نوسازی آشپزخانه
16
مارس

نوسازی آشپزخانه و نکات اصولی آن

نوسازی آشپزخانه

دلایلی که ما را مجبور به نوسازی آشپزخانه می‌کند معمولا ناشی از ایراداتی است که با آشپزخانه و کابینت فعلی داریم. پرسش‌هایی مانند این چه طرحیه؟ یا چرا صاحب قبلی اینکار رو نکرده؟
خشم و عصبانیت بانوی منزل را نسبت به محیط تحت سلطه‌اش نشان می‌دهد و در چنین شرایطی شما مجبور به دگرگونی آشپزخانه خواهید شد. اما قبل از دست بکار شدن برای بازسازی آشپزخانه می‌بایست به چند نکته توجه کنید.تا مالک بعدی آپارتمان از میراثی که شما بجای گذاشته‌اید راضی باشد و به سلیقه‌ی شما ناسزا نگوید.

 

زیبایی شناسی در نوسازی آشپزخانه

تعداد کمی از اتاق‌های خانه اهمیتی به اندازه آشپزخانه دارند. اگر خانه را یک ماشین در نظر بگیرید، آشپزخانه قسمتی در ماشین است که به سایر قسمت‌های اصلی سرویس می‌دهد و نبودش ماشین را از کار می‌اندازد. در نوسازی آشپزخانه ابتدا می‌بایست طرحی را در نظر بگیرید که در آن تمرکز بر مناطق اصلی آشپزخانه باشد. نقاطی مثل کانترها، جای یخچال، جای گاز، جای سینک، جای ماشین لباسشویی و ظرفشویی و غیره.

زیبا شناسی آشپزخانه
زیبا شناسی آشپزخانه

در فرآیند بازسازی جزئی مانند بازسازی یک قسمت مانند آشپزخانه باید این نکته را در نظر گرفت. زیاد نباید از محیط‌های دیگر خانه فاصله گرفت که یک تفاوت عمده و بدون هماهنگی به چشم برسد.

 

ترجیحا دست نزیند!

جایگزینی ساده و بدون تغییر مکان ابزارهای آشپزخانه از ویژگی‌های یک نوسازی ایده آل است. نوسازی آشپزخانه مطبوع زمانی است که نیاز به جابجایی چیزی نباشد. با این حال، در دنیای واقعی، نوسازی آشپزخانه معمولا نیازمند جرکت دادن قطعاتی از پازل است.

بخوانید ...
بک اسپلش آشپزخانه ؛ انتخاب سخت اما کم‌هزینه
تعویض کابینت ها
تعویض کابینت ها

برای جابجایی برخی از خدمات آشپزخانه می‌بایست پول و زمان بیشتری صرف کنید. مانند هود و محدوده خروجی، سینک، ماشین ظرفشویی و لوازم خانگی که سیم کشی و خطوط لوله کشی دارند. سیم‌های برق هم می‌توانند مشکل ایجاد کنند، هرچند امکان تغییر مسیر آنها از لوله کشی آب و گاز ساده‌تر و کم‌ هزینه‌تر خواهد بود. بنابراین چنانچه ایرادات طراحی آشپزخانه شما خیلی اساسی نیست با حفظ اسباب آن در جایگاه فعلی از هزینه‌هایی که باید متحمل شوید بکاهید.

 

خداحافظی با کابینت‌های بدون استفاده!

انتخاب کابینت حساس‌ترین بخش در نوسازی آشپزخانه است. در این پروسه ممکن است طراح آشپزخانه یا کابینت ساز ادعا کنند که شما به X متر کابینت برای آشپزخانه نیاز دارید در حالیکه واقعا چنین نیست. کابینت‌هایی که در بالای سطح چشم هستند مانند بالای یخچال، فریزر و اجاق گاز تقریبا بی‌ارزش هستند. این کابینت‌ها فقط برای نگهداری بستنی سازی که هر ۲ سال یکبار استفاده می‌شود بکار می‌آیند.

نوسازی آشپزخانه و نقش کابینت
استفاده به اندازه از کابینت

کابینت‌های آشپزخانه که در سطح چشم و بالای کانتر قرار دارند بعنوان یک ذخیره‌ساز کاربرد دارند. گنجه‌های آشپزخانه برای فضای ذخیره سازی با ارزش محسوب می‌شوند. اما هنگام ارزیابی آنچه طراح آشپزخانه به شما وعده می‌دهد، تمرکز شما روی کابینت‌هایی باشد که واقعا ضروری است.

قید جزیره را بزنید

جزیره آشپزخانه اولویت اول بسیاری از افراد در پروسه نوسازی آشپزخانه است. جزیره‌ها معمولا در هنگام فروش خانه هیچ ارزشی به قیمت ملک شما اضافه نمی‌کنند و تاثیری بر جلب نظر مشتریان ندارد. بنابراین از خود بپرسید که آیا واقعا به جزیره آشپزخانه نیاز دارید یا فقط دوست دارید پیرو یک سبک باشید؟

بخوانید ...
چیدمان اتاق کوچک و چند ایده عالی برای چیدمان آن
نوسازی آشپزخانه و بهره بردن از جزیره و قفسه‌
جزیره آشپزخانه

برای قرن‌ها پیشینان ما بدون داشتن جزیره در آشپزخانه خود آشپزی کرده‌اند و به هیچ مشکلی هم برنخورده‌اند. جزیره برای آشپزخانه‌های بزرگ طراحی شده است و استفاده از آن در یک مطبخ متوسط چیزی جز کم کردن فضای کاری شما ندارد.

 

برای کانتر آشپزخانه خسیس نباشید

کانترهای آشپزخانه بزرگ‌ترین المان بصری هستند که در طراحی آشپزخانه به چشم می‌آیند. شما بیشترین استفاده را از این بخش دارید و هر روز مستعمل‌تر می‌شوند.بنابراین صرفه‌جویی هزینه در هنگام خرید کانتر آشپزخانه اشتباه بزرگی است. برای داشتن یک آشپزخانه‌ی زیبا شما به کانتری نیاز دارید که دارای ضمانت بوده و جنس آن از موادی مانند گرانیت یا کوارتز باشد.

نوسازی آشپزخانه و بهره‌مندی از کانتر
کانتر در آشپزخانه

هزینه کردن برای یک کانتر عالی در هنگام نوسازی آشپزخانه سرمایه گذاری است که سود آن را به وقت فروش آپارتمان خود دریافت می‌کنید.

 

نوسازی آشپزخانه خود را به کاردان بسپارید

تفاوت یک طراح آشپزخانه با من و شما نوع نگاهی است که آنه به فضا دارند که نتیجه‌ی سال‌ها تجریه و آزمون و خطاست. فضاهای آشپزخانه به سادگی قابل حذف کردن نیستند، روزنه‌ها می‌بایست دقیق طراحی شوند. اندازه کابینت‌ها باید درست باشد و سازماندهی لوازم و صفحات ضد آب باید به طور موثر انجام شود تا یک گردش عملی ایجاد شود.

استفاده از طراح کابینت‌
استفاده از طراح کابینت‌

طراحان آشپزخانه می‌توانند از این دست اشتباهات محاسباتی به گونه‌ای فاصله بگیرند که نرم افزار طراحی آشپزخانه هم از پس آن برنمی‌آید. بعضی از مالکان در پروسه نوسازی آشپزخانه از مشورت با طراحان بخاطر صرفه جویی در مصرف پول اجتناب می‌کنند. اما چند ساعت صحبت با یک طراح آشپزخانه می‌تواند تفاوتی عمیق در ظاهر قلب خانه‌ی شما اعمال کند.

بخوانید ...
کابینت آشپزخانه مدرن و سرمایه گذاری بدون ریسک