دکوراسیون داخلی رستوران با طرحهای جذاب
11
جولای

دکوراسیون داخلی رستوران با طرح های جذاب

 دکوراسیون داخلی رستوران

در این مقاله از خشت بنا ما میخواهیم نکاتی را که باید هنگام طراحی دکوراسیون داخلی رستوران مورد توجه قرار دهید را به شما بگویم. این توصیه‌ها به شما در فروش بیشتر و جذب مشتریان جدید کمک میکند. اگر چه بعضی از آنها زیاد به نظر نمیرسند اما قطعا تاثیر بسزایی در رونق کاری شما خواهند داشت.

 دکوراسیون داخلی رستوران
دکوراسیون داخلی رستوران

زمانی که محل مناسبی برای احداث رستوران یا کافی شاپ خود پیدا کردید وقت آن رسیده است که آستین ها را بالا زده و به فکر مدل دکوراسیون رستوران خود باشید. چیدمان رستوران چیزی بیشتر از دانش معماری و سلیقه است. بلکه مربوط به استفاده بهینه از فضاهای موجود و بازاریابی برای فروش بیشتر است. این مساله قطعاً باید از اهمیت بالایی برای صاحبان رستوران‌ها و مدیران برخوردار باشد.

 

اهمیت طراحی دکوراسیون داخلی رستوران

اهمیت طراحی دکوراسیون رستوران در چند سال اخیر را میتوانیم از به روز شدن دیزاین های انواع سبک رستوران های مدرن و سنتی متوجه شویم. راحتی مشتریان و لذت بردن از فضا به هنگام سرو غذا، ارائه خدمات مناسب، رضایت مشتری و انتخاب مجدد رستوران و معرفی به دوستان کاملا اهمیت این موضوع را مشخص میکند.

اهمیت طراحی دکوراسیون داخلی رستوران
اهمیت طراحی دکوراسیون داخلی رستوران

اگر قصد تغییر در طراحی دکوراسیون رستوران را دارید، لازم نیست که تمامی بخش ها از آشپزخانه تا سرویس بهداشتی را تغییر دهید و تمامی لوازم را تعویض کنید. گاهی میتوانید با نو کردن مبل و صندلی ها، رنگ جدید و تهیه پرده های زیبا، تغییرات اساسی ایجاد کنید. اما با وجود همه این ها تغییرات اساسی به سبک طراحی دکوراسیون مدرن میتواند بهترین گزینه باشد.

 

انتخاب رنگ در طراحی داخلی رستوران

انتخاب رنگ یکی از مهم ترین انتخاب ها در طراحی دکوراسیون رستوران است که تاثیر بسیار زیادی در زیبایی نتیجه کار و حس و حالی که در فضای ایجاد میشود، دارد. آشنایی با اصول روانشناسی رنگ ها و توانایی ترکیب چند رنگ با یکدیگر برای استفاده در طراحی دکوراسیون اهمیت زیادی دارد. رنگ طوسی درحال حاضر بهترین انتخاب در طراحی دکوراسیون مدرن است که در بیشتر دیزاین ها انواع آن را میبینیم. رنگ سفید نیز همیشه یکی از محبوب ترین و زیباترین انتخاب ها در هر سبک از طراحی دکوراسیون است. لازم نیست که تنها از یک رنگ در دکوراسیون استفاده کنید.

انتخاب درست رنگ
انتخاب درست رنگ

همیشه ترکیب چند رنگ و استفاده هوشمندانه از آن ها در طراحی دکوراسیون نتیجه زیباتری خواهد داشت. رنگ های تیره و مات در حال حاضر به وفور در طراحی دکوراسیون سنتی استفاده میشوند. در طراحی دکوراسیون رستوران مدرن نیز هیچ گاه از رنگ های شاد استفاده نمیشود. انتخاب رنگ یکی از گزینه های مهم در دیزاین و دکوراسیون رستوران است که باید عوامل زیادی از جمله خدمات، سبک رستوران، غذا و نوشیدنی ها و موارد دیگری را برای انتخاب درست آن در نظر گرفت.

بخوانید ...
فضای پرت خانه شما گنجی که از آن بی خبرید

 

نقش دکور در طراحی داخلی رستوران

اکثر افراد متوجه نمیشوند که مشتری ها برای گران بودن دکوراسیون رستوران شما به آنجا مراجعه نمیکنند. درست است که دکوراسیون و کیفیت آن در انتخاب رستوران تاثیر دارد. اما مشتری ها به اینکه شما گران قیمت ترین صندلی ها را از بهترین برند تهیه کرده اید و یا اینکه صندلی های معمولی را در یک حراجی خریده اید اهمیت نمیدهند. تنها زیبایی و چشم نوازی آنها است که مشتری را وادار به ورود به رستوران شما میکند. درست است که شما برای طراحی و دکوراسیون رستوران خود آزاد هستید و میتوانید مطابق سلیقه خودتان آنجا را چیدمان کنید.

نقش دکور در طراحی داخلی رستوران
نقش دکور در طراحی داخلی رستوران

اما باید بخاطر داشته باشید که هر چه طرح شما بیشتر به سمت شیشه های مدرن، فلز، رنگ های سرد، فرم های سلب و نورپردازی زیاد گرایش داشته باشد، کمتر حس گرسنگی را به مشتری ها القا میکند. این سبک از طراحی ها بیشتر برای جوانان جذاب هستند. اما متاسفانه آنها معمولا زیاد دست و دلباز نیستند و پول کافی برای خرج کردن در رستوران شما را نخواهند داشت.

 

طراحی تابلوی رستوران

دکوراسیون سردر رستوران را میتوان با جدا کردن از ساختمان های اطراف به شکلی متفاوت طراحی کرد و نمیبایست تابلو را با خط های که خواندن آن به راحتی امکان پذیر نیست نوشت یا تابلو را با رنگهای زمینه نوشته، یک رنگ طراحی کرد. طراحی سر در ساختمان رستورا، خود به تنهایی، موجب تمایز آن رستوران از سایر رستورانهای رقیب است و تصویری به یادماندنی در ذهن میهمانان ایجاد مینماید.

 

اهمیت کانسپت و تم رستوران در طراحی دکوراسیون رستوران

یکی دیگر از انتخاب های مهم به هنگام طراحی دکوراسیون رستوران انتخاب تم مناسب است. سبک تم های خاص را بیشتر در طراحی دکوراسیون رستوران و کافی شاپ های مدرن میبینیم. این روزها بیشتر افراد به دلیل تم و کانسپتی که در فضا وجود دارد، یک رستوران یا کافی شاپ را انتخاب میکنند. مطالب زیادی برای کسب ایده های خلاقانه در انتخاب تم مطالعه کنید.

اهمیت کانسپت و تم رستوران
اهمیت کانسپت و تم رستوران

زیرا این انتخاب میتواند فرصتی برای برندسازی نام رستوران باشد. میتوانید لباس کارمندان رستوران را نیز مطابق با سبک طراحی دکوراسیون رستوران و تم مورد نظر طراحی کنید. اگر دقت کرده باشید حال لباس کارکنان یک رستوران یا کافی شاپ شکل خاص از سبک دیزاین مدرن دارند.

 

نور پردازی

نورپردازی خیلی مهم تر از آن چیزی است که عموم مردم فکر میکنند! اهمیت آن در فضاهای عمومی مثل رستوران چند برابر است. نورپردازی مناسب ارزش مبلمان شما را چند برابر نشان میدهد، ایرادات را میپوشاند و تجربه شامی دل انگیز را برای مشتری های شما به همراه دارد. علاوه بر این نورپردازی اولین چیزی است که مشتری را جذب میکند. نورپردازی گرم و دعوت کننده عابران را برای ورود به رستوران ترغیب میکند. همزمان با جذب و ورود مشتری به محیط، با دیدن گرما و صمیمیت موجود در فضا، احساس گرسنگی در آنها افزایش مییابد. انتخاب درست نورپردازی نه تنها بر سبک مبلمان شما اثرگذار است، بلکه برای جذابیت فضای شما، امری حیاتی است.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی منزل با ایده های ساده و کاربردی
نور پردازی
نور پردازی

نور گرم، درست بر خلاف نور سرد، گرما و صمیمیت به فضای شما میدهد. نورهایی که در جای مناسب برای هر میز تعبیه شده اند، مشتری ها را به مراوده با یکدیگر تشویق میکند. نور سرد برخلاف نور گرم باعث بالا رفتن صدای مشتری ها میشود و در فضا هرج و مرج احساس میشود. هرگز فراموش نکنید که خلاقیت در دکوراسیون داخلی رستوران ها در گرو نورپردازی مناسب آنها است.

 

تاثیر سرویس بهداشتی در طراحی داخلی رستوران

سرویس بهداشتی مسئله ای است که اغلب توسط کارآفرینان فراموش میشود، اما مسئله ای بسیار مهم و حیاتی به شمار میآید. بسیاری از رستوران داران هزینه های گزافی را برای تبلیغات و خرید محصولات میکنند، اما هیچکدام از آنها بودجه ای را برای سرویس بهداشتی در نظر نمیگیرند. مشتری ها باید مسیری کثیف را تا رسیدن به سرویس بهداشتی طی کنند و با تحمل بوهای بد اگر زنده برگشتند، باید تلاش کنند تا خاطره چند دقیقه قبل را فراموش کنند و غذا را میل کنند.

تاثیر سرویس بهداشتی در طراحی داخلی رستوران
تاثیر سرویس بهداشتی در طراحی داخلی رستوران

در حالیکه یک سرویس بهداشتی تمیز، با بوی خوش، دستمال کاغذی و صابون مایع برای مشتری ها بسیار دلپذیر خواهد بود. زمانیکه مشتری شما با خالی بودن ظرف مایع صابون و یا نبود دستمال توالت مواجه شود، مطمئن باشید که امتیاز رستوران شما در ذهنش کم شده است. پس شما در حال از دست دادن مشتری هایتان هستید. استفاده از اسپری خوشبو کننده در سرویس بهداشتی یکی از واجبات آن است. در ضمن مطمئن شوید که قفل درها سالم هستند.

 

نقش رایحه در طراحی داخلی رستوران

قدرت عطر و بوی خوش خارق العاده است. حس بویایی ما از قویترین حواس برای تداعی خاطرات است. استفاده از عطر مناسب در فضا باعث پرواز ذهن ما در گذشته ها میشود و این تداعی خاطرات میتواند اشتهای هر کسی را برانگیزد.

نقش رایحه در طراحی داخلی رستوران
نقش رایحه در طراحی داخلی رستوران

حس بویایی ما خیلی قوی تر از چیزی است که به نظر میرسد. به طور متوسط انسان ها دارای ۵ تا ۶ گیرنده بویایی هستند. این گیرنده ها قادر به دریافت و تشخیص حدود ۱۰٫۰۰۰ بوی مختلف هستند! یکی از نکات حیاتی برای مارکتینگ رستوران شما، توجه به عطر و رایحه است.

 

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون داخلی رستوران

استفاده از کاغذ دیواری در طراحی داخلی میتواند یک زیبایی خلاقانه به محیط رستوران شما ببخشد به شرطی که در انتخاب آن دقت کنید. قبل از هر چیز باید هنگام خرید، الویت خود را بر روی قابلبیت شست و شوی آن قرار دهید چرا که به اقتضای محیط رستوران، دیوارها سریعا چرب و کثیف میشوند.

بخوانید ...
طراحی ویلای مدرن و نکات قابل توجه آن
استفاده از کاغذ دیواری
استفاده از کاغذ دیواری

اگر کاغذ دیواری مورد استفاده شما قابل شست و شو نباشد باید آن را زود به زود تعویض کنید، که این کار به صرفه نیست، و هزینه های شما را چندین برابر میکند. استفاده از کاغذ دیواری از موارد مقرون به صرفه در طراحی است، اگر که در انتخاب آن دقت کنید. جدای از این موارد شما میتوانید هر زمان که خواستید طرح و مدل آن را مطابق با مد روز تغییر دهید، بدون نیاز به هزینه های هنگفتی که برای تغییر بنای رستوران مصرف میشود.

 

پخش یا اجرای موسیقی زنده

یکی از مواردی که این روزها از محبوبیت بین مردم برخوردار است، اجرای موسیقی زنده به هنگام سرو غذا در رستوران یا کافی شاپ ها است. اگر فضای کافی در اختیار دارید و یا با سبک خاصی از موسیقی با تم و کانسپت رستوران هماهنگ است.

پخش یا اجرای موسیقی زنده
پخش یا اجرای موسیقی زنده

حتما پخش موسیقی زنده را از گزینه های اجرایی قرار دهید. به کار بردن ایده های خلاقانه و پخش موسیقی زنده متناسب با سبک دکوراسیون داخلی، از مهمترین دلایل برای جلب رضایت مشتری است.

 

استفاده از کفپوش درطراحی داخلی رستوران

بکارگیری کف پوش مناسب در سطح آشپز خانه و فضای رستوران از دیگر عوامل مهم و تاثیر گذار در طراحی یک رستوان خوب است. کف پوشی که انتخاب میکنید، باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

۱- زیبا باشد
۲- دوام بالایی داشته باشد
۳- به آسانی تمیز شود

استفاده از کفپوش درطراحی داخلی رستوران
استفاده از کفپوش درطراحی داخلی رستوران

۴- پستی و بلندی نداشته باشد (سطح آن یک دست باشد)
۵- سطح آن سر و لغزنده نباشد تا باعث ایجاد حوادث احتمالی و ضرر های مالی و جانی نشود.
در کنار اینکه کفپوش به راحتی تمیز میشود باید در برابر فرسایش ناشی از وسایل سنگین و مواد اسیدی و بازی که در رستوران استفاده میشود نیز مقاومت بالایی نشان دهد.

 

نقش معماری در طراحی داخلی رستوران

معماری همچنین نقش مهمی در محیط طراحی داخلی رستوران و در نتیجه رفتارهای مشتریان بازی میکند. از آنجا که همه رستوران ها میخواهند تاثیر اولیه خوبی داشته باشند، طراحی ورودی رستوران بسیار مهم است.

نقش معماری در طراحی داخلی رستوران
نقش معماری در طراحی داخلی رستوران

با این حال، جالب است که توجه داشته باشید که چگونه برخی از موسسات دارای ورودی های چندگانه متفاوت هستند، اما به طور مشابه از تجربیات لذت میبرند.

 

ترافیک در دکوراسیون داخلی رستوران

یکی از عناصر اصلی طراحی داخلی رستوران است و ما باید به سرعت شما را جلب کنیم و به سرعت به شما خدمت کنیم، بنابراین جریان برای مشتری و پرسنل حیاتی است.

ترافیک در دکوراسیون داخلی رستوران
ترافیک در دکوراسیون داخلی رستوران

اگر یک ورودی واقعا بزرگ داشته باشید، میز میزبان باید همیشه کنار باشد. این کار به مشتریان این امکان را میدهد که بدون مزاحمت باقی بمانند در حالی که شما به کسانی که تازه وارد شده اند کمک کنید.