راهروی ورودی منزل و روش هایی برای جذابیت آن
17
سپتامبر

راهروی ورودی منزل و روش هایی برای جذابیت آن

تزئین راهروی ورودی منزل

راهروی خانه یکی از بخش‌هایی از خانه است در اول ورود به خانه با آن مواجه می‌شوید. به همین دلیل یکی از شلوغ‌ترین نواحی خانه است. اکثر افرادی که به فکر تزئین دکوراسیون داخلی خانه خود هستند به دکوراسیون راهروی خانه توجهی نمی‌کنند و راهرو را ساده تزئین می‌کنند. همانطور که گفتیم راهروی خانه اولین بخشی از خانه است که هنگام ورود به خانه با آن مواجه می‌شوید پس دکوراسیون راهروی خانه نیز باید زیبا و مناسب طراحی شود. شاید باورتان نشود اگر بگویم راهروی ورودی خانه حتی از نشیمن و اتاق خواب‌ها نیز مهم تر می‌باشد و ما اصلا به آن اهمیت نمی‌دهیم. مدام با خودمان فکر می‌کنیم که چون این فضا معمولا کم عرض و کم نور هستند هیچ کاری نمی‌توان برای آن کرد و آن را به حال خودش می‌گذاریم.

تزئین راهروی ورودی منزل
تزئین راهروی ورودی منزل

در طراحی راهروی خانه سعی کنید از وسایل‌های تزئینی زیادی استفاده نکنید. راهرو نباید زیاد شلوغ باشد اما در طراحی دیوار راهرورها بیشتر وقت بگذارید. از طرح‌های زیبا برای دیوار و فرش و کف مناسب استفاده کنید. بهترین راه برای زیبا سازی راهروی خانه از قاب عکس‌های زیبا و شلف دیواری استفاده کنید. قاب عکس زیبا و استفاده از گل‌های زیبا در راهرو تاثیر بسیار زیادی در زیبایی آن دارد. دیوارها و کف ورودی خانه به دکوراسیون مسیر عبور شما جذابیت و شخصیت می‌دهد.

 

اهمیت تزیین راهروی ورودی

راهرو به عنوان فضای عبور و رسیدن به فضاهای اصلی منزل، نه تنها در اولویت دوم نیست، بلکه شاید مهم تر از آن‌ها باشد، چرا که سازنده احساسات انسان‌ها در بدو ورود به یک فضای اصلی است. بنابراین راهروهای خانه به فضایی مهم و تاثیرگذار در طراحی دکوراسیون داخلی هستند و افراد زیادی تمایل دارند تا راهرو ورودی منزل خود را به شکلی شیک و خاص تزیین کنند. این موضوع باعث می‌شود تا افرادی که وارد منزل می‌شوند با صحنه‌ای جذاب و تاثیرگذار روبرو شده و در نهایت احساس آرامش و امنیت بیشتری را تجربه کنند.

بخوانید ...
نقش بوفه در خانه و دکوراسیون داخلی

 

روش های کاربردی برای تزیین راهروهای منزل

حال که با اهمیت تزیینات راهرو و انتخاب دکوراسیون مناسب برای راهروهای منزل آشنا شدید، بهتر است به سراغ ایده های جدید و کاربردی برای انجام این تزیینات برویم تا از این طریق بتوانیم بهترین فضا را در راهروها و ورودی‌های منزل ایجاد نماییم.

روش های کاربردی برای تزیین راهروهای منزل
روش های کاربردی برای تزیین راهروهای منزل

در ادامه راهکارهایی را ملاحظه می‌فرمایید که نقش اصلی را در دکوراسیون راهرو دارند و می‌توان با به کارگیری آن‌ها فضایی فوق العاده زیبا و دلنشین در راهروهای ساده ایجاد نمود.

 

استفاده از فرش

هرگز کف راهروی خانه را هر چقدر هم که طول آن کوتاه باشد خالی نگذارید. حتما از یک فرش یا گلیم مناسب که دارای رنگی گرم و انرژی بخش است، استفاده کنید. انتخاب رنگ‌های گرم و صمیمی خودش نوعی خوشامدگویی به مهمانی است که از درب منزل وارد می‌شود و زیبایی دکوراسیون داخلی راهروهای کوچک را دوچندان می‌کند. همچنین استفاده از مدل فرش‌های مناسب و زیبا اولین اقدامی است که برای زیبایی بخشیدن به راهروهای منزل می‌توانید انجام دهید. بدین منظور فرش‌هایی با بافت زیبا و رنگ‌های مناسب انتخاب کنید. سعی کنید بخش از کف راهرو را با آن بپوشانید. مشاهده خواهید نمود که راهروی شما روح تازه ایی گرفته است و از حالت یکنواختی و سردی خارج می‌شود.

 

استفاده از آینه و کنسول در راهروی ورودی منزل

اگر قسمت ورودی خانه شما تاریک است که اکثر در آپارتمان‌ها اینگونه است. قرار دادن یک آینه شیک و با اندازه مناسب به روشن کردن و دلباز نشان دادن فضا کمک بسزایی خواهد کرد. بخصوص اگر با کمبود پنجره و نور طبیعی در منزل خود روبرو هستید اینکار می‌تواند بی‌نهایت تاثیرگذار باشد. اگر هم خوش شانس هستید و در قسمت ورودی خانه از پنجره ای مناسب بهره می‌برید، می‌توانید از این فرصت به نحو احسنت استفاده کرده و با قرار دادن یک آینه بزرگ و قدی زیبایی این قسمت از خانه را چند برابر افزایش بدهید.

بخوانید ...
ترندهای سرویس بهداشتی در سال ۲۰۲۱ چیست؟
استفاده از آینه و کنسول در راهروی ورودی منزل
استفاده از آینه و کنسول در راهروی ورودی منزل

چنین چیدمان‌هایی در ورودی خانه بیشتر مناسب فضاهایی با طراحی مدرن و معاصر هستند. اما در خانه کلاسیک و سنتی هم می‌توانید با قرار دادن آینه‌های پر نقش و نگار و با جزئیات زیاد این کار را به زیباترین صورت انجام دهید. بنابراین برای تزیین راهروی ورودی در دکوراسیون منزل وجود یک آینه قدی در راهرو الزامی است. هر کسی علاقه مند است که هنگام خروج از خانه خودش را برانداز کند. اما می‌توانید در کنار آینه قدی بزرگی که به دیوار نصب کرده‌اید و یا میز کنسولی که در گوشه‌ای از راهرو قرار داده‌اید از چند آینه کوچک که کنار یکدیگر روی دیوار نصب شده‌اند هم برای تزیین فضای دکوراسیون داخلی راهرو مذکور استفاده کنید.

 

گل و گیاه در راهرو

گیاهان و گلدان‌ها هر قسمتی از خانه که باشند زیبایی و انرژی را به آنجا می‌آورند. پس برای راهروهای باریک هم نیاز است به سراغ این عناصر زیبا برویم. اگر فضای کافی برای قرار دادن گلدان ندارید می‌توانید از گلدان‌های کوچک دیواری که گیاهان آویز تزیینی در آن‌ها قرار می‌گیرند، استفاده کنید. در هر صورت باید هر طور شده جایی برای گل‌ها در دکوراسیون داخلی این فضای کوچک باز کنید.

 

تابلوهای تزیینی و مجسمه‌های کوچک

یکی از روش های دیگری که برای تزیین راهروی ورودی در دکوراسیون منزل می‌توان به کار برد استفاده از تابلوها می‌باشد. خوشبختانه این وسیله تزیینی در اندازه‌های بسیار متنوع و طرح‌های زیادی در بازار موجود است.

تابلوهای تزیینی و مجسمه‌های کوچک
تابلوهای تزیینی و مجسمه‌های کوچک

باید حواستان باشد این وسایل را در اندازه‌های خیلی بزرگ انتخاب نکنید که کوچکی فضای راهرو را در چشم بیننده پر رنگ کند. ترجیحا از تابلوهای کوچک با موضوعات طبیعت استفاده کنید.

بخوانید ...
دکوراسیون نشیمن کلاسیک و نکات طراحی آن

 

نورپردازی مناسب راهروی ورودی

ورودی و راهرو در هر جایی معمولا بسیار مهم و حائز اهمیت است. افرادی که طراحی داخلی انجام می‌دهند، به این مورد بیشتر توجه می‌کنند. راهرو معمولا مغز خانه محسوب می‌شود، اتاق‌ها را به یکدیگر و به اتاق مهمان متصل می‌کند. در نتیجه مهمانان توجه ویژه ای به آن دارند و باعث می‌شود که قسمت‌های دیگر منزل هم بهتر به نظر برسند. شاید تاثیر نورپردازی از هر چیز دیگری بیشتر باشد. با یک نورپردازی درست می‌توان فضا را بزرگ‌تر از اندازه واقعی آن نشان داد و اگر نورپردازی صحیح نباشد فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهد. برای راهروهای باریک می‌توانید از ریسه‌های تزیینی، لامپ‌های هالوژن و یا لوسترهای خاص و کوچک استفاده کنید. حتما طوری طراحی کنید که نور به اندازه کافی باشد تا از دلگیر شدن فضا جلوگیری کند.