دکوراسیون مراکشی
02
مارس

دکوراسیون مراکشی و نسیمی از مدیترانه در خانه‌ شما

دکوراسیون مراکشی

اگر شما به دنبال یک احساس عجیب و غریب اما زیبا برای خانه خود هستید، طراحی مراکشی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در دکوراسیون مراکشی باید عناصر زیبایی مرموز موجود را در نظر بگیرید. کاربرد این سبک لوکس، دراماتیک و هیجان انگیز با رنگ‌های پر جنب و جوش، محصولات پیچیده‌ی چوبی و طرح‌های دلربای موزاییکی به طور فزاینده‌ای در دکوراسیون خانه‌های مدرن محبوب شده است. مراکش در میان اروپا و آفریقا نهفته است و فرهنگ این کشور متاثر از فرهنگ‌های بسیاری است.

مراکش به عنوان یک تقاطع بین شرق و غرب، شمال و جنوب قرار گرفته است و دکوراسیون مراکشی عناصری از فرهنگ و معماری کشورهای فرانسه، پرتغال و اسپانیا که در شمال غرب این کشور قرار گرفته‌اند و اصالت برگرفته ار فرهنگ مدیترانه‌ای، افریقایی، ایرانی و اسلامی را در خود جای داده است. این امر منجر به یک سبک منحصر به فرد، الهام بخش و خاص برای مراکش شده است.

دکوراسیون مراکشی در اتاق خواب
دکوراسیون مراکشی در اتاق خواب

تابش خیره‌کننده‌ی آفتاب در شمال آفریقا و در سواحل مدیترانه باعث می‌شود تا مراکشی‌ها تا جایی که می‌توانند از طبیعت غریب و چشم انداز اطراف‌شان لذت برده و از آن برای طراحی دکوراسیون منازل خود بهره گیرند. رنگ‌های ارتجاعی با مبلمان و لوازم جانبی بسیار زیبا، گیاهان گلدان و نورپردازی ملایم برای دستیابی به واحه‌ای کامل در محیط انجام می‌شود. از خط ساحلی پر زرق و برق کازابلانکا و تانگیر تا مارها و ادویه جات در در بازارهای مراکش، می‌توانید دریابید که به دنبال لمس احساسات عجیب و غریب هستید و به سوی تکامل قدم برمی‌دارید.

 

بخوانید ...
نورپردازی؛ جادوی طراحی داخلی

رنگ قوی در چیدمان مراکشی

رنگ نقطه مرکزی تزئین دکوراسیون مراکشی است. الهام گرفتن از چشم انداز مراکش، نگاه کردن به سایه‌های آبی و سبز اقیانوس اطلس و مدیترانه، سوسوی طلا و نقره با استفاده از ماسه‌های صحرا و قرمز باشکوه و پرتغالی برگرفته از غروب آفتاب در آفریقا.

مبلمان سنتی با رنگ‌های گرم در پذیرایی
پذیرایی با طراحی مراکشی

 

فضاهای داخلی در طراحی مراکشی شامل الگوهای شلوغ اما مبلمانی ساده است. مبل‌ها و نیمکت‌ها کوتاه بوده و به زمین نزدیک‌ترند. اثاثیه در دکوراسیون به سبک مراکشی با تزئینات طوماری شکل آهنی، مروارید، چوب تراشی‌های برجسته، موزاییک‌های طرح‌دار و سفال‌های زیبا مزین می‌شوند.

 

پارچه‌های لوکس و شاداب

پارچه‌هایی با رنگ‌های غنی، بافت‌های پیچیده و طرح‌های معمولی از ملزومات دکوراسیون مراکشی است. افزودن کوسن و پُشتی به تعداد زیاد، استفاده از پارچه‌های لوکس در مبلمان، پرده‌ی پنجره‌ها و حتی سقف اتاق. این پارچه‌های سنگین را در فضاهای پر رفت و آمد منزل با گره‌های درشت استفاده می‌کنند تا هم بتوان در مواقع لزوم آنها را از جلوی دست و پا کنار زد و هم از آنها برای تقسیم فضای محیط و اضافه کردن سبک بهره برد.

صنایع دستی مراکشی
صنایع دستی مراکشی

روشنایی یک عنصر مهم در دکوراسیون مراکشی است. روشنایی در این سبک با نور کم ایجاد شده توسط لامپ‌ها و آویزهایی با شیشه‌های رنگی، برش فلزی و حکاکی چوبی تامین می‌شود. با استفاده از شمع در لامپ‌های سنتی، پرتو سبکی از عنصر رمانتیک نور در طراحی غریب مراکشی پرواز می‌کند.

 

فرش‌های مراکشی با طرح‌های گرم

کفپوش تیره‌ی چوبی با قالیچه و فرش‌های Boucherouite یا Beni Ourain پوشانده می‌شود و بالشتک‌های طبقه بندی شده را برای ایجاد نشیمن‌گاه مناسب برای اتاق به سبک مراکشی استفاده می‌کنند. اغلب از کاشی و سرامیک برای کفپوش استفاده می‌شود که در هوای گرم بسیار خوشایند است.

بخوانید ...
پنجره های مدرن؛ حفاظت از حریم خصوصی
سبک مدیترانه‌ای وسایل تزیینی متنوع در پذیرایی
سبک مدیترانه‌ای وسایل تزیینی متنوع در پذیرایی

فرش‌های مراکشی که در دل ارتفاعات کوه‌های بلند آن کشور بافته می‌شوند با گرما و لطافت عجین هستند. یکی از این فرش‌ها را در اتاق خواب خود پهن کنید، آن وقت خواهید دید که چه احساسی خوبی مخصوصا در هنگام بلند شدن از خواب در صبح یک روز زمستانی سرد. برای شما به ارمغان می‌آورد.

 

بازتاب رنگ دکوراسیون مراکشی

آینه‌ها باعث افزودن به محیط داخلی در طراحی مراکشی می‌شوند و به راحتی با انعکاس نور، دیوارها را به عقب می‌رانند. در این سبک می‌بایست آینه‌ها را با سنگ‌های تزئینی، چوب‌های عمیق حکاکی شده، قالب‌های گنبدی و جواهرات بدلی بپوشانید.

استفاده از گلدان به سبک طراحی مدیترانه ای
استفاده از گلدان به سبک طراحی مدیترانه ای

گیاهان عجیب و غریب مانند درختان موز یا پاپیروس در گلدان‌های بزرگ و سبز رنگارنگ قرار می‌گیرند تا یک نوع واحه‌ی دست ساز در طراحی مراکشی شما خلق شود.

 

خیمه‌ای بر بالای سر

ابریشمی با ابعاد گسترده که در محل‌های نشیمن و ناهارخوری قرار گرفته است و یا اضافه کردن پشه‌بندهایی بر بالای تخت، یک احساس مرموز را به یاد می‌آورد که یادآور چادر بیابان نشینان در صحرایی سوزان است.

اتاق خواب مدل خیمه
اتاق خواب مدل خیمه

عطرهای مناسب می‌توانند بلافاصله ذهن را به سمت بازار مراکش سوق دهند و ظاهر منزل شما را بیشتر از پیش به دکوراسیون مراکشی نزدیک کنند. شمع‌ها، بخور دادن‌ها در رایحه‌های غنی با ادویه‌هایی مانند دارچین، جوز، زعفرانی یا هر ادویه جادویی عجیب و غریب دیگر را می‌توانید انتخاب کنید.