سبک روستیک در دکوراسیون داخلی و تمام آنچه که باید بدانید
06
اکتبر

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی و تمام آنچه که باید بدانید

سبک روستیک

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی ماهیت و اساس روستایی دارد که به معنی ساده زیستن، دوری از هر گونه تجملات و زرق و برق و به جای آن پناه آوردن به طبیعت و همگانی با آن است. از دیرباز در همه جوامع انسانی، در هر شهر و دیاری که تمدنی ابتدایی شکل گرفته است؛ این سبک چه خواسته و چه ناخواسته مورد توجه افراد آن دوره قرار گرفته است. از طرفی هم می‌توان به این موضوع اشاره کرد که تنها دلیل ایجاد سبک روستیک یا روستایی در آن دوره و الهام گرفتن و به کارگیری کامل از مواد و متریال طبیعت این بوده که بهترین و ساده ترین و بدیهی ترین شیوه برای ساخت و ساز و آراستن خانه و فضای خود در آن زمان فقط و فقط این راه بوده است.

سبک روستیک
سبک روستیک

به هر حال ایجاد و شکل گیری این سبک هر آنچه که بوده، هنوز هم این سبک به دلیل خلوص نیت و عدم هر گونه زیاده گویی، که تنها نکته مورد اشاره این سبک قرار داشتن نشانه هایی از طبیعت در فضا است؛ نه تنها مورد توجه زمان خود بلکه مورد توجه نسل های مردمان بعد از آن دوره نیز شد که تا کنون با وجود پیشرفت های فراوان بشر در زمینه تکنولوژی و ساختمان سازی، همچنان این سبک پیروان فراوانی را در سراسر جهان با خود به همراه دارد. برای آشنایی بیشتر با سبک روستیک در دکوراسیون داخلی، در این مطلب از سایت خشت بنا تا انتها با ما همراه باشید.

 

ست ‌های سبک روستیک

برای اینکه خانه خود را به سبک دکوراسیون روستیک تغییر دهید باید عوامل طبیعت را وارد خانه کنید. نزدیک کردن خانه به طبیعت مانند این است که از لوازم طبیعی در خانه استفاده شود. مهم نیست خانه‌ای که در ذهن دارید در کنار دریاچه قرار دارد یا در کوهستان، تنها کافی است عواملی که یک خانه را جنگلی می‌کند یا به آن نزدیک می‌کند در خانه قرار گیرد.

بخوانید ...
فضاهای کوچک و دلایلی برای اثبات بهتر بودنشان
ست ‌های سبک روستیک
ست ‌های سبک روستیک

درختان، تنه درختان و حتی چوب ‌های برش خورده آن ‌ها اولین و ابتدایی ‌ترین مواردی هستند که می‌توانند در خانه شما جای گیرند و حس و حال یک خانه روستایی را برای شما پدید آورند. گاهی چیدن یک ست از میز و صندلی تفریحی بیرون منزل و در دکوراسیون تراس یا بالکن نیز همین حال و هوای خانه‌ های روستایی را می‌تواند در ذهن شما تداعی کند.

 

پنل های دیواری چوبی در سبک روستیک

پنل های چوبی که حس زبری و خشن بودن چوب را منتقل می‌کنند برای سبک روستیک مناسب‌اند. برای این که این طبیعی بودن بیشتر خود را نشان بدهد استفاده از دکوراتیوهای خاص را دست کم نگیرید.

پنل های دیواری چوبی در سبک روستیک
پنل های دیواری چوبی در سبک روستیک

اگر در دکوراسیون روستیک تصمیم به رنگ کردن دیوار گرفتید؛ سفید بهترین انتخاب است. تزیین یک دیوار به رنگ سفید، خانه ‌های روستایی نسبتاً خاص تر و مرفه ‌تری را به نمایش گذاشته‌اید. با تزیین دیوار با دکوراتیو ها و قاب عکس ‌های مختلف خانه ای رویایی برای خود خواهید ساخت.

 

دکوری های مناسب برای سبک روستیک

برای این که خانه ای به سبک روستیک داشته باشید، باید لوازم و دکوریجات مناسب آن را خریداری کنید. بنابراین دکوریجاتی را انتخاب کنید که دست ساز و دست بافت باشند.

انتخاب دکوری های مناسب
انتخاب دکوری های مناسب

به یاد داشته باشید همین جزئیات کوچک هستند که به خانه شما حس و حال سبک روستیک را می‌دهند. برای مثال دستگیره های فلزی حکاکی شده به روی درهای چوبی و شیرآلات سنتی در حمام و دستشویی برای این سبک بسیار مناسب هستند.

 

بکار گیری اشیای تغییر کاربری داده شده در سبک روستیک

سبک روستیک تا حد زیادی درباره ی استفاده از چیزهایی است که دارید. درست مانند گذشته، سطل های قدیمی به عنوان سینک، سبدهای سیمی به عنوان تجهیزات روشنایی، جعبه های چوبی به عنوان راه پله.

بخوانید ...
سبک مدرن در دکوراسیون داخلی و رعایت اصول آن
بکار گیری اشیای تغییر کاربری داده شده
بکار گیری اشیای تغییر کاربری داده شده

فضا های داخلی روستیک در بعضی چیزها با سبک صنعتی مشترک هستند. جرأت به خرج دهید و با نورپردازی نامتعارف، آثار هنری و لوازم دکوری بر بعضی نقاط تأکید کنید. ضمنا می‌توانید از هنرهای بومی که خودکفا و دارای جذابیت وطنی هستند، در فضای روستیک خود بهره ببرید.

 

نقش شومینه در سبک روستیک

شومینه‌ها امروزه در خانه‌هایی با سبک مدرن و مینیمال و حتی سنتی نیز نصب و راه اندازی می‌شوند و دارای انواع متفاوتی هستند. برقی، گازی، دیجیتالی و … اما شومینه‌ای که در ذهن طراح سبک دکور روستیک در حال ساخت و پیاده سازی است چیزی فراتر از مواردی است که گفته شد.

انتخاب شومینه
انتخاب شومینه

این شومینه باید حس طبیعی خود را به کسانی که دور تا دور آن نشسته‌اند منتقل کند و گرما بخش آن جمع باشد. پس باید کاملاً طبیعی ساخته شده باشد و کاملاً طبیعی گرما خلق کند. در این صورت شومینه‌ای سنگی که با سوزاندن چوب گرمابخشی می‌کند تنها گزینه برای خانه‌ای روستایی خواهد بود.

 

سقف های چوبی

خانه ‌های روستایی اغلب دارای سقف چوبی با الوارهای موازی و ضربدری هستند. از این طرح می‌توانید برای سبک روستیک در دکوراسیون داخلی استفاده کنید. برای این که خانه شما زیباتر دیده شود و احساس یک خانه با طراحی روز و کمیاب را بدهد بهتر است سقف را با سلول‌های چوبی تزیین کنید.

سقف های چوبی
سقف های چوبی

این کار باعث می‌شود چوب ‌های مقطع و تکه تکه روی سقف خانه، یک نمای طبیعی به خانه بدهد و نتیجه آن نزدیکی محیط داخلی با فضای بیرونی در طبیعت خواهد بود.

بخوانید ...
خانه جادویی؛ شعبده‌ بازی در دکوراسیون داخلی

 

سخن پایانی

برای دکوراسیون سبک روستیک نباید سازه های طبیعی را خیلی دست کاری کنید. به طور مثال میز های چوبی با همان سبک و مدل طبیعی در داخل منزل قرار دهید. آیتم ها با همان رنگ طبیعی و فقط با پروسه، پرداخت، ضد آب و ضد باکتری می‌شوند. رنگ چوب خام بسیار چشم نواز و زیبا خواهد بود. چشم را اذیت نمی‌کند و اغراقی در آن نیست. نوشیدن یک فنجان چای بر روی میز چوب گردوی طبیعی قطعا لذت چای را دو برابر می‌کند. بوی چوب طبیعی بسیار مطبوع می‌باشد.