27
مه

طراحی اتاق کوچک و نکته هایی برای بزرگنمایی اتاق خواب

استفاده از رنگ‌های روشن در  طراحی اتاق خواب کوچک

یک اتاق خواب کوچک در یک آپارتمان کم متراژ، تصویری تکراری از زندگی در شهرهای بزرگ و پرجمعیت است. اما انسان بازهم متوقف نشده است و با خلاقیت خود توانسته است یا طراحی دکوراسیون داخلی مناس ازآنها، بهترین استفاده را بکند. در زیر به چند مورد از این نمونه خلاقیت‌ها اشاره می‌کنیم. رنگ سفید یک انتخاب خوب برای نقاشی اتاق خواب شماست که فضا را گسترده‌تر نشان می‌دهد. این کار فقدان نور و منابع دیگر آن مانند پنجره را جبران می‌کند. برای فرار از فضای سرد در یک اتاق خواب سفید رنگ می‌توانید از بافت‌هایی با طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت روی ملحفه و بالش خود استفاده نمایید.

 

در کنج اتاق بخوابید

بیشتر تختخواب‌ها برای استفاده در وسط دیوار طراحی شده‌اند که کاربرد آنها در یک اتاق مثلا ۹ متری به معنای خودکشی است. برای از دست ندادن تمام مساحت کف اتاق، تختخواب خود را در کنج دیوارها قرار دهید. بدین شکل یک منطقه‌ی خواب برای خود درست کنید و از خوابیدن در چنین فضایی لذت ببرید.

در طراحی اتاق کوچک از فضای زیر تخت استفاده کنید!

به هنگام خرید تخت باید حواس‌تان به زیرتخت هم باشد! فضای زیر تختخواب حتی اگر چند اینچ با کف اتاق فاصله داشته باشد بسیار برای شما راهگشا خواهد بود.

تختخواب کشودار در اتاق خواب کمجا
هنر چیدمان در اتاق خواب کوچک

شما می‌توانید بخشی از وسایل اضافی یا کاربردی خود را در این قسمت قرار دهید. خرید تختخواب‌های کشودار نیز کمک زیادی به استفاده‌ی بهینه‌ی شما از متراژ کم اتاق‌تان خواهد کرد.

 

پیوستن به مینیمالیسم

هرچه را که دوست دارید در اتاق خواب کوچک خود و کنار تختخواب نگذارید. تمرکز در این فضا بر روی تختخواب است و از وسایل غیرضروری در این فضای کوچک استفاده نکنید. لطفا برای آسایش خودتان هم که شده در این حجم از محیط، مینیمالیسم باشید.

بخوانید ...
چرخه رنگ ها و تاثیر ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی

 

بزرگنمایی و طراحی اتاق خواب کوچک با آینه

اجسام از آنچه که در آینه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند! جمله‌ی بالا اولین جمله‌ای که در سال‌های اخیر بعد از شنیدن کلمه‌ی آینه در ذهن ما نقش می‌بندد ولی در یک اتاق کوچک کاربرد آینه، کمبود فضا را از شما دور می‌کند.

آینه - اتاق خواب کوچک
نقش آینه در اتاق خواب کوچک

آینه‌ها به اتاق خواب شما وسعت می‌دهند و چنانچه در روبروی پنجره قرار بگیرند تامین کننده‌ی نور طبیعی اتاق شما نیز خواهند بود. از یک آینه‌ی قدی در اتاق خواب کوچک خود استفاده کنید.

 

عمودی زندگی کنید

چنانچه ارتفاع سقف اتاق شما مناسب است، یک پلت‌فرم متفاوت انتخاب کنید. تخت خود را در ارتفاع بالاتری قرار داده و از فضای زیر آن برای کتابخانه، میز کار و … استفاده کنید.

تختخواب مرتفع در اتاق خواب کوچک
استفاده از فضای زیر تخت در اتاق خواب کوچک

کاغذ دیواری در طراحی اتاق خواب کوچک

یک اتاق خواب کوچک حتما نیاید خسته کننده هم باشد. از یک کاغذ دیواری با طرح‌های بزرگ بر روی دیوار تاکیدی اتاق خواب‌تان یا دیوار پشت تختخواب خود استفاده کنید. مسلم است که انتخاب یک کاغذ دیواری نامناسب به مصیبت‌های شما در این اتاق خواب کمجا اضافه خواهد کرد اما برعکس آن تاثیر بسزایی بر زیبایی اتاقی خواهد داشت که قرار است در آن آسوده باشید.

 

استفاده خلاقانه با قفسه‌های شناور

قفسه‌های شناور و چندمنظوره که چند سالی است در طراحی داخلی استفاده می‌شوند برای اتاق خواب کوچک و با متراژ کم اثرگذاری قابل توجهی دارند.

طاقچه‌های گچی داخل دیوار درطراحی اتاق خواب کوچک

طاقچه‌ها در ساخت منازل ایرانی تا اواسط دهه ۷۰ شمسی کاربرد داشتند اما کم کم از فضای داخلی آپارتمان‌ها حذف شدند. امروزه و با کمبود فضای داخلی اتاق‌ها، استفاده از فرورفتگی‌های داخل دیوارهای گچی در اتاق خواب کمجا بعنوان یک راه حل استفاده می‌شود. گاهی با استفاده از چوب این فرورفتگی‌های چوبی قاب گرفته می‌شود تا نمای بهتری به دیوار اتاق خواب شما ببخشند.

بخوانید ...
ایده های دکوراسیون چوبی برای طراحی داخلی