اصول طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟
09
آوریل

اصول طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

براساس معنی مندرج در لغت نامه آکسفورد، دکوراسیون داخلی عبارت است از: «هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه». با این حساب همه ما هنگامی که خانه خود را تزئین و درباره بهترین چیدمان مبلمان منزلمان فکر می‌کنیم، نقش یک دکوراتور داخلی را بر عهده می‌گیریم. با این همه، دکوراسیون داخلی همانند سایر هنرها، دارای سبک و ریزه‌کاری‌های متفاوتی است که براساس سلیقه‌ها و نیازهای دوران، دستخوش تغییر می‌شوند. طراحی دکوراسیون داخلی مانند هنرهای دیگر، دارای سبک و سیاق و اصول است که براساس سلیقه‌ها و نیازهای هر دوره، دستخوش تغییر می‌شوند.

طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟
طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی از سبک‌ها و گرایش‌های متنوعی پیروی می‌کند. به تعبیری دکوراسیون داخلی به این می‌پردازد که چگونه می‌توان یک پلان آزاد را با مبلمانی که مکمل فضا است و یا با دکوری که جلوه کننده است جفت و جور کرد و یا اینکه جو و حالت یک فضا را با نورپردازی و پوششش ذیوار تغییر داد. دکوراسیون داخلی برای بسیاری از مردم یک سرگرمی است چرا که بدون نیاز به هیچ مدرک دانشگاهی می‌توانند در ایده پردازی برای دکور کردن خانه خود مشارکت کنند. معماری داخلی در واقع همان خلق فضاست، فضایی که در عین زیبایی و اثرگذار بودن کارایی لازم را نیز داشته باشد. طراح با ترکیب اصول و ارکان تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی را ایجاد می‌کند که معرف هویت، نیاز، درک و خواسته‌های طرف مقابلش است.

 

اصول طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی اصول و قواعدی دارد که هر طراح داخلی با رعایت این اصول پایه‌ای قادر به خلق یک طرح بزرگ است. همچنین اگر شما طراح دکوراسیون داخلی نیستید با استفاده از این قوانین می‌توانید منزل و یا محیط کار خود را به محیطی گرم و دلنشین تبدیل کنید. در ادامه برخی از مهم‌ترین اصول را خواهیم گفت با ما همراه باشید.

بخوانید ...
سرویس بهداشتی مدرن و روش های آسان تغییر دکوراسیون

 

تعیین سبک

تعیین سبک یکی از فاکتورهای مهم در طراحی دکوراسیون داخلی است. سبک‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار زیاد هستند و طراح باید با توجه به کاربری فضا، امکانات موجود و سلیقه کاربران یکی از این سبک‌ها را انتخاب نماید.

 

نقطه کانونی

اگر اصول اولیه طراحی داخلی در یک سالن یا اتاق به ‌خوبی رعایت شود، همیشه می‌توان یک یا چند نقطه کانونی در آن پیدا کرد. نقطه کانونی، در واقع نقطه‌‌ای است که در ابتدای ورود به اتاق یا سالن، توجه هر بیننده‌ای را به خودش جلب می‌‌کند. در عین ‌حال به‌ گونه‌ای است که باعث می‌‌شود بیننده کنجکاو شود و به اطراف آن نیز نگاهی بیاندازد.

نقطه کانونی
نقطه کانونی

شومینه یا یک تلویزیون ال سی دی بزرگ مثال‌‌هایی از نقطه کانونی می‌باشند. ویترین وسایل تزئینی و نوع مبلمان در فضاهای کوچک نیز از دیگر نقاط کانونی هستند که در ابتدای ورود بسیار چشم گیر می‌باشند.

 

انتخاب رنگ مناسب از اصول مهم طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ‌های مختلف بر روی روان و روحیات انسان‌ها ثابت، موضوعی ثابت شده است. این امر در دکوراسیون داخلی خانه نیز صدق می‌کند و یکی از مهم‌ترین اصول در طراحی دکوراسیون است. نحوه رنگ آمیزی دیوارها، انتخاب رنگ مبلمان، پرده‌ها و یا حتی نوع نقش و نگار فرش‌ها، همه در کنار یکدیگر میتواند محیطی آرام‌ بخش ایجاد کرده یا برعکس حس اضطراب و سنگینی را منتقل کند.

 

هماهنگی و سازگاری

ایجاد هماهنگی و سازگاری متریال‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار تاکید شده است. تمام عناصر مورداستفاده در دکوراسیون داخلی مکمل یکدیگر هستند و باید به صورت هوشمندانه با یکدیگر ترکیب شوند. طراح باید بتواند با در نظر گرفتن سبک مشخص، رنگ‌های هماهنگ، مواد و جنس‌های مشابه و تعادل، اجزای متفاوت به کار رفته در طرح را یکی کند.

بخوانید ...
خانه جادویی؛ شعبده‌ بازی در دکوراسیون داخلی
هماهنگی و سازگاری از اصول دکوراسیون داخلی
هماهنگی و سازگاری از اصول دکوراسیون داخلی

در وافع هماهنگی به این معناست که در طراحی ویژگی‌هایی نظیر رنگ، بافت، جنس و شکل را مشابه و هماهنگ با یکدیگر در نظر بگیریم. برای مثال در مبله کردن یک فضا می‌توان رنگی مثل قهوه‌ای را در نظر گرفت و سعی کرد ظاهر دکوراسیون را با آن طراحی نمود. رنگ قهوه‌ای و ماده چوب و رنگ سفید و مصالح ساختمانی بر دیگر رنگ‌ها غلبه دارند و سعی شده است، کلیه اجزا با هم هماهنگ باشند.

 

ابتکار و خلاقیت از اصول طراحی دکوراسیون داخلی

خلاقیت و ابتکار عمل، یک پل ارتباطی استوار میان تخصص و هنر در زمینه طراحی دکوراسیون می‌باشند. اگر از این اصول بهره بگیریم و به طراحی ایده‌های نو در زمینه دکوراسیونداخلی بپردازیم و این نقطه نظرهای خلاقانه را در طراحی خود اعمال کنیم، نتیجه‌ای مطلوب و تاثیرگذار را دریافت خواهیم کرد و این نوآوری در اساس کار طراحی دکوراسیون ما بسیار موثر خواهد بود.

 

ایجاد نورپردازی مناسب

نورپردازی، یکی از مهم ‌ترین اصول پازل طراحی دکوراسیون است. طراحان دکوراسیون، اهمیت استفاده از نوع مناسب نورپردازی را در دکوراسیون داخلی می‌‌دانند. نورپردازی برای ایجاد حال و هوای خوب و تزئینات زیبای محیط ضروری است، پس به کارگیری صحیح آن از ابتدای تزئینات داخلی را باید امری حیاتی دانست. وسایل روشنایی به کار رفته در اتاق، علاوه بر اینکه استایل و سبک خاصی به آنجا می‌دهند، حس امنیت و راحتی را نیز بالا می‌برند. طراحی نورپردازی، نقشی کلیدی در ایجاد حال مناسب و سازگاری فضاهای داخلی دارد.

ایجاد نورپردازی مناسب از اصول دکوراسیون داخلی
ایجاد نورپردازی مناسب از اصول دکوراسیون داخلی

بهره گیری از نور صحیح در جای مناسب باعث می‌شود خانه یا محل کار مانند یک الماس بدرخشد. نورپردازی محل زندگی، درست مانند انتخاب رنگ، اندازه ی اتاق، انتخاب جنس و طرح اثاثیه مهم است و همه در کنار هم یک طراحی داخلی کامل را تشکیل می‌دهند. طراحان از منابع مختلف نور برای نورپردازی فضای داخلی و ایجاد نور کافی استفاده می‌کنند. در واقع، استفاده خلاقانه از نورپردازی‌های مختلف، خانه ی شما را به یک ویترین زیبا تبدیل می‌کند. این کار باعث می‌شود تا میان سبک و استایل، راحتی و کاربرد یک توازن خارق العاده ایجاد نمایید. نه تنها با نور مصنوعی، بلکه با استفاده ی بهینه از نور طبیعی می‌توان زیبایی بی انتهایی به خانه بخشید. هنگام طراحی دکوراسیون داخلی باید هر دو نور طبیعی و مصنوعی را در نظر داشت.

بخوانید ...
رنگ و نور مناسب برای طراحی داخلی

 

هماهنگی معماری داخلی و دکوراسیون

طراح دکوراسیون باید اطلاعاتی درزمینه معماری داخلی داشته باشد تا بتواند پلان، فرم و ساختارهای حجمی را با ایده دکوراسیون خود هماهنگ نماید. به عنوان مثال در طراحی دکوراسیون منزل قرارگیری پنجره و روشنایی، دیوارها و فرم‌ها نسبت به مبلمان، رنگ‌ها و … باید هوشمندانه و خلاقانه انجام شود تا هماهنگی لازم میان معماری داخلی و دکوراسیون ایجاد شود.