هوشمند سازی ویلا و کاربرد آن در ویلا
04
آگوست

هوشمند سازی ویلا و کاربرد آن در ویلا

هوشمند سازی ویلا

می‌‌توان گفت امنیت ویلا چیزی است که افراد به آن نیاز ویژه ای دارند. زیرا با وجود اینکه معمولاً ویلا ها برای استفاده چند ماه در سال می‌باشد، باید در فصولی که کسی در آن جا زندگی نمی‌کند، امنیت آن را به صورت کامل حفظ نمود. این عوامل در حال حاضر با هوشمند سازی ویلا امکان پذیر شده که فرد می‌تواند ویلای خود را در حالی که کیلومترها با ویلا فاصله دارد و در شهر دیگر زندگی می‌کند مدیریت نماید. در ادامه مطلب از سایت خشت بنا با ما همراه باشید تا با کاربرد هوشمند سازی ویلا آشنا شوید.

 

سناریو هوشمند در ویلا

تصور کنید تصمیم می‌گیرید در ویلای خود برای تولد یکی از عزیزانتان او را سورپرایز کنید، به سادگی از طریق لمس یک دکمه در تلفن هوشمند خود شرایط ویلا آماده مراسم تولد خواهد شد. مثلا سیستم سرمایش یا گرمایش شما روشن می‌شود و دمای متعادل را فراهم می‌کند، نورپردازی خاصی در محیط اجرا می‌شود، آب استخر گرم می‌شود و روکش آن باز می‌گردد.

سناریو هوشمند در ویلا
سناریو هوشمند در ویلا

گیاهان آبیاری می‌شوند، یخچال روشن می‌شود و سرمای لازم را پیدا می‌کند، چای ساز دقایقی قبل از رسیدن شما روشن می‌شود و به محض ورود شما درها باز شده و موزیک دلخواه شما به صورت خودکار همزمان با رقص نور و نورپردازی ساختمان پخش می‌شوند. همه اینها فقط با یک لمس جادویی!!!

 

مزایای هوشمند سازی ویلا

از مزایای هوشمند سازی ویلا هرچه بگوییم کم است. هوشمند سازی ویلا باعث افزایش رفاه و آسایش انسان امروزی با برداشتن بارهای اضافی از دوش آن می‌شود. امروزه انسان دغدغه‌ها و مشغله‌های بسیاری را متحمل می‌شود که هوشمند سازی خانه قسمتی از این مشغله را کمرنگ می‌کند و به کمک او می‌آید. به موجب هوشمند سازی خانه و ویلا افرادی که در آنجا زندگی می‌کنند قادر خواهد بود تمامی قسمت‌های ساختمان را از راه دور کنترل کنند و به تمامی امور آن نظارت داشته باشند.

بخوانید ...
طراحی دکوراسیون کافه ها برای داشتن کافه ای زیبا و مدرن
مزایا
مزایا

برای مثال شخص می‌تواند در ساعت مشخصی سیستم آبیاری باغ را قطع و یا وصل کند که این از دیگر مزایای هوشمند سازی ساختمان در باب صرفه جویی انرژی (آب) است. از مهمترین مزایای هوشمند سازی ویلا صرفه جویی در مصرف انرژی است. برای مثال اگر فرد در ساختمان حضور نداشته باشد، ویلای هوشمند فرمان‌هایی از بابت قطع سیستم گرمایشی و یا سرمایشی به کنترل کننده مرکزی ارسال می‌کند. هوشمند سازی باعث صرفه جویی در وقت گران بها شما نیز می‌شود.

 

سیستم هوشمند سازی ویلا چه کاربردهایی دارد

این سیستم‌های هوشمند که با هدف مدیریت ویلا و دیگر ساختمان‌ها روی کار آمده‌اند به اختصار BMS نوشته می‌شوند، سیستم‌هایی که به شما کمک می‌کنند ویلا را از راه دور کنترل کنید و امنیتش را رصد نمایید. کارکرد چنین دستگاه‌هایی وابسته به یک کنترلر است، کنترلی که فعالیتش را مدیون اینترنت است. این کنترلر از تلفیق چند سخت افزار حاصل شده و از طریق نرم افزاری قدرتمند ایفای نقش می‌کند.

 کاربردهای سیستم هوشمند
کاربردهای سیستم هوشمند

اگر بخواهیم مسئله را شفاف‌تر تشریح کنیم باید بگوییم تمام هماهنگی‌ها از طریق یک واحد کنترل مرکزی صورت می‌گیرد که چنین واحدی عموما یک رایانه است، شما به عنوان صاحب ویلا امور را از قاب تلفن هوشمندتان مدیریت خواهید کرد. تلفن شما فرامین را به واحد مرکزی می‌فرستد و این واحد کنترلی کاملا دقیق فرامین را اجرایی می‌کند. سیستم BMS برای انجام فعالیت‌هایش نیازمند ارتباط با دوربین‌ها و سنسورهای متعددی است که در جای جای ویلا به کار گرفته می‌شوند.

 

امکانات

سیستم‌های الکتریکی و روشنایی بخش عمده ای از امکانات رفاهی خانه و ویلا را شکل می‌دهد. چرا که اکثر فعالیت‌ها و سرگرمی‌هایی که انسان امروزی با آن سروکار دارد وابسته به انرژی الکتریکی است. ایجاد ناهماهنگی در مصرف انرژی الکتریکی و عدم صرفه جویی در مصرف آن باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود. هوشمند سازی این مشکل را به طور کلی حل کرده است.

بخوانید ...
بازسازی ساختمان اداری و اصول آن

یک خانه و ویلا هوشمند سیستم‌های الکتریکی و روشنایی ساختمان را در دست می‌گیرد و از مصرف بی رویه انرژی الکتریکی جلوگیری می‌کند. برای مثال به هنگامی که خانه و یا قسمتی از خانه خالی از سکنه باشد خانه به صورت خودکار روشنایی آن قسمت را خاموش و یا شدت آن را کم می‌کند. تنظیم میزان مصرف و کنترل این سیستم توسط خود شخص و با گوشی موبایل نیز ممکن است. هوشمند سازی خانه و ویلا امکان کنترل هوشمند انواع کرکره و پرده برقی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

امکانات
امکانات

کاربر می‌تواند به وسیله ریموت و یا با استفاده از گوشی موبایل آن هم از راه دور میزان نور ورودی به خانه از طریق پرده و یا کرکره را کنترل کند. سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه و ویلا نیز قابل کنترل و تنظیم از طریق هوشمند سازی است. این سیستم با توجه به علاقه شخصی فرد و نسبت به آنچه که توسط کاربر تنظیم شده است شروع به ارسال فرامین از جمله تنظیم، خاموش و یا روشن کردن سیستم گرمایشی و یا سرمایشی می‌شود. هوشمند سازی خانه و ویلا تنها به داخل خانه ختم نمی‌شود. سیستم آبیاری باغ و باغچه نیز توسط سیستم هوشمند سازی خانه قابل کنترل است. زمان آبیاری و قطع آن را می‌بایستی از قبل از روی سیستم کنترل کننده ی مرکزی تنظیم کنید تا در زمان مقرر سیستم آماده به کار شود.

 

سخن پایانی

تهیه سیستم هوشمند ویلا بی‌تردید با هزینه‌هایی همراه است اما اگر مزایای استفاده از این نوع سیستم و میزان هزینه پرداختی را در دو کفه ترازو بگذاریم بی‌تردید امنیت سنگین‌تر خواهد بود. به رغم این که برخی افراد هوشمندسازی ویلا را نوعی تجمل گرایی قلمداد می‌کنند و آن را غیرضروری می‌خوانند باید بگوییم استفاده از تکنولوژی جز منفعت چیزی نیست. سیستم هوشمند ویلا امنیت ویلا را تضمین می‌کند، آرامش را به شما هدیه می‌دهد و صرفه جویی در انرژی و سوخت را به همراه می‌آورد.

بخوانید ...
پلاستر ساختمان چیست؟ معرفی انواع آن