روف گاردن و هر آنچه که باید درباره آن بدانید
03
نوامبر

روف گاردن و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

روف گاردن چیست؟

سقف، بام یا تراس آپارتمان‌هایی که به وسیله چمن‌ مصنوعی، گیاهان و درختچه‌های متنوع پوشیده شده است در اصطلاح، روف گاردن یا بام باغ نامیده می‌شود. فضای جذاب و دلنشینی که روف گاردن در اختیار شما می‌گذارد، به شما این امکان را می‌دهد تا به جای اینکه با صرف زمان و هزینه به نقاط خوش آب و هوا سفر کنید، هر روز، ساعاتی را در بام باغ خود سپری کنید.

 

نکات مهم در طراحی روف گاردن

در انتخاب لوازم و دکوراتیوها در زمان طراحی روف گاردن علاوه بر زیبایی به ابعاد و همچنین هماهنگ بودن رنگ‌ها دقت کنید. شما به سادگی می‌توانید یک فضای دنج برای صرف چای عصرگاهی و یا شام در محیطی دلباز و سرسبز برای خود و خانواده ایجاد نمایید.

نکات مهم در طراحی روف گاردن
نکات مهم در طراحی روف گاردن

همچنین هنگام طراحی از تمام فضاها استفاده نمایید. شما این امکان را دارید که با استفاده از فلاورباکس‌های چوبی مکانی را برای گلدان‌ها ایجاد کنید و ازهمه‌ی قسمت‌های روف گاردن خود استفاده بهینه کنید.

 

دلایل استفاده از سقف سبز

درست است که شاید فکر کنید روف گاردن‌ها فقط برای زیبایی ساخته شده‌اند، اما در طراحی ساختمان‌ها هر روش تازه‌ای که ابداع می‌شود حتما دلایل و مزیت‌هایی هم دارد. اگر شما در یک شهر شلوغ زندگی می‌کنید، اجرای روف گاردن تا حدی سروصدای اطراف شما را مهار می‌کند و آلودگی هوا را تا حدی کاهش می‌دهد. از طرفی اگر شرایط آب و هوایی شما با کاشت برخی از سبزیجات و صیفی‌جات تطابق داشته باشد می‌توانید از محصولات سالم خودتان استفاده کنید.

دلایل استفاده از سقف سبز

یادتان باشد روف گاردن‌ها عایق‌های محکمی در برابر سرما و گرما هستند. به طوری که در ابتدای فصل سرما ممکن است حتی نیازی به استفاده از وسایل گرمایشی نداشته باشید و در فصل گرما بالعکس. یکی از مهم‌ترین لطف‌هایی که یک سقف سبز در حق ساختمان شما به خرج می‌دهد این است که برخلاف سقف‌های سنتی که از قیر و ایزوگام‌های ساده ساخته می‌شدند، روف گاردن‌ها با جذب گرمای خورشید به جای بازتاب دادن آن، به صورت یک عایق طبیعی برای ساختمان‌ها عمل می‌کنند و در نتیجه هزینه‌های انرژی را تا حد زیادی کم می‌کنند.

بخوانید ...
نمای شیشه ای ساختمان چیست و چه مزایایی دارد؟

 

نکاتی در مورد نورپردازی روف گاردن

طراحی نورپردازی کاربردی در طراحی روف‌گاردن از اهمیت زیادی برخوردار است. شما می‌توانید با طراحی نورپردازی مدرن و مناسب به فضای باغچه‌ای که روی پشت‌بام ایجاد کردید، عمق و حالت دهید.

نورپردازی
نورپردازی

علاوه بر این در هنگام شب نورپردازی مناسب باعث تشخیص آسان راه ورودی و خروجی می‌شود. همچنین اگر دوست دارید فضای احساسی و صمیمی را در بام‌باغ ایجاد کنید، می‌توانید نورپردازی کم‌شدت و لطیفی را در قسمت بالای دیوارها و یا پایین درخت‌ها طراحی کنید.

 

مزایای روف گاردن

۱- اولین و مهم‌ترین مزیت روف گاردن، ایجاد فضایی دلنشین و مطبوع برای کلیه ساکنین ساختمان می‌باشد.

۲- افزایش بی‌رویه شهرنشینی، فعالیت‌های صنعتی و به تبع آن افزایش دمای شهرها سبب ایجاد پدیده‌ای به نام جزیره گرمایی شهری شده است که یکی از راه‌های مقابله با این پدیده بکارگیری روف گاردن می‌باشد.

۳- یکی دیگر از دلایل مهمی که افراد، به استفاده از روف گاردن ترغیب می‌شوند پرهزینه بودن ایجاد فضای سبز برای شهرداری‌ها و افزایش بی‌رویه قیمت زمین است.

مزایای آن
مزایای آن

۴- از بین بردن ذرات مضر، کاهش دی اکسید کربن و تولید اکسیژن.

۵- کاهش آلودگی هوا.

۶- کاهش آلودگی‌های صوتی.

۷- افزایش ضخامت بام آپارتمان‌ها و به تبع آن افزایش طول عمر سقف.