تاثیر گیاهان در دکوراسیون داخلی
01
ژانویه

تاثیر گیاهان در دکوراسیون داخلی و نقش آن ها

تاثیر گیاهان در دکوراسیون داخلی

بعضی مواقع از تاثیر گیاهان در دکوراسیون داخلی خانه اجتناب می کنیم، زیرا گیاهان به مراقبت و نگهداری مداوم نیازمند هستند و امکان دارد در منزل شما نور مناسب و امکانات لازم برای نگهداری گیاهان وجود نداشته باشد. اما اصلا جای نگرانی نیست، زیرا به راحتی می توانید در رابطه با انواع گیاهان آپارتمانی که امکان رشد آن ها در داخل خانه وجود دارد، تحقیق کنید و یا با متخصصان این زمینه مشورت نمایید. زیرا علاوه بر مزیت های زیبا شناسی، برای استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی دلایل مهم دیگری نیز وجود دارد. در این مقاله قصد داریم شما را باتاثیر گیاهان و نقش گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون داخلی آشنا کنیم، پس تا اخر مطالب با ما بشید.

تاثیر گیاهان در دکوراسیون
تاثیر گیاهان در دکوراسیون

خانه های آپارتمانی اغلب فاقد فضای طاقچه مانند کافی برای قرار دادن گلدان هستند، روی زمین هم که نمی شود گلدان های کوچک دارویی را قرار داد. در نتیجه بهترین روش استفاده از گلدان های دیواری و تاثیر گیاهان در محیط خانه است. وقتی صحبت از طراوت و تازگی در گوشه و کنار زندگی مان می شود همیشه گلدان ها حرف اول را می زنند. نگهداری از گیاهان آپارتمانی در زندگی پرمشغله ی شهری می تواند برای مدتی کوتاهی استرس و اضطراب را از شما دور کند.

۱- تاثیر گیاهان در دکوراسیون داخلی با ایجاد نقطه کانونی در منزل

برای جلب توجه افراد و پرت کردن حواس آن ها از نقایص های منزل، گیاهان بزرگی مانند نخل، فیکوس و نخل های دراسنا بعلت اندازه بزرگ خود این قابلیت را دارند و به همین منظور از گزینه های همیشگی طراحان داخلی محسوب می شوند. در صورتی که از این گیاهان در دکوراسیون خانه، با عنوان نقطه کانونی استفاده می کنید کافی است آن را در گوشه دلخواه خود قرار داده و برای تکمیل زیبایی آن، از گیاهانی مانند خزه در گلدان کمک بگیرید. استفاده از گیاهی ماننده خزه به این علت توصیه می شود که توجه را از گیاه اصلی پرت نمی کند. در حقیقت گیاهان با ظاهر نا متعارف، مجسمه هایی به شمار می روند که با گذشت زمان رشد کرده و ظاهری شگفت انگیز به خود می گیرند. همچنین استفاده از گیاهان در دکوراسیون خانه برای پنهان کردن یک منظره نیز مرسوم است.

بخوانید ...
بازسازی نمای ساختمان و تکنیکهای بازسازی نما

۲- تاثیر گیاهان در پاکی و تمیز کردن هوا

با زندگی های شهری و مدرن و آلودگی هوا به خصوص در کلان شهر ها، کنترل آب و هوا و آلودگی بسیار دشوار شده و به طور حتم مضراتی برای سلامتی دارد. بنابراین استفاده از گیاهان در دکوراسیون منزل موجب کاهش گاز های مضر می شود و در پاکسازی هوا بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

نقش گیاهان در پاکی هوا
نقش گیاهان در پاکی هوا

بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط ناسا، شما می توانید ۸۷ درصد از سموم موجود در هوا را با استفاده از گیاهان در فضای داخلی خانه از بین ببرید. در حقیقت این گاز ها توسط گیاهان جذب می شوند و این آلاینده ها را به خاک می رسانند.

۳- تاثیر گیاهان باعث تنفس راحتتر میشود

انسان ها به هنگام دم، اکسیژن را تنفس نموده و در بازدم دی اکسید کربن را آزاد می کنند، اما گیاهان بر عکس انسان با فرایند فتوسنتز دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن را آزاد می کنند. بنابراین گیاهان و انسان ها بهترین شریک برای یک دیگر محسوب می شوند.

تنفس راحتتر با گیاهان
تنفس راحتتر با گیاهان

و این به معنای افزایش سطح اکسیژن در خانه برای تنفس بهتر انسان است. اگرچه بعضی از گیاهان در طول شب اقدام به آزاد کردن دی اکسید کربن و جذب اکسیژن می نمایند. به همین علت بعضی از گیاهان مناسب استفاده در دکوراسیون منزل نیستند.

۴- تاثیرگیاهان سبزدر فضای دکوراسیون داخلی خانه

در سراسر فضا شیوه‌ های فوق مدرن و ارگانیک را با استفاده از گیاهان به صورت خلاقانه ای میتونیم ترکیب کنیم.

تاثیر گیاهان سبز در فضای داخلی
تاثیر گیاهان سبز در فضای داخلی

به این نکته توجه کنید که گیاهان کاری فراتر از اضافه کردن عنصری طراحی به فضا، تأثیرات مثبتی بر سلامت انسان دارند، مثلا هوایی را که تنفس می‌کنیم فیلتر می‌کنند و عملکردی مانند دستگاه بخور دارند.

۵- تاثیر گیاهان در افزودن رنگ به محیط در دکوراسیون داخلی

گیاهان با طیف رنگی که از سبز تیره به سبز لیمویی تغییر می کند، به محیط رنگ می بخشد. استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون خانه، مثل اضافه کردن ادویه به غذا، می تواند تغییری استثنایی ایجاد کند.

نقش گیاه در رنگ محیط
نقش گیاه در رنگ محیط

برگ های به رنگ سفید، نقره‌ای، زرد، قرمز، بنفش و یا نارنجی و گاهی ترکیب چند رنگ در برگ‌ های گیاهان، به فضای ساده‌ای که در آن قرار می گیرند، عمق می بخشد. قرار دادن چند گیاه در کنار یکدیگر با ترکیب مناسب، تصویری زیبا و موثر در گوشه‌ای از منزل تان خلق خواهد کرد.

بخوانید ...
طراحی دکوراسیون کافه ها برای داشتن کافه ای زیبا و مدرن

۶- گیاهان در دکوراسیون داخلی خانه

یکی از جذاب‌ ترین و لذت‌ بخش‌ ترین شیوه‌ های استفاده از گل‌ ها و گیاهان، به کارگیری آنها در چیدمان داخلی و خارجی خانه است؛ به عنوان مثال برای مرزبندی بین دو حیاط کنار هم، مشخص کردن مسیر حرکت، ایجاد سایه‌بان، پوشاندن گوشه دیوارها یا نماهای تیز و خشن، ایجاد محیطی آرامش‌بخش و زیبا، زیبا سازی محیط داخلی خانه‌ ها و… گیاهان نقش عمده‌ای دارند.

گیاه در دکوراسیون منزل
گیاه در دکوراسیون منزل

اما گاهی کاربرد نابجای گیاهان می‌تواند هارمونی چیدمان را به هم زده و از زیبایی آن بکاهد. بنابراین برای ایجاد هارمونی مناسب، با استفاده از رنگ‌ها، سردی و گرمی و تاثیر آن‌‌ها بر روحیه افراد، می‌توانیم دکوراسیونی کامل و جذاب داشته باشیم.

۷- کاهش صدای مضر و آلودگی صوتی از تاثیر گیاهان در دکوراسیون داخلی است

یکی از عوامل جذب صدا‌های مضر محیط هستند، بنابراین استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون خانه می تواند تا حد زیادی بدون آنکه به چیدمان محیط لطمه بزند، این صدا‌ها را به خود جذب کند. صدا‌ها در محیط، با برخورد به دیوارها، کف، پنجره ها و حتی مبلمان منعکس می شوند که این امر موجب تشدید صدا شده و در فضا همهمه ایجاد می شود.

تاثیر گیاهان در کاهش الودگی صوتی
تاثیر گیاهان در کاهش الودگی صوتی

استفاده از گیاهان تاثیر زیادی در جذب صدا‌های فرکانس بالا دارند. استفاده از گیاهانی مانند فیکوس، نخل دراسنا، اسپاتی‌فیلوم، شفلرا آربوریکلا و فیلودندرون‌های قلبی شکل پیشنهاد شده است. گیاهانی با برگ های کوچک مانند فیکوس نیز در مقابل جذب صدا مقاوم بوده و آن را پخش می کنند، بنابراین محیط داخلی منزل آرامتر و آرامش بخش خواهد شد.

۸- تاثیر گیاهان در دکوراسیون داخلی و ایجاد زیبایی بصری

جلوه و زیبایی برگ ها و گل های طبیعی گیاهان، در نوع خود خاص و منحصر به فرد است. نمای ایجاد شده توسط گیاهان، دکوراسیونی متفاوت ایجاد خواهد کرد که زیبایی آن در ذهن بیننده ماندگار خواهد بود.

بخوانید ...
شغل بازسازی ساختمان چیست؟ اطلاعات بیشتر درباره این شغل
زیبایی بصری
زیبایی بصری

همچنین می توانید گلدان های گیاهان را با المان هایی از قبیل مبلمان، پرده ها (پرده کرکره، پرده زبرا)، دیوارپوش ها و سایر موارد موجود نیز ست نمایید تا دکوراسیون داخلی خاص و منحصر به فردی داشته باشید.

۹- تاثیر گیاهان در کاهش استرس

معمولا اکثر افراد برای غلبه بر استرس، و کسب آرامش اوقات خود را در پارک ها، فضا های سبز و یا اطراف یک محیط طبیعی سپری می نمایند.

کاهش استرس با گیاهان
کاهش استرس با گیاهان

اما لازم است بدانید استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی منزل نیز این کار را انجام می دهند و کمک بسیاری به ایجاد احساسات مثبت می کنند. این تفاوت در منازل بدون گیاه با فضا های دارای گیاهان به راحتی ملموس و قابل درک است.

۱۰- ایجاد فضای شاد یکی از تاثیر گیاهان در دکوراسیون داخلی است

استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی موجب کاهش استرس، خستگی می شود و به علاوه منجر به ایجاد فضایی شاد با تغییرات مثبت در خلق و خوی افراد می گردد.

ایجاد فضای شاد
ایجاد فضای شاد

و این نیازی است که در جوامع امروزی بسیار احساس می شود.

۱۱- نقش و تاثیر گیاهان در دکوراسیون داخلی

گیاهان آپارتمانی المانی بسیار مناسب برای پر کردن فضاهای خالی و بلااستفاده هستند. این عناصر می توانند با برگ ها و گل های زیبا و جذابی که دارند، به خوبی جلوه دهی کنند و فضای داخلی را از حالت خالی و خلوت بودن خارج نمایند.

نقش مثبت گیاهان در دکوراسیون
نقش مثبت گیاهان در دکوراسیون

در صورت استفاده از گیاهان برای این منظور، تناسب ابعاد و ارتفاع آن ها اهمیت زیادی دارد و بهتر است که از نمونه هایی استفاده شود که ارتفاع کافی را داشته باشند. علاوه بر این، گیاهان آپارتمانی می توانند در صورتی که ابعاد و جلوه مناسبی داشته باشند، به عنوان المان محوری و برای نقطه کانونی به کار برده شوند. جلوه گیاه و گلدان آن، نمای زیبا و منحصر به فردی ایجاد خواهد کرد.

۱۲- نقش گیاهان درافزایش تمرکز و خلاقیت

بر طبق مطالعات صورت گرفته، زمانی که گیاهان در فضای منزل، فضای کار، اداری و یا کلاس های درس قرار می گیرند، بهره وری فضا را افزایش می دهند.

گیاهان و افزایش تمرکز
گیاهان و افزایش تمرکز

در نتیجه موجب تمرکز بیشتر و افزایش خلاقیت می شوند.