جذابیت خانه های کلنگی
11
ژانویه

خانه کلنگی چیست؟ به چه خانه هایی کلنگی می گویند؟

 خانه کلنگی چیست؟

در حال حاضر درصد بالایی از مردم در حال سکونت در یک ملک قدیمی یا خانه کلنگی هستند. خانه کلنگی به ملکی گفته می‌شود که قابل سکونت نمی‌باشد و به دلیل فرسودگی بنا و فرسودگی در تاسیسات ساختمانی، سن بیش از ۳۰ سال ساختمان، دارای سکونت مشکل و … را خانه کلنگی می‌گویند.

 

به کدام خانه، کلنگی می گویند؟

در چند سال گذشته تعریف خانه کلنگی تغییر پیدا کرده است. اگر تا ۱۰ سال پیش عبارت «خانه کلنگی» برای ساختمان‌های با عمر حداقل بیش از ۳۵ سال به‌کار برده می‌شد، اکنون در محله‌های مختلفی از شهر تهران شاهد تخریب ساختمان‌هایی هستیم که بیش از ۱۰ سال از عمر مفید آن‌ها نمی‌گذرد.

خانه کلنگی
خانه کلنگی

علت این موضوع را می‌توان در ارزش افزوده ایجاد شده بخش تخریب خانه‌های کلنگی جستجو کرد.

 

چه چیزی خانه کلنگی را جذاب تر می کند؟

برخی از خانه‌های کلنگی شرایط ویژه‌ای مانند مجوز ساخت تا چند طبقه و امکان استفاده از تسهیلات اعتباری را دارند. این امر قیمت یک ملک را با افزایش زیادی مواجه می‌کند. شمالی یا جنوبی بودن یک ملک کلنگی از هم عوامل تاثیرگذار بر قیمت و خرید آن است.

 

کدام خانه های کلنگی جذاب تر هستند؟

معیار‌های خرید و فروش خانه کلنگی را می‌توان در چند فاکتور ارزیابی کرد. یکی از آن‌ها شرایط قدر‌السهم و تراکم آن است. به عنوان مثال یک زمین ۲۰۰متری با یک طبقه ساختمان، قدرالسهم تراکم ۲۰۰متری دارد، اما همان زمین ۲۰۰متری با چهار طبقه ساختمان، به هر طبقه ۵۰متر از زمین تعلق می‌گیرد و به عبارت دیگر، «عرصه» یا همان زمین و «اعیان» ساختمان است.

بخوانید ...
سبک ویلاهای شمال و هر آنچه درباره مدرن و کلاسیک بودن آنها باید بدانید

 

جذابیت خانه‌های کلنگی
جذابیت خانه‌های کلنگی

نکته دیگر ابعاد زمین است به عنوان مثال زمین ۲۰۰ مترمربعی با ابعاد ۱۰ در ۲۰ متر بهتر از ابعاد هشت در ۲۵ متر است، زیرا عرض بیشتر زمین، مرغوبیت بهتری دارد و امکان ساخت پارکینگی بزرگتر را در اختیار سازنده می‌گذارد. نکته دیگری که در خرید ملک کلنگی باید در نظر گرفت شمالی یا جنوبی بودن است. چنانچه ملک شمالی باشد، باید شش درصد مساحت موجود زمین را در هنگام ساخت به عنوان نورگیر اختصاص دهند. مثلا در همان زمین ۲۰۰ مترمربعی چنانچه شمالی باشد در زمان ساخت ۱۲ مترمربع باید نورگیر داشته باشد. یعنی اینکه در هر طبقه ۱۲ مترمربع متراژ مفید کمتری نسبت به زمین جنوبی یا ملکی که در جنوب خیابان یا گذر واقع است، وجود دارد.

 

بساز و بفروش ها پول خوبی بابت خرید خانه های کلنگی می‌پردازند!

این خانه‌ها خودشان خیلی طرفدار ندارند، اما اگر کسی حاضر شود آنها را بخرد و فرآیند ساخت وساز و تبدیل کردن آنها به آپارتمان های جدید چند طبقه را انجام دهد، سود خوبی نصیبش می‌شود. با توجه به اینکه در شرایط فعلی فروش خانه کار هر کسی نیست، آب کردن آنها فقط از دست بساز و بفروش‌ها برمی‌آید. اگر چه برخی از مالکان ترجیح می‌دهند عوض پول، مبادله را طور دیگری دریافت کنند. مثلا پس از ساخت کامل آپارتمان، دو سه تا واحد به عنوان سهم شراکت به اسمشان سند بخورد.