و شو داد و لکه‌های احتمالی را از روزی آن پاک نمود. نصب راحت تر و دردسر کمتر آن است. کاغذ دیواری پی وی سی اندکی ضخیم تر از دیگر انواع کاغذ دیواری است و به راحتی دچار حباب نمی‌شود. به صورت کاملا واقعی دیوار را پوشش می‌دهد به گونه ای که مخاطب تصور می‌کند حتی دیوار نیز از جنس پی وی سی است.

 

کاغذ دیواری چند بعدی از انواع کاغذ دیواری

کاغذ دیواری چند بعدی به أنواعى از کاغذ دیواری گفته مى شود که طرح‌هایی بصورت تصاویر چند بعدی روی آن‌ها ایجاد شده است و ایجاد نماهای نزدیک تر به واقعیت را نسبت به کاغذ دیواری پوستری مى‌نماید. این محصول که مدت زمان زیادی نیست در دنیای دکوراسیون داخلى وارد شده است، به خوبى توانست جای خود را بین مردم باز کند. سرعت تقاضاى این محصول رشد عجیبى داشته است که اگر کمى دقت کنیم متوجه مى شویم که چندان هم دور از دهن نیست. ایجاد و خلق تصاویر بى بدیل و زیبایى وصف ناپذیر این طرح‌ها هر ببیننده ای را به تحسین وا مى دارد. بسیارى از دیزاینر‌ها و طراح‌هان صنعت دکوراسیون داخلى با استفاده از این کاغذها در کنار عمدتا طراح‌های مدرن قرن جدید فضاهای منحصر بفردی خلق مى کنند.

کاغذ دیواری چند بعدی
کاغذ دیواری چند بعدی

سادگى در اجرا و قیمت این کاغذ دیواری ها سبب شده است که در بین مردم طرفداران زیادی پیدا کند. یشرفت در تکنولوژى‌های رایانه ای مثل گرافیک و طراحى سبب شده طرح‌های مختلف کاغذ دیواری سه بعدی متناسب با سلیقه هر کسى در هر جایى هر روز تولید شوند. همگامى این پیشرفت‌ها بصورت هم افزایى و پیشرفت موازی علوم همگى دست به دست داده تا ما هروز با نمایش یک محصول جدید در همه حوزه‌ها و بالاخص دکوراسیون داخلى سورپرایز شده و محیط خود را با آن تطبیق دهیم. این نوع از کاغذ دیواری های گامى جدید در صنعت دکوراسیون داخلى و یک نقطه عطف در دیزاین منازل است.

بخوانید ...
انواع سبک های دکوراسیون داخلی در جهان

 

کاغذ دیواری پتینه

کاغذ دیواری پتینه به کاغذ دیواری هایی گفته می‌شود که می‌توانند حسی از یک طرح زنگار بسته ی قدیمی القاء کنند، دارای طرحی محو شده یا تلفیقی از رنگ‌ها در فضایی انتزاعی، همچون نقاشی‌های انتزاعی باشند. برای نمونه کاغذ دیواری ای با طرح گلدار یا داماسک که بخش‌هایی از طرح حالتی فرسوده یا پاک شده دارد یا کاغذ دیواری ای که طرح آن از آثار هنری معروف الهام گرفته است، هر دو در این دسته کاغذ دیواری قرار می‌گیرند.

کاغذ دیواری پتینه
کاغذ دیواری پتینه

کاغذ دیواری های پتینه ساده تر از این موارد نیز وجود دارد، مثلا کاغذ دیواری ای که طرحی از یک دیوار رنگ شده ی قدیمی، سنگ گرانیت یا حتی یک پارچه ی قدیمی را تداعی می‌کند. کاغذ دیواری های پتینه را می‌توان در هر مکان و فضایی از پذیرای، اتاق خواب یا هر قسمت دیگر در خانه تا محل کار، فقط یک دیوار تاکیدی را با آن پوشاند. کاغذ دیواری های پتینه از بهترین انتخاب‌ها برای بخش‌هایی از فضا هستند که دیوار آن بخش کامل نباشد. دیوار پشت تلویزیون، دیوار اطراف شومینه، دیوار پشت تاج تخت خواب، دیواری پشت میز کار و … از این جمله فضاها می‌باشد.

 

کاغذ دیواری آجری

پوستر دیواری آجر که با اسم کاغذ دیواری طرح آجر نیز شناخته می‌شود، یکی از طرح‌های عالی در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی است و زیبایی خاص و منحصر به فردی به فضای منزل می‌بخشد. رستوران‌ها و کافه‌ها هم می‌توانند با خرید و نصب پوستر دیواری آجر یک فضای نو، منحصر به فرد و جذاب را برای مشتریان خود به وجود بیاورند. حس نوستالژیک و خاطره‌انگیز آجر برای بسیاری از افراد، لذت‌بخش است. خوشبختانه امروز پوستر دیواری طرح آجر در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شود و به همین خاطر برای تزئین منازل و محیط‌های ادارای هیچ محدودیتی نیست چرا که طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی دارند.

کاغذدیواری آجری
کاغذ دیواری آجری

با استفاده از کاغذ دیواری آجر می‌توان زیبایی محیط را چند برابر کنیم و در کنار این زیبایی، اشکالات و نواقص دیوار را پوشاند. از طرفی هزینه خرید و نصب کاغذ دیواری آجری خیلی کمتر از آجر واقعی است و این نکته برای بسیاری از مشتریان اهمیت بالایی دارد. با پوستر دیواری آجر، می‌توان با یک هزینه پایین و بدون هیچ دردسر خاصی، نمای منزل خود به کلی متحول کنیم و آرامش بیشتری به فضای داخلی خانه و یا محیط اداری ببخشیم.

 

کاغذ دیواری هنری از انواع کاغذ دیواری

پوستر دیواری هنری مجموعه ای از طرح‌های هنرمندانه و گرافیکی که توسط هنرمندان خلاق طراحی شده است که می‌توان در دکوراسیون‌های شیک و خاص از آن استفاده نمایید. این پوسترها شامل طرح‌های نقاشی، هنر، موسیقی، گل‌های انتزاعی، نقاشی‌های انتزاعی و… است. اگر علاقه مند به طرح‌های انتزاعی و آثار هنری باشید بدون شک این سبک از پوستر دیواری نظر ما را جلب می‌کند.

کاغذ دیواری هنری
کاغذ دیواری هنری

در پوستر دیواری هنری از رنگ‌ها و طرح‌‌های متنوعی بهره گرفته شده و همین امر انتخاب را برای سلیقه‌های مختلف آسان می‌کند. پوستر دیواری هنری را می‌توانید با دکوراسیون هنری منزل و یا محل کار خود هماهنگ کنید و آن را برای دیوارهای سالن پذیرایی، اتاق خواب و… استفاده کنید.

بخوانید ...
تغییر دکوراسیون خانه با کمترین بودجه ممکن

 

کاغذ دیواری مخمل

کاغذ دیواری مخمل زیبایی و درخشندگی خاصی به خانه می‌بخشد. ویژگی برجسته درباره این کاغذهای دیواری این است که نه تنها جلوه بصری به خانه شما می‌دهند، بلکه با لمس آن‌ها بافت منحصر به فردی را زیر انگشتان خود احساس خواهید کرد. بافتی که دقیقا پارچه‌های مخمل لطیف را برای شما تداعی خواهند کرد. همچنین این امکان را می‌دهد که خانه‌ای نه تنها زیبا و شگفت انگیز، بلکه گرم و دنج داشته باشید. تنوع طرح‌های این کاغذ دیواری بسیار زیاد است. برای داشتن یک خانهلوکس و لاکچری و حتی برای خانه‌های ساده و شیک نیز میتوان روی کاغذ دیواری مخمل حساب کرد.

 

کاغذ دیواری آبرنگی از انواع کاغذ دیواری

یکی از پرکاربرد ترین انواع کاغذ دیواری، کاغذ دیواری آبرنگی و به ویژه کاغذ دیواری آبرنگی طرح گل است. این نوع کاغذ دیواری بیشترین و اصولی ترین کاربرد را در اتاق خواب دارد.فرقی نمی‌کند اتاق خواب مورد نظر یک اتاق کودکانه باشد و یا یک اتاق خواب ویژه نوجوان، ممکن است اتاق خواب مورد نظر، اتاق خواب عروس و داماد بوده و یا اتاق یک جوان مجرد، مهم این است که به طرح موجود در کاغذ دیواری آبرنگی دقت نمایید و مناسب با اتاق خواب مربوطه، آن را انتخاب نمایید.

کاغذدیواری آبرنگی
کاغذ دیواری آبرنگی از انواع کاغذ دیواری

استفاده از کاغذ دیواری آبرنگی در سالن پذیرایی و یا نشیمن منزل نیز بسیار مناسب بوده و می‌توان در کنار نوع خاصی از پوستر دیواری نیز به کار رود. در برخی از آتلیه‌ها و همچنین آرایشگاه‌های زنانه و مطب‌های پزشکی نیز از کاغذ دیواری آبرنگی استفاده می‌شود چرا که با این کار احساس نابی را در مخاطب ایجاد می‌کنند.

 

کاغذ دیواری آینه ای

جنس کاغذ دیواری آینه ای پی وی سی PVC است. استفاده از پی وی سی در تولید این کاغذ عمر بالا و سهولت در نظافت را به همراه دارد، حسن این نوع از کاغذها این است که قابلیت شستشوی بالایی دارد، همچنین از دیگر مزایای آن مقاومت بالای آن در برابر نور خورشید و آفتاب زدگی است. از مزیت جنس پی وی سی می‌توان به نصب سریع و آسان و شستشوی راحت تر اشاره کرد.

 

کاغذ دیواری پارچه ای از انواع کاغذ دیواری

پارچه دیواری از الیاف طبیعی ساخته می‌شود و بر روی یک لایه اکریلیکی نصب می‌گردد که باعث دوام هرچه بیشتر آن می‌شود. این نوع از دیوار پوش ها در دوره‌های مختلف با توجه به روند‌های مختلف مد، جایگاه خود را در دکوراسیون منازل حفظ کرده و از گذشته به دلیل ساختار طبیعی از قیمت بالاتر و البته کیفیت بهتر برخوردار بوده است. پارچه دیواری به عنوان یک کالای لوکس محسوب می‌شد و طبقات بالای جامعه و افراد ثروتمند از آن استفاده می‌کردند.

کاغذدیواری‌ پارچه ای
کاغذ دیواری پارچه ای

طول عمر پارچه‌ دیواری حداقل ۱۵ سال است. پارچه‌‌های دیواری‌ کاخ ورسای فرانسه، کاخ نیاوران و سعد آباد بعد از گذشت سال‌ها هنوز شکوه خود را حفظ کرده ا‌ند. برای استفاده از پارچه دیواری حتما نباید کل دیوار‌ها را با این دیوارپوش بپوشانید، شما می‌توانید با سلیقه خود و با توجه به چیدمان وسایل، برای قسمتی از فضا از پارچه دیواری و برای دیگر دیوار‌ها از رنگ و یا کاغذ دیواری استفاده نمایید.