چرخه رنگ ها
04
آوریل

چرخه رنگ ها و تاثیر ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی

چرخه رنگ ها و رنگ های اصلی این چرخ

با توجه به نظریه رنگ‌ها برخی رنگ ها در چرخه رنگ ها هستند و بقیه در زیر مجموعه آن واقع می‌شوند. چرا رنگ آبی و زرد ترکیب رنگی خوبی را ایجاد می‌کند؟ چه چیزی از سبز و قرمز زوج جذابی می‌سازد؟
رنگ بخش مهمی از زندگی روزمره‌ی ماست که حتی لحظه‌ای نمی‌توان زندگی را بدون آن تصور کرد. رنگ‌ها بیانگر احساسات ما بوده و به زندگی ما روح می‌دهد و در مسیر زندگی‌مان تاثیرگذار هستند. هنگامی کسی ضعیف و بیمار شده است به او می‌گویید که رنگش زرد شده است. یا وقتی از شما اشتباهی سر می‌زند از خجالت سرخ می‌شوید. در تمامی این موارد رنگ‌ها تبدیل به زبانی می‌شوند که ما از طریق آن به بیان احساسات خود می‌پردازیم. نیازی به گفتن نیست اما رنگ‌ها نقش مهمی در زندگی ما ایفا می‌کنند و بر ادراک و رفتار ما عمیقاً تاثیر گذارند.

 

نحوه استفاده از چرخه رنگ ها

یکی از علایق هنرمندان و طراحان، ساختن رنگ است. دوازده نوع طیف رنگ در چرخه رنگ ها وجود دارد که شامل سه رنگ اصلی، سه رنگ فرعی و شش رنگ ترکیبی است. سه رنگ اصلی قرمز، آبی و زرد بوده که این رنگ‌ها خالص‌اند و شما قادر نخواهید بود آنها را از ترکیب رنگ‌های دیگر ایجاد کنید. سایر رنگ‌ها از ترکیب این سه رنگ اصلی ایجاد می‌شوند. سه رنگ فرعی نارنجی، سبز و بنفش است و آنها بین رنگ‌های اصلی به طور مرتب قرار گرفته‌اند.

جرخ رنگ و زیر مجموعه‌های رنگ‌ها
چرخ رنگ

 

وقتی دو رنگ با هم ترکیب می‌شود رنگ‌های فرعی بوجود می‌آید. بعد از ترکیب رنگ‌های اصلی و فرعی، رنگ‌هایی بوجود می‌آید که انعکاس کمتری نسبت به رنگ‌های اصلی و فرعی دارد.

بخوانید ...
رنگ و نور مناسب برای طراحی داخلی

 

استفاده از چرخه رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

چرخه رنگ ها به شما کمک می‌کند که رنگ‌ها را با هم ترکیب کنید و رنگ دلخواه‌تان را با مقادیر متفاوت بدست آورید. این مسئله در ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی بسیار موثر است. چهار نوع طرح رنگی مشترک داریم تک رنگ، مشابه، متضاد و تکمیلی در ادامه به اختصار توضیحی در این خصوص خواهیم داد.

 

طرح تک رنگ

در این طرح از یک رنگ استفاده می‌شود که شما می‌توانید با اضافه کردن اندکی رنگ سیاه یا سفید آن را تیره‌تر و یا روشن‌تر کنید. مانند آبی کم رنگ، آبی آسمانی و یا آبی نفتی.

 

طرح مشابه

برای ایجاد محیطی آرامش بخش و رنگارنگ می‌توان از رنگ‌هایی که در یک طرف چرخه رنگ ها قرار دارد مانند نارنجی، زرد و سبز استفاده کرد.

چرخ رنگ
چرخ رنگ

طرح متضاد

برای ایجاد رنگی که به فضا تعادل ببخشد، از رنگ‌ها به طور مساوی استفاده می‌کنند، مانند آبی که از ترکیب سبز و قرمز و نارنجی که از ترکیب بنفش و زرد بدست می‌آید.

 

طرح تکمیلی

این طرح رنگی‌ترین و در عین حال ساده‌ترین طرح است. با استفاده از دو رنگ مخالف در چرخه رنگ ها مانند آبی و نارنجی می‌توان تضمین کرد که فضای انرژی بخش در اتاق ایجاد می‌شود.

روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون

رنگ‌ها می‌توانند بیانگر احساسات درونی و خلق و خوی ما باشند. به عنوان مثال سبزها تمایل دارند تا آرام باشند، در حالیکه زردها پر انرژی هستند. قرمزها پرشور و جسورند، اما صورتی شیرین و ظریف است، آبی‌ها آرام و ساکت‌اند، نارنجی گرم و دوستانه و بنفش یک رنگ واقعا پیچیده است. رنگ‌ها به دلیل اتصال گرم یا سرد در نظر گرفته می‌شوند. در ذهن ما قرمز، نارنجی و زرد گرم است بدلیل اینکه با گرمای خورشید و آتش را مقایسه می‌کنیم. آبی، سبز و بنفش به دلیل ارتباط آنها با آب، آسمان، شاخ و برگ سرد است. وقتی یک پالت رنگ ایجاد می‌کنید توجه داشته باشید که طرح شما هرگز نباید کاملا از رنگ‌های گرم و یا رنگ‌های سرد باشد. اجازه بدهید یکی از آن‌ها تسلط پیدا کند و تُن کلی اتاق را تنظیم کند.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون آرت دکو چیست؟