دکوراسیون دفتر کار و نکات مهم برای جذابیت آن
13
نوامبر

دکوراسیون دفتر کار و نکات مهم برای جذابیت آن

دکوراسیون دفتر کار

دفتر کار، محیطی است که هر فردی حداقل ۷ ساعت از روز را در آن سپری می‌کند، فرقی ندارد دکوراسیون دفتر کار در محیطی اداری باشد یا یک دفتر کار در منزل. این فضا با هدف انجام کار طراحی شده است پس آرامش و تمرکز برای بالا بردن بازدهی کار در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. طبق روانشناسی محیط، مبلمان و نوع دکور اتاق کار بر روی انسان، تمرکز، احساسات و موارد دیگر تاثیرگذار است. این موضوع نشان می‌دهد اگر با اصول طراحی دفتر کار آشنا شوید و با به کار بردن آن‌ها دیزاین اتاق کار را اجرا کنید، متوجه بالا رفتن تمرکز و بهبود روند فعالیت کاری می‌شوید.

دکوراسیون دفتر کار
دکوراسیون دفتر کار

برای داشتن بهترین دکوراسیون داخلی برای دفتر کار باید اصول و قوانین مربوط به مکان اداری را بدانید و آن‌ها را پیاده سازی کنید. شما باید بدانید برای دکوراسیون و چیدمان داخلی چه مواردی را باید در نظر بگیرید. معمولا طراحی دکوراسیون دفتر کار با توجه به اصول و قوانینی انجام می‌شود که تنها با دانستن این اصول و قواعد می‌توانید یک چیدمان زیبا و شیک و در عین حال کاربردی را داشته باشید. دفتر کار علاوه بر زیبایی باید دارای عملکرد خوبی باشد، چون قرار است شما در آن محیط بازده کاری داشته باشید.

 

هدف از طراحی دفتر کار

طراحی داخلی اداری هم برای کارمندان و هم برای مشتری‌ها حیاتی است. برای کارمندانی که بخش زیادی از روز خود را در دفتر کار می‌گذرانند، مهم است که فضایی که خلق می‌کنیم عملکردی، دارای جذابیت بصری، راحت و دعوتگرا باشد. چرا که هر یک از این موارد باعث بهبود بهره‌وری و سود می‌شوند. برای مشتری‌ها، طراحی داخلی فضای اداری رساننده صدای کسب و کار است و داستانی در مورد برند، تخصص و چگونگی موفقیت آنها تعریف می‌کند.

هدف از طراحی دفتر کار
هدف از طراحی دفتر کار

 

بر اساس شواهد موجود از لحاظ سلامتی، طراحی داخلی صرف نظر از محل قرارگیری بنا، بر روی خلقیات افراد، نگرش آنها، الهام‌بخشی، تحرک و تمام موارد در این زمینه اثر می‌گذارد. به همین خاطر است که طراحی داخلی فضای اداری و ساختن یک فضای کارآمد برای صاحبان مشاغل، کارمندان و مشتری‌ها دیگر تنها یک کار لوکس و تزئیناتی نیست. بلکه ضروری است. دکوراسیون طر دفتر نه تنها به جنبه های تزئینی و عملکردی یک فضای کار اشاره دارد، بلکه دکوراسیون و چیدمان صندلی و مبلمان شما باید متناسب با نوع شغل شما باشد. شما باید تصمیم بگیرید که میز و صندلی خود را چگونه چیدمان کنید.

 

نکات مهم دکوراسیون دفتر کار جذاب

کارمندان معمولاً زمان بیشتری را در دفتر کار خود می‌گذرانند تا در منزل. بنابراین طراحی داخلی اداری خوب می‌تواند روحیه، بهره‌وری، کارکرد و نگرش کلی آن‌ها را افزایش دهد. ایده این است که فضای کاری را به جایی تبدیل کنیم که آن‌ها می‌خواهند در آن حضور داشته باشند. نه اینکه مجبور به تحمل آن باشند. برای این کار لازم است نکاتی رعایتشوندکهدر زیر برخی از آن‌ها را برای شما شرح خواهیم داد:

بخوانید ...
سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه چیست؟

 

رنگ دفتر کار 

محیط کار و از همه مهم تر اتاقی که در آن به کار های خود مشغول می‌باشید یکی از مهم ترین مکان هایی می‌باشد که باید در انتخاب رنگ مناسب برای آن دقت کنید. اتاق کار یکی از مکان هایی می‌باشد که ممکن است ساعت های زیادی را در آن بگذرانید. در انتخاب بهترین رنگ برای دفتر کار، باید اثرات روانی رنگ‌ها در محیط کار را بپذیرید. باید بدانید انتخاب رنگ در عملکرد کارکنان مجموعه به‌خصوص بر میزان خلاقیت، صبوری و اخلاق آن‌ها تاثیر به‌سزایی دارد. نکته دیگر میزان شدت رنگ‌های مورد استفاده است. نگذارید ارگونومی رنگ در محیط کار برهم بخورد. باید افراط و تفریط را کنترل و حد تعادل را در استفاده رعایت کنید. انتخاب رنگ می‌تواند باعث تمرکز یا عدم تمرکز شما در محیط کاری شوند.

رنگ اتاق کار اداری
رنگ اتاق کار اداری

به کمک رنگ می‌توان به عنصر یا محدوده ای تاکید کرد یا به کمک آن محدوده و قاب بندی فضا را طراحی کرد. برای رنگ آمیزی محیط کار باید نکاتی را درنظر گرفت تا بتوان بهترین خروجی ممکن را به دست آورد. شاید اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم سلیقه شخصی کارفرما است. نه‌اینکه فارغ از علوم معماری و روان‌شناسی رنگ‌ها فقط به سلیقه شخصی توجه کنید، بلکه سلیقه هم پارامتری است که باید آن را در تصمیم‌گیری‌تان دخیل کنید. به‌هرحال رضایت صاحب مجموعه از رنگ بندی اتاق کار و مهم‌تر از همه رنگ اتاق مدیریت، شرط لازم و مهمی است. سعی کنید از رنگ‌های شاد صرفا برای تاکید، نشان دادن محدوده کاری و جزییات استفاده کنید و تا جایی که می‌شود از رنگ‌هایی که توجه را به سمت خود نمی‌برند استفاده کنید.

 

نقطه کانونی در دکوراسیون دفتر کار

نقاط کانونی در دکوراسیون هر فضا نقش بزرگی را بازی می‌کنند و می‌توانند هر المانی باشند. به تعبیر بسیاری از بزرگان دنیای معماری نقطه کانونی یکی از مهم ترین عناصر در طراحی داخلی است. به عبارت دیگر ستاره هر فضا دقیقا نقطه کانونی آن فضاست، به نحوی که به محض ورود به آن فضا چشمتان به آن نقطه بیفتد. به تعبیری دیگر نقطه کانونی مرکزی برای توجه است که مابقی دکوراسیون حول محور آن ایجاد می‌گردد. پس با طراحی دیوار کانونی با استفاده از خلاقیت خاص با دکورهای متفاوت یا استفاده از کاغذ دیواری مناسب دفتر کار در پشت میز کار می‌توانید این کار را انجام دهید.

 

نورپردازی در دکوراسیون داخلی دفتر کار

نورپردازی دکوراسیون دفتر کار اهمیت بسیار زیادی دارد. نورپردازی دفتر کار نه ‌تنها درجذابیت محیط، بلکه در عملکرد کارمندان نیز تاثیر زیادی دارد. اما این کار باید به صورت کاملا تخصصی انجام شود. این سیستم کمک می‌کند تا محیط شما جذاب‌تر و پویاتر به نظر برسد و از طرف دیگر اگر به صورت اصولی انجام شود، بهره‌وری و پویایی کارمندان دو چندان شود. اینکه نور طبیعی وارد فضای کاری شما شود اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چراکه در غیر این صورت اگر نورپردازی داخلی هم اصولی نباشد، کارکنان‌تان خیلی زود خسته می‌شوند و محل کار برایشان خیلی یکنواخت خواهد شد. محیط کار و جزئیات آن تاثیر زیادی روی کارمندان دارد. حتی مشکل سیستم نورپردازی دفتر کار می‌تواند روی سلامتی افراد مانند ضعیف شدن چشم یا بروز سردردهای شدید موثر باشد.

بخوانید ...
طرح خانه با چند ایده و مدل جدید
نورپردازی در دکوراسیون داخلی دفتر کار
نورپردازی در دکوراسیون داخلی دفتر کار

اهمیت نورپردازی زمانی پر‌رنگ‌تر می‌شود که محدودیت فضا داشته باشید و برای طراحی دفتر کار کوچک به دنبال راهکارهای خلاقانه بگردید. بدون شک یکی از اصول مهم دکوراسیون داخلی به ویژه در دفاتر کار کوچک پیاده‌سازی اصولی سیستم نورپردازی است که باعث می‌شود فضا بازتر و بهتر به نظر برسد. سعی کنید تا حد امکان اتاقی را به اتاق کار تبدیل کنید که دارای پنجره‌های بزرگ است و در کنار آن از نورهای مصنوعی نیز برای تامین نور استاندارد استفاده کنید.

 

خرید بهترین مبلمان دفتر کار

زمانی که گفته می‌شود اتاق کار و محیط کاری صرفا استفاده از یک میز و صندلی اداری نیست. هنگامی که برای خرید یک سرویس مبلمان اداری اقدام می‌کنید بایستی چندین نکته را در نظر بگیرید. مهمترین موضوع راحتی مبلمان دفتر کار است. ارتفاع نشینمن از کف و جنس روکش مبل دو فاکتور مهمی است که راحتی را ایجاد می‌کنند. مسایل ارگونومی و سلامتی بدن هم موضوعی است که بسیار به آن باید بها داد. چرا که شیک ترین مبلمان اداری را وقتی نتوان براحتی استفاده کرد، ارزشی نخواهد داشت. در دکوراسیون دفتر باید از مبلمان راحتی اداری نیز استفاده شود تا در زمانی که مهمانی در فضا حضور پیدا کرد یا کسی باید منتظر می‌نشست از مبلمان استفاده کنید.

 

نظم دارن به فضا با پارتیشن بندی دفتر کار

به‌طور کلی پارتیشن اداری برای جداسازی محیط استفاده می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از پارتیشن اداری تک جداره یا پارتیشن اداری دوجداره محیط کار خود را به قسمت های مختلف تقسیم کنید. همچنین می‌توانید برای رفع پرتی فضا از پارتیشن استفاده کنید. پنهان کردن عیوب ساختمان یکی از کاربردهای پارتیشن است.

نظم دارن به فضا با پارتیشن بندی دفتر کار
نظم دارن به فضا با پارتیشن بندی دفتر کار

گاهی ممکن است در محیط اداری خود با دیوار کج یا ستون نامناسبی مواجه شوید. یکی از عناصری که در دکوراسیون داخلی دفتر کار مشاهده می‌شود، پارتیشن بندی دفتر کار است. پارتیشن‌ها با استفاده از کمترین فضا باعث فضاسازی محیط های اداری می‌شوند و زیبایی خاصی را به فضا انتقال می‌دهند. با استفاده از پارتیشن می‌توانید به محیط اداری نظم بدهید.

بخوانید ...
سبک مینیمالیسم برای شما خوب است؟

 

استفاده از تابلو در دفتر کار

تابلو یکی از مناسب‌ترین دکورها برای ادارات است. معمولا تغییرات دکوراسیونی مثل حذف و اضافه کردن دیوارها، تعویض کف، کاغذ دیواری و… هزینه و زمان بالایی می‌طلبند. اما تابلو هم قیمت کاملا مناسبی دارد و هم نصب آن فقط در چند دقیقه انجام می‌شود. از طرفی شما هر چقدر هم که برای کف و سقف هزینه کنید، دیوار اولین چیزی است که نگاه مخاطب متوجه آن می‌شود. به همین دلیل، دکور دیوار اهمیت زیادی دارد و یک تابلوی شیک تکمیل‌کننده آن است. یکی از قوانین فنگ شویی اتاق کار استفاده از تابلو مناسب دفتر کار است. این تابلو بهتر است شامل تصاویر طبیعت باشد تا انرژی را در محیط کار افزایش دهد و احساسات خوب را در فضا ایجاد کند.

 

خریداری میز و صندلی با ارگونومی بدن

صندلی ارگونومیک به نوع خاصی از صندلی های اداری گفته میشود که با ساختار و آناتومی بدن کاملا سازگار می‌باشد. تمام بخش های این صندلی از قبیل تکیه گاه، نشیمنگاه، ارتفاع و دسته‌ها همگی بر اساس استانداردها طراحی و تولید شده و استفاده طولانی مدت از آن به سلامت فرد آسیب وارد نمی‌کند. طراحی صندلی‌های ارگونومیک در چند سال اخیر رشد زیادی مواجه شده است و متناسب با آناتومی های مختلف نمونه های خلاقانه متعددی توسط برندهای داخلی و خارجی طراحی شده اند.

خریداری میز و صندلی با ارگونومی بدن
خریداری میز و صندلی با ارگونومی بدن

مسئله بسیار مهم در طراحی صندلی های ارگونومیک، توجه به آناتومی فرد و وزن آن‌ها و همچنین تاثیرات نشستن های طولانی مدت بر روی این صندلی‌ها می‌باشد. علاوه بر توجه به سلامت فرد، با طراحی صندلی ارگونومیک چند منظوره در چند سال اخیر، نه تنها شرایط برای کار بهتر شده است، بلکه از فضا و محیط نیز به صورت بهینه استفاده می‌شود.

 

قفسه و شلف در طراحی داخلی دفتر کار

استفاده از وسایل تزئینی، کتاب‌ها، گل و گلدان‌ها تنها لوازمی نیستند که مختص به قرارگیری در محیط‌های خانگی باشند. ممکن است در محیط کاری خود لوازمی داشته باشید که دوست دارید در معرض دید مراجعه‌کنندگان و سایر مشتریان قرار دهید. می‌توانید برای نظم دهی به این لوازم و اکسسوری‌ها از قفسه‌ها و شلف‌های اداری استفاده کنید. نوعی از تجهیزات اداری که با نصب بر روی دیوار و یا تعبیه در کنجی از اتاق کار کاربرد خود را نشان خواهند داد.

همچنین بهترین موقعیت را برای دیده شدن لوازم مرتبط با نوع فضا فراهم می‌کند. قرار دادن کتاب‌هایی مرتبط به حوزه فعالیت کاریتان و یا لوگوی شرکت و… از جمله چیزهایی هستند که در اولین برخورد مراجعه کنندگان مشاهده خواهند کرد. این لوازم در جلب توجه و اطمینان خاطر آن‌ها و هم از منظر زیبایی شناسی، بسیار به چشم می‌آیند.