11
ژوئن

سبک دکوراسیون داخلی روکوکو و هر آنچه باید بدانید!

سبک دکوراسیون داخلی روکوکو چیست؟

برای زیبا سازی ساختمان و نوسازی آن می‌توان از روش‌های مختلفی نظیر بازسازی ساختمان، طراحی نما، دکوراسیون داخلی و غیره کمک گرفت. ظرافت، پرجنب و جوش بودن و فوق لوکس از خصوصیات سبک روکوکو هستند که کانسپتی مناسب برای اتاق خواب‌ها، تالارها، هال و پذیرایی بحساب می‌آید. دکوراسیون داخلی به سبک روکوکو در طراحی داخلی خانه‌ها، آپارتمان‌ها، و سالن و تالارها نشان دهنده و تاکید کننده بر وضعیت اجتماعی بالا و سلیقه عالی و عشق به تزیینات و جزییات صاحب خانه است. ترکیب ظریف و با دقت بین مبلمان و طراحی داخلی و فرم‌های پویا با خطوط زیبا و پیچیده دوست داران این سبک را در تمام جهان به خود جلب کرده است. سبک روکوکو از انواع سبک های خاص برای طراحی داخلی منزل به شمار می‌رود. طراحی داخلی روکوکو یکی از زیباترین ایده‌ها برای دیزاین داخلی به حساب می‌آید و بدون شباهت به طراحی داخلی سلطنتی و کلاسیک نمی‌باشد.

سبک دکوراسیون داخلی روکوکو چیست؟
سبک دکوراسیون داخلی روکوکو چیست؟

چیزی که سبک روکوکو را متمایز می‌کند، یک حرکت روان و برازنده اشکال از طریق طرح‌ها، تزئینات ظریف تزئین شده، خطوط مارپیچ منحنی و سبک بودن آن است. قصد فضای داخلی به سبک روکوکو این است که تمام عناصر اتاق را به یک قطعه هنری تبدیل کند. دکوراسیون به سبک روکوکو نامتقارن در دکوراسیون و شکل اتاق با طرح غیر معمول که در آن وسایل و دکوراسیون به طور هماهنگ در فضا پخش می‌شود. اتصال عملکردی آسان بین اتاق‌ها حرکت آسان را به عنوان بخشی از مفهوم سیالیت تضمین می‌کند. طراحی داخلی تجاری عدم تقارن برجسته ترین ویژگی طراحی روکوکو است. بسیاری از جزئیات تزئینات داخلی و طلا، ظروف غذاخوری ظروف چینی، گلدان‌ها و ست‌های شام  مجسمه‌های کوچک و شمعدان‌هایی که برای جلوه‌های نهایی داخلی استفاده می‌شوند.

بخوانید ...
طراحی اتاق کوچک و نکته هایی برای بزرگنمایی اتاق خواب

 

تاریخچه سبک روکوکو

این سبک اولین بار در کشور فرانسه در قرن هجدهم مورد استفاده قرار گرفت. این سبک را می‌توان سبکی دانست که به دنبال اغراق و غرق شدن در لذت‌ها و خوشی‌های دنیوی و زندگی می‌باشد. در واقع بعضی از افراد این سبک را سبکی مجلل و زنانه دانسته اند، چرا که سبک روکوکو در ابتدا به دلیل علاقه ای که همسر پادشاه فرانسه داشت پدید آمده است. به همین دلیل می‌توان در سبک دکوراسیون داخلی روکوکو نوعی هیجان و زنانگی را مشاهده نمود.

تاریخچه سبک روکوکو
تاریخچه سبک روکوکو

از تفاوت‌های سبک باروک با سبک روکوکو بگوییم می‌توان گفت که سبک باروک سبکی مجلل و باشکوه است اما سبک روکوکو در عین حال باشکوه بودن سبکی می‌باشد که بسیار صمیمی و گرم است.

ویژگی های سبک دکوراسیون داخلی روکوکو

  • رنگ‌های آرام و ملایم با ترکیبی از طیف طلایی، صورتی روشن، کرم، آبی روشن، بنفش روشن، سبز، زرد، گلبهی، صدفی و …
  • متریال‌های لوکس مانند چوب خالص، پارچه‌های ظریف، شیشه و کریستال، طلاکاری‌های مصنوعی و طبیعی
  • اتاق‌های ظریف و راحت
  • فراوانی تزیینات، آینه و نقاشی در قاب‌های بزرگ، مجسمه‌ها، ساعت‌های عتیقه و شمعدان‌های لوکس و زیبا
  • روکوکو گرایش‌هایی به سمت اسطوره و مسائل عشقی و اروتیکی دارد مانند تصاویر و مجسمه‌هایی از خدایان و الهه‌های باستان
  • مبانی سبک دکوراسیون روکوکو عبارتند از: نامتقارنی، خطوط نرم، اشکال گرد و تزیینات زیاد است.

 

دکوراسیون و تزیینات سبک روکوکو

در سبک روکوکو دیوارها با استفاده از کاغذهای دیوار پوشش داده می‌شوند و یا از پانل‌های دیواری برای تزئین دیوارها استفاده می‌شود. این سبک گچ‌ بری‌ها به شکل پیچک، پوسته و پسر بچه‌های بالدار رومی هستند. سبک روکوکو به وفور از طرح‌‌های دایره‌ مانند استفاده می‌شود. بنابراین محل اتصال دیوار به سقف باید به شکل مدور باشد. ترکیب دیوارها و سقف با کمک نقش‌های عادی، رگه‌ دار و گچ بری جلوه بسیار زیبایی دارند.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی ۲۰۱۹ با بهترین ایده ها
دکوراسیون و تزیینات سبک روکوکو
دکوراسیون و تزیینات سبک روکوکو

برای کفپوش نیز از متریال‌هایی مانند چوب و سنگ استفاده می‌شود. از دیگر عناصر مورد استفاده در این سبک می‌توان به شمعدان کریستالی با شمع‌‌های فراوان، گلدان‌‌های زیبا، جعبه‌‌ها، قاب‌‌ها، آینه‌‌ها، صفحه‌‌ها، ظروف چینی و چوبی، بالش‌‌های طلایی و دکوری اشاره نمود. هم چنین لوازم دکوری مانند مجسمه، نقاشی، قلاب دوزی، جواهرات و حکاکی جایگاه ویژه ایی در این سبک دارند.

 

منسوجات در سبک روکوکو

در دکوراسیون داخلی به سبک روکوکو پارچه‌‌های رومبلی راحت و گران قیمت است. همچنین در این سبک از قالی‌های نقش‌ دار به سبک شرقی استفاده می‌شود. منسوجات پارچه‌ ایی جذاب و قلاب دوزی نیز دراین سبک از دکوراسیون استفاده می‌شود. دیوارها در دکوراسیون روکوکو برجسته با نقوش طلایی و پارچه‌ ایی هستند. پرده‌ها با کناری‌‌های سنگین رنگی ترکیب شده ، با پرده‌‌های سفید بلند زیبا می‌‌شوند.

 

مبلمان در دکوراسیون داخلی به سبک روکوکو

ویژگی مبلمان سبک روکوکو را می‌توان در استفاده زیاد از تزئینات، پایه‌های منحنی و رنگ طلایی برشمرد. مبلمان سبک روکوکو عمدتاً ظریف هستند، برای مثال، پایه‌های صندلی‌ها نازک‌تر و باریک‌تر ساخته می‌شدند. رنگ مبلمان سبک روکوکو روشن است و استفاده از رنگ‌هایی مانند سفید، طلایی، رنگ‌های صدفی و پاستلی متداول‌تر است. نوع پارچه‌های مورد استفاده در مبلمان سبک روکوکو بیشتر از نوع پارچه‌های حریر و ابریشمی رنگدار بوده و اغلب از طرح‌های گلدار با رنگ‌های روشن و جذاب در طراحی آن‌ها استفاده می‌شد.

مبلمان در دکوراسیون داخلی به سبک روکوکو
مبلمان در دکوراسیون داخلی به سبک روکوکو

با توجه به اهمیت جزئیات در سبک روکوکو، از هنر خاتم‌کاری و منبت برای تزئین مبلمان این دوره استفاده می‌شد که نمونه بارز آن را می‌توان در مبل لوئی پانزدهم مشاهده کرد. این مبل که از چوب محکم درخت بلوط ساخته شده، مملوء از تزئینات حاشیه‌ای زیبا با هنر خاتم کاری و منبت بوده و روی آن با ورق طلاکاری و تزئین شده است. با گسترش هنر معماری روکوکو، این سبک در بریتانیا پا را فراتر از حد نهاده و از چوب گردو و پارچه‌های اعلاء و رنگ قوی برای مبلمان استفاده کرد.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی فروشگاه پوشاک با ایده های جذاب و شیک