دکوراسیون داخلی منزل کوچک و نکات مهم آن
05
فوریه

دکوراسیون داخلی منزل کوچک و نکات مهم آن

دکوراسیون داخلی منزل کوچک

خانه، واژه‌ای است که شنیدنش آرامش خاصی به همه می‌دهد، دکوراسیون داخلی منزل کوچک و مدرن به این دلیل اهمیت دارد که قرار است ایده‌هایی برای زیباسازی و رفاه بیشتر این مامن امن به ما پیشنهاد دهد. شما قصد دارید تا جایی که ممکن است، از همه فضای خانه خود استفاده نمایید که البته حق دارید. چون فضای خانه شما باید راحتی و آسایش را فراهم کند. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که نباید در خانه ی خود احساس خفگی ایجاد کنید.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک
دکوراسیون داخلی منزل کوچک

همچنین می‌خواهید خانه ی خود را با وسایل کاربردی و تزئینی پر کنید، امادر طراحی دکوراسیون خانه های کوچک توجه به استفاده حداکثری از فضای موجود از اهمیت بالایی برخوردار است. در خانه های کوچک هیچ توجیه قابل قبولی برای به وجود آمدن پرتی نیست. چرا که این بهم ریختگی دقیقا آرامش و آسایش شما را می‌گیرد و تاثیر منفی روی ساکنان خانه بوجود می‌آورد.

 

نکات مهم دکوراسیون منازل کوچک

برای داشتن دکوراسیون منازل کوچک لازم است که نکاتی را رعایت کنید که ما در زیر مهم‌ترین آن‌ها را برای شما خواهیم گفت.

 

استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی منازل کوچک

انعکاسی که آینه ایجاد می‌کند موجب می‌شود خانه بزرگتر به نظر برسد. علاوه بر این، آینه تاثیر بسیاری در نورپردازی منزل نیز دارد. بنابراین برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک تا می‌توانید از آینه استفاده کنید. مثلا یک آینه بزرگ در راهروی ورودی به دیوار بزنید یا از آینه‌های کوچک طرح‌دار به عنوان دکوری استفاده کنید یا یک دیوار را با آینه تراش تزیین کنید. نقش آینه‌ها این است که می‌توانند کمک کنند تا با بازتاب نور در فضا از چند برابر آن استفاده نمایید. آینه‌ها همچنین می‌توانند به بزرگ تر شدن فضا کمک کنند و فضا را بازتر جلوه دهند.

استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی منازل کوچک
استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی منازل کوچک

اگر در فضای خود امکان نصب کردن یک آینه بزرگ روی دیوار را دارید، حتما این کار انجام دهید. اگر دیواری خالی برای نصب آینه بزرگ ندارید، می‌توانید آینه‌ها را بر روی درب کمد دیواری، و یا اینکه اندازه‌های کوچک تر آن را با اشکال زیبا تنها در بخش‌هایی از خانه نصب کنید.

بخوانید ...
اشتباهات رایج در چیدمان که بهتر است رعایت شوند!

 

پرده را بالاتر نصب کنید!

یکی از مهم‌ترین رازها و نکات دکوراسیون خانه کوچک این است که هرچه پرده را به سقف نزدیک‌تر بزنید، سقف خانه بلندتر به نظر می‌رسد. این نکته مهم را هنگام خرید پرده اتاق پذیرایی و یا نصب پرده در نظر داشته باشید. چرا که بزرگتر نشان دادن اتاق پذیرایی که جای پرترددتری نسبت به سایر نقاط خانه است، بسیار پراهمیت است.

 

نورپردازی از نکات دکوراسیون داخلی منزل کوچک

نورپردازی یکی از نکات مهم و اصلی بزرگنمایی فضاهای کوچک می‌باشد، زیرا فضاهای تاریک و کم نور کوچک تر از فضاهایی که پر نور هستند، دیده می‌شود. فضاهای کوچک اغلب به دلیل داشتن پنجره‌های کوچک ممکن است احساس تاریکی ایجاد کنند. با اضافه کردن منابع نور فراوان در هر اتاق، از آشپزخانه تا اتاق خواب، کمبود نور طبیعی را جبران کنید.

نورپردازی از نکات دکوراسیون داخلی منزل کوچک
نورپردازی از نکات دکوراسیون داخلی منزل کوچک

روش های متفاوتی برای ایجاد نورپردازی ایده آل در مکان های مختلف وجود دارد. در اتاق پذیرایی، لوسترها و نورهای مخفی در سقف و دیوارها نقش مهمی در نورپردازی ایفا می‌کنند. نورپردازی دکوراسیون داخلی علاوه بر بخشیدن زیبایی به دکوراسیون منزل به حفظ شادابی میان شما و اطرافیانتان نیز کمک خواهد کرد.

 

 تقارن در دکوراسیون داخلی

در خانه هایی با متراژ کوچک، فقط تعداد معدودی وسیله و المان وجود دارد که می‌توانید در یک فضا قرار دهید و از آن استفاده کنید و لذت ببرید. بنابراین برای دکوراسیون خانه های کوچک قبل از خرید هر چیز و یا استفاده از هرکدام از وسایل مطمئن شوید که همه آن‌ها با هم تناسب دارند. با یک پالت رنگی محدود، سبک، همراه با هارمونی و هماهنگ خانه کوچک خود را چیدمان کنید.

 تقارن در دکوراسیون داخلی
تقارن در دکوراسیون داخلی

یکی از نکات در راستای دکوراسیون منزل کوچک، قرینه سازی است. برای این کار، کافی است وسایل هم‌شکل را روبه‌روی هم قرار دهید. به‌عنوان مثال، در یک اتاق پذیرایی که دو مبل بزرگ وجود دارد، هر دو را روبه‌روی هم قرار دهید. این قرینه شدن، انعکاس هماهنگی در فضا پخش می‌کند که موجب بزرگتر به نظر رسیدن خانه نیز می‌شود. علاوه بر این، تقارن نظمی در اتاق ایجاد می‌کند که تماشای آن ذهن را آرام خواهد کرد.

بخوانید ...
دکوراسیون ایرانی تلفیقی از گذشته و امروز

 

استفاده از وسایل رنگی در دکوراسیون داخلی منزل کوچک

در طراحی دکوراسون داخلی خانه های کوچک از این که بخواهید از وسایل رنگی و طرح‌های متنوع استفاده کنید، نترسید. کوسن‌های رنگی روی مبل بگذارید یا روتختی اتاق خواب را طرحی رنگارنگ انتخاب کنید. رنگ‌های شاد و جذاب می‌توانند یک خانه کوچک و گرفته را شاداب و سرزنده نماید. یک ایده عجیب اما خلاقانه این است که سقف اتاق را رنگی متفاوت از دیوارها بزنید. فراموش نکنید که هر چه رنگ‌های به کار رفته در دکوراسیون یک خانه کوچک روشن‌تر باشد، فضا بزرگتر جلوه می‌کند.

 

استفاده از فرش مناسب

چه فرش، قالیچه و گلیم و یا هرچیز دیگری که استفاده می‌کنید.، مهم نیست. تنها اندازه ی آن مهم است. یک فرش کوچک باعث می‌شود اتاق به همان اندازه کوچک احساس شود. برای دکوراسیون خانه های کوچک انتخاب یک قالیچه با سایز بزرگ که دارای رنگ متناسب با مبل باشد انتخاب صحیح تری برای دکوراسیون است.

استفاده از فرش مناسب
استفاده از فرش مناسب

به این نکته توجه کنید که بزرگی قالیچه و یا فرش نباید زیاد و بیش از حد باشد و باید سایز قالیچه خود را به گونه ای انتخاب کنید که کمی از مبلمان روی فرش یا قالیچه قرار بگیرد و همچنین پشت کاناپه در قسمت عقب از لبه‌های قالیچه بیرون زده باشد.

 

 نور طبیعی در دکوراسیون داخلی منزل کوچک

می‌توانید از کوچک‌ترین پنجره خانه نیز برای بزرگ‌تر نشان دادن خانه کوچک خود استفاده کنید. می‌توانید پرده‌های شفاف‌تری تهیه کنید که نور طبیعی از آن عبور کند و فضای خانه با نور طبیعی خورشید روشن شود یا در طول روز پرده را کنار بزنید و بگذارید کمی پنجره‌ها در دکوراسیون داخلی منزل کوچک نقش ایفا کنند. سعی کنید اگر امکان تغییر و بازسازی در خانه خود را دارید از پنجره‌های بزرگ تر استفاده کنید و سایز پنجره‌ها را تغییر دهید.

بخوانید ...
چیدمان آشپزخانه و نکات کاربردی در آن

 

مبلمان مناسب خانه های کوچک

در فضای کوچک نیازی به استفاده از مبلمان و دکوراسیون به اندازه یک ست کامل نیست. سعی کنید در دکوراسیون خانه های کوچک از مبلمان‌های نیم ست استفاده کنید، یا فقط یک دو نفره با یک تک نفره تهیه کنید. یا حتی می‌توانید از مبلمان معمولی و هنری در مقیاس بزرگ استفاده کنید. از مبلمان‌های بزرگتر اما کمتر استفاده کنید. این کار خانه شما را بزرگتر نشان می‌دهد. اما در صورت استفاده از مبلمان بزرگ حواستان باشد باید در خانه از وسایل کمتری استفاده کنید.

 

 رنگ دیوارها در دکوراسیون داخلی منزل کوچک

در طراحی دکوراسیون خانه های کوچک استفاده از رنگ‌های روشن و شاد از جمله رنگ زرد و سفید، دیزاین داخلی را کمی بزرگتر نشان می‌دهد. دیوارها و کف‌ها را تا جایی که می‌توانید سفید و یا روشن کنید، تا فضای شما روشن تر شود.

 رنگ دیوارها
رنگ دیوارها در دکوراسیون داخلی منزل کوچک

آثار هنری بر روی دیوار سفید جلب توجه می‌کند، اما در عین حال کمترین خرابی و هر گونه عیبی از خود را هم نشان نمی‌دهد. به این ترتیب می‌توانید یک مبلمان رنگی را به کانون اتاق دکوراسیون خانه های کوچک تبدیل کنید. طراحان استفاده از کاغذ دیواری را در خانه های کوچک مجاز می‌دانند، به شرط اینکه از الگو‌های ساده در رنگ‌های تک استفاده شوند تا جذابیت و تغییر را ایجاد کنند.

 

استفاده بهینه از فضا

استفاده‌ بهینه از فضا در خانه‌های کوچک یکی از ضروری‌ترین و مهم‌ترین مواردی است که باید حتما آن را رعایت کرد. زندگی در خانه‌های کوچک سختی‌هایی برای چیدمان دارد و یکی از مواردی که در دکوراسیون داخلی از آن صحبت می‌شود، استفاده بهینه از فضا است، پس باید در نظر داشته باشید که چیدمان خانه‌های کوچک بسیار چالش برانگیز به شمار می‌رود و اگر به‌صورت اصولی دیزاین نشود، خانه‌ فرد دچار شلختگی و به‌هم‌ ریختگی می‌شود. یک طراحی هوشمندانه و اصولی باعث مدیریت فضا و پرهیز از هرج و مرج می‌شود.