چیدمان اصولی آشپزخانه
26
مه

چیدمان آشپزخانه و نکات کاربردی در آن

چند نکته کاربردی در دکوراسیون آشپزخانه

به نوعی می‌توان گفت دکوراسیون آشپزخانه قسمت اصلی دکور خانه محسوب می‌شود. طراحی و دکوراسیون داخلی تغییرات زیادی را در چند سال گذشته داشته‌اند که روی این قسمت از خانه بی تاثیر نبوده است. آشپزخانه یا همان مطبخ از سایر قسمتهای خانه مجزا بوده، که در آنجا به آشپزی و کارهایی از این قبیل می‌پرداختند. در گذشته بین مطبخ و مابقی قسمت‌های عمارت به اندازه‌ی یک حیاط فاصله وجود داشت.

مطبخ خانه
مطبخ خانه

این سبک از زندگی نبز به نوبه خود سختی‌هایی را نیز داشته است. به مرور زمان طراحان، گوشه‌ای از نشیمن را برای آشپزخانه در نظر گرفتند و آشپزخانه را به داخل ساختمان اصلی آوردند. بعده‌ها آشپزخانه را بوسیله دیوار از بخش نشیمن و سایر قسمت‌های خانه مجزا کردند. امروزه این تقسیم بندی از بین رفته و کانتر و جزیره جایگزینی برای دیوار شده‌اند.

آشپزخانه مدرن
آشپزخانه مدرن

باید این مسئله را در نظر بگیرید که پخت و پز در این نوع از آشپزخانه‌ها قطعا متفاوت خواهد بود. این سبک از طراحی باعث شده کسانی که همچنان آشپزی را به سبک قدیمی انجام می‌دهند دو فضای جداگانه را برای آشپزخانه در نظر بگیرند. یکی بیشتر به عنوان دکور و کارهایی که نیاز به زمان زیادی برای آشپزی یا سرخ کردن ندارند. دیگری بخشی که برای پخت و پز بوده و نیاز به هود و تجهیزات مخصوص آشپزی را دارد. پیشنهاد ما برای کسانی که زمان زیادی را در آشپزخانه به سر می‌برند این است که آسایش و آرامش را در آشپزخانه اولویت قرار دهند.

 

ویژگی‌های دکوراسیون یک آشپزخانه کاربردی

متریال‌هایی که در آشپزخانه به کار گرفته می‌شوند از اهمیت بسیاری برخوردار است. این مواد باید از جنسی مقاوم در برابر آب و حرارت باشد، به نحوی که بتوان به سادگی آنرا از آلودگی پاک کرد. کفپوش آشپزخانه باید از جنسی قابل شستشو بوده و لیز نباشد. همچنین باید محلی برای خروج آب از آن در نظر گرفته شود که موجب لیز خوردن و آسیب دیدگی نشود. رنگ و نورپردازی در طراحی آشپزخانه حائز اهمیت است، استفاده از رنگ‌های روشن و شاد فضای آشپزخانه شما را بزرگتر نشان می‌دهد.

بخوانید ...
سرویس بهداشتی کوچک ایرانی با ایده های جذاب

 

کابینت آشپزخانه

رنگ‌های سفید، طوسی کم رنگ و کرم از رنگ‌های پر طرفدار در طراحی کابینت آشپزخانه هستند. شما میتوانید از کابینت به عنوان نقطه‌ی کانونی آشپزخانه خود استفاده کنید. طوری که بیننده را متوجه سلیقه خوب شما در دکوراسیون و چیدمان آن کند.

کابینت سفید در آشپزخانه
کابینت سفید در آشپزخانه

چگونگی قرارگیری کابینت بستگی به نقشه‌ی ساختمان و سلیقه‌ی صاحب خانه دارد. شما حتی به نحوه‌ی باز شدن درب‌های کابینت هم باید دقت کنید. چرا که به هنگام استفاده باعث کندی در کار یا مزاحمت برای باز کردن درب‌های دیگر می‌شود.

 

چیدمان صحیح در آشپزخانه

شما برای اینکه در محیط آشپزخانه آسایش و راحتی لازم را داشته باشید نیاز دارید لوازم مورد نیازتان در دسترس باشد تا مدام بدنبال آنها نباشید. حفظ فاصله آشپزخانه از اتاق خواب نیز از عوامل تاثیر گذار بوده و شما را از سر و صدای ماشین‌های لباس‌شویی، ظرفشویی، هود و … دور می‌کند. حال اگر آشپزخانه شما در کنار اتاق خواب و پذیرایی شما قرار دارد استفاده از وسایل بی صدا یا ترجیحا کم صدا را به شما توصیه می‌کنیم.

چیدمان وسایل به شکل اصولی
چیدمان وسایل به شکل اصولی

چیدمان آشپزخانه سخت‌ترین بخش دکوراسیون است زیرا شما باید برای تمامی ابزار و وسایل، محلی را در نظر بگیرید. شما می‌توانید وسایل پر کاربرد را در دسترس و وسایلی را که به ندرت از آنها استفاده می‌کنید در محل‌های دورتر قرار دهید. اینکار به ایجاد حس آرامش و راحتی شما در محیط آشپزخانه کمک بسیاری می‌کند.

 

چند اصل ساده فنگ شویی در آشپزخانه

اولین اصل از فنگ‌شویی در آشپزخانه را در مطلب قبلی به شما گفتیم و آن ایجاد نظم در آشپزخانه است. بر اساس قواعد فنگ شویی محیط آشپزخانه باید از هرگونه شلوغی دور نگه داشته شود. بنابراین لازم است بعد از هر فعالیتی فضای آشپزخانه را تمیز و مرتب کرده و همه وسایل را در جای مخصوص به خود قرار دهید.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون صنعتی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
اصول فنگ شویی
اصول فنگ شویی

در چیدمان وسایل بزرگی نظیر گاز، سینک و یخچال در محیط آشپزخانه از قوانین فنگ شویی استفاده کنید. با توجه به اصول فنگ‌شویی و تاثیر عناصر پنجگانه بر هم، نباید عنصر آب و آتش در کنار یکدیگر باشند. بنابراین از اجاق گاز، ماشین ظرفشویی و لباسشویی و سینک بطور مسیتقیم در کنار یکدیگر استفاده نکنید. زیرا با توجه به اصول فنگ شویی تقابل آب و آتش، ایجاد تنش می‌کند. عنصر اعتدال آب و آتش چوب است. شما می‌توانید از کابینت یا قفسه‌های چوبی بین این دو استفاده کرده یا عنصری سبز را بین آنها قرار دهید.