تعمیرات جزئی و کلی ساختمان شامل چه تعمیراتی است؟
17
فوریه

تعمیرات جزئی و کلی ساختمان شامل چه تعمیراتی است؟

 تعریف تعمیرات جزئی و کلی ساختمان

روشی هوشمندانه برای سرپا نگه داشتن یک سازه است. سیستم‌ های الکتریکی، شبکه فاضلاب ،لوله‌کشی و دیگر بخش‌ های یک ساختمان، همگی می‌توانند زمانی به تعمیر نیاز پیدا کنند، با این حال با انجام تعمیرات جزئی به صورت مداوم این امکان وجود دارد که از خرابی‌ های گسترده و نیاز پیدا کردن به تعمیرات کلی جلوگیری شود. به یاد داشته باشید که خانه شما سازه‌ ای است که ساخته شده تا برای سالیان دراز دوام بیاورد؛ اما در طول این سال‌ های متمادی، تعمیرات ساختمان به طور منظم با کمک گرفتن از افراد ماهر و خبره در این زمینه، تضمین‌کننده طول عمر و سلامت ساختمان است.

 تعریف تعمیرات جزئی و کلی ساختمان
 تعریف تعمیرات جزئی و کلی ساختمان

از تخت جمشید گرفته تا کولوسئوم شهر رم، همگی سازه‌ هایی را می‌شناسیم که برای هزاران سال دوام آورده و هنوز سرپا هستند؛ اما این اتفاق تنها به لطف تلاش افرادی بوده که در طول قرن‌ ها از این سازه‌ ها حفاظت و مراقبت کرده‌اند. در مورد خانه‌ های مسکونی، فروشگاه‌ ها و اماکن تجاری هم همین موضوع صادق است؛ با سپردن کارهای تعمیر ساختمان خود به افراد باتجربه در این زمینه، علاوه بر تضمین سلامت و کارایی بالای ساختمان‌تان، می‌توانید یک محیط ایمن و سلامت را برای کار و زندگی در اختیار داشته باشید.

 

چرا به تعمیرات کلی و جزئی ساختمان نیاز است؟

احتمالا به دفعات بسیار این جمله معروف را شنیده‌اید که پیشگیری بهتر از درمان است. اگر تعمیر ساختمان به صورت منظم انجام نشوند، شاید زمانی برسد که شما مجبور شوید با صرف هزینه‌ های بسیار بالا ساختمان خود را بازسازی کنید. ساختمان شما همواره در معرض عوامل طبیعی خارجی مانند باد، تابش مداوم آفتاب و باران و برف است؛ این رویدادهای طبیعی در طول دوره مشخصی از زمان باعث ایجاد تغییرات در ظاهر ساختمان و فرسوده کردن آن می‌شوند.

تعمیر ساختمان در دوره‌ های زمانی مشخص و منظم جلوی زوال آسان ساختمان را گرفته است. آن را برای مدت طولانی‌ تری مقاوم و سرپا نگه می‌دارد. بازرسی‌ های منظم نقشی مهم در فرایند تعمیرات دارند؛ این بازرسی‌ ها به شما کمک می‌کنند بخش‌ های فرسوده و آسیب‌ دیده را شناسایی کنید و برنامه‌ ریزی کنید. تا آنها در زمان‌ های مشخص عیب‌ یابی و تعمیر شوند. فرسودگی ساختمان در طول زمان اگر با یک برنامه غیر منظم تعمیرات همراه شود، در نهایت آسیب‌ هایی مانند سنگ‌ ها و کاشی‌ های شل‌ شده روی دیوارها و کفپوش‌ های بتنی ترک خورده و تکه تکه شده را همراه دارد؛ در این وضعیت ساختمان برای زندگی ساکنانش به هیچ عنوان امن نخواهد بود.

بخوانید ...
معماری سبز در دکوراسیون داخلی

 

کیفیت مظالح به کار رفته در تعمیرات جزئی و کلی ساختمان

کیفیت مصالح به کار رفته در تعمیرات ساختمان بصورت کلی و یا جزئی تضمین کننده دوام و طول عمر ساختمان میباشد. در برخی ساختمان ها که به طور کلی و یا جزئی مورد بازسازی قرار گرفته اند مشاهده میشود که کیفیت پایین مصالح باعث شده تا بخش های آسیب دیده دوباره بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی فرسوده شوند که این به دلیل استفاده از مصالح بی کیفیت میباشد. افراد متخصص و با تجربه تاثیر زیادی در بالا رفتن کیفیت تعمیرات ساختمان دارند.

 

مزایای تعمیرات جزئی و کلی ساختمان به طور منظم

تعمیرات جزئی و کلی ساختمان و بازسازی خانه ها و ساختمان نیاز به طی کردن چند مرحله داشته و هزینه هایی را به همراه دارد. پرداخت این مقدار هزینه بازسازی ساختمان در برابر مزایای آن کاملا قابل چشم پوشی می باشد. دلیل این حرف تاثیر و مزیت بازسازی و تعمیر ساختمان در ماندگاری بالای خانه ها می باشد. در ادامه برخی از مزیت‌ های این کار را به شما معرفی می‌کنیم.

 

تعویض تاسیسات منزل در تعمیرات جزئی و کلی ساختمان

با توجه به اینکه از چه نوع تاسیسات مهندسی در ساخت ابتدایی ساختمان استفاده شده است، به مرور شاهد خراب و فرسودگی هایی در آنها می شویم. ایجاد ترک در لوله های آب باعث می شود تا نم و رطوبت در دیوار و کف و گاهی سقف ساختمان ایجاد شود.

تعویض تاسیسات منزل
تعویض تاسیسات منزل

با تعویض این تاسیسات معیوب و فرسوده که در بسیاری از مواقع دچار انسداد نیز شده اند، می توان به بالا رفتن ماندگاری خانه های قدیمی کمک کرد.

 

صرفه جویی در هزینه ها در تعمیرات جزئی و کلی ساختمان

 همانطور که اشاره شد پیشگیری همواره در هر زمینه‌ای آسان‌ تر و مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر از درمان است. در مورد تعمیرات جزئی و کلی ساختمان هم این عبارت درست است. همیشه به یاد داشته باشید که به طور طبیعی تعمیرات اضطراری و فوری خیلی گران‌ تر از تعمیرات دوره‌ای و منظم هستند. تعمیر ساختمان به صورت منظم و مستمر و با کمک گرفتن از افراد کارکشته و خبره در این زمینه تضمین می‌کند که ساختمان شما به خوبی بازرسی شده، در صورت نیاز کارهای تعمیراتی روی آن انجام شده و در آینده با مشکلات پر هزینه و مخرب و همچنین کارهای تعمیراتی اضطراری نیاز پیدا نخواهد کرد.

بخوانید ...
سبک ویلاهای شمال و هر آنچه درباره مدرن و کلاسیک بودن آنها باید بدانید

 

بهبود شرایط کار و زندگی ساکنان ساختمان

خیلی سخت است بتوان نظر کسی را در مواجهه اولیه با کسی و مکانی تغییر داد. اگر تعمیرات جزئی و کلی ساختمان شما به صورت مداوم به دست افراد حرفه‌ای و خبره انجام شود، شما می‌توانید اطمینان داشته باشید که در نگاه ساکنان ساختمان، کارکنان و حتی خریداران و مستاجران آینده یک تاثیر اولیه مثبت گذاشته‌ اید. این کار یک مدیریت ساختمان خوب و حرفه‌ای بودن شما را بازتاب داده و حسی مثبت نسبت به ساختمان را در نظر مخاطبان پدید می‌آورد. از سوی دیگر یک ساختمان کثیف و با آسیب‌ های واضح تنها یک تاثیر اولیه منفی را در ذهن مخاطب شکل می‌دهد، تاثیری که به سختی می‌توان تغییر داد.

 

مدیریت هزینه ها

 ایجاد برنامه زمان‌ بندی برای تعمیرات جزئی و کلی ساختمان به صورت دوره‌ای راهی آسان برای مدیریت هزینه‌ ها است. در حالی که نیاز به تعمیرات اضطراری و ناگهانی ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات مالی برای شما شود. شرایط اضطراری و نیاز به تعمیرات آنی می‌توانند هزینه‌ های سنگین و غیر قابل پیش‌بینی را روی دوش شما گذاشته و شما را در تنگنای مالی قرار دهند؛ اما اگر تعمیرات جزئی و کلی ساختمان خود را به صورت منظم و حساب‌شده انجام دهید می‌توانید برای بودجه تعمیرات فوری برنامه‌ریزی کنید. به این صورت است که هزینه‌ های تعمیرات برای شما مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر و دقیق‌ تر خواهد بود.

 

تعمیرات جزئی ساختمان

 تعمیرات جزئی ساختمان نیازی به اخذ مجوز از مراجع ندارد. اشخاص خود می توانند آن ها را انجام داده و یا به شرکت های بازسازی بسپارند. اما آن چه واضح است این است که ساخت این موارد به نسبت تعمیرات کلی هم هزینه و هم زمان کمتری می طلبد.

 

تعمیرات جزئی ساختمان شامل چه مواردی می شود؟

۱- تعمیر و یا تعویض پارکت های درب های قدیمی و لق شده و تعویض پنجره های قدیمی با دوجداره

۲- تعویض لوازم و تجهیزات برقی

۳- تعمیر یا تعویض کاشی و سرامیک های سرویس های بهداشتی آشپزخانه

۴- نقاشی نمای داخلی و خارجی ساختمان

۵- کف سابی و تغییر سنگ و متریال کف ساختمان

۶- تعمیر سیستم لوله کشی ساختمان

تعمیرات جزئی ساختمان شامل چه مواردی می شود
تعمیرات جزئی ساختمان شامل چه مواردی می شود

۷- ایجاد پله و یا حذف و تعویض آن و…

۸- مکانیکی و تعمیرات سرویس های بهداشتی شامل ایزولاسیون جدید

۹- سنگ کاری و نما کاری در تعمیر ساختمان

۱۰- تعویض کابینت های قدیمی ساختمان با کابینت های جدید

۱۱- اضافه نمودن یک یا چند اتاق و فضا به خانه در تعمیر جزئی

بخوانید ...
نصب پنجره دوجداره در بازسازی ساختمان و مزایای آن

این موارد بطور کلی تعمیرات جزئی ساختمان هستند که هزینه و زمان آن ها بسیار کمتر و کوتاه تر از تعمیرات کلی ساختمان است. البته باید این نکته را نیز خاطر نشان کرد که مدت دوام این تغییرات ممکن است بسیار کمتر باشد. و احتمال اینکه در آینده نیازمند ترمیم و تغییر مجدد باشید دور از ذهن نیست.

 

تعمیرات کلی ساختمان

تعمیرات کلی ساختمان بیشتر در ساختمان های قدیمی دیده میشود. در این موارد ساختمان کهنه و قدیمی شده با رعایت نقاط ایمنی کامل بازسازی و تعمیر میشود و به عبارتی ساختمان نو میشود.

 

 تعمیرات کلی ساختمان شامل چه مواردی می شود؟

۱- تغییر بافت و مصالح ساختمان و یا تخریب، ساخت و بازسازی ساختمان

۲- در تغییرات کلی ساختمان ممکن است به طور کلی نقشه ساختمان عوض شود.

تعمیرات کلی ساختمان شامل چه مواردی می شود
تعمیرات کلی ساختمان شامل چه مواردی می شود

۳- ممکن است شخص و یا مالک بخواهند کاربری آن را از مسکونی به تجاری و یا اداری و یا برعکس تغییر دهند.

۴- تمام موارد نیازمند اخذ مجوز از مراجع مربوطه می باشد.

 

انواع روش ها در تعمیرات جزئی و کلی ساختمان

هدف تمام این روش‌ های تعمیراتی حفظ ساختمان در یک وضعیت خوب و تضمین عملکرد مناسب و بدون مشکل آن در یک دوره زمانی طولانی است. این عملکرد باید به بهترین شکل در طول حیات ساختمان ادامه پیدا کند به همین خاطر است که تعمیرات ساختمان یک اصل مهم برای سرپا نگه داشتن تمام ساختمان‌ ها در دوره‌ های طولانی زمانی حتی برای چند صد سال است. روش‌ های متفاوتی برای رسیدن به این هدف وجود دارند؛ در ادامه برخی از آنها را به شما معرفی می‌کنیم.

 

تعمیرات کنش گرایانه

نوعی از تعمیرات جزئی و کلی ساختمان که برای جلوگیری از وقوع خرابی یا شناسایی عیوبی که می‌توانند به خرابی‌ های اساسی یا از کار افتادن کل سیستم منجر شود، انجام می‌شود.

 

تعمیرات پیشگیرانه

 تعمیرات پیش گرایانه، تعمیراتی که انجام می‌شوند تا اجزای ساختمان به درستی کار کنند یا طول عمرشان بالاتر برود، مانند جایگزینی کاشی‌ های شکسته، شیروانی یا بهبود ایزوگام سقف قبل از این که شرایط آب و هوایی بد از راه برسد.

 

تعمیرات اصلاحی

 این نوع از تعمیرات ساختمان شامل تعمیر قسمت‌ های آسیب‌ دیده یا شکسته است مانند پنجره‌ ها و لوله‌ های ناودان

 

تعمیرات زمان بندی شده

نوعی از تعمیرات جزئی و کلی ساختمان و بررسی‌ هایی که در یک برنامه مستمر و منظم انجام می‌شوند، مانند سرویس موتورخانه