دکوراسیون آشپزخانه مدرن و هرآنچه که باید بدانید!
18
ژوئن

دکوراسیون آشپزخانه مدرن و هرآنچه که باید بدانید!

دکوراسیون آشپزخانه مدرن

آشپزخانه قلب یک خانه است و آشپزخانه نقش بسیار مهمی را در منزل ایفا می‌کند. دکوراسیون آشپزخانه مدرن، امروزه جزء پرطرفدارترین سبک آشپزخانه است که ایرانی‌ها نیز به آن علاقه مند هستند. از ویژگی‌های مهم که این سبک آشپزخانه دارند رنگ بندی‌های زیبا و جذاب و حس خلوت بودن و تکیه بر ساده گرایی است. این سبک قابلیت اجرا هم در آشپزخانه های کوچک و هم بزرگ را دارد. البته نکته ای که همیشه باید مد نظر گرفته شود این است که انتخاب سبک دکوراسیون آشپزخانه بستگی زیادی به طراحی دکوراسیون داخلی دارد و باید با دکور شما هم خوانی داشته باشد.

دکوراسیون آشپزخانه مدرن
دکوراسیون آشپزخانه مدرن

دکوراسیون یک آشپزخانه مدرن را طرح کابینت‌ها، فرش‌، میز ناهارخوری و سایر اجزاء موجود در آن تشکیل می‌دهد، بنابراین طراحی دکوراسیون آشپزخانه از اهمیت بالایی در خانه برخوردار است و به همین علت در روند طراحی دکوراسیون و انتخاب مجموعه لوازمات آشپزخانه باید دقت و حساسیت لازم داشته باشید. در اولین گام شما باید سبک کلی و غالب آشپزخانه را تعیین کنید و پس از آن ادامه کار را انجام دهید. بعد از اینکه سبک دکوراسیون داخلی آشپزخانه شما مشخص شد باید کابینت‌ها را متناسب با آن خریداری کنید. در سبک مدرن سعی بر این است که از لوازم و تجهیزات در کنار فناوری نوین استفاده شود و از ترکیب آن‌ها و استفاده از لوازم چند کاره و قفسه‌های چند منظوره نکاتی مثل کمتر اشغال کردن فضا و پر کاربرد بودن لوازم در نظر گرفته شود.

 

کابینت در آشپزخانه مدرن

برای طراحی آشپزخانه اولین و مهم‌ترین جز انتخاب کابینت مناسب و هماهنگ با دکوراسیون است. با انتخاب یک رنگ متناسب با دکور داخلی برای کابینت می‌توان گفت نصف بیشتر راه را برای زیبایی منزل خود رفته اید. پس ازانتخاب طرح و رنگ و جنس کابینت‌ها نوبت به خرید وسایل و اجزای دیگر آشپزخانه همچون یخچال، گاز و میز و صندلی و … می‌رسد. این وسایل را باید با توجه به کاربردی بودن و هزینه ای که مد نظر شماست انتخاب کرد. چیدمان هر کدام از این وسایل نیز نیاز به دقت و بررسی دارد.

کابینت در آشپزخانه مدرن
کابینت در آشپزخانه مدرن

در واقع با وجود تنوع بسیار در صنعت کابینت، کابینت آشپزخانه مدرن توانسته است طرفداران بسیاری را جذب زیبایی‌های خود کند. ولی به عنوان اصلی‌ترین مشخصه آن تنوع بسیار بالا در رنگ این نوع سبک و مقرون به صرفه‌تر بودن قیمت آن نسبت به سبک کابینت آشپزخانه کلاسیک می‌توان اشاره نمود.

بخوانید ...
تغییر دکوراسیون خانه با کمترین بودجه ممکن

کابینت‌های آشپزخانه مدرن دارای خصوصیاتی است که می‌توان آن‌ها را در ساده بودن خلاصه کرد. کابینت‌هایی که در آشپزخانه هایی به سبک مدرن دیده می‌شوند میتوان گفت تکاملی بر کابینت‌های سبک‌های دیگر دکوراسیونی مانند سنتی هستند. کابینت آشپزخانه مدرن به چهار دسته متفاوت تقسیم بندی می‌شود. این چهار سبک شامل: کابینت های گلاس، کابینت فوق برجسته (فرامید)، کابینت ملامینه (کابینت ام دی اف) و کابینت مدرن دو رنگ می‌باشد.

 

دیوار آشپزخانه مدرن

بی‌شک تزیین دیوار آشپزخانه یکی از مهم‌ترین عواملی است که چهره کلی آشپزخانه شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. شما می‌توانید انواع تزیینات کلاسیک و مدرن را برای دیوارهای آشپزخانه به کار ببرید و یک دیوار آشپزخانه مدرن بسازید.

 

کف آشپزخانه به سبک دکوراسیون مدرن

کفپوش آشپزخانه تاثیر زیادی روی زیبایی و جذابیت فضای آشپزخانه دارد. از این رو بهتر است در انتخاب رنگ و طرح کفپوش برای آشپزخانه حساسیت لازم را به خرج دهید. کفپوش های آشپزخانه طرح های زیادی دارند که کاشی و سرامیک کف آشپزخانه و لمینت و پی وی سی و سنگ گرانیت را می‌توان از پرطرفدارین کفپوش‌ها برای آشپزخانه محسوب کرد. اگر برای کفپوش سایر قسمت های منزل تان از سرامیک استفاده کرده‌اید برای پوشاندن کف آشپزخانه بهتر است از کاشی و یا سرامیک استفاده کنید. توجه داشته باشید که سرامیک و کاشی آشپزخانه به راحتی شسته می‌شوند و هیچ اثری از لکه‌ها روی آن‌ها باقی نمی‌ماند و علاوه بر این کاشی و سرامیک های مخصوص آشپزخانه امروزه در انواع طرح و رنگ های مختلف موجود هستند و به آشپزخانه جلوه و شکوه خاصی می‌بخشند.

کف آشپزخانه به سبک دکوراسیون مدرن
کف آشپزخانه به سبک دکوراسیون مدرن

اغلب افراد تمایل دارند آشپزخانه چوبی و گرمی داشته باشند و اگر شما هم از این دسته از افراد هستید بهتر است برای پوشاندن کف آشپزخانه منزل تان از لمینت و پی وی سی استفاده کنید توجه داشته باشید که برای تمیز کردن این کفپوش‌ها نباید از آب استفاده شود و می‌توانید آن‌ها را با کمک دستمال و تی تمیز کنید. سنگ گرانیت نسبت به کاشی و سرامیک قیمت بالاتری دارد و برای پوشاندن کف آشپزخانه می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. سنگ های گرانیت لعاب خوبی دارند و دیرتر کدر می‌شوند همچنین این نوع کفپوش‌ها با هر نوع دکوراسیونی هماهنگی و مطابقت دارند.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون داخلی گلم چیست؟

 

نورپردازی حرفه ای

برای نورپردازی در دکوراسیون آشپزخانه مدرن حتما نباید از لوسترها و چراغ‌های خیلی گرانقیمت و فانتزی استفاده نمود بلکه بهتر است با یک نورپردازی صحیح و هماهنگ با طراحی داخلی آشپزخانه به زیبایی و وقار آشپزخانه بیفزاید. نورپردازی موردی در آشپزخانه ضروری است. وجود روشنایی برای کابینت‌ها، کشوها، کانتر آشپزخانه و … الزامی است چرا که معمولا از این قسمت‌های آشپزخانه بیشترین استفاده می‌شود. وجود روشنایی در هر فضایی اهمیت دارد. برای نورپردازی داخل کابینت، بهتر است از چراغ‌های مخصوص، در داخل و زیر سقف هر کابینت استفاده نمایید و این چراغ‌ها را در قسمت جلوی کابینت نصب کنید طوری که چند اینچ با درب آن فاصله داشته باشند.

نورپردازی حرفه ای
نورپردازی حرفه ای

روشنایی داخل کابینت نیز می‌توان از ریسه‌های ال ای دی استفاده کرد. برای کابینت‌هایی که درب شیشه ای دارند و داخل آن‌ها دکور چیده می‌شود، می‌توان در قسمت عقبی کابینت چراغ مناسبی نصب کرد. از قسمت کانتر برای انجام بیشترین کارها در آشپزخانه استفاده می‌شود.

کانتر درست روی کابینت قرار دارد، بنابراین برای روشن سازی آن‌ها، چراغ‌های زیر کابینتی نصب کنید و از منبع نوری استفاده نمایید که نور را در سطح کانتر آشپزخانه منتشر کند تا از بازتاب نور جلوگیری به عمل آید. اگر برای آماده سازی غذا و یا دیگر کارها از قسمت جزیره آشپزخانه استفاده می‌کنید، نورپردازی شما باید مناسب باشد. با به کارگیری نورهای پایین تاب می‌توانید جزیره مرکزی آشپزخانه را نورپردازی کنید یا اینکه شما می‌توانید با استفاده از آویزها نمای زیبایی در این قسمت ایجاد کنید و نورپردازی موردی را به اجرا در آورید.

 

جزیره آشپزخانه

جزیره در دکوراسیون آشپزخانه مدرن پیشخوانی مستقل از دیگر پیشخوان‌ها و کابینت‌ها است که در وسط آشپزخانه قرار می‌گیرد. علاوه بر این جزیره آشپزخانه قطعه ای چند کاره است که به کارآیی آشپزخانه می‌افزاید و باعث می‌شود تا ظاهر آشپزخانه زیبا و کاربردی‌تر به نظر برسد. در دکوراسیون آشپزخانه مدرن جزیره بیشتر در وسط آشپزخانه های بزرگ قرار می‌گیرد. اگر آشپزخانه منزل شما کوچک است بهتر است جزیره آشپزخانه را در مرز بین سالن پذیرایی و آشپزخانه قرار دهید. با افزودن صندلی و گاز و سینک ظرفشویی به جزیره آشپزخانه می‌توانید این پیشخوان را به مرکز فعالیت‌های زیادی در آشپزخانه تبدیل کنید. به همین دلیل است که بیشتر طراحان توصیه می‌کنند که از جزیره در فضای دکوراسیون داخلی آشپزخانه ها استفاده شود.

بخوانید ...
نقش بوفه در خانه و دکوراسیون داخلی
جزیره آشپزخانه‌ مدرن‌
جزیره آشپزخانه مدرن

جزیره آشپزخانه در شکل‌های مختلفی نظیر مدل جزیره آشپزخانه L شکل و جزیره T شکل و جزیره منحنی موجود هستند که هر کدام از این مدل جزیره‌های آشپزخانه زیبایی و کارآیی خاص خود را دارند. مدل جزیره L شکل امکان انجام فعالیت‌های زیادی را برای شما فراهم می‌کند. می‌توانید از یک طرف این مدل جزیره برای آشپزی و از طرف دیگر آن به عنوان میز ناهارخوری و یا برای نصب سینک و گاز روکار استفاده کنید. میز ناهار خوری را می‌توانید به وسط جزیره‌های T شکل بچسبانید و به این ترتیب فضای آشپزخانه را یکپارچه کنید. جزیره منحنی شکل برای ایجاد حس پویایی و حرکت در محیط آشپزخانه مناسب است و علاوه بر این تسلط شما بر قسمت‌های مختلف این مدل جزیره بیشتر خواهد بود.

 

چند نکته در مورد آشپزخانه مدرن

  • یکی دیگر از المان‌هایی که معمولا در آشپزخانه مدرن دیده می‌شود میز کانتر است. در واقع میز کانتر جدا کننده فضای آشپزخانه از سالن پذیرایی بوده و علاوه برآن چند کاربردی نیز طراحی می‌شود. از میز کانتر به عنوان میز کار و میز غذا خوری نیز استفاده می‌کنند.
  • مهترین جزء در آشپزخانه کابینت است که در طراحی مدرن معمولا کابینت‌ها بدون دسته هستند، درب‌ها به صورت کشویی طراحی می‌شوند. جنس کابینت‌ها معمولا از هایگلاس براق و یا مات است و معمولا ساده و بدون تزیینات هستند.
  • یکی دیگر از ارکان‌های آشپرخانه مدرن نورپردازی آن است. در سبک مدرن معمولا به جای استفاده از یک نقطه نوری بزرگ از تعداد زیادی نورهای کوچک استفاده می‌شود که در این صورت استفاده از نور، عملکردی‌تر شده و با توجه به عملکرد اشیاء نورپردازی مناسب آن انجام می‌شود.