آشپزخانه مدرن
14
دسامبر

طراحی کابینت آشپزخانه و چند نمونه برتر

 طراحی کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه تنها محلی برای نگهداری از لوازم آشپزخانه، قرار دادن سینک برای شستن ظروف یا گاز برای پخت غذا نیست. زمانی که قصد دارید طراحی دکوراسیون آشپزخانه را تغییر دهید، انتخاب دیزاین کابینت آشپزخانه مهمترین قسمت کار است.

کابینت آشپزخانه
کابینت آشپزخانه

کابینت سازی مدرن و زیبا در فضای آشپزخانه و هماهنگی آن با طراحی دکوراسیون داخلی منزل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تا چند سال گذشته طرح کابینت آشپزخانه همانند ابزار دیگر مثل شکل ظاهری سینک آشپزخانه یا سقف آن تغییرات زیادی نداشت. اما حالا ما شاهد این هستیم که تحولات زیادی در طرح کابینت آشپزخانه در مدت زمان کوتاهی اتفاق می‌افتد و تنوع کابینت سازی روزانه بیشتر می‌شود. امروزه، آشپزخانه نقطه کانونی خانه است، جایی که همه افراد با هم در ابتدای روز یا پس از گذراندن یک روز طولانی، کنار یکدیگر جمع می شوند. در حال حاضر آشپزخانه نقطه گرمابخش و زیبای هر خانه است. ما در این مطلب قصد داریم چند ایده برای انتخاب کابینت آشپزخانه مدرن در سال ۲۰۲۰ را که تکامل یافته ایده‌ها و طرح‌ها در سال‌های گذشته هستند را به شما معرفی کنیم.

۱- آشپزخانه مدرن با طراحی هوشمند

امروزه فناوری در آشپزخانه ها، نه تنها به شکل وسایل و لوازم فانتزی، بلکه به طور کامل به همه جای آن وارد شده است. امروزه شما یک آشپزخانه فول تکنولوژی – از شیر آب گرفته تا یخچال و روشنایی – را می توانید در اختیار داشته باشید و در واقع این چیزی است که ما آن را آشپزخانه هوشمند می نامیم.

آشپزخانه هوشمند
آشپزخانه هوشمند

در واقع هوشمند بودن یک آشپزخانه تنها یک وجه از تحول در طراحی است. با اینکه امروزه بسیاری از آشپزخانه ها از پایه هوشمند ساخته می شوند ولی برای آشپزخانه های قدیمی نیز حسگرها، ابزارهای هوشمند و سایر دستگاه ها می توانند به راحتی اضافه شوند. از تکنولوژی هایی که به راحتی می توان به آشپزخانه اضافه کرد، می توان به افزودن حسگر به اتصالات آشپزخانه اشاره کرد که می توانند دست ها را در زیرشان حس کنند و به صورت خودکار و یا تک لمسی از خود عملکرد نشان دهند و همچنین یخچال هایی که می توانند زمانی که کیفیت مواد غذایی شما پایین می آید به شما هشدار دهند. همچنین یک ابزار وجود دارد که تخم مرغ های شما را نظارت می کند و به شما می گوید که کدام یک از آنها از لحاظ کیفی خوب نیست.

۲- ایده های رنگی در طراحی کابینت آشپزخانه مدرن

رنگ سفید هنوز هم یکی از بیشترین رنگ‌های موردعلاقه برای کابینت آشپزخانه است. صاحبان خانه آن را به خاطر ظاهر تمیز آن دوست دارند، به‌خصوص اینکه در فضایی که میل به شلختگی دارد، این رنگ بسیار مفید است. برای اینکه آشپزخانه از یکدست سفید بودن در بیاید، می توانیم از تکه های رنگی و یا چوبی در جاهای مختلف استفاده کنیم. ترکیب و پرداخت نهایی مدل های کابینت، یک نکته ضروری مورد نیاز و ترکیبی از رنگ های اضافی را برای افرادی که در انتخاب رنگ شجاع هستند، به وجود می آورد.

بخوانید ...
ترندهای سرویس بهداشتی در سال ۲۰۲۱ چیست؟
ایده های رنگی
ایده های رنگی

رنگ های پرطرفدار مانند سایه های آبی و سبز محبوبیت زیادی دارند؛ علاوه بر این استفاده از رنگ های خنثی طبیعی، پالت رنگ دیگری است که آشپزخانه را مانند یک گوهر تیره نشان می دهد. از این دست رنگ ها می توانیم به: مشکی، دریایی، زمرد سبز و حتی آلویی اشاره کنیم. کابینت هایی با رنگ های تیره، آشپزخانه را ظریف تر و لوکس تر نشان می دهند که رنگ های دیگر این ویژگی ها را ندارند. آن ها ذات و ماهیت آشپزخانه را در قالبی بسیار ظریف و لطیف قرار می دهند. با این حال باید مراقب باشید که بیش از حد رنگ های تیره را به فضا تحمیل نکنید، زیرا که این کار باعث می شود تا احساس کنید فضای آشپزخانه تاریک است.

۳- بکارگیری چوب بلوط در طراحی کابینت آشپزخانه مدرن

این‌روزها شاهد رونق استفاده از چوب بلوط در طراحی دکوراسیون آشپزخانه و طراحی دکوراسیون حمام و محبوبیت زیاد آن هستیم.

چوب بلوط در طراحی
چوب بلوط در طراحی

استفاده از چوب ام دی اف و روکش چوب در چند سال گذشته در کابینت‌سازی بسیار زیاد بوده است. به همین دلیل، در حال حاضر ام دی اف یک چوب معمولی به شمار می‌رود که بسیاری از افراد برای ساخت کابینت آشپزخانه خود از آن استفاده می‌کنند. پس استفاده از چوب بلوط در طراحی دکوراسیون داخلی می‌تواند باعث زیبایی و منحصر به فرد شدن کابینت آشپزخانه‌ شما باشد.

۴- دکوراسیون آشپزخانه مینیمال چگونه است؟

همانطور که می‌دانید سبک مینیمال، سبک ساده گرایی و حداقل گرایی است. سبک مینیمالیستی یکی از معروف‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی بوده و در مبحث دکوراسیون داخلی یعنی دوری از تجملات و لوازم تزئینی اضافی و غیر ضروری و استفاده از لوازم مهم و ضروری پر کاربرد به سبکی مدرن و زیبا است.

سبک مینیمالیستی آشپزخانه
سبک مینیمالیستی آشپزخانه

در زمینه آشپزخانه به سبک مینیمالیسم، باید گفت که در این نوع آشپزخانه‌ها خبری از شلوغی و بی‌نظمی بی‌دلیل نیست و لوازم اضافی جایی در چیدمان دکوراسیون آشپزخانه مینیمال ندارند. معمولا همه افراد از آشپزخانه‌های مینیمالیستی لذت می‌برند؛ زیرا این نوع آشپزخانه‌ها تمیز، ساده و آرامش بخش هستند. معمولا استفاده از سبک مینیمالیسم برای آشپزخانه بسیار مدرن و امروزی است و در عین مدرن بودن، فرهنگ ساده گرایی را رواج می‌دهد.

بخوانید ...
بهترین تیم بازسازی را چگونه انتخاب کنیم؟

۵- انتخاب رنگ مناسب وسایل آشپزخانه در طراحی جدید

یکی از داغ‌ترین مدل‌هایی که برای امسال در نظر گرفته‌ شده، تجهیزات آشپزخانه با تک‌رنگ خاکستری و با یک روکش فلزی تیره و براق است. لوازم ساخته‌ شده از استیل مدتی است که بر بازار تسلط دارند. به‌طور سنتی لوازم‌خانگی به‌صورت ست کامل فروخته می‌شود اما گاهی اوقات ممکن است یک یخچال بارنگ قرمز یا سبک قدیمی با یکرنگ آبی و غیره پیدا کنید. این قطعاً به معنی خروج و دست کشیدن از زمانی است که به‌طور سنتی همه‌ی لوازم آشپزخانه را سفید انتخاب می‌کردند.

انتخاب ترکیب رنگ مناسب
انتخاب ترکیب رنگ کابینت

بااین‌حال، این روزها به نظر می‌رسد که صاحب‌خانه‌ها مایل به کسب تجربه و استفاده از طیف وسیعی از رنگ‌ها در سراسر آشپزخانه خود هستند. حتی علاقه به پذیرش اجباری طیف رنگ‌های تجاری کم‌کم در حال محو شدن است. بیشتر آشپزخانه‌ها نیاز دارند که اجاق‌هایی با دیواره‌های تکی مجزا برای فر داشته باشند. این مدل می‌تواند گران‌تر از حدود قیمت رایج تجاری باشد و اغلب فضای بیشتری را اشغال می‌کند. اما همان‌طور که میدانید در بسیاری از این مدل‌ها، زیبایی‌شناسی یک مسئله بزرگ است. مالکان خانه اکثراً خواهان تغییر در حوزه و دیدگاه متداول تجاری هستند.

۶- طرح کابینت های جزیره ای ایده ای جدید و پر کاربرد

جزایر آشپزخانه مدت زیادی نیست که مورداستفاده قرار می‌گیرند و همچنین یک‌چیز کوچک برای فشرده کردن در یک فضا نیست. آن‌ها به نقاط کانونی و مرکز آشپزخانه تبدیل‌شده‌اند. یکی از تغییراتی که در حال ظهور است، سطوح تکی با سایزهای بزرگ‌ترمیباشد و کاربرد چندگانه دارد؛

طراحی کابینت آشپزخانه مدل جزیره
طراحی کابینت آشپزخانه مدل جزیره

به‌خصوص ازآنجایی‌که ما فضای کابینت کم‌تری در طراحی آشپزخانه‌ها مشاهده می‌کنیم. هدف از جزیره در آشپزخانه ایجاد تأثیر است و طراحی آن باید بیانیه‌ ای داشته باشد. این جزایر درحالی‌که جای نشستن به‌عنوان یک میز غذاخوری معمولی و یا بار برای خوردن نوشیدنی را فراهم می‌کنند، دارای قفسه‌هایی برای جاسازی لوازم و وسایل خواهند بود و قفسه‌های زیرین انواع مختلفی از لوازم‌خانگی را در خود جا می‌دهند.

۷- ست کابینت آشپزخانه با پذیرایی

گاهی بهتر است کابینت آشپزخانه و مبلمان را با یکدیگر ست کنید.این ست کردن معمولا برای طراحی هایی اپن به معمای متداول آن وجود ندارد و کابینت ها به صورت جریره ایی قرار دارد معنای بیشتری پیدا می کند.

بخوانید ...
آشپزخانه کوچک؛ ترفندهای دکوراسیون آشپزخانه کوچک
ست کابینت با پذیرایی
ست کابینت با پذیرایی

در این سبک طراحی می توانید از ترکیب رنگ هایی سرد برای آشپزخانه شروع کرده و کم کم به رنگهای گرم در دکوراسیون پذیرایی برسید. شما می توانید از نورپردازی فضا هم برای ایجاد هماهنگی بیشنر بهره بگیرید. بعنوان مثال استفاده از لوستر آویز برای مشخص کردن محدوده یک فضای خاص در پلان باز بهترین گزینه است.

۸- بکارگیری قفسه های باز در طراحی جدید کابینت آشپزخانه

تصاویر قفسه‌های باز در میان فضای کابینت آشپزخانه که در مجله‌ها و اینترنت می‌بینیم، بسیار زیبا به نظر می‌رسند.

استفاده از قفسه باز در طراحی کابینت آشپزخانه
قفسه باز در طراحی کابینت آشپزخانه

اما ایجاد قفسه‌های باز در طرح کابینت آشپزخانه امری ضروری نیست. به طور مثال اگر یک سرویس غذاخوری بسیار زیبا دارید یا تمایل دارید که دکور تزئینی قیمتی و لوکسی که دارید را در تزئین آشپزخانه به نمایش بگذارید، استفاده از قفسه‌های باز در فضای کابینت آشپزخانه گزینه مناسبی است.

۹- استفاده از کابینتهای یه تکه در طراحی جدید

برخی طراحان تمایل دارند کابینت های یک تکه را طراحی کنند. دیگر کابینت های دو تکه را کنار گذاشته اند. شاید در نگاه اول به نظرتان بیایید دیگر جایی برای قراردادن بسیاری از وسایل کم شده است; اما این تنها یک عادت اشتباه است.

استفاده از کابینت یه تکه
استفاده از کابینت یه تکه

همان وسایل در کابینت هستند و در زمانی که استفاده ندارید، نه آلوده می شوند و نه آشپزخانه شما نامرتب است. اگر می خواهید کاملا به روز باشید، باید به خوبی بدانید زمان تماس با یک متخصص فرا رسیده; بسیاری از افراد فکر می کنند طراحی موضوع پیچیده ای نیست. قطعا نتیجه این نوع انتخاب چندان دلچسب نیست. متخصص ها با جدیدترین متدها آشنا هستند. شما تنها چند ساعت در طول روز به دکوراسیون فکر می کنید; اما یک متخصص کل روز خودش را برای این کار اختصاص می دهد. پس یک طراح می تواند طرح هایی را برای شما خلق کند که تصورش را هم نمی کردید.

۱۰- استفاده از سینکهای بزرگ در طراحی جدید

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌های امروزی می‌بینیم که سینک همه آن‌ها بدون در نظر گرفتن نیاز و یا عملکرد، یک کاسه بزرگ دارد، یا از چند سینک در فضاهای گوناگون آشپزخانه استفاده شده است.

استفاده از سینک یزرگ در طراحی کابینت آشپزخانه
استفاده از سینک یزرگ در طراحی کابینت آشپزخانه

این‌روزها شستن ظرف با دست در خانواده‌ها دیگر مثل قدیم رایج نیست، به همین دلیل است که استفاده از یک سینک با چند کاسه بزرگ، همانند قدیم اهمیت زیادی ندارد. در سال ۲۰۱۹ استفاده کردن از سینک‌های بزرگ و عمیق که در زمان‌های قدیم و در خانه‌های روستایی از آن‌ها استفاده می‌شد، محبوبیت زیادی دارند.