سبک کلاسیک در طراحی داخلی
12
مه

سبک کلاسیک قدیمی اما محبوب

سبک کلاسیک

کلمه کلاسیک صفتی است که ریشه آن واژه لاتین کلاسیکوس (Classicus) و به معنی درجه اول است. سبک کلاسیک همان سبک سنتی کشورهای غربی است فقط کمی رنگ امروزی به خود گرفته است. هر عنصری که در این سبک طراحی به کار می‌رود، تعریف دقیق خود را دارد. این سبک به شدت به نظم و تقارن پایبند است. شما به هیچ وجه نمیتوانید حس اصالت را از آن جدا کنید، در این سبک هیچ چیز دور از انتظار نیست. دکور کلاسیک بسیار فراگیر است. این سبک از قرن هجدهم در انگلستان تا دکور روستایی فرانسوی و حتی سرزمین های ناشناخته خاور دور را شامل می‌شود.

 

سبک کلاسیک زیبا در معماری داخلی

از ویژگی‌های این سبک می‌توان به موارد زیادی اشاره کرد. گچبری دیوارها، مبلمان آنتیک، وسایل دکوری و حکاکی شده، سقف‌های بلند، پرده های گران قیمت و فاخر از این قبیل هستند. استفاده از رنگ‌های گرم در کنار یکدیگر فضایی پر از آرامش سبک کلاسیک را برای ما پدید می‌آورند. فضایی که سرشار از اصالت و لایه‌های تاریخی بوده و حس و حال گذشته را به ما منتقل می‌کند. این حس و حال خاص است که موجب لذت ما از حضور در این فضا می‌شود. این سبک همیشه پیروز است؛ زیرا این سبک هیچوقت از دنیای فشن خارج نمی‌شود لوکس و مجلل بوده و حس خانه‌ای اشرافی را به وجود می‌آورد.

طراحی کلاسیک در پذیرایی
طراحی کلاسیک

به نظر شما چه کسانی این سبک را برای طراحی داخلی منزل خود انتخاب میکنند؟ افرادی که به سنت، کلیشه، گذشته و ثبات پایبندند و به کانون خانواده نیز اهمیت می‌دهند. این سبک از اصالت خاصی برخوردار است و نمایی جذاب و دلنشین از گذشته را دارد.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی با ۱۰ ترفند طلایی
 معماری داخلی
معماری داخلی

از دید بخش بزرگی از طراحان، سبک کلاسیک در معماری داخلی تقریبا همیشه یک برگ برنده محسوب می‌شود. چون این سبک هرگز از مد خارج نمی‌شود و همیشه لوکس و ظریف به نظر می‌رسد. علاوه بر آن فضای سلطنتی و اشرافی را در خانه ایجاد می‌کند.سبک کلاسیک دارای ویژگی‌های زیادی است که در ادامه با برخی از این ویژگی‌ها آشنا می‌شوید.

 

چیدمان مبلمان ها در سبک کلاسیک

در ابتدا باید بدانید که این سبک بیش از همه از نظم و تقارن در طراحی پیروی می‌کند. این یکی از خصوصیات بارز این سبک است که مختص خودش بوده و باعث تمایز سبک با سایر سبک‌ها می‌شود. مبلمان کلاسیک را می‌توان یکی از ظریف‌ترین انواع مبل دانست. در طراحی مبلمان کلاسیک استفاده از چوب به ‌عنوان بخشی از طبیعت جهت انتقال حس به محیط زندگی انسان است. خطوط ساده و تقارن دو اصل مهم برای انتخاب مبلمان کلاسیک بوده که البته گزینه ایده‌آلی برای مبلمان آنتیک است. ممکن است خیلی قابل دسترس نباشد با این حال می‌توانید با مبلمان جدید هم منزلتان را به سبک کلاسیک طراحی کنید. تمامی مبلمان باید مجلل باشند، ظریف ساخته شده باشند و به دقت انتخاب گردند. یک بار برای انتخاب مبلمان دقت و حساسیت زیاد به خرج دهید و مدت طولانی از آن‌ها لذت ببرید.

خانه مجلل با طراحی قدیمی و سبک کلاسیک
مبلمان در طراحی کلاسیک

مبلمان‌های ساخته شده از چوب با نقوش و منبت‌کاری شده شما را به هدف نزدیک خواهد کرد. تابلوهای نقاشی با مضمون کلاسیک و قاب‌های مجلل، تابلوهای، مبلمان تاجدار با تاج منبت‌کاری شده از نمونه‌های کلاسیک هستند.

 

اتاق‌های کلاسیک معروف به سطوح زیبا

قانون رنگ‌های ملایم اینجا همچنان پابرجاست. مبلمان با رنگ‌های کرم و نسکافه‌ای و طرح راه راه یا گلدار نمونه‌هایی از مبلمان سبک کلاسیک است. دکوراتیو برنزی یا سیلور، آباژور، مجسمه‌های سنگی و ویترین‌های لوکس و مجلل نیز از عناصر این سبک کلاسیک هستند.

بخوانید ...
دکوراسیون نئوکلاسیک چیست؟ زندگی به سبک نئوکلاسیک را بهتر بشناسید
چیدمان ناهارخوری
میز شیشه ای در طراحی کلاسیک

مهم نیست از چه الگویی برای ایجاد تقارن در این سبک بهره بگیرد. شما می‌توانید آن‌ها را با انتخاب اندازه‌های بزرگ و رنگ‌های شاد به‌ روز کنید. استفاده از پارچه‌های گلدار در صندلی غذاخوری کنتراست زیبایی ایجاد کرده و خیلی هم از ریشه‌های سنتی این سبک دور نشده است. سبک کلاسیک اصولا از مفاهیمی چون ثبات، تناسب و تقارن، سخت گیری و تجمل پیروی می‌کند. تقارن شاخص‌ترین بخش این سبک است. شما می‌توانید با استفاده از مبلمان و صندلی‌های جفت و روبروی هم گیرایی بیشتری را به فضای خانه شما می‌دهد.

 

نقش رنگ در سبک کلاسیک

در یک فضای سنتی، رنگ بیش از حد برجسته نمی شود و استفاده از آن بسیار محتاطانه است. رنگ‌های خنثی همیشه جلوه زیبایی دارند، اما اگر می خواهید کمی تغییر در رنگ ایجاد کنید اندکی از این اصول فراتر روید. رنگ‌هایی که در سبک کلاسیک استفاده می‌شوند به فضای داخلی منزل شما شخصیت می‌بخشند. در دکوراسیون داخلی به این سبک رنگ‌ها نجیب و آرام هستند. یکسان نگه داشتن درجه تیرگی رنگ‌ها روشی کلیدی برای نشاندن رنگ‌ها در فضاست. غالبا رنگ‌های این سبک در طیف‌های قهوه‌ای، کرم، خاکستری، طلایی، نقره‌ای، زیتونی، قرمز مایل به قهوه ای و مرواریدی رنگ می‌باشند. این سبک با کنتراست و استفاده از رنگ های تند و زننده مخالف است.

سبک کلاسیک در طراحی پذیرایی
سبک کلاسیک در طراحی پذیرایی

رنگ‌ مایه‌های قهوه‌ای تیره مانند چوب درخت گردو، گیلاس، ماهون، و بلوط بر سبک سنتی حکومت می کنند. به این نکته توجه داشته باشید تمامی رنگ‌های استفاده شده در اتاق باید گرم و ملایم باشند. تا بتوانند فضایی آرام و دنج را برای ساکنین خانه فراهم کنند. نقش اصلی این سبک ایجاد حس شادی و ظرافت در فضای داخلی خانه است.

بخوانید ...
هزینه بازسازی آپارتمان خود را چگونه محاسبه کنیم؟

 

کتابخانه یا قفسه‌های کلاسیک

چیزی که در این سبک وجود دارد و حسابی به چشم می‌آید، قفسه‌ها و کمدهایی چوبی که درب‌های شیشه‌ای دارند است. این کلکسیون‌ها را هرگز نمی‌توان از این سبک جدا نمود، گفته بودیم طراحی کلاسیک با خود لایه‌های تاریخی را به همراه می‌آورد؟ این لایه‌های تاریخی درست با همین نکات ریز و درشت در این سبک خودنمایی می‌کنند.