نقاشی مدرن ساختمان
03
جولای

نقاشی مدرن ساختمان و چند نمونه از سبک های آن

نقاشی مدرن ساختمان

نقاشی مدرن ساختمان در واقع رنگ‌ کردن ساختمان به شیوه‌ای است که با عناصر مدرن همخوانی داشته باشد. همانگونه که نوع سبک ساختمان‌ها به مرور زمان تغییر می‌کنند، همه‌ی امور مربوط به ساختمان هم به روز می‌شوند، نقاشی ساختمان یکی از خدمات مربوط به ساختمان است که با تغییر سبک و فرم ساختمان‌ها تغییراتی را شاهد می‌باشیم. امروزه تنوع رنگ‌های ساختمانی بسیار زیاد شده است و با توجه به سبک دکوراسیون ساختمان از آنها استفاده می‌شود. سبک مدرن همانطور که برای معماری، دکوراسیون و وسایل به کار می‌رود در مورد نقاشی ساختمان هم کاربرد دارد.

نقاشی مدرن ساختمان
نقاشی مدرن ساختمان

نقاشی ساختمان مدرن امروزه چیزی جز استفاده از ابزار ها و تکنیک‌هایی در نقاشی ساختمان که قبل از آن یا وجود نداشته و یا استفاده از آن رایج نبوده نیست، مثلا در سبک پتینه از اسفنج و فوم و قلطک‌های طرح دار و ورق طلا و نقره و… استفاده می‌کند که به تازگی رواج یافته و به سمت فراگیر شدن می‌رود.استفاده از المان‌های شرقی و غربی و طراحی و رنگ آمیزی نیز از دیگر مصادیق نقاشی ساختمان مدرن است.

 

رنگ های مورد استفاده برای ساختمان مدرن

از رنگ‌های متنوعی برای نقاشی ساختمان استفاده می‌شود که برخی از آن‌ها در گذشته بیشتر مورد استفاده بودند و برخی جدیدتر هستند. رنگ‌هایی مانند: رنگ پلاستیک، رنگ‌های روغنی براق و مات، رنگ مولتی کالر، رنگ پتینه، رنگ اکرلیک که برای نقاشی ساختمان مدرن به کار می‌روند. در جنس رنگ مصرفی تغییری بوجود نیامده و همان رنگ‌های روغنی و اکریلیک و پلاستیک هستند ولی در صورت هزینه کرد بیشتر، میتوانید از رنگ‌های بهتری مثل جوتن و… استفاده کنید.

رنگ های مورد استفاده برای ساختمان مدرن
رنگ های مورد استفاده برای ساختمان مدرن

استفاده از استیکر پس از اتمام رنگ آمیزی هم از دیگر عناصری است که می‌تواند بعنوان یک عنصر مدرن در منزل استفاده کرد، حتما در این رابطه با نقاش خود مشورت کنید تا در انتخاب رنگ و میزان روشنایی آن و اندازه و رنگ استیکر به شما کمک کند.

 

رنگ دیوارها و سقف

رنگ دیوارها و سقف خانه، اولین حس را در فردی که وارد خانه می‌شود ایجاد می‌کند، ممکن است از رنگ‌های تیره استفاده کنید و خانه شما فضای آرام و دنجی به نظر برسد و یا رنگ‌ ساختمان شما روشن و دلباز باشد و فضا را بزرگتر نشان بدهد. هر رنگی از نظر روانشناسی تاثیرات مختلفی دارند.

 

انتخاب رنگ مناسب برای نقاشی ساختمان

در انتخاب رنگ مناسب برای دیوارهای ساختمان، نکته‌هایی را مد نظر قرار بدهید تا بتوانید درست انتخاب کنید:

بخوانید ...
تغییر دکوراسیون خانه با کمترین بودجه ممکن

در ابتدا رنگ دیوارها و سقف را انتخاب نکنید! اگر تصمیم دارید رنگ خانه خود را تغییر دهید، عاقلانه است در ابتدا رنگ مبلمان و دکوراسیون خود را در نظر بگیرید و طبق آنها رنگ مناسب برای خانه خود را انتخاب کنید.

نقاشی مدرن ساختمان
نقاشی مدرن ساختمان

از نمونه‌های دیگر ایده بگیرید: نمونه‌های مختلفی از رنگ ساختمان و ترکیب رنگ‌های مختلف برای دیوار و سقف را در سایت خشتب بنا ببینید تا بتوانید از آنها برای نقاشی ساختمان خود ایده بگیرید. حتی ممکن است شما از رنگ وسایل دیگر ایده‌هایی برای رنگ دیوارها و سقف به ذهنتان برسد. رنگ‌هایی که به نظرتان جذاب هستند و مناسب برای ساختمان شماست به صورت لیست بنویسید.

 

استفاده از رنگ های خنثی برای نقاشی مدرن ساختمان

رنگ‌ انتخابی را در رنگ‌های خنثی به کار ببرید، رنگ‌های خنثی به ترکیب رنگ خانه شما کمک می‌کنند. با توجه به اینکه دوست دارید کدام قسمت خانه بیشتر دیده شود، باید رنگ مناسبی برای آن انتخاب کنید. مثلا اگر می‌خواهید دیوار تاکیدی داشته باشید بهتر است ار رنگ‌های خنثی در اطراف آن استفاده کنید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که رنگ قسمتی از طراحی منزل است و شما باید علاوه بر رنگ چیدمان و اسباب و پرده ها و سایر فاکتور ها را نیز مدرن کنید تا در کل یک محیط امروزی داشته باشید.

رنگ آمیزی خنثی در نقاش مدرن ساختمان
رنگ آمیزی خنثی در نقاش مدرن ساختمان

از کارهایی ساده ی دیگری که می‌تواند تحت عنوان مدرن تلقی شود تابو شکنی در انتخاب رنگ است، به این صورت که معمولا افراد از بین تعداد زیاد رنگ به سراغ عامه پسند ترین رنگ ها می‌روند و نگران این مساله هستند که رنگ جدید خانه آنها به مزاج و سلیقه دوستان و آشنایان خوش نیاید و سلیقه خود را قربانی حرف مردم می‌کنند، ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که از هر رنگی که خوشتان می‌آید استفاده کنید البته با رعایت استاندارهای هارمونی رنگ ها و روانشناسی رنگ ها که ما در خشت بنا در این زمینه کمکتان می‌کنیم.

 

نقاشی روی سقف درنقاشی مدرن ساختمان

یکی دیگر از روش‌های تزئین سقف با استفاده از نقاشی روی سقف است که آن را می‌توان به دو نوع تقسیم کرد:

 

۱- نقاشی در سقف‌های کلاسیک

به صورت نقاشی‌هایی با موضوع فرشته، آسمان، ابروباد و پرنده است و همچنین موتیف‌هایی از گل و طرح‌های مختلف، که بیشتر برای ساختمان‌هایی با سقف‌های بلند مانند تالارها، خانه‌های دوبلکس و لوکس استفاده می‌شود. این نوع سقف برای ایجاد دکوراسیون کلاسیک مناسب است.

بخوانید ...
بازسازی حیاط قدیمی برای داشتن فضایی جذاب و باصفا
نقاشی روی سقف
نقاشی روی سقف

۲- نقاشی روی سقف به شکل مدرن

در این روش از طرح‌های مختلفی مانند: طرح‌های هندسی، تکرار شونده، راه راه، نقش گلکاری، طرح‌های برجسته و.. برای سقف استفاده می‌شود.

 

پتینه کاری در ساختمان

نوعی از نقاشی روی دیوار و سقف است که این نوع پوشش بر روی زیرکاری که می‌تواند رنگ روغن، پلاستیک و یا اکریلیک باشد انجام گیرد. این نوع تزئین نوعی هنر است که در آن دیوار ساختمان به شکل قدیمی در می‌آید. این نوع نقاشی ساختمان تنوع زیادی دارد و در طرح‌های مدرن و کلاسیک به کار می‌رود. برای مشاهده پتینه کاری چیست؟ انواع مدل ها و نحوه اجرای آن در ساختمان کلیک نمایید.

 

نکته های نقاشی مدرن ساختمان

اگر تصمیم به نقاشی ساختمان خود گرفته‌اید در ابتدا باید تکلیف سقف را روشن کنید، بعد به سراغ دیوارها بروید و بین رنگ کردن سقف و دیوارها فاصله ای نیندازید. قبل از شروع به رنگ و نقاشی کردن سقف، همه‌ی لوازم را از اتاق خارج کنید و یا روی آن‌ها را کاملا بپوشانید، چرا که اگر سقف را رنگ کنید از سقف چکه کرده و چاره‌ای به جز پوشاندن وسایل نیست.
رنگ سفید، متداول‌ترین رنگ مورد استفاده برای سقف است ولی اگر از رنگ‌های دیگر استفاده کنید خانه‌ شما متمایز خواهد شد.

رنگ کردن سقف خانه
رنگ کردن سقف خانه

نوع رنگی که انتخاب می‌کنید (روغنی، اکرلیک، پتینه و..) به نوع عملکرد فضا بستگی دارد. مثلا اگر قصد دارید در آشپزخانه از رنگ استفاده کنید باید رنگ روغنی به کار ببرید تا قابل تمیز کردن باشد. اگر کار نقاشی ساختمان را به شرکت‌های نقاشی ساختمان می‌سپارید قبل از شروع کار نقاشی راجع به مدت زمان انجام کار و ضمانت کیفیت رنگ به توافق برسید تا مطمئن باشید که کار نقاشی ساختمان شما به موقه تمام می‌شود. برای نقاشی ساختمان از غلطک مخصوص نقاشی به جای اسپری و قلم موی نقاشی استفاده کنید. استفاده از غلتک سطح بیشتری را پوشش می‌دهد و راندمان کار نقاشی سقف را بهبود می‌بخشد.

 

جدیدترین سبک های نقاشی مدرن ساختمان

اکنون که با تعریف نقاشی ساختمان مدرن آشنا شده‌ایم، در ادامه به بررسی انواع سبک جدید نقاشی ساختمان را با یکدیگر می­‌پردازیم.

 

استفاده از طرح­ های هندسی در نقاشی ساختمان مدرن

استفاده از طرح‌­های هندسی در نقاشی یکی از جدیدترین مدل نقاشی ساختمان است. در این سبک، انواع فرم‌­های هندسی مانند مثلث، شش ضلعی، نیم دایره و… جایگزین سطوح یک­دست و خسته­‌کننده شده‌­اند.

بخوانید ...
مدل کاشی سرویس بهداشتی با ایده های جذاب

 

جدیدترین مدل نقاشی ساختمان

آخرین سبک­‌های نقاشی ساختمان مدرن به صورت راه راه را به ۲ صورت می­‌توان انجام داد.

راه راه عمودی: در این حالت تاکید بیشتر روی ارتفاع بوده، و موجب می­‌شود سقف خانه شما مرتفع‌­تر دیده شود.

سبک راه راه
سبک راه راه

راه راه افقی: در این مدل تاکید بیشتر روی عرض تاکید بوده، و باعث می­‌شود اتاق یا سالن موردنظر وسیع‌­تر به نظر بیاید (بسیار مناسب برای اتاق­‌های کوچک و باریک).

 

 رنگ ­آمیزی سقف در نقاشی اتاق کودکان

کمتر جایی دیده شده که سقف، رنگی به جز رنگ­‌های متداول (سفید) داشته باشد. اما یکی از آخرین سبک­‌های نقاشی ساختمان مدرن، هماهنگ کردن سقف اتاق (و یا حتی نشیمن) با رنگ یکی از دیوارهاست. شما حتی می‌توانید در نقاشی ساختمان کودکانه تنها سقف را رنگ کنید.

رنگ آمیزی سقف در نقاشی ساختمان کودکانه
رنگ آمیزی سقف در نقاشی ساختمان کودکانه

اگر قصد رنگ زدن سقف را در جایی جز نقاشی ساختمان کودکانه دارید، کارشناسان ۲ رنگ آبی کمرنگ و زرد کمرنگ برای نقاشی سقف پیشنهاد می‌­دهند.

 

استفاده از شابلون در نقاشی ساختمان

نقاشی ساختمان با شابلون نیز یکی دیگر از سبک جدید نقاشی ساختمان و پای ثابت عکس نقاشی ساختمان ساده و کاتالوگ نقاشی ساختمان است. نقاشی ساختمان با شابلون شامل طرح­‌های مختلفی می‌­شود که می‌توانید طبق سلیقه خودتان یکی از آنها را انتخاب، و چهره خانه خود را به کلی دگرگون کنید.

نقاشی ساختمان با شابلون
نقاشی ساختمان با شابلون

به دلیل اجرای ساده، نقاشی ساختمان با شابلون از محبوب­‌ترین روش­ه‌ای مدرن بوده و در نقاشی ساختمان کودکانه نیز پرکاربرد است.

 

هزینه

میزان هزینه نقاشی ساختمان بر حسب شرایط ساختمان متفاوت است. انجام کار نقاشی ساختمان به شکل‌های مختلف و با کیفیت و ظرافت متفاوت انجام می‌شود که بر حسب این ویژگی‌ها به درجه‌های یک و دو و سه تقسیم می‌شود. قیمت نقاشی ساختمان به عوامل زیر بستگی دارد.

متراژ ساختمان
نوع رنگ استفاده شده
نوع زیرکار دیوار و سقف (گچ- رنگ- کاغذ دیواری)

نقاشی مدرن ساختمان
نقاشی مدرن ساختمان

رنگ ساختمان بر حسب مترمربع و نوع رنگ به کار رفته حساب می‌شود، هزینه‌ی نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک (حدود ۱۱۰۰۰ تومان برای هر مترمربع) جزو رنگ‌های ارزان و هزینه‌ی نقاشی ساختمان با رنگ پتینه (۲۵۰۰۰ تومان برای هر مترمربع) گرانترین قیمت را دارد.