آباژورها و نقش آنها در دکوراسیون داخلی
26
ژانویه

آباژورهای مدرن و نقش آنها در دکوراسیون داخلی

آباژورهای مدرن و نقش آنها در دکوراسیون داخلی

آباژور یکی از عناصر تزئینی خاص و جزو ابزار نورپردازی فرعی در خانه محسوب می‌شوند. همان طور که می‌دانید هر اتاق از منزل شما با وجود لامپ های زیبا و روشنایی های مناسب، زیباتر به نظر می‌رسد و جلوه ی بیشتری دارد. انتخاب آباژور متناسب با رنگ و وسایل اتاق شما در زیبایی دکور و فضای منزل شما تاثیر دو چندان دارد. در هنگام انتخاب چراغ برای هر اتاق چیزی که در قدم اول به آن فکر می‌کنید این است که چه نوع لامپ و چراغی برای اتاق شما مناسب است و چه ترکیب آرایشی اتاق شما را جذاب تر می‌کند.

چراغ خواب یا آباژور، امروزه یکی از وسایل زیبا و کاربردی برای خانه است. در کنار لوستر که برای روشنایی پذیرایی به کار می‌رود، چراغ خواب هم می‌تواند هم در اتاق‌خواب‌ها و هم در پذیرایی موجب روشنایی شود و البته جنبه‌ی تزئینی نیز دارد.

آباژورهای مدرن و نقش آنها در دکوراسیون داخلی
آباژورهای مدرن

در واقع چراغ خواب وسیله‌ای برای نورانی کردن بخشی از خانه است که با لامپ کار کرده و مدل‌های فراوانی از کلاسیک تا مدرن و ساده تا فانتزی را شامل می‌شود که هر کدام طرفداران خاص خود را دارند. هر چراغی که در فضای منزل شما روشن می‌شود نقش مهمی در زیباتر شدن دکوراسیون منزل شما می‌گذارد. از این رو بهتر است در زمان انتخاب چراغ های منزل دقت داشته باشید و آباژوری متناسب با فضای داخلی خود انتخاب کنید. در این بلاگ از سایت خشت بنا می‌خواهیم از نقش آباژورهای مدرن در دکوراسیون داخلی با شما صحبت کنیم و اطلاعات لازم برای خرید یک آباژور متناسب با منزل یا اتاقتان را به شما خواهیم داد.

 

آباژورهای مدرن آویز دار

همان‌طور که می‌دانید استفاده از آباژور های آویزدار از سالهای گذشته در خانه ها مرسوم بوده است و از آن برای دکوراسیون منزل استفاده می‌کردند.

آباژور های مدرن
آباژور های مدرن

ما می‌توانیم از این نوع آباژورهای مدرن در طراحی اتاق ناهارخوری استفاده کنیم. چرا که آباژورهای آویزدار مناسب ترین گزینه برای بالای میز ناهار خوری می‌باشند و هنگام میل کردن غذا روشنایی ویژه ای به میز غذای شما می‌بخشد در نتیجه احساس دلپذیرتری خواهید داشت.

 

نحوه انتخاب آباژورها برای دکوراسیون منزل شما

انتخاب آباژورهای مدرن مناسب و ایده ال زمانی درست است که شما به ساختار فیزیکی اتاق خود توجه داشته باشید.

آباژورها و نقش آنها در دکوراسیون داخلی
آباژورهای مدرن و نقش آنها در دکوراسیون داخلی

در انتخاب آباژور باید به این مساله توجه داشت که اتاق شما بلند و باریک است و یا عریض و پهن، بسته به این شرایط می‌توانید آباژور اتاق خود را انتخاب کنید. بهتر است بدانید که آباژور باید به حد کافی پایین باشد، البته نه آنقدر پایین که برای تعویض لامپ آن در زیر آن قرار بگیرید و نه آنقدر بالا که در دکور اتاق به چشم نیاید.

بخوانید ...
رنگ های روشن در دکوراسیون داخلی؛ نکات مهم استفاده از رنگ های روشن

قبل از اینکه نوع آباژور را انتخاب کنید، بهتر است به فضایی که قرار است در آنجا از آباژور بهره بگیرید، نگاهی بیندازید.

آباژورهای مدرن و نقش آنها در دکوراسیون داخلی
آباژورهای مدرن و نقش آنها در دکوراسیون داخلی

در صورتی که میز کنار تخت شما کوچک باشد، بهتر این است که از آباژوری کوچک استفاده کنید و اگر فضای اتاق نشیمن شما وسیع است و فضای خالی بیشتری را دارید، انتخاب یک آباژور بزرگ گزینه مناسبی است. از آباژور به عنوان پایه دکوراسیون استفاده می‌کنند. در بعضی از مواقع شما از آباژور به عنوان یک دکور مکمل در فضای منزل خود استفاده می‌کنید و گاهی دوست دارید که اتاق خود را با توجه به آباژور دکوراسیون کنید. شما می‌توانید از پارچه مبلمان، فرش و حتی چیدمان کلی فضا، در هنگام خرید و انتخاب آباژور استفاده کنید.

 

مکان های مناسب برای استفاده از لامپ های ترکیبی رنگی

برای فضاهایی از منزل مانند اتاق نشیمن و اتاق خواب که نیاز به نور بیشتری داریم، حتما از لامپ های بیشتری استفاده می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه فضای اتاق شما زیباتر به نظر برسد از لامپ های رنگی استفاده کنید. در صورتی که تمایل دارید نور اتاق خود را در کانون قرار دهید، بهتر است از لامپ هایی با رنگ های جیغ و شبرنگ استفاده کنید که در میان دکور اتاق اشیاء برجسته تر به نظر برسند.

آباژورها و نقش آنها در دکوراسیون داخلی
آباژورهای مدرن و نقش آنها در دکوراسیون داخلی

پیشنهاد ما این است که از لامپ هایی با رنگ های خنثی برای دکور ظریف تر استفاده کنید.

 

 نقش ایمنی در آباژور

در زمان انتخاب آباژور علاوه بر زیبایی و علاقه مندی بهتر این است که به ایمنی آن هم توجه داشته باشید. برای مثال دقت کنید که فاصله لامپ از بدنه مناسب است و تولید گرما نمی‌کند. حتی می‌توانید اندازه لامپ مصرفی را با قطر بدنه آباژور تنظیم کرده و لامپی را انتخاب نمائید که متناسب با آن است.

بخوانید ...
پذیرایی کوچک؛ بهترین دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک
آباژورهای مدرن و نقش آنها در دکوراسیون داخلی
آباژورهای مدرن و نقش آنها در دکوراسیون داخلی

در هنگام خرید توجه داشته باشید که بدنه مکانیکی آباژور به درستی بر روی پایه آن ثابت بوده و ایمنی کافی را داشته باشد.

 

 

وجود آباژورهای کژوال در فضای منزل

به یاد داشته باشید که از لامپ ها می‌توانید برای حمام، زیرزمین و… استفاده کرده و از زیبایی آنها بهره ببرید.

آباژورها و نقش آنها در دکوراسیون داخلی
آباژورهای مدرن و نقش آنها در دکوراسیون داخلی

استفاده از آباژور های آویزی برای ایجاد نقطه کانونی درحمامی با سبک مدرن ایده مناسبی است. می‌توان آباژور آویز را بر بالای وان در حمام استفاده کنید و با استفاده از لامپ های عمودی کنار آینه، یک فضای خاص و عالی را به وجود آورید.

 

تعیین کاربری آباژورهای مدرن

هر آباژوری که در منزل شما وجود دارد، صرفا فقط از روشنایی آن استفاده نمی‌شود. گاهی از آباژور ها فقط برای زیبایی بخشیدن به دکوراسیون منزل استفاده می‌شود تا از طریق ترکیب رنگی آنها به دکوراسیون خانه خود جان دوباره ببخشید. همچنین باید توجه داشت زمانیکه دکور منزل شما سفید باشد، از حداکثر روشنایی در فضای منزل برخوردار هستید.

آباژورهای مدرن و نقش آنها در دکوراسیون داخلی
آباژورهای مدرن و نقش آنها در دکوراسیون داخلی

اما می‌توانید از رنگ های سایه روشن برای داشتن نور بیشتر و سایه های تیره برای ایجاد یک حالت خاص در اتاق بهره بگیرید.

 

انواع آباژورهای مدرن

در صورتی که در فکر تغییر دادن آباژور منزل خود هستید، بهتر است شکل آن را مد نظر داشته باشید. می توانید از سبک های دکوراسیون داخلی زیر برای انتخاب آباژور خود کمک بگیرید.

 

آباژورهای سلطنتی

مدل آباژور سلطنتی و یا به اصطلاح دکوراسیون های داخلی اشرافی ترکیبی از سبک های پرکار و هنرهای دستی قلم کاری با رنگهای زیبا و چشم نواز سیلور و طلایی را برای تکمیل زیبایی لوازم و اکسسوارهای خانگی نیاز دارد. برای انتخاب مدل آباژور ایستاده و رومیزی باید توجه کنید که در کدام بخش از دکوراسیون داخیلی خانه شما نیاز به نور و یک اکسسوار زیبای تزیینی وجود دارد.

آباژورهای سلطنتی
آباژورهای سلطنتی

بهترین نقاط قرار دادن مدل آباژور های شیک ایستاده کنار و کنج اتاق پذیرایی و نشینمن، کنار پرده و یا تلویزیون ال سی دی است.

 

آباژورهای رو میزی

مدل آباژورهای رومیزی شیک برای اتاق پذیرایی اغلب روی میز عسلی کنار مبلی و یا میز کنسول ها جا می‌گیرند که برای ست کردن و تکمیل زیبایی این بخش از دکوراسیون داخلی منزل باید به تناسب و ترکیب رنگ و مدل آباژور با کاغذ دیواری، قالی و یا سبک آینه و میز کنسول پیش بروید.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی رستوران با طرح های جذاب
آباژور رومیزی
آباژور رومیزی

مدل آباژور های رومیزی اگر برای اتاق خواب خریداری می‌شوند با توجه به رنگ بندی و خلوت و یا شلوغ بودن دکوراسیون اتاق خواب بایستی انتخاب شوند.

 

آباژورهای مدرن

این نوع آباژور ها که جلوه ای از زیبایی در قاب سادگی هستند. همانطور که می‌بینید طرح های خلوت و جدا از هنرهای دستی این دسته از مدل آباژورها طراحی و ساخته می‌شوند. اگر بخواهیم آباژورهای مدرن را به دو دسته‌بندی اصلی تقسیم کنیم، یکی مدل آباژور ایستاده مدرن و دیگری، آباژور رومیزی مدرن محسوب می‌شود. هر یک از این دو دسته، بسته به دکوراسیون، اتمسفر، فضای موردنظر و مهم تر از همه، سلیقه، کاربرد خاصی دارند.

 

آباژورهای مدرن مورد علاقه شما

در دنیای مدرن امروز شما به راحتی می‌توانید هر نوع آباژوری که دوست دارید را سفارش دهید. شما می‌توانید از موارد خاص برای سفارش آباژور بهره مند شوید. برای مثال از روبان برای تزئین آباژور استفاده کنید. استفاده از گل های بافتنی و پارچه های رنگی هم ایده زیبایی است که می‌تواند آباژور شما را خاص باشد و زیبایی بخش اتاق شما باشد.

آباژورهای مدرن مورد علاقه شما
آباژورهای مدرن مورد علاقه شما

یکی از موارد بسیار مهم که پیش از این نیز تنها به آن اشاره کردیم جنس و رنگ کلاهک آباژور می‌باشد. اگر فضای منزل شما تاریک است و به نور زیادی برای روشنایی آن در طول روز احتیاج دارید به شما خرید آباژور با کلاهک روشن و یا آباژورهای بسیار مدرن و دیواری را پیشنهاد می‌کنیم. اما اگر نور محیط مناسب است و می‌خواهید بیشتر برای تزیین و زیبایی از آباژور استفاده کنید، دیگر رنگ کلاهک آباژور اهمیت چندانی نمی‌تواند داشته باشد. علاوه بر این جنس آباژور و پایه آن نیز مهم است. پایه برخی آباژور ها چوبی یا فلزی هستند. این نکته البته بیشتر به دوام آباژور و زیبایی آن باز می‌گردد که باید آن را نیز در نظر بگیرید.