دکوراسیون اتاق نوجوان و هرآنچه قبل از دکوراسیون باید بدانید!
10
سپتامبر

دکوراسیون اتاق نوجوان و هرآنچه قبل از دکوراسیون باید بدانید!

دکوراسیون اتاق نوجوان

در این مقاله از خشت بنا می‌خواهیم درباره دکوراسیون اتاق نوجوان صحبت کنیم با ما همراه باشید. با تغییر و تحولات گسترده ای که در علم دکوراسیون داخلی و طراحی چیدمان منزل در سالیان گذشته به وقوع پیوسته است، قاعدتا باید شاهد این مسئله باشیم که تمام بخش‌های تشکیل دهنده یک خانه، اصول و قواعد جداگانه ای را برای رسیدن به بهترین حالت ایده آل داشته باشند. در هر خانه، اتاق نشیمن، آشپزخانه و اتاق خواب‌ها مهم ترین اعضای تشکیل دهنده دکوراسیون داخلی هستند. اتاق خواب یک منزل می‌تواند شکل‌های گوناگونی داشته باشد. اتاق خواب، محلی برای زندگی و استراحت اعضای بزرگ خانه است. در برخی خانه‌ها کودکان کوچک وجود داشته و اتاق خواب، محلی برای بازی، رشد و ترقی آن‌ها به حساب می‌رود.

دکوراسیون اتاق نوجوان
دکوراسیون اتاق نوجوان

برخی از خانواده‌ها دارای فرزندان نوجوان دختر و پسر هستند که اتاق خواب آن‌ها، محلی برای استراحت، مطالعه و گوشه ای برای خلوت شخصی آن‌ها می‌باشد. طراحی اتاق نوجوان، اهمیت زیادی در زندگی روزمره آن‌ها دارد. در طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان توصیه می‌شود قبل از هر چیز شخصیت نوجوان و نیازهای او را در نظر بگیرید یک نوجوان به طور کلی نیاز زیادی به معاشرت با دوستان همسن خود دارد و نیاز دارد که در جایی بنشیند و مدت‌ها با دوست خود صحبت کند در این میان از تاثیر فضای مجازی و وجود کامپیوتر نیز نباید غافل شد پس فضایی برای قرار دادن میز کامپیوتر لازم است یک نوجوان برای درس خواندن و مطالعه کردن به فضایی احتیاج دارد که حس مطالعه او را برانگیخته کند. پس بهتر است با در نظر گرفتن نیازهای او قبل از طراحی، بهترین و مناسب‌ترین دکوراسیون را برای فرزند خود طراحی کنیم.

بخوانید ...
چیدمان آشپزخانه و نکات کاربردی در آن

 

نکات مهم دکوراسیون اتاق نوجوان

تغییر دکوراسیون می‌واند چالش برانگیز باشد، اما انجام شدنی است. در حقیقت، با کمی راهنمایی، دکوراسیون اتاق خواب نوجوان توانایی نادری را برای ترکیب همه جنبه‌های زندگی فراهم می‌کند. نوجوانان به عنوان فردی مستقل ظاهر می‌شوند و خود را ابراز می‌کنند. نوجوانان به طور معمول آماده لوسترهای کریستالی نیستند. در زیر برخی نکات مهم دکوراسیون اتاق نوجوان را خواهیم گفت.

 

اتاق خواب چند منظوره

یکی از نکاتی که درباره دکوراسیون اتاق خواب نوجوان باید دقت داشته باشید این است که، اتاق خواب یک نوجوان فراتر از یک فضای خوب و آرام برای خوابیدن است.

اتاق خواب چند منظوره
اتاق خواب چند منظوره

همانطور که می‌دانید نوجوانان دوست دارند که مستقل باشند و از آن جا که آن‌ها در این دوره از زندگی خود، شروع به کاوش می‌کنند، داشتن اتاقی که بتوانند در آن قرار بگیرند، درس بخوانند، آرامش داشته و یا با دوستان خود سرگرم شوند، تقریبا به اندازه خواب آن‌ها اهمیت دارد. اتاق نوجوان اتاقی برای ابراز وجود او است.

 

روشنایی استراتژیک

صرف نظر از نور کلی اتاقخواب نوجوان شما می‌خواهید واقعاً در نظر بگیرید که، نوجوان شما به نور اضافی برای کجا نیاز دارد. البته یک چراغ مطالعه روی میز، یا آباژور نزدیک تخت ایده خوبی برای نوجوان است که عاشق خواندن قبل از خوابیدن است.

 

استفاده از ترکیب های پررنگ از نکات دکوراسیون اتاق نوجوان

رنگ‌های سفید و مشکی از ترکیب رنگ‌های شیک و جذاب هر اتاقی مخصوصاً اتاق خواب پسرانه نوجوان است. برای کاربرد این دو رنگ در کنار هم، توصیه من به شما غلبه رنگ سفید بر مشکی است، به ویژه اگر اتاق خوابی نورگیر ندارید. با کاربرد بیشتر رنگ سفید، اتاق خواب را بزرگتر و روشن تر نشان می‌دهید. اینکه رنگ سفید و مشکی را در کدام اجزا یا وسیله اتاق خواب به کار ببرید، به ذوق و سلیقه خودتان بستگی دارد. رنگ طوسی روشن با رنگ‌های قرمز، نارنجی، سبز پررنگ، یشمی، سورمه ای، خردلی، زرشکی، بادمجانی، بسیار عالی می‌شود. ترکیب رنگ‌های طوسی ذغالی با آبی کمرنگ، سفید، قرمز، سبز کمرنگ، کرمی، جز بهترین ترکیب رنگ‌های طوسی ذغالی یا تیره هستند.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون داخلی ایتالیایی چیست؟ ویژگی های این سبک
استفاده از ترکیب های پررنگ از نکات دکوراسیون اتاق نوجوان
استفاده از ترکیب های پررنگ از نکات دکوراسیون اتاق نوجوان

نارنجی و کرمی، نارنجی و سفید، نارنجی و مشکی، نارنجی و قهوه ای، نارنجی و سورمه ای، نارنجی و آبی، نارنجی و یشمی و نارنجی و طوسی، ترکیب‌هایی عالی و جذاب برای اتاق پسرهای نوجوان هستند. شما می‌توانید برای رنگ اجزای بزرگتر مانند پرده اتاق خواب و فرش یا موکت از رنگ ملایم تر مانند سفید یا کرمی و برای وسایل کوچکتری مانند بالش یا کوسن و لوازم دکوری از نارنجی استفاده کنید.

 

استفاده از قفسه بندی زیاد

یکی از بهترین ترفندها برای استفاده بهینه از فضا قاب کردن اطراف تخت با قفسه‌ها است. قفسه بندی دیوار پشت تخت یکی از روش‌های فوق العاده کاربردی در طراحی اتاق خواب کوچک نوجوان شما است. به این ترتیب فضای مناسب برای جاسازی و نگهداری بسیاری از وسایل برای او فراهم می‌کنید. در این مورد حتما باید قفسه بندی‌ها را هماهنگ و هم جنس تختخواب انتخاب کنید.

استفاده از قفسه بندی زیاد
استفاده از قفسه بندی زیاد

این کمدهای سفارشی در واقع کار میزهای پاتختی را هم انجام می‌دهند.

 

استفاده از تختخواب های کشوداراز نکات دکوراسیون اتاق نوجوان

داشتن کشو و کمد پارامتری مهم و کاربردی برای فضاهای کوچک است. در واقع وجود کشو به شما این امکان را می‌دهد که بیشتر از چیزی که مد نظرتان است از فضای موجود در اتاق استفاده کنید. به این منظور داشتن یک تخت خواب کشودار راه‌حلی خوب برای اتاق خواب محسوب می‌شود. راه‌های بی‌شمار و زیادی وجود دارد که شما بتوانید از فضایی که تخت خواب در آن قرار دارد و گاها استفاده‌ای از آن نمی‌شود، بهترین استفاده را کنید. در واقع بسته به نوع تخت خواب، قفسه بندی و محل قرار گرفتن کشوها می‌تواند متفاوت باشد.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون داخلی گلم چیست؟

استفاده از تخت خواب کشودار بهترین راه حل برای استفاده از فضاهای اتاق خواب نوجوان است. اگر فضای کافی برای قرار دادن کمد در اتاق ندارید می‌توانید از تختخواب‌های کشودار استفاده کنید یا تختخواب ساده نوجوان خود را به یک تخت کشودار تبدیل کنید. آن‌ها بدون آنکه فضای اضافه ای را اشغال کنند دست شما را برای جاسازی وسایل باز می‌گذارند. به این ترتیب نوجوان شما فضای کافی برای جا دادن وسایل خود خواهد داشت.

 

طراحی فضای کاری در کنار تختخواب

با طراحی یک فضای پلکانی مثل تخت خواب‌های لافت می‌توانید یک فضای کاری برای نوجوان خود فراهم کنید. طراحی چنین فضای متفاوتی اتاق خواب نوجوان را واقعا جادارتر نشان می‌دهد. برای استفاده بهینه از فضا می‌توانید روی دیوار بالای تخت از شلف‌های دیواری استفاده کنید. قرار دادن میزتان به طرف دیوار یا پنجره یک حرکت هوشمندانه است. وقتی کودکان و نوجوانان به نخت خواب باشد، در حین کار کمتر حواسشان به سمت داشتن یک خواب شیرین پرت می‌شود.

طراحی فضای کاری در کنار تختخواب
طراحی فضای کاری در کنار تختخواب

میزهای سه پایه زیبا به نظر می‌رسند و برای فضاهای بزرگ مناسب هستند، اما به اندازه سایر میزها کشو و کمد ندارند. اگر بیشتر طرح‌ها یا اسناد کاری روی سیستم ذخیره می‌شوند، پس احتمالا به فضای دیگری نیاز ندارید و به راحتی می‌توانید از این میزها استفاده کنید.