11
نوامبر

نورپردازی؛ جادوی طراحی داخلی

نورپردازی؛ جادوی طراحی

با استفاده هوشمندانه از نور در طراحی دکوراسیون داخلی می‌توان فضایی را وسیع و یا کوچک نمایش داد. با انجام نورپردازی بر روی دیوارها و گوشه‌ها، اطراف آن روشن‌تر از مرکز شده و بزرگ‌تر جلوه می‌کند. اگر در نورپردازی یک اتاق تنها به یک منبع بسنده کنیم، فضا در نگاه افراد کوچک‌تر به نظر می‌آید.

 

تقسیم بندی نور

در یک تقسیم‌بندی کلی نور خورشید را نور طبیعی و نور حاصل از نورپردازی‌های دیگر را نور مصنوعی می‌نامیم. در نورپردازی طبیعی تنها یک وسیله نورزا وجود دارد آن هم خورشید است که گذشته از ایجاد روشنایی در زمین، مزایای بسیار دیگری نیز دارد. نور طبیعی، یکی از ویژگیهای مثبتی است که یک خانه میتواند داشته باشد اما کیفیت نور بستگی به جهت اتاق‌ها دارد.

 

اتاق‌های رو به شمال

این اتاق‌ها سرد هستند، و نور مستقیم خورشید به آنها نمی‌تابد. هنرمندان نقاش معمولاً این نوع اتاق را انتخاب می‌کنند تا بهتر بتوانند رنگ‌های مختلف را بهتر تشخیص بدهند.

 

اتاق‌های رو به شرق

اولین اتاق‌هایی که با طلوع خورشید روشن می‌شوند، اتاق‌های رو به شرق هستند. بعد از گذشت چند ساعت از زمان طلوع، دیگر خبری از نور خورشید در این اتاق‌ها نیست. بهتر است برای تعدیل نور شدید آفتاب در زمان طلوع، در این اتاق‌ها از نور مصنوعی استفاده شود. با این کار می‌توان در اواسط روز نیز تا حد ممکن، نور طبیعی روز را به نوعی در این اتاق‌ها ایجاد کرد. این تمهید برای اتاق‌های رو به شمال هم کارآیی دارد.

 

اتاق‌های رو به جنوب

نور و گرمای خورشید در تمام مدت روز در این اتاق‌ها وجود دارد. البته ممکن است طی روز و در فصل‌های مختلف، کیفیت و میزان آن اندکی تغییر کند. بهتر است آشپزخانه، اتاق نشیمن رو به جنوب باشد.

 

اتاق‌های رو به غرب

در گرم‌ترین ساعات روز، آفتاب به این اتاق‌ها می‌تابد و چشم را آزار می‌دهد. بعد از ظهرها در این اتاق‌ها سایه می‌افتد و نور خورشید، ملایم‌تر می‌شود. نور خوب به شما این امکان را می‌دهد که بعد از یک روز سخت کاری، خوابی راحت داشته باشید. البته این را فراموش نکنید که منظورمان این نیست که اتاق خواب باید تاریک باشد تا خوب بخوابید. چون در این صورت، صبح روز بعد ممکن است با جوراب‌های لنگه به لنگه سر کار بروید. بهترین نور برای اتاق خواب، نور کنار تختخواب است که برای مطالعه و حتی دیدن تلویزیون خوب است. می‌توانید برای نور کنار تختخواب‌تان از آباژورهای کنار تختی استفاده کنید یا نوری را در قسمت بالایی تخت خود تعبیه کنید.

بخوانید ...
تاثیر درب در دکوراسیون داخلی و نقش آن در طراحی خانه

 

نقش نور در زیبایی و آسایش خانه شما

نور در فرهنگ ایرانی جایگاه برجسته و ممتازی دارد و به دو منظور تأمین روشنایی و نورپردازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر بحث زیبایی شناسی مهمترین انگیزه‌ی روشن نمودن فضاها در شب، ایجاد ایمنی و حس امنیت است.

نقش نور در خانه
نقش نور در خانه

روشنایی مطلوب و مناسب با ایجاد وضوح دید برای ما و روشن نمودن نقاط کور، پنهان و جرم خیز موجب راحتی و آسایش ساکنین خانه می‌شود. البته لازم به ذکر است که برای دستیابی به حس امنیت، میزان خاصی از روشنایی مد نظر است.

 

نورپردازی اتاق خواب

نور یکی از اصلی‌ترین اجزای اتاق خواب است. یک نور بسیار ملایم برای شب‌ها، باعث می‌شود شما یک خواب راحت و آسوده داشته باشید. همینطور یک نور قوی باعث می‌شود شما صبح‌ها به علت کمبود نور دچار مشکل برای پوشیدن لباس نباشید.

 

مهم‌ترین چراغ اتاق خواب

مهمترین نور در اتاق خواب شما چراغ‌هایی است که در کنار تخت‌خواب است. این چراغ‌ها زمانی کارایی دارند که یکی از شما قصد کتاب خواندن دارد و فرد دیگری می‌خواهد بخوابد.
برای قرار دادن این چراغ‌ها شما می‌توانید از دیوار پشت تخت استفاده کنید و چراغ را روی دیوار نصب کنید. دقیقا مشابه چراغ‌هایی که بالای تخت هتل‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود. برای این کار از یک دیوار کاذب هم می‌توان استفاده کرد.

چراغ اتاق خواب
چراغ اتاق خواب

در صورت استفاده از این چراغ‌ها باید به این نکته توجه کنید که ارتفاع چراغ‌های پشت سرتان زیاد نباشد. اگر از تختخواب دو نفره استفاده می‌کنید حتما آنها را جدا کنید و کلید را هم به صورت جدا قرار دهید. شما می‌توانید از ساده‌ترین راه یعنی چراغ خواب رومیزی هم استفاده کنید. دقت کنید که ارتفاع آنها طوری تنظیم شود که نور مستقیم به صورت شما نخورد. شاید تشخیص این موضوع که آیا در اتاق خواب‌تان نورپردازی اصولی وجود دارد یا خیر، در وهله اول، کار چندان راحتی نباشد. اگر صبح‌ها با سردرد از خواب بیدار می‌شوید و بدخلق هستید نشانگر جای خالی نورپردازی مناسب در اتاق‌تان است. چرا که نورپردازی خوب موجب می‌شود در خانه خود احساس آرامش و امنیت داشته باشید. راه حل تمامی این مشکلات، ایجاد یک شمای انعطاف‌پذیر نوری برای تمامی ساعات روز است.

باید با فشاردادن یک کلید ساده، به راحتی بتوانید نور اتاق را زیاد یا کم کنید. از کلیدهای دیمر یا همان تنظیم کننده‌های نور می‌توانید در اتاق خواب‌تان استفاده کنید. در طراحی داخلی اتاق، از این کلیدها حتی برای چراغ اصلی هم می‌توانید استفاده کرد. برای فرار از برخورد مستقیم نور خورشید به صورت‌، راحت‌ترین راهکار استفاده از پرده‌های حصیری یا کرکره‌ای است. کلید چراغ‌ را در کنار درب ورودی اتاق قرار دهید تا به هنگام ورود و خروج به اتاق بتوانید چراغ‌ها را روشن و خاموش کنید

بخوانید ...
دکوراسیون منزل و اشتباهات نابخشودنی

اتاق خواب کودکان

اتاق خواب کودکان
اتاق خواب کودکان

اتاق خواب کودکان به طراحی نوری متفاوت‌ نسبت به اتاق خواب بزرگسالان نیاز دارد. اما باید حواس‌تان باشد، این مدل را با رشد فرزندتان تغییر دهید. برای طراحی نور اتاق کودکان شیوه‌های مختلفی وجود دارد. استفاده از چراغ‌های مختلف با نقش‌های رنگی یکی از آنهاست. شما می‌توانید از کلیدهای دیمر برای اتاق آنها استفاده کنید. این کار می‌تواند نور اتاق را طوری تنظیم کند که کودکان احساس خواب آلودگی کنند و راحت‌تر به خواب بروند. اگر در اتاق آنها تلویزیون یا کامپیوتر وجود دارد اجازه ندهید در تاریکی کامل از آنها استفاده کنند. برای چشم آنها بهتر است از یک نور ملایم استفاده شود. استفاده از دیمر یا کنترل‌کننده نور در این مورد می‌تواند کمک‌تان کند. از چراغ رومیزی و یا آباژورهم می‌شود برای این کار استفاده کرد.

 

نورپردازی در آشپزخانه

نورپردازی در آشپزخانه‌های قدیم اغلب به وسیله یک چراغ آویز سقفی صورت می‌گرفت. چرا که اغلب فعالیت‌های داخل آشپزخانه بر روی میز وسط آشپزخانه انجام می‌شد. اما آشپزخانه‌های امروزی با ردیفی از کابینت‌ها نیازمند شیوه دیگری از نورپردازی هستند. طبقات داخل کابینت‌های درب شیشه‌ای را نیز می‌توان با استفاده از روش‌های گوناگون روشنایی بخشید. یکی از بهترین راه‌ها نصب چراغ‌های کوچک در زیر هر یک از طبقات، و یا نصب یک لامپ در قسمت بالا و پایین کابینت است. در طراحی داخلی آشپزخانه‌های امروزی قسمت اعظم کار بر روی سطح کابینت‌ها انجام می‌شود. در اغلب آشپزخانه‌ها هنوز چراغ‌های سقفی از وسط سقف آویزان هستند، در نتیجه هنگام کار از نور کافی برخوردار وجود ندارد.

نورپردازی آشپزخانه
نورپردازی آشپزخانه

علاوه بر روشنایی در این اماکن، فضای کلی آشپزخانه نیز باید از نور کافی برخوردار باشد. همچنین در بسیاری از آشپزخانه‌ها بعضی کابینت‌ها برای به نمایش گذاشتن ظروف تزئینی استفاده می‌شوند و نیاز به نورپردازی داخلی دارند. به این ترتیب ما به یک پکیج نوری نیاز داریم که هریک به صورت جداگانه قابل کنترل باشند. نور کافی برای سطح روی اجاق گاز به راحتی توسط چراغ هواکش تأمین می‌شود. اگر بالای اجاق گاز، هواکش مجهز به چراغ وجود ندارد باید یک چراغ قابل تنظیم در بالای اجاق گاز نصب شود.

بخوانید ...
کفپوش چوبی؛ معرفی انواع کفپوش چوبی

همچنین بالای سینک ظرفشویی نیز به یک چراغ نیاز دارد تا شب هنگام نور کافی برای شست و شوی ظروف را فراهم کند. ترجیحا هر یک از این چراغ‌ها باید دارای کلید کنترل مجزا باشند تا فقط در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گیرند. برای تأمین نور کافی در سطح روی کابینت‌ها به راحتی می‌توان از چراغ‌های مهتابی که در زیر کابینت‌ها نصب می‌شوند بهره گرفت. این چراغ‌ها بی‌آنکه دیده شوند نور کافی را بر سطح روی کابینت‌ها می‌‌تابانند. برای دسترسی به وسایل داخل کابینت‌های عمیق نیز می‌توان چراغ های کوچکی در آنها نصب کرد.

چراغ‌هایی که با کلیدهای اتوماتیک کنترل شوند و یا با باز و بسته شدن درب کابینت‌ها روشن و خاموش شوند. اگر از آشپزخانه برای صرف غذا نیز استفاده می‌شود، کاربرد چراغ‌های سقفی درست در بالای میز غذاخوری ایده خوبی است. این چراغ‌ها می‌توانند روی میز و همچنین فضای کلی آشپزخانه را به خوبی روشن کنند. نورپردازی در این فضا به سادگی با نصب چراغ های سقفی قابل اجراست.

 

سرویس‌های بهداشتی

در حمام و دستشویی علاوه بر چراغ‌های سقفی نصب یک چراغ دیواری در بالای آینه نیز ضروری است.

 نور در سرویس بهداشتی
نور در سرویس بهداشتی

برای این منظور از چراغ‌های فلوئورسنت استفاده نکنید زیرا نور این چراغ‌ها تصویر شما را غیرواقعی در آینه منعکس می‌کنند.

 

نورپردازی ساختمان

نورپردازی قسمت‌های مختلف خانه را فراموش نکنید. مکان‌هایی که باید تاریک نباشند مانند راه‌پله که در حفظ ایمنی و سلامتی خانواده و میهمانان اهمیت دارد. در اینجا بهترین راه، روشن کردن مسیر حرکت و سطح روی پلکان با چراغ‌هایی است که به دیوار نصب می‌شوند. استفاده از چراغ‌های دیواری کار تعویض لامپ را نیز ساده‌تر می‌کند.

 

استفاده از نور در خانه

آنچه تاکنون بیان شد در جهت تأمین نور کافی و روشنایی لازم برای انجام فعالیت‌های گوناگون در هر یک از اتاق‌ها بود. اما نورپردازی می‌تواند در جهت زیباسازی و جلب توجه بیننده به سوی اشیای تزئینی و ویژگی‌های زیبای یک اتاق نیز باشد.

نورپردازی خانه
نورپردازی خانه

برای این منظور بهترین انتخاب چراغ‌های قابل تنظیمی هستند که به صورت تک، دوتایی و سه تایی در بازار موجودند. نور این چراغ‌ها را می‌توان به راحتی بر روی یک دیوار، یک تابلو و یا یک مجسمه دلخواه تنظیم کرد.