بازسازی نمای آجری ساختمان
13
اکتبر

بازسازی نمای آجری ساختمان

نمای آجری ساختمان

نمای آجری ساختمان جزو نماهای بسیار محبوب در ایران به حساب می‌آید که در دهه‌های گذشته بصورت قابل توجهی استفاده می‌شد. اما اکنون نماهای دیگری همانند بتن و سنگ جای آن را گرفته اند و کاربردهای آجر محدودتر شده است. اما محدودیت نماهای آجری به معنی حذف کامل آن‌ها نیست. بلکه بر عکس این روزها به جای ساخت نمای آجری، بازسازی نمای آجری ساختمان رشد بیشتری به خود گرفته است.

 

دلیل بازسازی نمای آجری ساختمان

دلیل این امر این است که چون در دهه‌های گذشته میزان استفاده از آجر در خانه سازی بسیار زیاده بوده است، این روزها این گونه نماها فرسوده شده اند و لذا نیاز به بازسازی دارند. اما بازسازی نماهای آجری بر خلاف بازسازی نماهای سنگی ممکن است اندکی پیچیده تر باشند. چون عمر این نماها اغلب بیشتر است و ریزه کاری‌های آن ها نیز فراوان‌تر است.

دلیل بازسازی نمای آجری ساختمان
دلیل بازسازی نمای آجری ساختمان

از این رو قصد داریم در این مقاله از سایت خشت بنا نحوه بازسازی نمای آجری ساختمان و جزئیات آن را در اختیار شما قرار دهیم. اگر شما هم به دنبال شیوه‌های بازسازی نمای آجری و یا اطلاعات مربوط به این کار هستید می‌توانید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

راه کارهای بازسازی نمای آجری ساختمان

معمولا برای بازسازی نمای آجری ساختمان از رنگ و پلاستیک استفاده می‌گردد تا قسمت‌های کدر شده و شوره زده ترمیم گردد. استفاده از این روش باعث می‌شود جلوه بهتری و نوینی به نمای آجری ساختمان بخشیده گردد.

راه کارها
راه کارها

اما این روش ممکن است برای آسیب‌های جدی و عمیق‌تر پاسخ گو نباشد برای همین ناچارا از مصالح دیگری برای بازسازی استفاده می‌گردد. بیشتر مردم برای بازسازی نمای آجری ترجیح می‌دهند از بتن استفاده نمایند.

بخوانید ...
شغل بازسازی ساختمان چیست؟ اطلاعات بیشتر درباره این شغل

 

 نمای آجری ساختمان، یک نمای قابل قبول

یکی از مواردی که باعث می‌شود تا نمای آجری به عنوان یک نمای قابل قبول شناخته شود این است که هزینه نماکاری به نسبت بسیاری از نماهای دیگر پایین‌تر است. به این علت که افرادی که می‌توانند این نوع نماکاری را انجام دهند و در این زمینه خبره هستند زیادتر بوده و در نتیجه با توجه به رقابت بالا بین نصابان نمای آجری، هزینه نماکاری و همچنین کیفیت نماکاری مناسب‌تر خواهد بود.

 

از ویژگی‌های مهم نمای آجری

یکی از ویژگی‌های مهم نمای آجری این است که قابلیت استفاده به صورت همزمان با متریال‌های دیگر را نیز دارد. بدین معنی که شما می‌توانید با استفاده از یک طراح حرفه ای نمای ساختمانی را طراحی کنید که در آن هم از آجر و هم از متریال‌های دیگر استفاده شده باشد.

از ویژگی‌های مهم نمای آجری
از ویژگی‌های مهم نمای آجری

برای مثال ترکیب آجر و سنگ از جمله محبوب‌ترین نماهایی است که شما می‌توانید با استفاده از آن جلوه و زیبایی خاصی به نمای ساختمان خود ببخشید. به نظر می‌رسد افرادی که قصد دارند از سنگ برای نما کاری استفاده کنند با ترکیب آن با آجر سعی می‌کنند قیمت‌های تمام شده نماکاری را به ویژه در بازسازی ساختمان کاهش دهند.

 

دلایل دیگر ترمیم و بازسازی نمای آجری ساختمان

عوامل فرسایش گوناگونی موجب در رفتگی و ریزش آجر از سطح بیرونی ساختمان می‌گردد. عمده عوامل تاثیرگذار در ایستایی سطح نمای ساختمان عبارتند از:

۱- وجود نم و رطوبت شدید: این مورد یکی از عوامل اصلی در فرسایش این نوع سطح می‌باشد که موجب تغییر رنگ ریزش و پوکی می‌گردد.

بخوانید ...
قوانین بازسازی آپارتمان و اصول آن

۲- لرزش: تدام لرزش ساختمان.

۳- ملات کم سیمان.

۴- بند کشی غیراصولی.

۵- استفاده نکردن از خدمات ضد آب سازی آجر.

 

حالت کلی در بازسازی نمای آجری ساختمان

تقریبا در حالت کلی در بازسازی نمای آجری ساختمان همانند بازسازی ساختمان مبادرت به استفاده از مصالح جدید به جای مصالح فرسوده می‌گردد. که ایرادات و نواقصی که در نمای ساختمان مسکونی ایجاد گشته بر طرف گردد. به این منظور یا از رنگ و چسب استفاده می‌گردد و یا آجرهای فرسوده شده به کلی جای خود را به بتن و سنگ می‌دهند.

حالت کلی در بازسازی نمای آجری ساختمان
حالت کلی در بازسازی نمای آجری ساختمان

در موارد معدودی نیز از آجرهای سالم و جدید استفاده می‌گردد که در حالتی این مورد پیش می‌آید که آجر بخشی از نمای ساختمان سالم و بخشی دیگر ریزش نموده باشد. در غیر این صورت اگر تمام آجرها تخریب شده باشند راه کار استفاده مجدد از آجر معقول نیست.