تاثیر درب در دکوراسیون داخلی و نقش آن در طراحی خانه
22
دسامبر

تاثیر درب در دکوراسیون داخلی و نقش آن در طراحی خانه

تاثیر درب در دکوراسیون داخلی خانه

اغلب مردم حس آرامش را در خانه خود پیدا می‌کنند. در حقیقت محیط خانه با تمام جزئیات و ویژگی‌هایی که دارد این حس را به ما منتقل می‌کند. به همین دلیل دوست داریم محیط زندگی مان همواره سرزنده باشد. یکی از روش‌های ایجاد سرزندگی در محیط زندگی، تغییر دکوراسیون، بازسازی و بروز رسانی محیط خانه است. وقتی صحبت از تغییر دکوراسیون می‌شود، به یاد جزئیات یک خانه و مبلمان میافتیم. همیشه جزئیات به معنی اجزای کوچک نمی‌باشد. جزئیات حقیقی در محیط زندگی شامل درب ورودی آپارتمان، کف، دیوارها، درب‌های داخلی ساختمان و حتی قرنیز می‌باشد. در صورت نادیده گرفتن این اجزا، دیگر اهمیتی ندارد که با شکوه‌ترین مبلمان و یا جدیدترین تکنولوژی‌ها را در منزل خود دارید. در این مقاله از سایت خشت بنا با ما همراه باشید تا با تاثیر درب در دکوراسیون داخلی و نقش آن در طراحی خانه بیشتر آشنا شوید.

 

زیبایی اولین معیار انتخاب درب

درب ورودی به عنوان اولین قسمت از خانه، تاثیرگذاری بسیار بالایی دارد. بنابراین باید به هماهنگی درب با سبک معماری ساختمان و معماری داخلی توجه نمایید. برای درک بهتر این موضوع، یک خانه لوکس را با سبک کلاسیک تصور کنید. در این خانه همه اجزا با این سبک مطابقت دارند، اما درب‌های آن ساده و به رنگ سفید است. اشتباه نکنید، درب ساده و سفید بسیار زیبا است.

زیبایی اولین معیار انتخاب درب
زیبایی اولین معیار انتخاب درب

اما هماهنگی در اجزای مختلف یک خانه، یکی از اصول دکوراسیون داخلی است. بنابراین رنگ و طرح درب نیز باید مناسب برای این سبک باشد. حتی دستگیره درب چوبی هم باید همخوانی لازم را داشته باشد. چوب به عنوان لوکس‌ترین متریال برای ساخت درب، زیبایی و شکوه را به خانه‌های شما می‌آورد. درب‌های چوبی و روکش چوب از تنوع بالایی در طرح و رنگ برخوردار هستند.

بخوانید ...
دکوراسیون به سبک اروپایی را بیشتر بشناسیم

 

تاثیر سبک درب در دکوراسیون داخلی خانه

سبک درب می‌تواند در سبک دکوراسیون منزل شما تفاوت زیادی ایجاد کند. اگر مایلید می‌توانید سبک‌ها را تا حدودی با هم تلفیق کنید اما سعی کنید از عناصری استفاده کنید که بیشتر مشابه هم هستند تا یک حس مشترک در کل منزل خود داشته باشید. همچنین به اندازه‌ی کلی و حس و حال اتاق توجه داشته باشید.

تاثیر سبک درب در دکوراسیون داخلی خانه
تاثیر سبک درب در دکوراسیون داخلی خانه

یک درب سنگین و پر از تزئینات برای فضاهای بزرگ و مجلل مناسب است و اتاق‌های کوچک را غیرقابل تحمل می‌کند و حتی باعث می‌شود اتاق‌هاکوچک تر به نظر برسند.

 

تاثیر نوع چرخش درب در دکوراسیون داخلی

در هنگام سفارش ساخت درب می‌توانید چرخش درب را تعیین کنید که به راست یا چپ باشد. همچنین شما می‌توانید مشخص کنید لولاها و دستگیره‌ها کجا قرار بگیرند و درب در هنگام باز و بسته شدن به چه سمتی بچرخد. این نکته را در نظر داشته باشید که به طور ایده‌آل، چرخش یک درب هرگز نباید به سمت راهرو یا سالن خانه باشد.

 

چهارچوب داخلی درب

قاب کردن نادرست درب می‌تواند از ارزش یک درب زیبا و گران قیمت بکاهد، استفاده از مصالح ارزان و میانبرهای ساخت اغلب می‌تواند باعث آسیب رساندن به درب و هزینه‌های بیشتر در دراز مدت باشد.

چهارچوب داخلی درب
چهارچوب داخلی درب

توجه کنید که در هنگام قاب کردن درب داخلی دستور العمل‌ها را به دقت دنبال کنید یا از افرادی کمک بگیرید که در این کار حرفه‌ای هستند. درب‌ها هم به صورت قاب‌دار و هم به صورت لوح تنها می‌تواند خریداری شوند. درب قاب‌دار با لولا به چهارچوب خود وصل شده اند. اما درب‌هایی که فقط شامل لوح درب هستند باید قاب درب و لولاها را نصب کنید.

بخوانید ...
چرخه رنگ ها و تاثیر ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی

 

میزان عایق بودن درب‌های داخلی نسبت به صدا

درب‌های داخلی دارای رتبه‌ی انتقال صدا هستند، که میزان افت صدای عبوری از درب را اندازه می‌گیرد. هرچه این رتبه بالاتر باشد، صدای کمتری از طریق درب انتقال می‌یابد. البته باید بدانید که این شاخص بیش از همه به مصالح درب بستگی دارد.

 

تاثیر امنیت درب در دکوراسیون داخلی

درب چندین نقش مهم در خانه دارد. در حقیقت هدف از نصب یک درب برقراری امنیت، جلوگیری از نفوذ صدا، سرما و گرما و جداسازی محیط از فضای دیگر می‌باشد. قطعا ایجاد امنیت یکی از عملکردهای اصلی درب به شمار می‌رود. به همین دلیل بسیاری از افراد تمایل به بهره‌گیری از درب‌های مقاوم در برابر ضربه و ورود غیر مجاز را دارند.

تاثیر امنیت درب در دکوراسیون داخلی
تاثیر امنیت درب در دکوراسیون داخلی

درب ضد سرقت چوبی علاوه بر اینکه امنیت خانه و عزیزان شما را فراهم می‌کند، زیبایی چشمگیری هم دارد. در حقیقت ساختار داخلی این درب‌ها از جنس فلز مقاوم می‌باشد که با چوب پوشانیده شده است. بکارگیری قفل‌های متعدد در چندین جهت و با چندین زبانه از دیگر ویژگی‌های این درب‌ها می‌باشد.

 

کیفیت درب از نکات تاثیر گذار انتخاب درب در دکوراسیون داخلی است

تولیدکنندگان معتبر و شناخته شده، از متریال مرغوب و شیوه‌های حرفه‌ای برای ساخت این درب‌ها استفاده می‌کنند. به همین دلیل، درب‌های ضد سرقت معتبر قابلیت جلوگیری از نفوذ گرما، سرما و صدا را نیز دارند. جالب است بدانید که این درب‌ها مقاومت خوبی در برابر آتش را نیز در مدت زمان محدودی دارند. این موضوع به نوع چوب و متریال بکار گرفته شده در ساختار درب بستگی دارد. فراموش نکنید که درب‌های ضد سرقت با ضخامت کم و وزن پایین، به عنوان درب‌های مرغوب و کارآمد شناخته نمی‌شوند. بنابراین در انتخاب آن نهایت دقت را داشته باشید.

بخوانید ...
کلوزت روم چیست؟ نکات طراحی آن
کیفیت درب از نکات تاثیر گذار انتخاب درب در دکوراسیون داخلی است
کیفیت درب از نکات تاثیر گذار انتخاب درب در دکوراسیون داخلی است

برای انتخاب درب‌های داخلی خانه، ضرورتی ندارد که از یک طرح مشابه برای تمامی اتاق‌ها استفاده کنید. اما بخاطر داشته باشید که رنگ و فینیشینگ نهایی درب در تمامی اتاق‌ها و قسمت باید با یکدیگر همخوانی داشته باشند. علاوه بر درب‌های چوبی با نقش و نگار طبیعی چوب، درب‌های روکش چوب و یا رنگ نیم پلی استر موج نما نیز انتخاب زیبایی می‌باشد. همچنین امکان بهره‌گیری از رنگ‌های پوششی و پتینه کاری نیز برای درب‌های چوبی وجود دارد. انتخاب رنگ به سلیقه و سبک دکوراسیون داخلی شما بستگی دارد.

 

اصول دربهای داخلی

هنگامی که طراحی داخلی خانه را آغاز نمودید متوجه وجود انواع مختلف درب‌هایی می‌شوید که با انتخاب آنها علاوه بر ظاهری مناسب برای اتاق‌ها از عملکرد مناسب آنها بهره‌مند می‌شوید. به بیانی ساده‌تر یک درب داخلی دربی است که اجازه‌ی دسترسی به بیرون از خانه را نمی‌دهد، مانند درب کمد، اتاق خواب، حمام، زیرزمین و اتاق کار. پیش از انتخاب نوع درب داخلی مورد نیاز برای خانه باید از هر اتاق لیستی از تعداد درب‌های داخلی لازم و عملکرد اصلی آنها تهیه کنید.