15
ژانویه

فضای پرت خانه شما گنجی که از آن بی خبرید

فضای پرت خانه

در روزگاری که قیمت هر متر خانه در شهرهای بزرگ و کوچک گاهی به چند ده میلیون تومان هم می‌رسد، استفاده از فضاهای ناکارآمد یا به اصطلاح فضای پرت خانه یک امتیاز برای صاحب آن است. مساحتی که با کمی تفکر می‌توان آن را برای داشتن دکوراسیونی زیباتر بکار گیرید و ذهنیت پِرت بودن آنها را برای همیشه از ذهن‌تان به بیرون پَرت کنید! بیایید با آن روبرو شویم: بعضی از مناطق خانه کوچک شما می‌توانند به عنوان یک پس‌انداز در نظر گرفته شوند. البته نه به این معنی که شما کمدی که در آن پتو، ملحفه و حوله‌هایتان را قرار می‌دهید به مهمان‌ها نشان دهید.

در واقع، برخی از فضاهای کم‌تر استفاده شده در خانه شما می‌تواند مفیدتر باشد. با کمی فکر کردن، می توانید فضای هدر رفته و گوشه‌های خاک گرفته‌ی منزل‌تان را به مکان‌های مورد علاقه خود تبدیل کنید. در اینجا برای اینکه به این فضاهای به ظاهر بدون کاربرد نگاه متفاوتی پیدا کنید، برخی از این ایده‌ها را مطرح می‌کنیم.

 

فضای پرت زیر پله‌ها

فضای زیر پله‌ها که در دیدگاه خیلی‌ها یک فضای پرت است، به طور معمول نادیده گرفته می‌شود و یا با پارتیشن جدا شده است. اما با استفاده درست از آن، یک مربع ارزشمند است. قبل از انتخاب کردن این فضا به یک محوطه خالی، تلاش کنید که آن را به یک منطقه بازی کودکان تبدیل کنید. ممکن است فضای آن دلخواه بزرگسالان نباشد اما منطقه ای مناسب برای نگهداری اسباب بازی یا حتی ایجاد یک خانه بازی برای کوکان شماست. اگر هم هیچ بچه‌ای وجود ندارد، فضای زیر پله‌ها می‌تواند یک کتابخانه کوچک و ایده آل باشد. نصب قفسه‌های ساده به این معنی است که کتاب‌های مورد علاقه شما سازمان یافته و به راحتی قابل دسترسی هستند.

بخوانید ...
انواع سبک های دکوراسیون داخلی در جهان

 

جاکفشی و جا لباسی‌ها

یکی از آن جاهایی است که فضای پرت به حساب نمی‌آیند اما گاهی می‌توانند همگون بودن دکوراسیون منزل شما را بهم بریزند. شما نمی‌توانید بدون آن زندگی کنید – اما واقعا چشم دیدن آن را هم ندارید و حس می‌کنید دکوراسیون منزل شما را بهم ریخته است. محلی برای پَرت کردن کوله پشتی، کت و شلوار و کفش‌ها بدون هیچ دغدغه‌ای!

فضای پرت خانه
جا کفشی و جا لباسی

پس دست به کار شوید و با نگاهی به آن و تعبیه یک میز تحریر مناسب از فضای کنار جاکفشی‌ها بعنوان محلی برای انجام تکالیف فرزندان‌تان یا مطالعه خودتان استفاده کنید تا هم از شر مداد و کاغذهای پخش شده در محیط اصلی خانه راحت شوید و هم حواس‌تان به درس خواندن نسل آینده باشد.

 

پاتختی‌ کنارتخت از فضای پرت خانه است

هیچ وسیله‌ای در دکوراسیون اتاق خواب شما از پاتختی به تخت خواب شما شبیه‌تر نیست. فضای غیرقابل استفاده‌ای که می‌تواند راه‌حلی برای مشکل کمبود جا در اتاق خواب شما باشد. مخصوصا اگر خانه‌ی شما کوچک و کم‌متراژ است. یک کاناپه کوتاه و بدون دسته با فضایی در داخل آن می‌تواند بهترین انتخاب برای کنار تخت شما باشد تا پتوها، ملحفه‌ها و لباس‌هایتان را داخل آن قرار دهید. همچنین اگر میز و صندلی دارید که با هیچکدام از دیوارهای شما همخوانی ندارد، می‌توانید با قراردادن آنها در پایین تختخواب خود یک فضای مطالعه ایجاد کنید.

فضای پرت خانه
پا تختی در اتاق خواب

بهرحال به فضای مرده‌ی پایین تخت خود نگاهی بیندازید و با کمی تامل آن را از یک فضای پرت به محلی ورای پنهان کردن جوراب‌هایتان تبدیل کنید.

بخوانید ...
نکات طلایی دکوراسیون برای داشتن خانه ای زیبا و جذاب

 

کمد دیواری یکی از فضای پرت خانه است

داشتن یک کمد دیواری جادار در خانه‌های کوچک و با فضای پرت از نان شب نیز شاید واجب‌تر باشد اما اگر تمامی فضای کُمد دیواری‌تان را با پتو و ملحفه پر کنید قاعدتا این فضای کارآمد را هدر خواهید داد.

فضای پرت خانه
کمد دیواری و اتاقی منظم

حتی‌امکان سعی کنید اینگونه اقلام را در ساک‌های زیر تختی جا دهید (به شرطی که لبه‌ی پایینی تخت شما با کف اتاق فاصله داشته باشد) و با استفاده از نظم‌دهنده‌های موجود در بازار که در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف و برای هر نوع سلیقه‌ای موجود هستند، از طبقات داخل کمد دیواری خود استفاده بهینه کنید.

 

فضای پرت خانه بالای درب‌ها

آفرین! فضای بالای هر درب اتاق شما می‌تواند مکانی برای جا دادن وسایل دکوری‌تان باشد. با یک قفسه بندی ساده، شما می‌توانید یک فضای کاملا جدید برای نگهداری کتاب‌ها یا نمایش سوغاتی و اقلام دکوراتیوی که جایی برای آنها در منزل کوچک‌تان ندارید پیدا کنید. قفسه‌های ساده و آسان در نصب و حذف کردن به شما کمک می‌کند که شخصیت و شمایلی تازه به راهروی بی‌روح خانه‌تان ببخشید.