طراحی ویلای مدرن و نکات قابل توجه آن
05
سپتامبر

طراحی ویلای مدرن و نکات قابل توجه آن

ویلای مدرن

اهمیت طراحی ویلا غیر از فراهم آوردن سرپناه برای ساکنان در به وجود آوردن محیطی آرام و دلپذیر برای زندگی است. در میان سبک‌های مختلفی که برای طراحی و ویلا وجود دارد، امروزه طراحی ویلای مدرن مقبولیت و محبوبیت بسیاری یافته است. به همین دلیل در این مطلب از سایت خشت بنا قصد داریم به نکات اصلی طراحی یک ویلای مدرن بپردازیم و شما را با قواعد مهم آن بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه لاشید.

ویلای مدرن
ویلای مدرن

در طراحی ویلای مدرن باید دقت کنید که طرح‌ها ساده، واضح و قابل تشخیص باشند. به این معنی که در این نوع طراحی معمولا از اشکال و احجام پایه مانند مربع و مکعب استفاده می‌شود.

 

نکات قابل توجه در طراحی ویلای مدرن

اگر قصد طراحی یک ویلای مدرن را در سر دارید، باید در ابتدای امر به این نکته توجه کنید که جوانب معماری ویلا به طور مستقیم با جوانب دکوراسیون داخلی ویلا مرتبط است.

نکات قابل توجه در طراحی ویلای مدرن
نکات قابل توجه در طراحی ویلای مدرن

از آنجا که مفهوم ویلا بر حول محور کسب آرامش و استراحت و دوری از شلوغی و استرس شهری می‌باشد، پس طراحی و دکوراسیون آن نیز یک مفهوم کاملاً متفاوت و درخور توجه می‌باشد. در ادامه نکات مهمی که باید در طراحی ویلای مدرن به آن توجه داشت را توضیح خواهیم داد.

 

۱- طرحی کلی از ویلا در ذهن داشته باشید

اولین اصلی که در طراحی ویلای مدرن باید به یاد داشته باشید توجه به عملکرد است. عملکرد در سبک مدرن حرف اول را می‌زند و شالوده و بنیان طراحی‌های مدرن است. در این سبک مینیمالیسم و تکنولوژی نقش اساسی دارند و در واقع استفاده از تکنولوژی جدید در ساخت و ساز مانند به کار بردن اسکلت بتنی، اسکلت فلزی و همچنین پنجره‌های سرتاسری از ویژگی‌های اصلی طراحی مدرن است.

 

۲- نحوه عملکرد در طراحی ویلای مدرن

همانطور که اشاره شد عملکرد نقش بسیار مهمی در طراحی ویلای مدرن و اصولا هر نوع طراحی مدرن ایفا می‌کند. به همین دلیل پیش از شروع طراحی باید مشخص کنید که دقیقا به چه نوع فضاهایی نیاز دارید و بر اساس آن به جلو پیش بروید. زیبایی و فرم ساختمان در طراحی مدرن درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرد.

بخوانید ...
کلوزت روم چیست؟ نکات طراحی آن

زمانی می‌توان طراحی ویلای مدرن را موفق دانست که همه فضاها به خوبی با نیازهای کاربران مطابقت داشته باشد و بر اساس سبک زندگی و سلیقه آن‌ها طراحی شده باشد.

 

۳- اهمیت به متریال و مصالح استفاده شده در طراحی ویلای مدرن

بسیاری از متریالهای متناسب برای دکوراسیون داخلی ویلا و معماری داخلی ویلا در ظاهر ساده ولی بسیار شکیل می‌باشند و طراحی محوطه ویلا نیز باید از سبک مدرن تبعیت کند.

اهمیت به متریال و مصالح استفاده شده
اهمیت به متریال و مصالح استفاده شده

با مشاهده ویلاهای مدرن جهان و ویلا های معروف جهان و همینطور ویلاهای معماران معروف ایران که سالها ویلای مدرن در ایران طراحی کرده اند سادگی و منحصر به فرد بودن ویلاها را حس می‌کنیم. نور پردازی، استفاده از متریالهای چوبی ،سنگ های ساده و نورپردازی مناسب مهم هستند.

 

۴- استفاده صحیح از رنگ ها

یکی دیگر از موضوعات قابل توجه در دکوراسیون داخلی ویلا، توجه به رنگ‌ها و استفاده از رنگ‌های تیره در طراحی ویلا می‌باشد. استفاده از رنگ تیره در طراحی فضا‌های داخلی، معمولاً حس رازآمیز، فریبنده و خاصی را منتقل می‌کند. البته انتخاب اشیای دکوراتیو و تم رنگ‌ها باید با توجه و دقت بسیار انجام شود. زیرا شدت زیاد تاریکی فضا ممکن است برای افراد کسل‌کننده شود.

استفاده صحیح از رنگها
استفاده صحیح از رنگها

یکی از نکاتی که طراحان در دکوراسیون داخلی ویلا با رنگ‌های تیره به آن اشاره می‌کنند، استفاده نکردن از آینه در محیط می‌باشد. آینه همان‌طور که در فضاهای روشن و کوچک به بزرگ‌تر نمایش دادن فضا کمک می‌کنند، اما در فضاهای تیره همچون یک الماس مخملی به چشم می‌آید. از اشیای دکوری که از جنس برنز، نقره و برنج هستند و منعکس‌کننده نور می‌باشند، استفاده کنید. استفاده از وسایل تزئینی چون تابلوهای نقاشی، پایه‌های نوری و گلدان گل فضای داخلی ویلا را به یک محیط آرام و راحت تبدیل می‌کند.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون داخلی گلم چیست؟

 

۵- نورپردازی در طراحی ویلای مدرن

نور پردازی از اهمیت زیادی برخوردار است. چراکه باید تمام فضا نور زیادی داشته باشند، هنگامی که نور به داخل ویلا می‌تابد شادابی و سر زندگی خاصی را به ارمغان می‌آورد، بنابراین یک عامل مهمی که باید در نمونه طراحی ویلای مدرن رعایت کنید نورپردازی آن است، در اکثر ویلای مدرن از پنجره‌های بسیار بزرگی استفاده می‌شود، در غیر این صورت طراحی ویلا ارزش زیادی ندارد. مثلاً قسمت هایی مانند آشپزخانه و پذیرایی باید نور آفتاب مستقیمأ به آن‌ها بتابد، در طراحی ویلا مدرن باید جهت تابش نور خورشید بررسی شود و بر اساس آن فضاهای ویلا را طراحی نمود.

نورپردازی
نورپردازی

در صورتی که قسمت های مختلف ویلای مدرن نور کافی نداشته باشد آن را کسل کننده و بی روح نشان می‌دهد و پس از مدتی که در آن زندگی کنید خسته می‌شوید.

 

۶- طراحی اصولی پنجره های ویلا

در بیشتر طراحی‌های مدرن شاهد استفاده از سطوح وسیع شیشه در نمای ساختمان هستیم. شما نیز در طراحی ویلای مدرن خود می‌توانید از پنجره‌های سرتاسری و بزرگ استفاده کنید. این نوع طراحی علاوه بر تامین نور فضاهای داخلی ظاهر مدرنی به ویلای شما خواهند داد.

طراحی اصولی پنجره های ویلا
طراحی اصولی پنجره های ویلا

به یاد داشته باشید که در مشخص کردن محل قرارگیری پنجره‌ها به جهت نور مناسب و نوع استفاده از فضا حتما توجه کنید.

 

۷- توجه به مساحت ویلا

از عوامل مهم دیگر مساحت ویلا می‌باشد، در صورتی که ویلا اندازه بزرگی داشته باشد ایده های بسیار زیادی برای طراحی داخلی ویلای مدرن وجود دارد، برای اجرای طراحی دکوراسیون داخلی باید هزینه زیادی را پرداخت کنید.

بخوانید ...
تی وی روم؛ انواع مدل تی وی روم در دکوراسیون
توجه به مساحت ویلا
توجه به مساحت ویلا

ولی در عوض تمامی امکاناتی که موجب آسایش و آرامش شما در ویلا می‌شود، فراهم است علاوه بر برطرف کردن نیاز های مشتری، زیبایی و جذابیت زیادی دارد.

 

۸- دکوراسیون داخلی ویلا

در دکوراسیون داخلی ویلا علاوه بر ترکیب هر اتاق باید به رابطه و دید افراد با چشم‌انداز بیرونی نیز توجه شود. طراحان دکور با ایجاد ارتباط بصری بین فضاهای متضاد و ایجاد یک چشم‌انداز ایدئال می‌توانند دکوراسیون داخلی ویلا را تکمیل نمایند. با چنین دیدگاهی نسبت به طراحی فضاهای ریز و درشت و چشم‌اندازهای بیرونی می‌توان طراحی ویلای مدر را به صورت منحصر به‌ فرد انجام داد.

دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی

انتخاب فضا و متریال عالی برای دکوراسیون داخلی ویلا باید با توجه به تم و سبک طراحی ویلای مدرن مدنظر قرار گیرد. مهم‌ترین مسئله در این مورد ایجاد یک سبک فوق‌العاده بین سطوح ساده، خطوط متقاطع، رنگی و بافت ‌دار می‌باشد. این تعادل بصری در طراحی ویلا از جنبه‌های مهمی است که باید بدان توجه کرد.

 

۹- طراحی فضاهای داخلی

در طراحی ویلا باید به جاگذاری فضاهای مختلف توجه زیادی شود، مثلاً اگر در حمام داخل آشپز خانه وارد شود. فکر خوبی نیست و خوشایند نمی‌باشد، بنا براین باید هر کدام از قسمت ها در جای درستی قرار بگیرند، آشپز خانه و سالن مهمان باید به سمت نور خورشید طراحی شوند. علاوه بر این سرویس های بهداشتی باید در جایی قرار بگیرند که به دور از فضا های عمومی باشند. همچنین اتاق خواب ها در جای خصوصی باید قرار بگیرند طوری که رفت و آمد در آن کمتر باشد.

طراحی فضاهای داخلی
طراحی فضاهای داخلی

در ویلاهای مدرنی که به صورت دوبلکس ساخته شده اند باید پله ها طوری طراحی شوند که مانعی برای تابش نور نباشند. به طور کلی باید تمام عوامل در جا گذاری قسمت های مختلف ویلای مدرن رعایت شود.