کفپوش سه بعدی در دکوراسیون داخلی
05
ژانویه

کفپوش سه بعدی در دکوراسیون داخلی

کفپوش سه بعدی

کفپوش سه بعدی به طور کلی از سه بخش رزین اپوکسی لایه زیرین، تصویر سه بعدی و لاک رزین اپوکسی لایه رویی تشکیل شده است. کفپوش سه بعدی را تصویر سه بعدی در لایه میانی، سه بعدی می‌کند و لایه‌های زیر و رو اپوکسی معمولی هستند که در بسیاری از کفپوش‌ها به کار برده می‌شوند. اپوکسی از ترکیب رزین و هاردنر با نسبت دو به یک تولید و با قرار گرفتن در مجاورت هوا به سرعت خشک و سخت می‌شود. در واقع این نوع از کفپوش‌ها طبیعت را به خانه شما می‌آورند و با نصب آن‌ها می‌توانید تصاویر مختلف را به صورت سه بعدی نظاره باشید. در این مطلب از سایت خشت بنا با ما همراه باشید تا با مزایا و کاربرد کفپوش سه بعدی در دکوراسیون داخلی منزل آشنا شوید.

 

تاریخچه کفپوش سه بعدی

در سال‌های اخیر عکس‌های جالب و منحصر به فردی با عنوان دکوراسیون خانه‌های لوکس در دنیای مجازی دست به دست شده است که در این بین خانه‌هایی که با کفپوش‌های سه بعدی تزیین شده بودند برای بینندگان جذاب بنظر می‌رسیدند. همواره سوال‌هایی درباره‌ی آن‌ها وجود دارد که عموما جواب‌هایی ناقص یا نادرست نصیب علاقمندان به این کفپوش‌ها می‌شود.  بعدها عکس‌های بیشتری با عنوان تبلیغات دو شرکت در ترکیه و دبی پخش شد که این شرکت‌ها اولین مجری این سرویس در زمینه دکوراسیون معرفی شده بودند. کم کم شرکت‌های کوچکتر به الگو برداری از آن‌ها پرداختند و پروژه‌هایی از این دست در نقاط مختلف اجرا کردند اما نتیجه مطلوب نبود. به همین خاطر در بعضی کشورها نظیر ایران استفاده از این سرویس جذاب بخاطر تردید در کیفیت مطلوب، همراه با ترس بوده است.

تاریخچه کفپوش سه بعدی
تاریخچه کفپوش سه بعدی

بیشترین کیفیت و جذابیت این نوع کفپوش‌ها منوط به نوع طراحی و تصویر به کار رفته در آن‌ها می‌باشد. شرکت‌های ذکر شده با وجود اجرای مناسب تنها توانسته‌اند با استفاده از تصاویر نمای باز، خروجی‌های نیمه سه بعدی را عرضه نمایند. اما کیفیت خروجی قابل قبول این شرکت‌ها به دلیل استفاده از متریال‌های مناسب اجرا مانند، رزین پوششی با کیفیت و لایه چاپی سازگار می‌باشد.

 

تاثیر کفپوش سه بعدی  در دکوراسیون داخلی منزل

کفپوش سه بعدی بیشترین تغییر را در سبک دکوراسیون داخلی منزل ایجاد می‌کند. به گونه‌ای که گاهی این تغییر کمی گیج کننده و یا حتی ترسناک می‌تواند باشد. طراحی این کفپوش‌ها خلاقانه و با سلیقه مشتری انجام می‌شود و از آب، دریا، حیوانات، گیاهان و حتی وجود گودال در زمین نیز در طرح‌ها استفاده می‌شود. در کفپوش سه بعدی، خطای دید موجب ظاهری شگفت انگیز و رویایی در دکوراسیون منزل شما خواهد شد.

بخوانید ...
تاثیر درب در دکوراسیون داخلی و نقش آن در طراحی خانه
تاثیر کفپوش سه بعدی  در دکوراسیون داخلی منزل
تاثیر کفپوش سه بعدی  در دکوراسیون داخلی منزل

همچنین طراحی دکوراسیون داخلی به سبک کفپوش‌های سه بعدی بسیار متفاوت و تاثیرگذار است.

 

نحوه اجراء عکس سه بعدی در کفپوش

طبق استانداردهای شرکت ابداع کننده کفپوش سه بعدی، عکس سه بعدی با کیفیت باید روی کاغذ مخصوص یا پارچه چاپ شود تا چسبندگی خوبی با دو لایه زیری و رویی برقرار کند. متاسفانه در ایران برخی از شرکت‌های ارائه دهنده کفپوش سه بعدی از تصاویر سه بعدی چاپ شده روی پلاستیک بهره می‌برند و چون رزین به پلاستیک نمی‌چسبد بعد از مدتی کفپوش خراب شده و غیر قابل استفاده می‌شود.

نحوه اجراء عکس سه‌ بعدی‌ در‌ کفپوش‌
نحوه اجراء عکس سه بعدی در کفپوش سه بعدی

باید برای ماندگاری بیشتر کفپوش سه بعدی از تصاویر با کیفیت چاپ شده روی پارچه و کاغذ مخصوص بهره‌گیری شود. البته باید بگوییم که برای داشتن یک کفپوش سه بعدی می‌توانید به جای تصویر سه بعدی از دیگر وسایل مانند سکه، صدف، چوب،گل و … نیز استفاده کنید.

 

کفپوش سه بعدی بر روی چه سطوحی قابل اجرا است؟

استفاده از نسل جدید کفپوش‌های سه بعدی بر روی بسیاری از سطوح امکان پذیر است. به طور معمول می‌توان کار را بر روی سطوح سیمانی، سنگ و سرامیک، سطوح بتن، کاشی، پارکت، لمینیت و هر سطح دیگری نصب کرد. همچنین این کفپوش در برابر ضربه، خراشیدگی و رطوبت مقاوم است و ظاهری یکدست و براق دارد.

 

مزایای استفاده از کفپوش سه بعدی

استفاده از این کفپوش‌ها امروزه جایگاه ویژه‌ای در طراحی دکوراسیون داخلی پیدا کرده است. استفاده از این محصول مزیت‌هایی به همراه دارد که در ادامه مطلب به توضیح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

 

دارای نمای زیبا

بدون شک می‌توانیم بگوییم یکی از برجسته‌ترین مزایای استفاده از کفپوش‌های سه بعدی نمای زیبای این کفپوش‌ها می‌باشد. استفاده از کفپوش‌های سه بعدی می‌تواند چشم هر بیننده‌ای را خیره کرده و با زیبایی خود باعث می‌شود مشکلات نمای ساختمان شما به چشم نیاید.

 

هزینه نگهداری پایین کفپوش سه بعدی

از آن‌جایی که این گونه کفپوش‌ها سطحی یکپارچه داشته و هیچ گونه درز و خطوطی در آن‌ها وجود ندارد، گرد و غبار در میان آن نفوذ کرده و تمیز کردن آن آسان می‌باشد. هزینه نگهداری و تعمیر این‌گونه کفپوش‌ها بسیار پایین بوده و مقرون به صرفه می‌باشد.

بخوانید ...
ترندهای سرویس بهداشتی در سال ۲۰۲۱ چیست؟

 

مقاومت بالای کفپوش سه بعدی

کفپوش‎های سه‎بعدی عموما از مقاومت بالایی برخوردار هستند. برای مثال می‌توان گفت این گونه کفپوش‌ها در برابر عوامل ناشی از شوینده‌ها و برخی مواد شیمیایی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. این درحالی است که نمونه سایر کفپوش‌های دیگر ممکن است در برابر این عوامل مقاومت بالایی نداشته باشند.

مقاومت بالای کفپوش سه بعدی
مقاومت بالای کفپوش سه بعدی

همچنین کفپوش‌های سه بعدی می‌توانند فشار ناشی از قرار دادن وسایل سنگین را تحمل کرده و علاوه بر آن در برابر خراشیدگی نیز مقاومت بالایی از خود نشان دهند. این ویژگی کفپوش‌های سه بعدی سبب شده است از آن‌ها در صنعت نیز استفاده شود.

 

ایمن و بهداشتی

کفپوش‌های سه بعدی اصلا جاذب گرد و غبار نیستند و محیط مرطوبی را برای رشد انواع قارچ یا باکتری‌ها فراهم نمی‌کنند. مواد مورد استفاده در کفپوش‌های سه بعدی فاقد هرگونه فسفر و خوردگی هستند و برای سلامتی انسان هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کنند، این کفپوش‌ها طبق گواهینامه‌های سازنده بهداشت مورد تایید قرار گرفته‌اند و هیچ گونه خطری ندارند. همچنین  باید بگوییم که کفپوش‌های سه بعدی بسیار در برابر گرما و درجه حرارت بالا مقاوم هستند و ترک نمی‌خورند.

 

کاربرد کفپوش‌ های سه بعدی در مکان‌های مختلف خانه

در بخش‌های مختلف خانه هم می‌‌توانید از کفپوش‌های سه بعدی استفاده کنید. اما باید کمی سلیقه به خرج دهید تا نمایی زننده در منزل‌ شما ایجاد نشود. در ادامه کاربرد کفپوش را در مکان‌های مختلف خانه توضیح می‌دهیم.

 

کفپوش‌های سه بعدی در پذیرایی

در فضای پذیرایی بر خلاف بسیاری از تصاویری که در اینترنت وجود دارند نباید از طرح‌هایی که یک گودی یا حرکت مهیب را نشان می‌دهند استفاده کنید. کفپوش سه بعدی برای پذیرایی منزل باید حالتی خوشایند داشته باشد.

کفپوش‌های سه بعدی در پذیرایی
کفپوش‌های سه بعدی در پذیرایی

مثلا از میان تصاویر طرح میوه برای فضای پذیرایی مناسب نیست و بیشتر برای میوه فروشی یا یک رستوران و حتی آشپزخانه منزل مناسب است.

 

کفپوش‌های سه بعدی برای اتاق خواب

اتاق خواب یکی از اختصاصی‌ترین فضاهای هر خانه است که باید دارای محیطی آرام‌بخش و زیبا باشد. امروزه یکی از روش‌های تزئین اتاق خواب استفاده از کفپوش‌های سه بعدی است.

کفپوش‌های سه بعدی برای اتاق خواب
کفپوش برای اتاق خواب

این کفپوش‌ها در طرح‌های متنوعی تولید می‌شوند. منظره‌ای از ساحل دریا، آسمان آبی و آبشارهای طبیعی نمونه‌هایی از ایده‌های طراحی کفپوش سه بعدی برای اتاق خواب می‌باشند.

بخوانید ...
دکوراسیون منزل و اشتباهات نابخشودنی

 

کفپوش‌های سه بعدی در سرویس بهداشتی

یکی از مناسب‌ترین پوشاننده‌ها برای کف حمام و سرویس بهداشتی، کفپوش‌های سه بعدی هستند. این مدل کفپوش‌ها زیبایی و جذابیت خاصی را به فضای سرویس بهداشتی و حمام می‌دهند و باعث ایجاد حس آرامش می‌شوند. کفپوش‌های سه بعدی با طرح اقیانوس، دریا و رودخانه برای سرویس بهداشتی و حمام مناسب هستند.

کفپوش‌ در سرویس بهداشتی
کفپوش‌های سه بعدی در سرویس بهداشتی

اگر شما تمایل دارید فضای خاصی را در این قسمت از منزل خود ایجاد کنید، می‌توانید از این مدل کفپوش‌ها استفاده کنید. این کفپوش‌ها با هر شرایطی هماهنگ می‌شوند و مهم نیست که سایز مکان یا شکل آن چگونه باشد. کفپوش‌های سه بعدی دقیقا همان حس و حال عجیب و جالب سه بعدی را در فضای مورد نظر ایجاد می‌کنند.

 

کفپوش‌های سه بعدی در اتاق خواب کودک

یکی از مزیت‌های مهم کفپوش‌های سه بعدی این است که شما می‌توانید هر طرحی که مد نظرتان است را انتخاب کنید یا با طراحان در این زمینه مشورت نمایید. اتاق خواب کودک نیز از جمله مکان‌هایی است که می‌توانید از این کفپوش‌ها استفاده کنید.

کفپوش‌های سه بعدی در اتاق خواب کودک
کفپوش‌های سه بعدی در اتاق خواب کودک

شما می‌توانید شخصیت کارتونی کودکتان را انتخاب نموده و به عنوان کفپوش در داخل اتاق استفاده نمایید. این کار هم باعث زیبایی اتاق شده و هم باعث می‌شود کودکتان از اتاق خود بیشتر لذت ببرد.

 

کفپوش‌های سه بعدی برای آشپزخانه

اگر می‌خواهید لذت تمام را از کفپوش‌های سه بعدی ببرید، مطمئنا استفاده از آن‌ها در مکان‌هایی که بیشتر زمان خود را در آن مکان‌ها می‌گذرانید لازم خواهد بود. آشپزخانه یکی از همین مکان‌ها است.

کفپوش‌ برای آشپزخانه
کفپوش‌های سه بعدی برای آشپزخانه

بسته به طرح و رنگ کابینت‌های خود می‌توانید از این کفپوش‌ها استفاده کنید. مثلا قرار دادن طرح‌‌های سه بعدی یک جزیره استوایی سرسبز با درختان نارگیل و آسمان آبی رنگ بسیار شگفت انگیز خواهد بود.

 

قیمت

قیمت کفپوش‌های سه بعدی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال متراژ فضایی که قصد استفاده از این مدل کفپوش دارید، می‌تواند از عوامل تاثیرگذار در قیمت کفپوش‌های سه بعدی باشد. یکی دیگر از نکات مهم و کلیدی در قیمت کفپوش‌های سه بعدی، زیرسازی کف می‌باشد. زیرسازی مناسب و دقیق از نکات مهم و تاثیرگذار بر قیمت کفپوش‌های سه بعدی می‌باشد.

 

سخن پایانی

امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید انتخاب درستی برای زیبایی و هماهنگی بیشتر دکوراسیون داخلی منزل خود داشته باشید.