دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی با 10 ترفند طلایی
15
فوریه

دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی با ۱۰ ترفند طلایی

دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

در این مقاله از خشت بنا قصد داریم شما را با دکوراسیون سنتی خانه و همچنین چند ترفند طلایی در چیدمان سنتی خانه آشنا کنیم. دکوراسیون سنتی یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین سبک های طراحی داخلی ایرانی است. در این سبک از طراحی، المان هایی به کار گرفته می شود که ریشه در فرهنگ و فضای سنتی ما دارد.

دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی
دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

در حال و هوای مدرن امروزی، طراحی فضای داخلی خانه به سبک سنتی می تواند آرامش را به منزل شما باز گرداند. به طور طبیعی بسیاری از ما در فضایی که دکوراسیون سنتی دارد، احساس آرامش و راحتی بیشتری داریم.

 

حس آرامش در خانه ای ایرانی

داشتن دکوراسیون سنتی در خانه، آنقدر‌ها هم سخت نیست. لازم نیست سبک زندگیتان را به شیوه‌ی سنتی تغییر دهید، هر روز برای خود در تنور خانه نان بپزید، یا حتما در خانه روی زمین بنشینید و دور تا دور خانه‌ پشتی بچینید. برای ایجاد دکوراسیون سنتی خانه، فقط کافیست المان‌های سنتی، صنایع دستی و وسائل و رنگ‌هایی که در گذشته کاربرد بیشتری داشته‌اند را به طراحی خانه‌ خود اضافه کنید.

حس آرامش در خانه ای ایرانی
حس آرامش در خانه ای ایرانی

برای مثال اگر اهل موسیقی هستید یا حداقل به آن علاقه دارید، می‌توانید از آلات موسیقی سنتی ایرانی در گوشه و کنار خانه‌ خود استفاده کنید. شما می‌توانید به جای خریداری تابلو‌های نقاشی، یک دف کوچک و ارزان قیمت خریداری کنید، و آنرا روی دیوار نصب کرده یا روی طاقچه قرار دهید.

 

چرا دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی تا این حد محبوب شده است؟

ایجاد یک فضای سنتی حتی در یک اتاق می تواند فضایی متفاوت و لذت بخش برای ساکنین و میهمانان ایجاد کند. ضمنا در این سبک از طراحی، غالبا مبلمان و اقلام دکوری به گونه ای طراحی شده اند که به راحت ترین فرم خود باشند.

در میان انواع سبک های طراحی داخلی، دکوراسیون سنتی تقریبا کم هزینه ترین نوع بوده و با وسایل بسیار ساده ای قابل اجرا است. در بسیاری از دکوراسیون های سنتی، غالب وسایل قدیمی تقریبا در انبار هر خانه ای موجود است. اشیایی که هر کدام از آنها به تنهایی می توانند یک المان دکوری بسیار جذاب باشند.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون آرت دکو چیست؟

 

ترفند طلایی اول برای داشتن دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

شما به راحتی می‌توانید بر روی اپن آشپزخانه خانه از صنایع مس و سفال ایران بهره ببرید. به عنوان مثال با استفاده از قابلمه‌ های مسی، ظروف سفالی و صنایع دستی مینیاتوری می‌توانید یک چیدمان سنتی ایرانی را در فضای آشپزخانه خود داشته باشید.

چیدمان سنتی ایرانی در فضای آشپزخانه
چیدمان سنتی ایرانی در فضای آشپزخانه

همچنین استفاده از قابلمه‌ های مسی برای پخت و پز می‌تواند انتخاب مناسبی برای فضاسازی به سبک دکوراسیون سنتی و قدیمی باشد.

 

ترفند طلایی دوم استفاده از یک آبنما به یاد حوض خانه های قدیمی

یک آب نما به یاد حوض خانه های قدیمی، چیدن مخده های بزرگ با رنگ های سنگین و قل قل سماور، از هر چه فکر کنید سنتی تر است. چای را از سماور زیبا روی یک مخده مخمل بزرگ بنوشید.

پرده های کلفت سبز با بته جقه های قرمز، مخمل زرشکی با شرابه طلایی و پرده های سرمه دوزی دستی برای محیط سنتی شما مناسب است.

اجزای کوچک تر را با دقت انتخاب کنید. برای مثال، رومیزی ها را با پرده و مبل هماهنگ کنید و سماور و لاله ها را جای مناسبی قرار دهید. حتی در دکور سنتی کاربرد و قابل استفاده بودن اولین و اولویت است.

 

ترفند طلایی سوم استفاده از گلیم در دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

در روزگاری که همه به دنبال استفاده از فرش های ماشینی بی رنگ و روح هستند، استفاده از گلیم های دست بافت، با قیمتی تقریبا متعادل می تواند روح یک فضای زیبا و دلنشین سنتی را به خانه شما بیاورد.

ترفند طلایی سوم استفاده از گلیم
ترفند طلایی سوم استفاده از گلیم

 

ترفند طلایی چهارم استفاده از نمد، آویزهای سنتی در دکوراسیون سنتی خانه

برای راهرو ورودی پیشنهاد ما به شما این است که از نمد به عنوان پادری استفاده کنید. آویزهای سنتی را برای جاکلیدی و نخ های سنتی ابریشمی را به عنوان پرده مورد استفاده قرار دهید.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون داخلی ایران باستان چیست؟
آویزهای سنتی در دکوراسیون سنتی خانه
آویزهای سنتی در دکوراسیون سنتی خانه

سنگ‌ های طراحی شده توسط هنرمندان ایرانی خود می‌تواند ایده خوبی برای دیوارکوب راهرو به شمار بیاید. رنگ بندی طبیعی صنایع دستی به منزل شما روح و جلاء تازه‌ای می‌بخشد که خود نمادی از هنر و زیبایی اصیل ایرانی به شمار می‌رود.

 

ترفند طلایی پنجم استفاده از پرده در دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

پرده ها از نکات فراموش نشدنی این سبک از طراحی داخلی هستند. در گذشته از پرده ها تنها برای پوشاندن و زیبایی پنجره ها استفاده نمی شد! پرده در دکوراسیون سنتی ایرانی در هر کجای منزل که فضای خالی بر روی دیوار وجود داشت، به کار می رفت.

ترفند طلایی پنجم استفاده از پرده
ترفند طلایی پنجم استفاده از پرده

پرده ها جزئی تزئینی در منازل بودند. حتما شما هم پرده های سبز رنگ با بته جقه‌های قرمز، مخمل زرشکی با شرابه های طلایی و پرده‌های سرمه دوزی دستی را دیده اید. این نوع پرده ها برای فضای سنتی شما بسیار مناسب است.

 

ترفند طلایی ششم استفاده از بالشت های بزرگ در دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

در گذشته خبری از مبلمان های مدرن امروزی نبوده است. در این مورد هم سلیقه زیبای ایرانیان شکوفا بوده و از مخده ها (بالشت های بزرگ برای لم دادن) بهره گرفته شده است.

استفاده از بالشت های بزرگ
استفاده از بالشت های بزرگ

هرچند در گذشته نزدیک تخت های استراحتی و نشیمن از فرهنگ اعراب به دکوراسیون ایرانی اضافه شده است! ولی نوع و رنگ پارچه های استفاده شده، می تواند ایرانی باشد. یک میز منبت کاری شده کنار آنها، فضایی سنتی را در اختیار شما می گذارد.

 

ترفند طلایی هفتم استفاده از اجزای هنر ایرانی در دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

گستردگی صنایع دستی ایرانی می‌تواند به چیدمان منزل کمک کند. برای این کار نیاز است تا با انواع ابزارها و طرح‌ های ایرانی آشنا باشید. یکی از انواع هنر ایرانی پارچه‌ های زربافت و هنر سوزن‌ دوزی است. این طرح‌ های ظریف می توانند جایگزین خوبی برای تابلوهای روی دیوار باشند.

استفاده از اجزای هنر ایرانی در دکوراسیون منزل
استفاده از اجزای هنر ایرانی در دکوراسیون منزل

استفاده از وسایل سنتی و صنایع دستی انتخاب خوبی برای کامل کردن دکوراسیون ایرانی در منزل است. تنها چند قطعه پارچه سنتی به عنوان رومیزی می‌تواند تاثیر بسزایی در اجرای دکوراسیون ایرانی داشته باشد.

بخوانید ...
سبکهای مهم در دکوراسیون داخلی را بشناسیم

 

ترفند طلایی هشتم استفاده از صندوقچه های قدیمی مادربزرگ ها

استفاده از صندوقچه‌ های قدیمی مادر بزرگ‌ ها به جای میز تلویزیون پیشنهاد می‌شود. همچنین می‌توانید از این صندوقچه‌ ها اگر سطحی صاف و هموار دارند به عنوان میز جلوی مبل نیز استفاده کرد.

استفاده از صندوقچه های قدیمی
استفاده از صندوقچه های قدیمی

آینه و کنسول قدیمی را در گوشه اتاق قرار دهید و با برش‌ های چوب طبیعی اطراف آن را دیزاین کنید. می‌توانید چوب‌ های بریده شده به صورت مورب را با آینه و یا عکس‌ های قدیمی دیزاین کنید.

 

ترفند طلایی نهم استفاده از مبلمانی به سبک سنتی

از قدیم‌الایام استفاده از چوب، و بخصوص انواع چوب‌ های کنده‌ کاری‌ شده و طرح دار در مبلمان ایرانی رونق فراوان داشته است. ترکیب چوب و پارچه از دیرباز از ترکیب‌ های موردعلاقه در دکوراسیون سنتی ایرانی بوده است. در غالب موارد با نگاه کردن به عکس‌ های تاریخی ایرانی تخت‌ ها، صندلی‌ ها، میزها و کمدهایی را می‌بینیم که دارای پایه‌ های برجسته و تمثال‌ های چوبی هستند.

استفاده از مبلمانی به سبک سنتی
استفاده از مبلمانی به سبک سنتی

هم‌چنین استفاده از شبکه‌ های چوبی در ساخت انواع و اقسام وسایل بسیار پر سابقه است. امروزه مبلمان جدید با سبک سنتی ایرانی غالباً دارای طرح‌ های شبکه‌ ای و با روکش شیشه‌ ای بوده و بسیار موردپسند دیزاینرهای مدرن می‌باشد.

 

ترفند طلایی دهم انتخاب جزئیات در دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که در جزئیات هماهنگی را رعایت کنید. رومیزی ها، پارچه مخده ها و تخت ها، نوع و رنگ پرده ها را با هم هماهنگ کنید. در چیدمان وسایل توجه خاصی کنید. در دکوراسیون سنتی ایرانی یکی از اصول طراحی، دسترسی آسان به وسایل است.

انتخاب جزئیات در دکوراسیون سنتی ایرانی
انتخاب جزئیات در دکوراسیون سنتی ایرانی

وسایل مورد نیاز روزمره را در دسترس قرار دهید. مانند جای سماور، میزهای کمکی برای مهمان ها و حتی یک فضای بزرگ خالی برای مهمانی های بزرگ در نظر بگیرید.