طراحی محوطه ویلا و نکات مهم در طراحی آن
19
مارس

طراحی محوطه ویلا و نکات مهم برای طراحی آن

طراحی محوطه ویلا

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که منظور از محوطه سازی، تنها ایجاد گل و گیاه است. در صورتی که اینطور نیست. در کار محوطه‌ سازی وبلا کارهای بیشتری از جمله ایجاد حوض یا برکه، آلاچیق و غیره انجام می‌شود و مراحل خاص خود را دارد. تمامی این موارد با رعایت کامل اصول ایمنی هستند. در حقیقت منظور این است که المان‌های مختلف چطور باید استفاده شوند و همچنین چینش و نحوه قرارگیری آن‌ها کنار یکدیگر باید به چه شکل باشد. در واقع آنچه در محوطه سازی ویلا مدنظر قرار می‌گیرد، ایجاد فضای دلنشین و روحیه بخش متناسب با سبک طراحی ویلا است.

طراحی محوطه ویلا
طراحی محوطه ویلا

در طراحی محوطه ویلا با گیاهان متنوع متناسب با شرایط اکولوژی منطقه مانند تغییرات دما، میانگین دمای منطقه مورد توجه قرار می‌گیرد. استفاده از آلاچیق، نهر، استخر، چیدمان جعبه‌های گل از مواردیست که در محوطه سازی ویلا مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

نکات طراحی و محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا به موارد متعددی تقسیم می شود و هر یک از این نماها در جایگاه خود بسیار مهم می باشند. نما های ویلا بستگی به انواع سبک داشته که نمای ویلا دوبلکس و تریبلکس مخاطب های بسیاری دارد. نمای ورودی ویلا بسیار مهم می باشد در واقع ورودی ویلا به گونه ایی، شروع داستان است و باید شروعی مناسب را برای ویلا در نظر گرفت. در این مقاله برخی از نکات مهم طراحی و محوطه سازی را خواهیم گفت با ما همراه باشید.

 

کاشت گل و گیاهان مناسب

کاشت گل وگیاه یکی از اصول طراحیو محوطه سازی ویلا می باشد برای داشتن یک حیاط زیبا می توانید از گلدان های کوچک و بزرگ در این فضا استفاده کنید و یا از شمشادها و بوته های انبوه استفاده نمایید. همچنین می توانید از یک دیوار سبز عمودی نیز استفاده کنید.

بخوانید ...
پتینه کاری چیست؟ انواع مدل ها و نحوه اجرای آن در ساختمان
کاشت گل و گیاهان مناسب در محوطه ویلا
کاشت گل و گیاهان مناسب در محوطه ویلا

کاشت بوته ها و درختان کوچک و بزرگ، می تواند در جلوه نهایی آن، تاثیر زیادی داشته باشد. می توانید یک درخت با شکوفه های خوشرنگ در مرکز حیاط داشته باشید یا به دنبال کاشت ردیفی درختان باشید. استفاده از گیاهان گلدار، کار را به مراتب ساده تر خواهد کرد و در صورتی که بخواهید از درختان میوه استفاده کنید، باید به سراغ نهال هایی بروید که آفت زیادی نداشته باشند و جلوه و زیبایی حیاط را تحت تاثیر منفی خود قرار ندهند.

 

استفاده از چوب در تزئینات حیاط

برای ایجاد یک حیاط زیبا و رویایی، نیاز به استفاده از المان های دیگری نیز خواهید داشت. اگر از چوب ترموود در یک محوطه حیاطی استفاده کنید، زیبایی فوق العاده ای را با خود همراه خواهد داشت. با استفاده از این ترکیب می توانید تلفیقی عالی از طبیعت را با همراه ساختن درختان و گیاهان و چوب، ایجاد کنید و زمانی که در حیاط در حال ریلکس کردن هستید، خود را کاملا در قلب طبیعت احساس کنید.

 

نورپردازی یکی از نکات مهم در طراحی محوطه سازی ویلا

نورپردازی یکی از نکات مهمی است که نه تنها در دکوراسیون داخلی بلکه در محوطه سازی نیز باید به آن توجه ویژه داشت. استفاده از روش های صحیح نورپردازی می تواند در ایجاد فضایی مناسب به شما کمک کند. این امر باید به گونه ای باشد که نیاز افراد را با توجه به فضای مورد نظر و کاربری آن، فراهم کند. استفاده از انواع مناسب چراغ محوطه می تواند در زیبایی هرچه بیش تر فضای مورد نظر به شما کمک کند.

بخوانید ...
رابیتس چیست؟ کاربرد آن در دکوراسیون داخلی
نورپردازی یکی از نکات مهم در طراحی محوطه سازی ویلا
نورپردازی یکی از نکات مهم در طراحی محوطه سازی ویلا

اگر شما ویلایی با امکانات بسیار بالا داشته باشید ولی نور پردازی مناسبی را در آن رعایت نکرده باشید می توان گفت ارزش مادی ویلای شما بسیار پایین می‌ آید پس بهترین کار این است از نور پردازی های جذاب و فوق العاده نسبت به ویلای خود استفاده کنید و بدانید از چه نورپردازی در کدام قسمت از باغ و ویلای خود استفاده کنید این کار باعث می شود زیبایی ویلای شما در شب نشان داده شود.

 

طراحی فضای غذاخوری در محوطه بیرونی ویلا

ایجاد فضایی برای صرف غذا در فضای باز بهترین ایده ای است که می توانید از آن استفاده نمایید. برای مثال استفاده از میز و نیمکت چوبی می تواند نمای زیبایی ایجاد کند. آن چه که در طراحی محوطه بیرونی ویلا باید به یاد داشته باشید، ایجاد نورپردازی مناسب در این قسمت است.

 

اضافه کردن باربکیو

اضافه کردن یک آتشکده یا باربکیو، می تواند برای تکمیل محوطه بیرونی ویلا عالی باشد. کافی است که یک موقعیت مکانی مناسب برای تعبیه باربکیو پیدا کرده و این تجهیزات اضافی را به فضای حیاط خود آورده و از استفاده آن ها، نهایت لذت را ببرید.

اضافه کردن باربکیو
اضافه کردن باربکیو

به این شکل فرصت خواهید داشت که برای صرف وعده های ناهار یا شام، برنامه ای عالی در حیاط تدارک دیده و در جمع دوستان خود، یک میهمانی باز عالی داشته باشید. همیشه برگزاری میهمانی در محوطه های باز، حال و هوای خاص خود را داشته و بارها جذاب تر از چیزی است که در فضاهای بسته تجربه می کنیم.

 

توجه به معماری

باید در تمام مراحل معماری درستی را برای همراه ساختن عناصر، خلق کنید. استفاده از اصول معماری و برنامه ریزی برای چیدمان مناسب میان شیارهای چمن کاری، گل کاری، کاشت نهال ها، به کار بردن نیمکت و مبل ها و …، بسیار کاربردی بوده و نتیجه ای عالی به همراه خواهد داشت. اگر می خواهید بهترین برداشت از فضای خود را داشته باشید، حتما به کار بردن دیگر جزئیاتی چون شن های تزئینی و رنگی، بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

بخوانید ...
بازسازی بنا و ضرورت بازسازی ساختمان ها