سبک مدرن
11
اکتبر

سبک مدرن در دکوراسیون داخلی و رعایت اصول آن

سبک مدرن

در نظر داریم شما را با سبک مدرن  و استفاده آن در دکوراسیون داخلی ساختمان و تاریخچه به وجود آمدن آن کمی بیشتر آشنا کنیم. با پیشرفت تکنولوژی، گسترش علم و فلسفه، مدرنیسم پایه‌گذاری شد. استفاده از نشانه‌های تکنولوژی مانند کاربرد فلز و شیشه در ساختمان‌های شیکاگو از سال ۱۸۷۱ رونق زیادی پیدا کرد. همچنین ساخت برج ایفل در پاریس با مصالح جدید انقلابی در صنعت ساختمان سازی به وجود آورد. این سبک بعد از جنگ جهانی اول در ساختمان سازی رونق پیدا کرد.

 

اصول طراحی مدرن

از اصول معماری مدرن می‌توان به مرتفع سازی، ایجاد فضای سبز بر بام خانه‌ها و پنجره‌های کشیده در نما اشاره کرد. در طراحی مدرن نیازی به داشتن یک فضای بسیار بزرگ نیست بلکه باید خانه از پیچیدگی و شلوغی خارج شود. همچنین باید برای طراحی فضای مدرن سادگی، خلوتی، زیبایی و در عین حال راحتی را برای آن در نظر گرفت.

طراحی مدرن
طراحی مدرن

 

در سبک مدرن از اشکال هندسی و خطوط زاویه‌‌دار در دیوارها و وسایل به دفعات استفاده می‌شود. رنگ‌های مرسوم در این سبک معمولا متضاد همدیگر بوده و از رنگ سیاه و سفید زیاد استفاده می‌شود. تمام کف‌پوش‌ها باید ساده و تک رنگ باشد. اگر از فرش در خانه استفاده می‌کنید سعی کنید تک رنگ باشد یا ترکیبات رنگی کمی داشته باشد و لازم نیست آنقدر بزرگ باشد که بتواند تمام فضا را بپوشاند. شکل مبلمان باید از پیچیدگی به دور باشد و در عین حال دارای سادگی و ترکیب رنگی متضاد و یا تک رنگ باشد.

طریقه چیدمان مبل در فضای خانه در سبک مدرن به صورت دایره‌ای و یا مقابل هم دیگر است. لوازم دکوری مورد استفاده باید در ابعاد کوچک و دارای اشکال هندسی و هنری خاص باشد که به فضا معنای مدرنیته بودن را بدهد. در طراحی سرویس بهداشتی در سبک مدرن قسمتی که قرار است وان حمام تعبیه شود از فضاهای دیگر با دیوارهای شیشه‌ای جدا گردد. همچنین به جای یک دوش در داخل حمام، از چندین دوش استفاده کنید که از زوایای مختلف آب بپاشد.

بخوانید ...
فنگ شویی ورودی اصلی؛ خوش آمد گویی به انرژی!

 

ویژگی‌های سبک مدرن در دکوراسیون داخلی

  • استفاده از رنگ‌های طبیعی و خنثی. ایجاد تعادل نامتقارن در مبلمان و طرح‌ها. عدم استفاده زیاد و بیش از حد از وسایل خانه و تزئینات. استفاده از بافت‌های مینیمال و ساده در سبک مدرن. مینیمال یا مینیمالیسم یک مکتب هنری است که دارای زرق و برق نیست ولی دارای نفوذ و گستردگی می‌باشد. در طراحی مینیمال بخش‌ها و عناصر غیر ضروری حذف می‌شوند.

رعایت سادگی در طراحی

در سبک مدرن سعی بر آن است که از سبک‌های گذشته، شلوغی و زرق و برقی زیاد فاصله بگیریم تا بتوان خانه‌های کوچک را بزرگ‌تر نشان داد. همچنین تمام رنگ‌ها رو به سادگی و مینیمالیسم است و اغلب از ترکیب رنگ‌های خنثی با رنگ‌های دیگر استفاده می‌شود. در سبک مدرن برای مبلمان تعادل بین اجسام داخل و بافت‌های آن مدنظر است. طبیعت عنصر الهام دهنده سبک مدرن است. استفاده از گیاهان در فضای خانه طراوت و زیبایی را به دکوراسیون مدرن خانه‌ی شما هدیه می‌دهد.