آشپزخانه کوجک
05
فوریه

آشپزخانه کوچک؛ ترفندهای دکوراسیون آشپزخانه کوچک

آشپزخانه کوچک و ترفندهای طراحی

 اخیرا موجی در طراحی داخلی به راه افتاده است که متاثر از سری کتاب‌های سارا سوزانکا ما را به خرید خانه‌های کوچک سوق می‌دهند. اما آیا مشکل همسران ما با یک آشپزخانه کوچک قابل حل است؟ بیش از یک دهه پیش، سوزان سوزانکا با یک پیام فریبنده ساده، انقلابی را در طراحی داخلی خانه شروع کرد: ساخت بهتر، نه بزرگ‌تر. در حال حاضر، این گزاره الهام بخش میلیون‌ها نفر از صاحب خانه‌ها و طراحان حرفه‌ای است. طرح پیشنهادی سوزان بر کیفیت بیش از اندازه تاکید می‌کند تا یک طرح طبقه بندی شده برای شیوه زندگی غیر رسمی امروز ایجاد کند.

نویسنده کتاب The Not So Big House Collection، این ایده‌های پیشگامانه را به اجرا درآورد، و ۲۵ خانه منحصر به فرد را با توجه به این اصول طراحی کرد. این مجموعه قابل توجه می‌تواند به هرکسی کمک کند که خانه‌ای بر مبنای راحتی، زیبایی و سطح بالایی از جزئیات بدون توجه به اینکه چقدر کوچک است، طراحی کند.

 

کوچک، بزرگِ جدید است

ما به هیچ عنوان قصد انتشار بیانیه‌ای در ستودن خواص یک آشپزخانه کوچک نداریم، اما چه اتفاقی افتاده است که ادعا می‌کنیم آشپزخانه‌های کوچک می‌توانند گاهی فوق‌العاده باشند؟

آشپزخانه کوچک
آشپزخانه بدون دیوار

استفاده و طراحی داخلی آشپزخانه‌هایی اندازه‌ی زمین فوتبال با یک جزیره (یک پیشخوان مستقل که جدا از دیگر کابینت‌ها و پیشخوان‌ها در میانه‌ی فضای آشپزخانه تعبیه می‌شود) در دهه‌ی ۹۰ میلادی رونق گرفت. با اینحال کسی منکر این قضیه نیست که آشپزخانه‌های بزرگ مشکلاتی بزرگ هم دارند.

 

امتیازهای یک آشپزخانه کوچک

به جای اینکه از معایب آشپزخانه بزرگ صحبت کنیم، بگذارید فراری رو به جلو داشته باشیم و جنبه‌های مثبت داشتن یک آشپزخانه کوچک را ببینیم:

بخوانید ...
کاغذ دیواری اتاق؛ مزایا و معایب کاغذ دیواری

طراحی کارآمد و قوی‌تر برای ایجاد یک فضای کاربر پسند.
خرید اقلام کمتر اما با کیفیت بیشتر.
سردرگمی کمتر در پروسه طراحی آشپزخانه. زیرا شما برای یک آشپزخانه کوچک طرح‌های قابل اجرای کمتری برای انتخاب کردن خواهید داشت.
داشتن فضای بیشتر برای زندگی. زیرا شما فرصت خواهید داشت یک اتاق نشیمن بزرگ‌تر داشته باشید و حتی اتاقی را برای مطالعه طراحی کنید.

 

آشپزخانه کوچک، فشرده و حساس

طیف وسیعی از گزینه‌ها برای طراحی یک آشپزخانه کوچک وجود ندارد. اما این صرفا یک مشکل نیست بلکه مزیتی است برای استفاده حداکثری از فضای آن و کمتر کردن فضای مرده. فراموش نکنید فضای باز کف آشپزخانه و داشتن سقفی بلند، به نوبه‌ی خود عالیست، اما در طبخ یک تخم مرغ به شما کمکی نمی‌کنند.

 

طراحی آشپزخانه به سبک گنجه‌ای

آشپزخانه سبک گنجه‌ای محبوب‌ترین طرح آشپزخانه کوچک است. مانند تصویر بالا، خدمات (ظرفشویی، اجاق گاز، سینک، و غیره) در یک منطقه کوچک خوشه بندی می‌شوند.

آشپزخانه گنجه ای
آشپزخانه گنجه ای

کابینت‌هایی بالا و پایین تعبیه شده و اندازه سینک برای داشتن کانتر مناسب، کوچک انتخاب می‌شود. با این طراحی می‌توان یک آشپزخانه‌ی ۸ متری را به بهترین شکل استفاده کرد.

 

چیدمان یک دیواری آشپزخانه

اکثر صاحب خانه‌ها از طرح آشپزخانه یک دیوار را برای رفع نیازهایشان استفاده می‌کنند. اساسا، این نیمی از طرح آشپزخانه گنجه‌ای است با تعداد کابینت کمتر. بکار بردن این طرح اما شاید به معنی چشم‌پوشی از خدمات دوست داشتنی ماشین ظرفشویی باشد.

 

چند پیشنهاد ساده برای نجات از یک آشپزخانه کوچک

از آنجا که فضای وسیع و بی حد و حصر یک آشپزخانه بزرگ را ندارید، باید در طراحی خود کمی اقتصادی‌تر رفتار کنید. این نوع طراحی نه تنها سخت نخواهد بود بلکه شما را با تجربیات جالبی روبرو می‌سازد. ابتدا، سرویس‌های مشابه آشپزخانه را به هم نزدیک کنید. ماشین‌های ظرفشویی باید در نزدیکی مناطق تامین آب و تخلیه (به عنوان مثال، سینک‌ها) باشند. یخچال با یخ ساز اتوماتیک هم به آب نیاز دارد. به جای گسترش کابینت آشپزخانه،، فضایی برای میز کوچک غذاخوری درنظر بگیرید تا در این آشپزخانه کوچک احساس تنگی نفس نکنید.

بخوانید ...
اشتباهات رایج در چیدمان که بهتر است رعایت شوند!
طراحی آشپزخانه با یک دیوار - آشپزخانه کوچک
آشپزخانه کوچک و کاربردی

درک کنید که جزایر آشپزخانه همیشه به آن اندازه که تصور می‌شود مفید نیستند. سعی کنید آشپزخانه خود را به گونه‌ای طراحی کنید که فاقد یک جزیره باشد. در اغلب آشپزخانه‌ها فضای بالای کابینت‌ها باز و به اصطلاح یک فضای پرت است. هرچند این مساله باعث ایجاد احساس راحتی بیشتری در شما می‌شود اما این طراحی متناسب یک آشپزخانه بزرگ و لوکس است و شما نمی‌توانید در آشپزخانه کوچک خود به آن بپردازید. پس تا می‌توانید کابینت آشپزخانه را در نزدیکی سقف نصب کنید.

سعی کنید از درب‌های شیشه‌ای برای کابینت‌ها در طراحی یک آشپزخانه کوچک بهره ببرید و همچنین از رنگ‌های خنثی و روشن مثل سفید و خاکستری برای بدنه‌ی کابینت استفاده کنید زیرا رنگ‌های تیره باعث می‌شوند که آشپزخانه کوچک شما سرکوبگر و کوچک‌تر بنظر برسد!